• Projekt edukacyjny w klasie IIa

                  W dniu 24 listopada w klasie IIa odbyły się zajęcia w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Uniwersytet Dzieci w klasie”. Realizowany projekt dotyczył historii pieniądza oraz różnych sposobów płacenia. Projekt nosił tytuł: „Mali ekonomiści. Po co wymyślono pieniądze?”. Zajęcia rozpoczęły się od projekcji krótkiego filmu edukacyjnego pt. „Po co wymyślono pieniądze?”, przygotowanego przez Uniwersytet Dzieci z udziałem Anny Bochniak – pracownika Muzeum Narodowego w Krakowie. Film ten przybliżył uczniom historię pieniądza. Poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytania: Z czego robi się banknoty i monety? Jak powstają pieniądze? Podczas zajęć uczniowie poznali również pojęcie handlu wymiennego, który stosowany był jeszcze przed pojawieniem się pierwszych pieniędzy. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, rozwiązując karty pracy dotyczące monet i ich znaczenia oraz rysowali pieniądze według

                • Listopadowe akcje Samorządu Uczniowskiego

                  Dzień Życzliwości i Dzień Buraka- listopadowe akcje Samorządu Uczniowskiego!

                  W dniu 21 listopada SU przeprowadził akcję pn. „Napisz do nas coś miłego! Bądź życzliwy nie tylko dzisiaj!” Uczniowie mogli wówczas samodzielnie dokonać „życzliwego wpisu” na przygotowanej tablicy. Życzyliśmy sobie m.in. miłego dnia, pochwalono i skarpetki i kolana… Z kolei na obchodzony 24 listopada Dzień Buraka klasy przygotowały mini książki kucharskie z przepisami na dania z buraka, a burak- jak trzeba wiedzieć- warzywo super zdrowe! Mamy więc i książki odręcznie spisane, ozdobione rysunkami, które są wynikiem rzeczywiście samodzielnej pracy dzieci- wielkie brawa! Mamy też książki drukowane, z kolorowymi zdjęciami, oprawione- drugie brawo dla wykonawców! A przepisy- od sałatek, przez zupy aż do ciasta z buraków!

                • Dzień Życzliwości w przedszkolu

                  21 listopada to szczególna okazja, by zastanowić się czy jesteśmy wobec siebie życzliwi, bo właśnie tego dnia, na całym świecie świętowany jest Dzień Życzliwości i Pozdrowień oraz dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea świętowania dnia życzliwości narodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W Polsce święto obchodzone jest jako Światowy Dzień Życzliwości, a prekursorem tych obchodów stał się Wrocław. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Propaguje takie wartości jak: wzajemny szacunek, tolerancja, chęć niesienia pomocy i działania na rzecz innych. Taki dzień jak ten przypomina wszystkim, że warto jest zatrzymać się na chwilę, zastanowić nad własnym życiem, uczynić drobny gest życzliwości w stronę drugiego człowieka poprzez ciepły uśmiech, miłe słowo, uprzejmoś

              • DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
                • DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

                  Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych z 1973 r., kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść szkodzą, niszczą, a nie budują. Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny.
                  Przesłanie akcji jest proste: Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. W każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i warto okazać komuś bezinteresowną życzliwość.

                • Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy.

                  Niepospolity. Alaksy Banaczkowski

                  to motto przewodnie uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pierwszemu kierownikowi naszej szkoły, która odbyła się 20.11.2023r.

                  Na wstępie głos zabrała Pani dyrektor Dorota Janas, która powitała przybyłych gości: Ojca Opata Eugeniusza Augustyna, wnuka Aleksego Banaczkowskiego – Pana Tomasza Nowaka z małżonką, burmistrza Jarosława Samelę, radnych Rady Miejskiej, przybyłych mieszkańców oraz społeczność szkolną.

              • Dzień Tolerancji
                • Dzień Tolerancji

                  16 listopada w grupie „ Biedronki” obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzieci poznały termin tolerancja oraz akceptacja, dowiedziały się co one właściwe oznaczają oraz po co właściwe trzeba innych tolerować i akceptować. Ze skupieniem słuchały bajek o tolerancji oraz o akceptacji, których bohaterami były dzieci w wieku szkolnym, a ich przygody były związane z omawianym tematem.

                • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

                  20 listopad to wyjątkowy dzień dla wszystkich małych i tych nieco większych dzieci. Tego dnia w 1989 roku została uchwalona Konwencja Praw Dziecka przez Organizację Narodów Zjednoczonych. To dokument, który został ratyfikowany do dziś przez 196 krajów na świecie. Jest to najszerzej ratyfikowany na świecie dokument z zakresu praw człowieka. Konwencja reguluje kwestie prawne wszystkich obywateli poniżej 18. roku życia.

                • Warsztaty kulinarne grupa Misie

                  Dzieci z grupy Misie realizując tygodniowa tematykę, która związana była ze zdrowiem, w ramach podsumowania zrobiły owocową sałatkę. Każde dziecko przyniosło ulubione owoce, deskę do krojenia oraz nożyk. Przed przystąpieniem do robienia sałatki, dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie używać noża oraz umyły ręce.Wszyscy byli zadowoleni z efektów i chętnie jedli własnoręcznie przygotowaną sałatkę.

                • Zaproszenie

                  Dyrektor ZPO w Wąchocku zaprasza uczniów z klas 3-8, ich rodziców, społeczność gminy Wąchock oraz wszystkich nauczycieli do udziału w uroczystościach odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej ALEKSEMU BANACZKOWSKIEMU w dniu 20.11.2023 r.

                  PORZĄDEK UROCZYSTOŚCI:

                  • rozpoczęcie uroczystości o
                • Ślubowanie klas pierwszych

                  Każde dziecko rozpoczynając naukę w klasie pierwszej z ogromną niecierpliwością czeka na moment, kiedy zostanie pasowane na pełnoprawnego ucznia. Tę uroczystą i ważną chwilę poprzedza wiele przygotowań – uczniowie poznają szkołę i jej pracowników, kolegów, swoje prawa, ale również i obowiązki. Wspólnie z wychowawcą i rodzicami przygotowują się do uroczystości, podczas której zdają swój pierwszy egzamin przed szkolną społecznością oraz zaproszonymi gośćmi.

              • „Kolorowa krystalizacja” – projekt edukacyjny z chemii
                • „Kolorowa krystalizacja” – projekt edukacyjny z chemii

                  Projekt edukacyjny „Kolorowa krystalizacja” został zrealizowany na lekcjach chemii w klasie VII b. Koordynatorem i pomysłodawcą projektu była pani Emilia Staniszewska – nauczyciel chemii.

                  Uczniowie musieli przeprowadzić eksperyment w warunkach domowych i stworzyć własne kolorowe, solne kryształy. Następnie musieli to wszystko udokumentować poczynając od opisu doświadczenia, poprzez spisanie kilkudniowych obserwacji eksperymentu, a kończąc na wyciągnięciu samodzielnego wniosku z przeprowadzonego doświadczenia, który pozwoli im lepiej przyswoić wiedzę na temat całego procesu krystalizacji.

              • Drzewa naszych lasów
                • Drzewa naszych lasów

                  Wystawa i konkurs prac plastycznych klas I – III „Drzewa naszych lasów”


                  Szumią drzewa,
                  w wielkim lesie.
                  Wiatr powiewa,
                  echo niesie.

                  - //-

                  Zamknij oczy i wsłuchaj się,
                  jak szumią drzewa.
                  Wsłuchaj się jak,
                  pięknie ptaszek śpiewa.
                  Wsłuchaj się jak szemrze las.
                  Jak jest pięknie wkoło nas!

              • „Jeszcze Polska nie zginęła!”
                • „Jeszcze Polska nie zginęła!”

                  11 listopada świętujemy kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. W 2023 roku cieszymy się, że od 105 lat jesteśmy wolnym krajem. W dniu Narodowego Święta Niepodległości poczet sztandarowy, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w uroczystej mszy świętej oraz Apelu Poległych i złożeniu kwiatów przy Pomniku Bohaterów Niepodległości.

              • Narodowe Święto Niepodległości w przedszkolu
                • Narodowe Święto Niepodległości w przedszkolu

                  W dniu 10 listopada w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wszystkie grupy wraz ze swoimi wychowawczyniami, przygotowały program artystyczny, podczas którego dzieci recytowały, śpiewały pieśni patriotyczne i tańczyły.

                  Dzień 11 listopada jest wyjątkowym dniem dla każdego z nas, także dla naszych małych patriotów. To symbol miłości do ojczyzny, wiary i nadziei na lepsze jutro, to symbol walki o wolność, a także zwycięstwa. Uroczystość z pewnością zapadnie wszystkim głęboko w pamięci. Dzień, który przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, na pewno przyczyni się do kształtowania patriotycznych postaw naszych przedszkolaków.

              • Narodowe Święto Niepodległości
                • Narodowe Święto Niepodległości

                  105 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była okazją do zorganizowania w naszej szkole uroczystej akademii.

                  Dzięki przedstawionej prezentacji multimedialnej uczniowie mieli okazję przybliżyć sobie wiedzę historyczną na temat 123 – letniej niewoli naszej ojczyzny, drogi do wolności i aktualnego statusu tego święta. Podniosła recytacja wierszy i wspólne śpiewanie historycznych pieśni o tematyce wolnościowej z okresu walk o niepodległość przez całą społeczność szkolną dopełniły całości imprezy. Teraz już na pewno każde dziecko i młody człowiek będą wiedzieć, co to jest Niepodległość Ojczyzny, jak bardzo jest cenna i dlaczego. Będą również czcić pamięć o tych, którzy ją wywalczyli.

              • Dzień Jeża w grupie Misie
                • Dzień Jeża w grupie Misie

                  9 listopada dzieci z grupy Misie obchodziły Dzień Jeża. Celem obchodów tego nietypowego święta jest przypomnienie dzieciom, iż jeże są zwierzętami pod ochroną.

                  Przedszkolaki miały okazję poszerzyć wiadomości dotyczące środowiska naturalnego jeży, ich wyglądu, sposobu poruszania się, odżywiania oraz tego w jaki sposób przygotowują się do zimy. Oczywiście nie mogło tego dnia zabraknąć zabawy „Na dywanie siedzi jeż”. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały plakat przedstawiający bohatera tego dnia.

              • Projekt badawczy w klasach czwartych
                • Projekt badawczy w klasach czwartych

                  Rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Data ta to również pięćset pięćdziesiąta rocznica urodzin i czterysta osiemdziesiąta rocznica śmierci Mikołaja Kopernika.

                  Mikołaj Kopernik jest najbardziej znany jako astronom. Jego najsłynniejszym dziełem było „De revolutionibus orbium coelestium”, gdzie przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, co doprowadziło do tzw. przewrotu kopernikańskiego. Mówił o sobie Nicolaus Copernicus Thorunensis, podkreślając w ten sposób swoje pochodzenie, swój toruński rodowód.

          • Partnerzy

            • {#1508} 1
            • {#1508} 2
            • {#1508} 3
            • {#1508} 4
            • EduPage
          • Librus Synergia
          • Galeria zdjęć

              brak danych
          • Godziny dzwonków

            Poniedziałek 29.04.2024
          • Logowanie

          • Kontakty

            • Zespół Placówek Oświatowych
            • (41) 271-59-36
            • ul. Kościelna 10, 27-215 Wąchock, Poland
        • Galeria zdjęć

            brak danych