• Dzień Dyni
          • Dzień Dyni

          • 27 października 2023 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Dyni. Uczestniczyły w nim wszystkie grupy przedszkole. Dzieci poznały różnorodność dyń, ich odmiany segregowały dynie pod względem wielkości, koloru czy kształtu. Można było spróbować babeczek dyniowych czy wykonać przestrzenną dynię z papieru. Przedszkolaki miały także możliwość zobaczyć jak dynia wygląda w środku, jaki ma zapach i konsystencję. W tym dniu królował kolor pomarańczowy. Dzień Dyni został poprzedzony przedszkolnym konkursem „Zwariowana Dynia”, w którym udział mógł wziąć każdy przedszkolak. Oryginalność i pomysłowość prac przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Wszystkim dzieci, które przyniosły swoje prace otrzymały upominki serdecznie dziękujemy i gratulujemy, ponieważ każda ze „zwariowanych dyń” zasługuje na wyróżnienie.

            Mariola Wejner

        • Pamiętamy …
          • Pamiętamy …

          • W dniu Zaduszek,
            W czas jesieni, odwiedzamy bliskich groby,
            Zapalamy zasmuceni
            Małe lampki – znak żałoby.

            Światła cmentarz rozjaśniły,
            Że aż łuna bije w dali,
            Lecz i takie są mogiły,
            Gdzie nikt lampki nie zapali.

             

            Idąc za słowami Władysława Broniewskiego w wierszu „ Zaduszki ” uczniowie klasy IIIa w piątek 27 października 2023 r. wraz z wychowawcą zorganizowali wyjście na pobliski cmentarz parafialny, gdzie zapalili znicze przy symbolicznych pomnikach i na grobach tych , którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny. Wizyta na Cmentarzu była swoistą lekcją historii dotyczącą losów naszego regionu.

             Ewa Szymańska

        • Pamiętamy o zmarłych
          • Pamiętamy o zmarłych

          • W dniu 27 października uczniowie klasy IIa i klasy IIIb pod opieką wychowawczyń- pani Dominiki Gniwek i pani Eweliny Dudek odwiedzili miejscowy cmentarz w Wąchocku. Spacer alejkami cmentarza parafialnego był dla uczniów głębokim przeżyciem, wprowadził w nastrój refleksji, zadumy oraz wspomnień o osobach bliskich, których już z nami nie ma. Dzieci porządkowały opuszczone groby, wraz z nauczycielami zapaliły znicze oraz pomodliły się za osoby zmarłe. Zdecydowanie takie wyjścia na miejsca pamięci to ważna lekcja wychowania patriotycznego dla uczniów. Oprócz tego dzieci poznały tradycje i zwyczaje związane ze świętem zmarłych. Dbały o właściwe zachowanie się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających cmentarz.

            Dominika Gniwek

        • Pamiętamy o tych, którzy odeszli
          • Pamiętamy o tych, którzy odeszli

          • Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to szczególny czas w roku. Towarzyszy nam w tych dniach świadomość przemijania, cisza i zaduma. Uczniowie klasy pierwszej A pamiętali o powstańcach styczniowych, których imię nosi nasza szkoła oraz innych mieszkańcach naszej miejscowości, którzy walczyli o wolną Polskę. W dniu 27 października 2023 r., dzieci, pod opieką wychowawczyni, udały się na cmentarz, aby zapalić znicze na mogiłach bohaterów oraz chwilą ciszy oraz modlitwą oddać im hołd.  To była ważna lekcja patriotyzmu dla naszych uczniów.

            Małgorzata Oziomek

          • Wizyta w Kieleckim Teatrze Tańca

          • 27 października 50-osobowa grupa naszych uczniów wybrała się do Kieleckiego Teatru Tańca na przedstawienie muzyczno-taneczne "Syrenka Ariel". Fabuła widowiska nawiązywała do znanej baśni H. Ch. Andersena "Mała syrenka" i była jego taneczną adaptacją.

            Tak więc językiem tańca opowiadana jest historia wzajemnej miłości syreny – Ariel i człowieka – Księcia Eryka. Dzięki miłości przezwyciężają oni przeciwności losu i działania podstępnej Wiedźmy morskiej Ursuli. Król Tryton po wielu perypetiach, przekonując się o sile uczuć zakochanych, ostatecznie ofiaruje syreniej córce ludzką postać i zgadza się na poślubienie przez nią Księcia Eryka. Ariel i Eryk pozostają na zawsze razem i żyją długo i szczęśliwie.

            Akcja rozgrywa się w podwodnym świecie, w którym żyje główna bohaterka, ale też jej rodzina i przyjaciele. Żywotność i piękno tego świata pokazane zostały poprzez zastosowanie ciekawych kompozycji choreograficznych, hybrydowych lśniących w świetle kostiumów, wielowymiarowych projekcji multimedialnych, dynamicznej scenografii oraz kolorowych świateł. Tańczące rybki, meduzy, rekiny, kraby, ośmiornice, syreny i perły zachwycały barwami, fantazją kostiumów, płynnymi ruchami. Całości dopełniały efekty wizualne, dźwiękowe, scenograficzne. Publiczność czuła, jakby rzeczywiście znalazła się w podwodnym świecie.

            Nie brakowało zarówno elementów dramatycznych jak i komediowych, a młoda widownia żywiołowo reagowała na rozgrywające się na scenie wydarzenia.

            Ogólnie przedstawienie robiło wrażenie! Niektórzy po raz pierwszy mieli okazję oglądać tego typu widowisko

        • Witamy pierwszoklasistów w gronie czytelników naszej biblioteki
          • Witamy pierwszoklasistów w gronie czytelników naszej biblioteki

          • 26 października w naszej szkole miała miejsce podwójna uroczystość: pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników oraz debiut Teatrzyku "Pleciuga".

            Pasowane uczniów klas pierwszych na czytelników szkolnej biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych i zawsze odbywa się u nas uroczyście. Odświętnie ubrane dzieci złożyły przyrzeczenie szanowania książek, korzystania z ich mądrości i sumiennego wypełniania obowiązków czytelnika:

            My uczniowie pierwszej klasy,

            Uroczyście przyrzekamy,

            Że będziemy książki kochać,

            Krzywdy zrobić im nie damy

            I wskazówek i rad książek

            Będziemy słuchać z uwagą,

            Obowiązki czytelnika

            Traktować z wielką powagą!

            Następnie pani dyrektor Dorota Janas wraz z panią Edyta Pająk- bibliotekarką dokonały ceremonii pasowania gęsim piórem. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i pierwsze książeczki.

            Specjalnie na tę okazję teatrzyk szkolny "Pleciuga", składający się z uczennic klas IIa i IIb, przygotował swoje premierowe przedstawienie, które wprowadziło widzów w tematykę czytelniczą. Tym razem chodziło o baśnie i bajeczki oraz ich bohaterów, których pierwszoklasiści musieli rozpoznać i wysłuchać ich nakazów związanych z szanowaniem książek. Pojawiła się również sama Królowa Książka, która prosiła o dobre traktowanie, a w zamian oferowała ciekawe i piękne historie.

            Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Teraz już na pewno biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

            Również mali aktorzy zaznajomili się ze sceną, pokonali pierwszą tremę, a za ten wspaniały debiut otrzymali od pani bibliotekarki w prezencie piękne wydanie Baśni J. Ch. Andersena.

            Uroczystość przygotowały panie: Edyta Pająk i Jolanta Susfał.

            Wszystkie nagrody zakupiono ze środków otrzymanych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

            Link do nagrania przedstawienia Teatrzyku Pleciuga

        • Nasze zwierzaki
          • Nasze zwierzaki

          • „Nasze zwierzaki”, czyli październikowa akcja SU!

            Październik to miesiąc poświęcony zwierzętom! 4️ października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt, 25 października- to Dzień Kundelka! O zwierzęta dbamy jednak cały rok, o te małe- akwariowe jak rybki, żółwie, jaszczurki, większe i mniejsze koty, psy, króliki, chomiki, daniele itp.

            Akcja Samorządu Uczniowskiego „Nasze zwierzaki” stanowi apel dla wszystkich właścicieli.

            Pamiętajmy, że zwierzęta są u nas nie tylko, żeby je głaskać, przytulać czy chwalić się nimi, ale też: karmić, wyprowadzać na spacer, sprzątać po nich! i kontrolować ich zdrówko u weterynarza. Szczególnie, gdy zbliża się zima…

            Milutki malutki ulubieniec zwykle staje się duży i wymaga nie tylko miłości, ale też opieki i systematycznej pracy.

            Wszyscy dołączamy się też do zbiórki karmy dla zwierząt prowadzonej przez szkolny wolontariat.

            Klasowe plakaty ze zdjęciami i rysunkami naszych ulubieńców, naprawdę różnych gatunków i ras, do obejrzenia na wystawie na korytarzu pierwszego piętra!

          • Mali mistrzowie kuchni w grupie Jagódki

          • Zajęcia kulinarne dla dzieci są świetną formą wypoczynku i relaksu oraz doskonałą okazją do poznawania świata oraz uczenia się pracy w zespole. Warto od najmłodszych lat zachęcać dzieci  do przygotowywania posiłków. Dzięki zajęciom kulinarnym mogą poznawać różne tajemnice kuchni, przygotowywać samodzielnie smakowite potrawy, dotykać, wąchać i smakować, bawić się kolorem i kształtem, rozbudzać swoją wyobraźnię i fantazję. Przedszkolaki z grupy Jagódki uczestniczyły w zajęciach kulinarnych.  Ich głównym celem było zapoznanie z podstawowymi zasadami bezpiecznego zachowania się w kuchni, rozwijanie zainteresowań kulinarnych poprzez prezentację krótkich opowiadań, filmów, ilustracji wprowadzających do historii i pochodzenia przyrządzonych potraw, zapoznanie ze sposobem przyrządzania wybranych potraw, kształtowanie umiejętności współdziałania i integracji z grupą podczas wspólnych zajęć, nabywanie umiejętności korzystania z przepisów kulinarnych, a także książek kucharskich. Dzieci samodzielnie wykonały przepyszne babeczki.

            Anita Łuszczek

        • Dzień Kundelka w przedszkolu
          • Dzień Kundelka w przedszkolu

          • 25 października 2023 r. dzieci z grupy Misie obchodziły Dzień Kundelka. Podczas zajęć przedszkolaki zgłębiły wiedzę na temat wyglądu psa, jego żywienia oraz pielęgnacji. Dzieci uświadomiły sobie że posiadanie psa to duży obowiązek. Dowiedziały się, że o zwierzęta trzeba dbać, pielęgnować je i okazywać im miłość. Przedszkolaki dowiedziały się dlaczego pieski trafiają do schroniska oraz jak można im pomóc. Na podsumowanie zajęć śpiewaliśmy piosenkę „Kundel Bury”.

            Paulina Wójcicka

        • Informacja dla rodziców
          • Informacja dla rodziców

          • Dyrektor ZPO w Wąchocku  informuje, że  dni 30 i 31 października 2023 r. są dniami  wolnymi od zajęć dydaktycznych dla uczniów klas 1-8.

            W szkole organizowane są zajęcia opiekuńczo– wychowawcze w świetlicy szkolnej.

            Przedszkole Publiczne pracuje zgodnie z tygodniowym planem zajęć .

            W tych  dniach  autobus szkolny nie kursuje.

        • Sukces naszych koszykarek
          • Sukces naszych koszykarek

          • Nasze dziewczęta na 4 miejscu w Otwartych Mistrzostwach Szkół w Koszykówce 3x3!

            Turniej odbył się w dniach 16-18 września w Gdańsku a wzięło w nim udział niemal 60 reprezentacji szkół z całej Polski w czterech kategoriach wiekowych. Nasze koszykarki reprezentujące województwo świętokrzyskie zanotowały pierwszego dnia świetne wyniki, wygrywając pewnie 3 spotkania z mocnymi rywalkami i zajęły ostatecznie 1 miejsce w grupie A. Rewelacyjna postawa dziewcząt dała im awans do najlepszej czwórki turnieju wśród 10 finałowych drużyn i choć nie udało się poprawić tego rezultatu w kolejnym dniu, to jest to ogromne osiągnięcie i powód do dumy dla naszych dziewcząt.

            Wielkie podziękowania dla Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock Jarosława Sameli oraz właściciela sklepu Lewiatan pana Pawła Pawlaka za wsparcie finansowe wyjazdu i pomoc w rozwoju koszykówki w naszej szkole.

            Trenerem zespołu jest Michał Lefek. Wspólnie z Tomaszem Dąbrowskim opiekowali się drużyną podczas wyjazdu do Gdańska, prowadząc do sukcesu zawodniczki w składzie: Natalia Lefek, Klaudia Celary, Maria Grabda, Julia Biniek.

            Gratulujemy!

          • Jesienna motywacja

          • Choć piękna i kolorowa czasem bywa szara, bura i ponura. Jesień to wyjątkowa pora roku. Jedni ją uwielbiają, inni nie mogą się doczekać kiedy minie. Jesień jest także tym czasem w roku, gdy wielu z nas łapie tzw. jesienną chandrę. Coraz krótsze dni, pogoda lubiąca spłatać figla czy tęsknota za słonecznym i ciepłym latem, przyczynia się do spadku motywacji u wielu z nas. Wychodząc naprzeciw w naszej szkole pojawiły się niepozorne plakaty, mające na celu pobudzać do działania, wywołanie uśmiechu czy dodanie pewności siebie. Na drzwiach większości sal lekcyjnych i gabinetów  można zobaczyć kolorowe rysunki, a także krótkie hasła. „Odwagi”, „Świat należy do Ciebie”, „Jesteś Wspaniały”, „ Jesteś mądry”, „ Dąż do celu” to tylko kilka spośród wielu z nich. Nawet, gdy choć kilkoro uczniów z naszej szkoły zmotywowani takim hasłem, postanowi zawalczyć o siebie i docenić posiadane wartości będę mogła uznać to za sukces! Naprawdę jesteście WYJĄTKOWI- UWIERZCIE W TO!!!

            M. Wejner

        • Góra Grosza
          • Góra Grosza

          • Po raz kolejny nasza placówka przystępuje do ogólnopolskiej akcji Góra Grosza Towarzystwa Nasz Dom . Począwszy od listopada 2023 r. do końca lutego 2024 r. będziemy zbierać monety o wartości 1 gr, 2 gr, 5 gr, 10 gr, 20 gr, 50 gr, 1 zł, 2 zł oraz 5 zł.  Wrzucając monety na Górę Grosza przyłączamy się do akcji, mającej na celu wspieranie rówieśników, potrzebujących pomocy. Zebrane pieniądze przekazane zostaną na pomoc psychologiczną i rzeczową dla dzieci, które jej potrzebują i tych które nie wychowują się w swojej rodzinie.

            W każdy piątek monety będzie można wrzucać do specjalnie do tego przygotowanych puszek, z którymi będą chodzić po klasach i salach przedszkolnych wyznaczeni do tego wolontariusze. Pierwsza zbiórka już 3 listopada.

            Liczymy na Was!!!

            Wolontariat Szkolny i Przedszkolny

        • III Świętokrzyska Olimpiada Przedszkolaka
          • III Świętokrzyska Olimpiada Przedszkolaka

          • Po raz kolejny w naszej placówce odbył się gminny etap olimpiady sportowej dla dzieci w wieku przedszkolnym, która co roku organizowana jest przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Świętokrzyska Olimpiada Przedszkolaka odbywa się w trzech etapach: gminnym, powiatowym i ostatecznie wojewódzkim. Przedszkola, które wyrażą chęć udziału w sportowych zmaganiach reprezentują drużyny złożone z 12 zawodników, sześciu dziewczynek i sześciu chłopców. Uczestnicy rywalizują ze sobą w czterech konkurencjach: biegu z pałeczką sztafetową, pokonywaniu toru przeszkód, skoku w dal oraz rzutem woreczkiem do celu.

            W tym roku nasi zawodnicy zmierzyli się z przedszkolakami z przedszkola w Parszowie. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali sędziowie drużynowi: pani Paulina Wójcicka i pan Tomasz Dąbrowski oraz sędzia główny, pan Michał Lefek. Dzieciom mocno kibicowali nie tylko wychowawcy i pozostałe przedszkolaki, ale też dyrektorzy przedszkoli pani Dorota Janas oraz pani Barbara Gajewska, a także przedstawiciel organu prowadzącego, pan Sebastian Staniszewski.

            Wszystkie dzieci biorące udział w olimpiadzie otrzymały medale i upominki a przedszkola pamiątkowe dyplomy i puchary. Nie zabrakło również upominków dla wszystkich  dzieci, którzy  dopingowali małych sportowców. Na obecnych czekał  poczęstunek, który pozwolił na uzupełnienie zapasów energii straconej podczas pełnych emocji zawodów. Wszystkie te niespodzianki były możliwe, dzięki życzliwości i wsparciu finansowemu organu prowadzącego na czele z burmistrzem, panem Jarosławem Samelą, któremu bardzo serdecznie za to  dziękujemy.

            Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy dzień, na długo pozostawi miłe wspomnienia naszym  przedszkolakom i jeszcze niejeden raz chętnie będą uczestniczyć w tak ciekawych inicjatywach. 

            Anita Wałęga

          • Dzień Krajobrazu w przedszkolu

          • Już od najmłodszych lat możemy uwrażliwiać dzieci na piękno naszego kraju oraz docenianie walorów przyrodniczych, historycznych czy estetycznych naszego środowiska lokalnego. Świetną okazją do tego są obchody Dnia Krajobrazu, które od lat propaguje  Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Hasło tegorocznych obchodów  brzmi  „Doceń lokalność!”, a GDOŚ pragnie zwrócić naszą  uwagę w szczególności na elementy krajobrazu kulturowego obecne w naszej najbliższej okolicy. W naszym przedszkolu wychowawcy wraz z grupami przedszkolnymi wybrali się więc w ramach obchodów Dnia Krajobrazu na spacery, których zadaniem było zwrócenie uwagi wychowanków na charakterystyczne elementy krajobrazu Wąchocka. Ponadto, podczas zajęć w przedszkolu,  dzieci utrwalały swoją wiedzę na temat rodzajów i elementów krajobrazu oraz  wykonywały prace plastyczne związane z tematem. Ważnym przesłaniem tego dnia jest również uświadomienie dzieciom, iż każdy człowiek ma wpływ na wygląd otaczającej go przestrzeni  i powinien dbać o to, by była ona jak najpiękniejsza.

                                                                                                       Anita Wałęga

        • Czytanie na dywanie
          • Czytanie na dywanie

          • Kolejna odsłona akcji "Czytanie na dywanie". Tym razem w bibliotece szkolnej gościła klasa pierwsza b. Książki  nawzajem czytali sobie uczniowie. Taka forma słuchania bajek służy budowaniu więzi koleżeńskich, rozbudzaniu wyobraźni i znakomicie przekonuje do czytania już od najmłodszych lat.

          • Samorząd Uczniowski

          • 19 października 2023 r. , w czasie apelu, zaprezentował się zarząd nowego Samorządu Uczniowskiego.  Reprezentanci społeczności szkolnej przedstawili się obecnym, a wybrany na przewodniczego Bartek Maciąg zapoznał zgromadzonych z planem działań. Zachęcił wszystkich uczniów do aktywnego włączania się w prace samorządu oraz podawanie ciekawych pomysłów na atrakcyjne akcje, które mogłyby być przeprowadzone w naszej szkole. Opiekunkami SU są w bieżącym roku szkolnym panie Jolanta Susfał i Beata Woźniak. Nowemu Samorządowi życzymy owocnej pracy oraz wielu sukcesów.

          • Jesienne warsztaty florystyczne w przedszkolu

          • Zawód florysty z pewnością nie należy do łatwych, ale patrząc z zewnątrz praca z kwiatami wygląda na bardzo atrakcyjną i łatwiejszą niż jest w rzeczywistości. Kojarzy się z pięknem i artyzmem. W grupie Jagódki dzieci uczestniczyły w warsztatach florystycznych. Dzieci  dowiedziały się jakie kwiaty kwitną jesienią, oraz jak dbać o rośliny. Przedszkolaki wykonały samodzielnie przepiękne, jesienne bukiety. Tego typu zajęcia pomagają rozwijać umiejętności manualne, uczą dokładności i cierpliwości. Dzięki temu, że są one angażujące i interaktywne, zachęcają do ćwiczenia koordynacji ruchowej oraz poprawy motoryki małej.

            Anita Łuszczek

        • Mistrz Tabliczki Mnożenia
          • Mistrz Tabliczki Mnożenia

          • 6 października w klasach IVa i IVb odbył się konkurs matematyczny "Mistrz Tabliczki Mnożenia”.

            Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań matematycznych oraz inspirowanie uczniów do doskonalenia umiejętności sprawnego pamięciowego mnożenia i dzielenia w oparciu o znajomość tabliczki mnożenia. 

            Oto wyniki konkursu:

            Tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia zdobyli ex aequo uczniowie

             Kacper Karykowski (kl. 4a) i Antoni Drej (kl. 4b)

                 II miejsce zajął uczeń klasy 4b Alex Derlatka

                III miejsce zajął uczeń klasy 4a Olaf Fudala

                IV miejsce zajęli  ex aequo  uczniowie

            Oskar Maciąg (kl.4a) i Wiktor Hashhash (kl.4b).

            O kolejności miejsc decydowała ilość zdobytych punktów.

             

            Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Grażyna Łyżwińska, Małgorzata Zdziesińska

          • Dzień Krajobrazu w klasie 5

          • Dzień  Krajobrazu  to święto obchodzone  co roku  20 października dla upamiętnienia podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. W tym roku hasło brzmi „Doceń lokalność!”. „Krajobraz lokalny stanowi przestrzeń życia codziennego każdego nas. Czy jednak wiemy, które cechy krajobrazu lokalnego są unikalne i cenne, a które niepożądane? Perłami lokalnych krajobrazów mogą być najdrobniejsze ich elementy, jak pojedyncze drzewa, przydrożne kapliczki czy zdobienia domów. Poznawajmy, chrońmy i odpowiednio kształtujmy naszą okolicę, byśmy czuli, że jest w niej cząstka nas samych. Doceniajmy lokalność!”. W związku z odbywającym się dziś  świętem uczniowie klasy 5️ na lekcji geografii udali się na spacer krajobrazowy, podczas którego dowiedzieli się co to jest krajobraz, poznali jego składniki przyrodnicze i antropogeniczne. Efektem końcowym były piękne zdjęcia, na których uczniowie  uwiecznili  atrakcyjne krajobrazowo miejsca naszej najbliższej okolicy.

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych
      • (41) 271-59-36
      • ul. Kościelna 10, 27-215 Wąchock, Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych