Strona główna
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Już po raz trzeci nasza szkoła przystąpiła do realizacji Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 - 2025, którego zasadniczym celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży a także rozwijanie zainteresowań czytelniczych. W 2023 roku Zespól Placówek Oświatowych w Wąchocku realizuje zadania w ramach Priorytetu 3. Szkoła uzyskała wsparcie ze środków budżetu państwa w kwocie 12 000 na zakup nowości wydawniczych, wysokość finansowa wkładu własnego organu prowadzącego wyniosła 3000. Zakupiono 692 pozycje książkowe. Są to przede wszystkim nowości rekomendowane przez uczniów, rodziców i pracowników szkoły.
Nauka może być zabawą
Uczenie się jest najwspanialszą i dającą najwięcej radości grą na świecie.
Wszystkie dzieci rodzą się z takim przekonaniem i pielęgnują je, dopóki nie udowodnimy im, że nauka jest ciężką pracą.
Zajęcia projektowo-badawcze, prowadzone w naszej szkole przez panią Marię Ziewiec, mają za zadanie umożliwić uczniom poznawanie świata dzięki własnej aktywności i zdobywanie wiedzy w bardzo naturalny, spontaniczny i samodzielny sposób. Poprzez własne eksperymentowanie, badania oraz obserwacje będą mogli szukać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
Dzień kropki w Przedszkolu
Międzynarodowy Dzień Kropki to święto, które ma na celu budowanie pewności siebie, odkrywanie talentów i pobudzanie wyobraźni. Swój początek czerpie z historii małej Vashtii opisanej w książce pt. „The Dot” czyli „Kropka”, której autorem jest Peter H. Reynolds. Vashtii to dziewczynka, która nie wierzy w swoje możliwości, a dzięki mądrej nauczycielce od plastyki, rozwija się i zyskuje pewność siebie. Ta historia inspiruje wielu nauczycieli do działania oraz celebrowania tego wyjątkowego dnia. W naszym przedszkolu, dzieci również poznały historię Vashtii, a podczas licznych zabaw odkrywały swoje talenty, rozwijały kreatywność i wiarę we własne możliwości. Tego dnia nie zabrakło zabaw matematycznych, plastycznych, sensorycznych czy ruchowych. Na zakończenie zajęć dzieci miały możliwość pozowania do zdjęć w przygotowanych specjalnie na ten dzień kolorowych ramkach.
Westerplatte – edukacja i pamięć
Pod takim hasłem odbyło się 18 września 2023 r. seminarium w siedzibie Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, w którym uczestniczył Świętokrzyski Kurator Oświaty. W gronie pasjonatów tematu i nauczycieli historii ze szkół naszego województwa znalazła się także pani Bożena Markiewicz. Celem konferencji było upamiętnienie żołnierzy 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielc broniących we wrześniu 1939 r. Westerplatte. Uczestnicy spotkania otrzymali pomoce dydaktyczne, które wzbogacą zajęcia z uczniami.
Misie, Biedronki, Jagódki i Muchomorki na festynie „Mnisi i Hutnicy”
W piątek 15 września 2023 r., na terenie Opactwa Cystersów odbył się festyn historyczny „Mnisi i Hutnicy”. Celem spotkania było przybliżenie dziedzictwa kulturowego. Dzieci miały okazję przenieść się do odległych czasów i poznać jak żyli dawniej ludzie. W wydarzeniu wzięły udział wszystkie grupy przedszkolne. Były to niezwykle ciekawe zajęcia dla dzieci, które chętnie i z zainteresowaniem słuchały co mają do powiedzenia opiekunowie stanowisk. Festyn był doskonałą okazją by poznać historię, zabytki i tradycje, które kształtują naszą tożsamość.
Międzypokoleniowa lekcja historii - c.d.
13 czerwca 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie dotyczącym integracji międzypokoleniowej. W wydarzeniu tym wzięło udział około 100 osób, które otrzymały dawkę wiedzy o historii naszego regionu.
Za udział naszych uczniów, ich zaangażowanie oraz wykazanie się znajomością wiedzy o regionie oraz pięknym śpiewem pieśni patriotycznych otrzymaliśmy wartościowe nagrody, które będą służyły naszym dzieciom na lekcjach historii.
Festyn historyczny "Mnisi i hutnicy"
W dniu 15 września 2023 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w X Festynie Historycznym "Mnisi i Hutnicy", który odbywał się na terenie Opactwa Cysterskiego w Wąchocku. W myśl tegorocznego hasła Europejskich Dni Dziedzictwa „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” dzieci poznały obyczaje i tradycje panujące na polskiej wsi.
Spotkania z rodzicami
Zebranie rodziców dzieci przedszkolnych odbędzie się 18 września 2023 r. w poniedziałek o godzinie 16.00.
Zebrania z rodzicami uczniów szkoły podstawowej odbędą się 19 września 2023 r. we wtorek:
- klasy 1-3 godz. 16
- klasy 4-8 godz. 17
Pamiętamy
Miesiąc wrzesień jest dla nas okresem szczególnym. Jest to czas, w którym przekazujemy naszym uczniom bolesną historię naszej Ojczyzny. Ukazujemy dzieciom wydarzenia, które miały miejsce we wrześniu 1939 roku, a o których pamięć nie może zaginąć.
Uczniowie klas starszych przygotowali gazetkę ścienną dotyczącą wojny obronnej. Klasa IVa, wraz z nauczycielką historii panią Bożeną Markiewicz, zapaliła znicze oraz położyła kwiaty na grobie Westerplatczyka- ppor. Mariana Pociechy, który spoczął na Cmentarzu Parafialnym w Wąchocku. Obrońca Westerplatte walczył w obsadzie wartowni nr 4. Po kapitulacji dostał się do niemieckiej niewoli.
Stoi na stacji...
13 września przypada 129 rocznica urodzin Juliana Tuwima-jednego z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, pisarza, autora tekstów piosenek. Jego wiersz "Lokomotywa" znają wszystkie dzieci. Zachęcamy wszystkich uczniów do odwiedzenia biblioteki szkolnej, w której znajdziecie nowiutki obszerny, pięknie ilustrowany zbiór utworów Juliana Tuwima. Zawiera on wiersze, które uczą i bawią kolejne pokolenia dzieci. Pozycje te zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Galeria zdjęć
- brak danych
Godziny dzwonków
Czwartek 08.05.2025Logowanie