• Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa- sprawozdanie

• Sprawozdanie z realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w Zespole Placówek Oświatowych w Wąchocku

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025- Priorytet 3 Kierunek interwencji 3.2 dotyczącego rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych, nasza biblioteka otrzymała  wsparcie finansowe w kwocie 15 000,00 zł na zakup książek, w tym 12 000,00 zł - środki pochodzące z dotacji oraz 3 000,00 zł to wkład organu prowadzącego- Urzędu Miasta i Gminy Wąchock. Projekt był realizowany od maja 2023 roku do grudnia 2023 roku. Niektóre działania promocyjne związane z realizacją NPRC przedłużono do czerwca 2024 roku. Księgozbiór biblioteki w tym okresie wzbogacił się o 513 egzemplarzy książek na kwotę 11 000,00 zł.  W ramach realizacji zadań promujących czytelnictwo zakupiono książki na nagrody dla uczniów biorących udział w konkursach. Łącznie na kwotę 3000,00 zł.

Zakupy książek były konsultowane z uczniami, nauczycielami i rodzicami. Przeprowadzono ankietę dotyczącą tytułów książek, które powinny znaleźć się w księgozbiorze naszej biblioteki. Wskazówką była również „skrzynka czytelnicza” i indywidualne rozmowy z uczniami podczas ich wizyt w bibliotece. Przy dokonywaniu zakupów uwzględniono potrzeby uczniów z niepełnosprawnościami.

O wpływie czytania książek i ogólnie czytelnictwa na rozwój dzieci i młodzieży informowano poprzez wszelkiego rodzaju akcje, przedsięwzięcia, projekty szkolne, które niosły ze sobą ważny przekaz zachęcający do kontaktu z książką. Nauczyciel bibliotekarz był w stałym kontakcie z wychowawcami i rodzicami uczniów.

W naszej szkole odbyło się wiele wydarzeń promujących czytelnictwo z udziałem uczniów oraz liczne projekty edukacyjne z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej.

- Szkolny konkurs biblioteczny „Dlaczego warto czytać książki”

- Szkolny konkurs „Prawa dziecka oczami dzieci i młodzieży”.

- „Czytanie na dywanie” - cykliczne spotkania z dziećmi mające na celu promocję czytelnictwa oraz nawyku obcowania z książką.

- „Starsi czytają młodszym” -projekt edukacyjny

- „Dzień postaci z bajek”

- Pasowanie na czytelnika uczniów klas I połączone z przedstawieniem „Królowa Książka” w wykonaniu szkolnego teatrzyku „Pleciuga”.

- Wystawa „Książka dawniej a dziś” ukazująca różnice pomiędzy książkami współczesnym a tymi sprzed około 100 lat.

- Wystawa książek zakupionych z NPRC- „Książka na dzień dobry” jako skuteczny sposób zachęcania uczniów do czytania.

- Ogólnopolski projekt pod nazwą Przerwa na czytanie, który odbył się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Akcja polegała na wypożyczeniu z biblioteki lub przyniesieniu z domu swojej ulubionej książki i czytaniu jej na przerwach.

- Narodowe Czytanie 2023 – „Nad Niemnem” -lekcja biblioteczna dla klas VI i VIII.

- Spotkanie autorskie z dr. Markiem Michalakiem-byłym Rzecznikiem Praw Dziecka a także autorem wielu książek dla dzieci.

- „Po co bajce morał” -projekt edukacyjny

- „Między baśnią a legendą” - projekt edukacyjny w klasach V i VI

Odbyły się także liczne lekcje biblioteczne na których wykorzystywano nowości zakupione w ramach NPRC np. „List w butelce”,” „Stoi na stacji”, „Droga do świętości. Opowieści o Janie Pawle II”.

Godziny pracy biblioteki szkolnej dostosowano do potrzeb wszystkich uczniów, umożliwiono im wypożyczanie książek również na dłuższe okresy feryjne.

Dzięki udziałowi w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna wzbogaciła swój księgozbiór o wiele nowych pozycji książkowych. Zakupione nowości to atrakcyjne książki, popularne nowości, utwory znanych autorów, wznowienia czytelnicze, lektury, a w szczególności książki historyczne poświęcone historii Polski XX wieku. Tak ciekawie doposażony księgozbiór pozwala uczniom miło, ciekawie i pożytecznie spędzić czas w szkole i w domu, przyciąga uczniów do biblioteki, rozbudza zainteresowania czytelnicze, skłania do dyskusji na temat przeczytanych książek. Zakup brakujących lektur, umożliwia pełną realizację podstawy programowej. Program dał uczniom możliwość uczestniczenia w ciekawych zajęciach, wydarzeniach czytelniczych i projektach edukacyjnych.