Strona główna
MIKOŁAJKI U BIEDRONEK I MOTYLKÓW
Dzień pierwotnie upamiętniający św. biskupa Mikołaja z Miry, znanego również jako Mikołaja Cudotwórcę, z czasem zachował się tylko w kościele. Dziś powszechnie łączy się dzień 6 grudnia z postacią Świętego Mikołaja – starszego pana z białą brodą, który upodobał sobie przemieszczenie się na saniach ciągniętych przez renifery. Dla najmłodszych to zwykle swoisty wstęp do okresu bożonarodzeniowego – otrzymują oni wtedy drobne upominki, często od samego Mikołaja.
Ambaras w bajkowym lesie
Dnia 5 grudnia z okazji Mikołajek Samorząd Uczniowski wyszedł z inicjatywą wystawienia bajki Ambaras w bajkowym lesie, którą uczniowie przygotowywali ostatni miesiąc, dla najmłodszych tj. naszych przedszkolaków oraz klas I-III.
Uczniowie przebrani za postacie z bajek wprowadzali młodszych kolegów i koleżanki w magiczny świat książek. Podczas występu pojawili się m.in.: Kot w butach, Kopciuszek, Jaś i Małgosia, leśniczy, Calineczka, królewna Śnieżka, krasnale, Czerwony Kapturek, którzy zachęcali uczniów do sięgnięcia po najpiękniejsze bajki i baśnie. Bohaterowie zjednoczyli się poszukując swoich bajek oraz próbując uratować krasnoludki i Czerwonego Kapturka z rąk złej Baby Jagi. Nad wszystkim czuwała dobra wróżka i elf. Ostatecznie wszystko dobrze się skończyło, a dzieciaki poznały uniwersalne przesłanie wynikające z całej bajeczki:
ANDRZEJKI – CZAS WRÓŻB I CZARÓW
Dnia 30 listopada, sale w naszym przedszkolu wyglądały tajemniczo i magicznie. Dzieci przyszły w bajkowych strojach i wiedziały, że to nie będzie zwykły dzień. Tradycje andrzejkowe mają bardzo długą historię. Dawniej wróżby andrzejkowe traktowane były niezwykle poważnie, jednak teraz jest to wesoła zabawa z przymrużeniem oka. Oczywiście głównym punktem jest lanie gorącego wosku i odczytywanie z jego kształtu wróżby na przyszłość. Oprócz tego były także inne zabawy, które miały nam pomóc odkryć to, co na nas czeka w przyszłości. Nie zabrakło również muzyki, która zachęcała do tańca i małych i dużych uczestników zabaw andrzejkowych. Rodzice aktywnie włączyli się w pomoc w organizację uroczystości pomagając w przygotowywaniu pięknych dekoracji oraz słodkiego poczęstunku, za co im serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że wspólne rodzinne spotkania w przedszkolu, na długo zapadną w pamięci n
ANDRZEJKI W GR. „O”
Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Pamiętajmy jednak, że wróżba to zabawa .30 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Andrzejki. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, Przedszkolaki chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Przygotowane rekwizyty, wróżby, dekoracje, stworzyły odpowiedni nastrój sprzyjający przepowiedniom. Dzieci poznały znaczenie różnych kolorów, liczb, magicznych przedmiotów. Ustawiały buty, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż. Rzucały pieniążkami do miski z wodą, aby spełniły się najskrytsze marzenia. Za pomocą przygotowanych obrazków sprawdzały kim zostaną w przyszłości. Dużo radości przyniosła dzieciom wróżba najbardziej kojarzona z Andrzejkami – lanie wosku. Obecne mamy również chętnie sobie wróżyły. Powstałe kształty były do
Koncert Flamenco w ZPO
Tradycją w naszej szkole stały się coroczne koncerty muzyczne przybliżające dzieciom muzykę z całego świata. W bieżącym roku szkolnym gościliśmy kwartet Flamenco w składzie :Agnieszka Izydorczyk –taniec ,Michał Izydorczyk – gitara klasyczna ,Jarosław Czajczyński –gitara klasyczna i Piotr Muszyński – instrumenty perkusyjne. Przy grudniowej zimowej pogodzie w naszej szkole rozbrzmiewała gorąca muzyka południowej Hiszpanii- Flamenco. W repertuarze znalazły się się przede wszystkim tradycyjne formy Flamenco ("Sevillianas", "Tangos" czy "Garotin"), ale też nowatorskie kompozycje Michała Izydorczyka ("Morna", "Spanish Dance") oraz popularne i znane przeboje z repertuaru Gipsy Kings ("Bamboleo", "Baila Me"). Dynamiczne brzmienie gitary ,charakterystyczny śpiew oraz wirujące falbany sukni tancerki flamenco bardzo podobały się społeczności szkolnej. Na zakończenie spotkania uczniowie uczestnic
Bezpieczeństwo w sieci
29 listopada odbyło się spotkanie z policjantka pracująca w Wydziale Prewencji Komendy Powiatowej w Starachowicach st. sierż. Anną Kromer. Celem tej wizyty było przeprowadzenie prelekcji na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Lekcja ta odbyła się w ramach realizowanego w naszej szkole pod nazwą „ Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2017”. Pani Ania omówiła zagrożenia jakie występują w Internecie, skutki cyberprzemocy oraz konsekwencje karne wynikające z niewłaściwego korzystania z zasobów Internetu. Prelegentka zwróciła szczególna uwagę na rozważne umieszczanie zdjęć na portalach społecznościowych. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia krótkich filmów instruktażowych ( „Owce w sieci”, „W sieci”) w zakresie właściwego korzystania z Internetu. Uczniowie zainteresowani tematem cyberprzemocy i konsekwencjami niewłaściwego korzystania z Internetu zadawali prelegentce wiele cieka
PIERWSZA POMOC – WAŻNA SPRAWA
W naszym przedszkolu często podejmujemy tematykę związaną z bezpieczeństwem a niejednokrotnie wspomagają nas w tym specjaliści, dla których zapewnianie bezpieczeństwa oraz pomoc poszkodowanym to codzienna rutyna. Tym razem gościliśmy wykwalifikowanych ratowników medycznych a zarazem szkoleniowców ze Starachowic. Panowie Paweł Kończak oraz Rafał Zdziech, w przystępny sposób przybliżyli nam tematykę udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Udzielanie takiej pomocy jest naszym obowiązkiem, jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie poszkodowanej. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Podczas spotkania, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze. Pod czujnym okiem ratowników mogły samodzielnie wykazać się prakty
Dyskoteka
Andrzejki to ostatnia chwila do wróżb i zabawy tuż przed nadchodzącym adwentem. Z tej okazji 30 listopada odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla klas III-VI zorganizowana przez Zarząd SU przy wsparciu opiekunów. Frekwencja dopisała.
Niewątpliwą atrakcją wieczoru był kącik wróżb. Wspaniałe wróżki przepowiadały przyszłość wszystkim tym, którzy byli jej ciekawi. Przepowiednie były miłym przerywnikiem w szalonej zabawie i cieszyły się dużym powodzeniem.
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA U MUCHOMORKÓW
25 listopada wszystkie dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszym przedszkolu obchodzenie tego święta to już tradycja.
Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Nasza grupa zorganizowała konkurs rodzinny „Mój Przyjaciel Miś”. Prawie wszystkie dzieci wspólnie z rodzicami wykonały piękne prace różnymi technikami. W wyborze najładniejszych pomogła nam pani wicedyrektor Elżbieta Niedziałek. Wybrała sześć najciekawszych prac. Były to prace – Nikoli Przybylskiej., Natalki Opozdy., Asi Wojtachnio., Natalki Stodulskiej, Kuby Jakwerta, Huberta Jarosa.
"Pożegnanie jesieni".
We wtorek, 28 listopada, klasy IV - VII uczestniczyły w programie poetycko - muzycznym pt. "Pożegnanie jesieni". Przez czterdzieści minut uczniowie mogli poddać się nastrojowi zadumy, refleksji, ale i urokowi pory roku, jaką jest jesień. Uczniowie, którzy czytali wiersze znanych polskich poetów, przywołali obrazy jesieni ciepłej, kolorowej, ale - za autorami - ukazali też atrakcyjną odmienność jesiennej szarugi, jej nastrój, stworzenie poczucia bezpieczeństwa w zaciszu domowym oraz skłanianie do refleksji.
Galeria zdjęć
- brak danych
Godziny dzwonków
Środa 14.05.2025Logowanie