Strona główna
Zespół Tourette'a
Po raz pierwszy zespół charakteryzujący się ruchami mimowolnymi, z towarzyszącą echolalią (zaburzenie myślenia polegające na tym, że chory powtarza słowa lub zwroty, a nawet całe zdania wypowiedziane przez inne osoby) i koprolalią (patologiczna, niedająca się opanować potrzeba wypowiadania nieprzyzwoitych słów lub zdań oraz przekleństw) został opisany w 1885 roku przez Gerogesa Alberta Edouarda Brutusa Gilles’a de la Tourette i nazwany przez niego „chorobą tików”. Do 1965 roku w piśmiennictwie opisano tylko 50 przypadków kwalifikowanych jako zespół Touret-te’a.
Zespół Tourette'a jest zaburzeniem obejmującym różne tiki fizyczne i co najmniej jeden tik obejmujący głos. Niektóre osoby zmagające się z tą przypadłością mimowolnie wypowiadają nieprzyzwoite słowa. Tik to nietypowy ruch lub odgłos, nad którym dana osoba ma niewielką kontrolę lub jej brak. Tiki występują częściej u osób z z
Program edukacyjny Uniwersytet Dzieci w Klasie
Uczniowie klasy pierwszej w bieżącym semestrze realizowali zadania z projektu edukacyjnego „Przyroda z klasą. Czy wiesz, jak żyje jeż?” w ramach programu Uniwersytet Dzieci w Klasie. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie rozwinęli umiejętność rozwiązywania ze zrozumieniem zjawisk przyrodniczych. Nauczyli się również współpracować z innymi i rozpoznawać emocje.
Podczas zajęć uczniowie mogli oglądać zaproponowane filmy edukacyjne oraz prezentacje multimedialne, a także pracować na kartach pracy dobranych odpowiednio do tematyki poszczególnych zajęć.
Realizując zadania z tematu „Po co ptakom pióra?” uczniowie dowiedzieli się jak zbudowane są pióra, jakie pełnią funkcje, a także jakie cechy ma pióro lotne. Z zainteresowaniem obejrzeli film edukacyjny „Dlaczego pingwiny są ptakami?”. Chętni uczniowie wykonali model ptaka ozdabiając go pięknymi piórami. Z kolei podczas zajęć dotyczących r
Drodzy Rodzice i Uczniowie
Szkolny Klub Filmowy działający w naszej szkole zaprasza w ostatni weekend maja na projekcje ciekawych filmów. Tym razem proponujemy dwa filmy, zależnie od grupy wiekowej.
Dla młodzieży i jej Rodziców polecamy „Kołysankę” – polski film w reż. znanego i uznanego polskiego twórcy filmów Juliusza Machulskiego("Vabank", "Seksmisja", "Kiler"), który tym razem postanowił stworzyć przewrotną mieszankę: połączyć humor z elementami grozy. „Kołysanka" jest inteligentną i nietypową komedią, która proponuje widzom oryginalną zabawę konwencjami filmowymi.
Znane literackie pary
Znane literackie pary – taki projekt edukacyjny mieli do zrealizowania w maju uczniowie klas VIII. Prawdopodobnie – gdyby nie ograniczenia – jego realizacja wyglądałaby inaczej, ale i w obecnej sytuacji znalazł się sposób, aby uczniowie mogli wykazać się wiedzą i umiejetnościami w tym zakresie. W ten sposób powstały prezentacje multimedialne, przybliżajace zagadnienie. Każda z klas ósmych działała w tym zakresie osobno, więc efekty – mimo, że podobne – mogą się różnić.
Informacja dla uczniów klas 8.
Harmonogram konsultacji dla wszystkich uczniów klas ósmych
odbywających się od dnia 25.05.2020r. na terenie ZPO w Wąchocku.
Wchodząc na konsultacje uczniowie dezynfekują ręce i udają się do sal wyznaczonych w grafiku. Podczas konsultacji każde dziecko siedzi przy osobnym stoliku, zachowując bezpieczną odległość. Dzieci przestrzegają procedur bezpieczeństwa obowiązujących w ZPO w związku z koronowirusem. Po zakończonych konsultacjach, dzieci nie grupują się, pojedynczo wychodzą i udają się do domu. Nauczyciel zobowiązany jest do zadbania o właściwą liczbę dzieci uczestniczących jednocześnie w konsultacji. Wskazane jest, aby nauczyciel ustalił telefonicznie osoby, które danego dnia będą brały w nich udział.
Zespół Downa
„Zespół Downa nie jest chorobą, ale naturalną formą ludzkiej egzystencji o odmiennym przebiegu rozwoju niż większość genetyczna z 46 chromosomami”
Zespół Downa jest najczęściej występującą wadą genetyczną. Różne źródła podają, że pojawia się w przypadku jednego na siedemset do tysiąca żywych urodzeń, niezależnie od rasy, kultury czy klimatu. Częstotliwość jego występowania jest w dużej mierze zależna od wieku matki i kształtuje się następująco:
Książka moim przyjacielem
W związku z przypadającym na 8 maja Dniem Bibliotekarza, a także Tygodniem Bibliotek, który przypadał na dni od 8 do 15 maja uczniowie klasy I wykonali z pomocą rodziców książki o wybranej przez siebie tematyce, których są autorami. W ramach promowania czytelnictwa wśród dzieci od wychowawcy zarówno uczniowie, jak i rodzice otrzymali gazetki edukacyjne „Zalety głośnego czytania”, a także „Zalety książek”.
Debata uczniowska
Cytując klasyka, można powiedzieć, że „czasy jakie są, każdy widzi”. Także w sposobie zdalnego nauczania i komunikowania się z uczniami. Można narzekać i szukać trudności... Tymczasem w naszej szkole została przeprowadzona na odległość debata uczniowska na temat: „Szkoła współpracy – uczniowie z pasją, nowocześni rodzice i kreatywni nauczyciele- kapitałem szkoły XXI wieku”, a to dzięki korzystaniu z aplikacji ZOOM. Wydarzenie miało miejsce w piątek 15 maja.
Ważna informacja
Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Wąchocku informuje, że zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej
Od 18 maja 2020r.:
Z zajęć rewalidacyjnych, specjalistycznych i indywidualnych lekcji skorzystać będą mogli uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Od 25 maja 2020r.:
Nasz - Dar i Tajemnica…
Pod takim hasłem, w dn. 18 maja br. , czyli w setną rocznicę Urodzin Jana Pawła II, miał odbyć się koncert podsumowujący realizację projektu „Dar na Stulecie” oraz innowacji programowej „Myśląc - Ojczyzna - literackie i duchowe dzieło Świętego Jana Pawła II”. Rozbrzmiewać miały pieśni, wśród nich ulubiona przez Karola Wojtyłę - „Barka”…
Galeria zdjęć
- brak danych
Godziny dzwonków
Piątek 09.05.2025Logowanie