FESTIWAL NAUKOWY
W kwietniu odbywał się w naszej szkole „Festiwal naukowy”. Głównym jego celem było zainspirowanie i chęć zgłębiania wiedzy chemicznej przez uczniów. Koordynatorem festiwalu była pani Emilia Staniszewska – nauczyciel chemii. W ramach festiwalu odbył się konkurs „Mistrz symboliki chemicznej”, którego celem była popularyzacja wiedzy chemicznej oraz łączenie nauki z zabawą.
Uczniowie klas VII i VIII mieli możliwość poznać bliżej postać Ignacego Łukasiewicza, w związku z czym we wszystkich starszych klasach został wyświetlony film o życiu i działalności wynalazcy lampy naftowej i pionierze przemysłu naftowego. Uczniowie przygotowali również referaty, które były zaprezentowane na forum klasowym.
W ramach festiwalu została wykonana również wystawa zdjęć z pokazu chemicznego wykonanego przez doktora Zbigniewa Szydło, doskonałego chemika i eksperymentatora.
Zwieńczeniem festiwalu był „Chemic
Gminny Konkurs Matematyczny „Mistrz Rachunków”
26 kwietnia 2022r. w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Matematyczny „Mistrz Rachunków” dla uczniów klas VII I VIII. Celem konkursu było m.in.: rozwijanie zdolności i zainteresowań matematycznych uczniów, rozwijanie potencjału intelektualnego uczniów, popularyzacja matematyki wśród uczniów, budzenie nawyku współzawodnictwa.
W konkursie współzawodniczyli uczniowie SP w Wąchocku, SP w Wielkiej Wsi oraz SP w Parszowie. Zadaniem uczniów było rozwiązanie arkusza składającego się z 10 zadań zamkniętych oraz 3 zadań otwartych. Rozwiązując je uczniowie musieli wykazać się umiejętnością logicznego myślenia oraz ponadprzeciętną umiejętnością wykonywania działań na ułamkach zwykłych i dziesiętnych, a wraz z nimi znajomością kolejności wykonywania działań.
Projekt „Mali Ekolodzy”
„Musimy nauczyć się dbać o środowisko, w którym mamy żyć.
Chodzi o to, czy nauczymy się tego na czas.”
- David Gates
Projekt „Mali Ekolodzy” realizowany był w grupie „Wiewiórki” i trwał w dniach 21.04.2022 – 25.04.2022. Celem projektu było rozbudzanie u dzieci zainteresowań przyrodniczych oraz dostrzeganie i poznawanie piękna otaczającej nas przyrody. Przedszkolaki wzięły udział w warsztatach ekologicznych. Każdy stworzył swoją własną, niepowtarzalną zabawkę z recyklingu. Działanie to uświadomiło najmłodszym, iż zwykłe opakowanie po skoku lub jajkach może zamienić się w coś niesamowitego. Udział w warsztatach w znaczącym stopniu wpłynął na kreatywność przedszkolaków. W pozostałych dniach dzieci dowiedziały się jak dbać o naszą ziemię oraz jak należy segregować śmieci i oszczędzać wodę. Na zakończenie grupa „Wiewiórki” założyła hodowlę cebuli.
Ekologiczne torby
Uczniowie klasy III wykonali podczas zajęć torby ekologiczne, które mogą używać do różnych celów (torba na zakupy, owoce, warzywa, książki, ulubione zabawki). Uczniowie kolorując i ozdabiając swoje torby dowiedzieli się, że najważniejszą zaletą toreb ekologicznych jest, jak sama nazwa wskazuje, ich przyjazność środowisku naturalnemu. Organiczne materiały, z których wykonuje się niektóre eko-torby, sprawiają, że rozkładają się one w ciągu jedynie kilku miesięcy i nie wydzielają substancji szkodliwych dla człowieka i przyrody. Dodatkowo, jeśli torbę wielokrotnego użytku będziemy używać prawidłowo i dbać o jej stan, posłuży nam ona przez całe lata, co ograniczy ilość produkowanych przez nas sztucznych odpadów – reklamówek czy jednorazowych torebek foliowych.
III Wojewódzki Konkurs z Geografii
W dniu 25 kwietnia uczennica klasy VII b Zuzanna Dwojewska wraz z Panią Edytą Pająk wzięły udział w uroczystości podsumowania Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Zuzanna odebrała z rąk Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Pana Kazimierza Mądzika - Dyplom Laureata III Wojewódzkiego Konkursu z Geografii dla uczniów szkół podstawowych. To bardzo duży sukces okupiony wytężoną pracą. Oprócz niewątpliwej satysfakcji, bycie Laureatem konkursu to także przywilej przyjęcia do wybranej szkoły ponadpodstawowej bez względu na kryteria. Życzymy Zuzannie kolejnych sukcesów oraz powodzenia w zgłębianiu dalszych geograficznych tajemnic.
Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Jednym z głównych zadań szkoły na etapie edukacji wczesnoszkolnej jest wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizowanie sytuacji edukacyjnych umożliwiających wykonywanie eksperymentów naukowych, eksplorację, przeprowadzanie badań, rozwiązywanie problemów i nabywanie doświadczeń. Taki cel przyświecał wychowawcy, który zorganizował nietypową formę nauki.
22 kwietnia, w Dzień Ziemi, uczniowie klasy 1b uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Uczniowie mogli w niekonwencjonalny sposób uczyć się i odkrywać, jak działa otaczający ich świat. Eksponaty w Koperniku to nie są przedmioty w złoconych ramach. To swego rodzaju stacje doświadczalne, które bez udziału dzieci, akcji, zaangażowania pozostają martwe. W Koperniku wszystkiego można dotknąć, sprawdzić, przekręcić, czasem nawet podskoczyć lub krzyknąć, aby uruchomić eksponat. Na wyst
Dzień Ziemi w grupie popołudniowej
Z okazji „Międzynarodowego Dnia Ziemi” w grupie popołudniowej dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat Ziemi. Podczas zajęć dowiedziały się, jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Przedszkolaki w praktyczny sposób mogły wykorzystać swoją wiedzę nt. segregacji śmieci, wrzucając odpady do odpowiednich pojemników, na koniec zajęć odbyły się zajęcia w grupach gdzie dzieci wykonały pracę plastyczną - kulę ziemską.
Dzień Ziemi w naszym Przedszkolu
„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego,
na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas”
Florian Plit
Światowy Dzień Ziemi, czyli największe międzynarodowe święto ekologiczne, obchodzimy co roku 22 kwietnia. Dzień Ziemi obchodzony jest od 1970 roku, a w Polsce inicjatywy z tej okazji podejmowane są od 1990 roku. Dzień Ziemi ma skłonić nas do zastanowienia się nad sytuacją na naszej planecie i podjęcia działań, które mogą pomóc w ochronie klimatu.
W grupach przedszkolnych ,,Motylki”, ,,Biedronki” i ,,Wiewiórki” podczas zajęć został omówiony temat ochrony środowiska, dzieci dowiedziały się co to jest ekologia, recykling i jak należy dbać o naszą planetę, zwieńczeniem zajęć były prace plastyczne.
Grupa ,,Muchomorki” korzystając z publikacji zakupionych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dowiedziała się jak dbać o naszą Ziemię, co w
XV Starachowicki Festiwal Szachów im. Marii Kaczyńskiej
W dniu 9 kwietnia 2022 w Szkole Podstawowej nr 6 w Starachowicach odbył się FESTIWAL SZACHÓW im. Marii Kaczyńskiej. Organizatorem Festiwalu była Szkoła Podstawowa nr 6 oraz Klub Szachowy GAMBIT.
Głównym punktem programu Festiwalu były Indywidualne Mistrzostwa Szachowe Juniorów Powiatu Starachowice oraz Drużynowe Mistrzostwa Szkół Podstawowych Powiatu Starachowickiego. Sędzią Głównym Festiwalu był Łukasz Kaput.
Uczniowie grali systemem szwajcarskim, 7 rund z tempem gry 10 minut na partię.
Naszą szkołę reprezentowali: Antoni Drej, Alex Derlatka, Franciszek Woźniak (uczniowie klasy 2), Wojciech Mazurkiewicz (uczeń klasy 3). W klasyfikacji końcowej nasza reprezentacja zajęła 3 miejsce, natomiast w klasyfikacji indywidualnej w kategorii klas 0 - 4 nasz uczeń Franciszek Woźniak również zajął 3 miejsce. Gratulujemy.
„Szukamy wiosny"
Słońce? Jest i pięknie świeci. Zieleń? Powoli przebija się przez szarość i topniejące resztki śniegu. Patrząc na zdjęcia... czuć wiosnę w powietrzu. Uczniowie klas VIII wcielili się w obserwatorów przyrody i podczas spaceru po okolicy szukali zwiastunów wiosny. Przygoda z fotografią uczy innego patrzenia na świat. Autorzy zdjęć często byli zdumieni rezultatem swojej pracy. Uczyli się dostrzegać piękno w przyrodzie, a tym samym ją szanować. Poniżej prezentujemy galerie wykonanych przez nich bardzo ciekawych zdjęć.
Galeria zdjęć
- brak danych
Godziny dzwonków
Wtorek 06.05.2025Logowanie