Projekt edukacyjno - wychowawczy
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy VI realizowali projekt edukacyjny pn. „Inspiruję do nauki. Jak stworzyć autorski cykl lekcji?” realizowany w ramach programu Uniwersytet Dzieci w Klasie, objętego patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Realizowany podczas godzin wychowawczych projekt edukacyjny składał się z cyklu lekcji o tematyce naukowej, społecznej oraz emocjonalnej. Były zajęcia poruszające zagadnienie złudzeń optycznych „Czy nasze oczy mogą nas oszukiwać?”, podczas których poruszaliśmy temat zmysłów i odbierania przez człowieka wrażeń i bodźców ze świata zewnętrznego. Były zajęcia poruszające tematykę zarządzania pieniędzmi „W co mogę inwestować moje kieszonkowe?” oraz „Jak powstają ceny?”. Na przykładzie jabłek uczniowie układali łańcuch kosztów, jakie należy ponieść zanim jabłka trafią do sprzedaży oraz dowiedzieli się jakie czynniki wpływają na wysokość
Dzień Chemika w grupie „Wiewiórki”
Grupa Wiewiórki w ramach zajęć obchodziła Dzień Chemika. Dzieci dowiedziały się kim jest chemik i jakie są jego atrybuty. Poznały również postać Marii Skłodowskiej – Curie. Przedszkolaki z radością wcieliły się w rolę chemików i robiły różne doświadczenia. Dzieci założyły hodowlę drożdży, wykonały tęcze w szklance, a także zrobiły wulkan – który wzbudził wielki entuzjazm. Był to dzień pełen wrażeń!
Koło teatralne kl.III i kl.Ib
W minionym roku szkolnym uczniowie kl.III i kl.Ib uczestniczyli w zajęciach kółka teatralnego. Poprzez zajęcia rozwijano u uczniów orientację w czasie i przestrzeni oraz poznanie własnych możliwości recytatorskich, aktorskich. Zabawy w teatr były okazją do uczenia właściwego posługiwania się głosem jako narzędziem komunikowania się. Stosowano tu ćwiczenia emisyjne i oddechowe, które poprawiały kondycję aparatu mowy i doprowadzały do umiejętności głośnego mówienia „pełnym głosem", tak aby nie były potrzebne mikrofony podczas uroczystości szkolnych. Natomiast ćwiczenia dźwiękonaśladowcze poprawiały wyrazistość mowy, dykcję.
Uczniowie poznawali również piękno ojczystego języka, poprzez rozwijanie wiedzy nie tylko na temat wartości lingwistycznych, ale także rozwijanie wiedzy na temat wielu utworów literackich takich jak: bajki, opowiadania, wiersze, zawierających bogate treści moralne,
„Mali matematycy. Gdzie kryje się matematyka?” projekt edukacyjny w klasie drugiej B
W roku szkolnym 2021-2022 uczniowie klasy drugiej B realizowali razem ze swoja wychowawczynią, panią Małgorzatą Oziomek, projekt edukacyjny „Mali matematycy. Gdzie kryje się matematyka?” pod patronatem Fundacji Uniwersytet Dzieci oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. W czasie zajęć tego programu uczniowie rozwijali umiejętność samodzielnego, logicznego i krytycznego myślenia, poznawali podstawowe pojęcia i działania matematyczne, ćwiczyli ważne umiejętności potrzebne do dalszej nauki oraz uczyli się jak korzystać z wiedzy matematycznej w codziennym życiu.
Projekt edukacyjny z historii pt.”Wykus i jego bohaterowie”
Z okazji trzydniowego święta przypadającego co roku w rocznicę śmierci mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w klasie Va został zrealizowany projekt pt. „Wykus i jego bohaterowie”.
Celem projektu było: upowszechnianie historii lokalnej, rozwijanie wiedzy na temat osób i wydarzeń związanych z naszą najbliższą okolicą, rozwijanie umiejętności poszukiwania i selekcjonowania informacji.
Projekty edukacyjne z wiedzy o społeczeństwie w klasach VIII a i b
W klasach VIII a i b były realizowane projekty edukacyjne z wiedzy o społeczeństwie. Celami projektów było: pogłębienie wiedzy zdobytej na lekcjach, rozwijanie umiejętności współpracy w grupie, rozwijanie umiejętności poszukiwania i selekcjonowania informacji.Uczniowie w ramach działu V na lekcjach poznawali ustrój Rzeczypospolitej Polskiej. A w nim takie zagadnienia jak: Konstytucja RP, sejm, senat, Prezydent, Rada Ministrów, sądy i trybunały. W realizacji tego działu uczestniczyli także uczniowie z Ukrainy, którzy także poznawali ustrój RP, ale za zadanie mieli przygotować projekt pt. „Prezydenci Ukrainy po 1991 r.”
Festyn z okazji Dnia Dziecka
Festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka zorganizowany przez Radę Rodziców.Było mnóstwo atrakcji. Serdeczne podziękowania wolontariuszom Szlachetnej Paczki Wąchock, Komendzie Powiatowej Policji w Starachowicach a także Ochotniczej Straży Pożarnej z Wielkiej Wsi.Serdecznie dziękujemy sponsorom,którzy przygotowali dla naszych uczniów liczne upominki.
Rozgrywki sportowe z okazji Dnia Dziecka
3 czerwca nauczyciele wychowania fizycznego Michał Lefek i Tomasz Dąbrowski zorganizowali rozgrywki sportowe dla uczniów klas 4-8 Najpierw jednak, dość nietypowo, rozgrzewkę przeprowadził nauczyciel historii Kamil Lewandowski. Potem uczniowie rozpoczęli rywalizację w dwóch głównych dyscyplinach tego dnia czyli piłce nożnej i speedball-u, który jest nowością w naszej szkole i już zdobył serca niektórych uczniów. Sprzęt do tej dyscypliny, jak również do kilku innych nietypowych sportów został zakupiony w całości z pieniędzy sponsora - właścicieli sklepu Lewiatan w Wąchocku, za co serdecznie dziękujemy.
Konkurs fotograficzny
Zakończyła się druga edycja konkursu fotograficznego pn. „Fizyka wokół nas”. Przez ostatnie dwa miesiące uczniowie klas VII i VIII nadsyłali fotografie przedstawiające prawa i zjawiska fizyczne występujące w przyrodzie.
Wybór najlepszych zdjęć był bardzo trudny, ponieważ wszystkie fotografie były bardzo dobre, jury konkursowe miało zatem twardy orzech do zgryzienia komu przyznać wyróżnienia i nagrody. Po długich obradach postanowiono uhonorować n/w uczniów:
5th INTERNATIONAL BIENNALE OF CHILDREN'S DRAWINGS
Szkoła Podstawowa im. Božidara Jakaca w Lublanie (Słowenia) zdecydowała się zorganizować „5 biennale rysunków dziecięcych”. Ma ono na celu upamiętnienie patrona szkoły i jego twórczości. Božidar Jakac (zm. w 1989 r.) był słoweńskim malarzem ekspresjonistą i realistą, grafikiem i twórcą filmowym. Ważne miejsce w jego twórczości zajmowała grafika o tematyce społecznej z elementami symbolizmu i fantastyki. Uważany jest za największego słoweńskiego grafika i jednego z najważniejszych artystów malarzy w tym kraju. Jest równocześnie jednym z założycieli Akademii Sztuk Pięknych w Lublanie.
Galeria zdjęć
- brak danych
Godziny dzwonków
Wtorek 06.05.2025Logowanie