Strona główna
Podziękowania za udział w obchodach Dnia Krajobrazu
W naszej placówce, zarówno w szkole jak i w przedszkolu, zorganizowano szereg działań promujących lokalny krajobraz, których szczegóły zostały już opisane w poprzednich artykułach. Za zaangażowanie w tegoroczne obchody Dnia Krajobrazu pod hasłem „Doceń lokalność” otrzymaliśmy podziękowania Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz zaproszenie do udziału w kolejnych edycjach tego wydarzenia.
Pokazy ratownictwa lodowego
W dniu 12 grudnia 2023 r. o godz. 9.00 odbył się nad zalewem w Wąchocku pokaz ratownictwa lodowego na zalodzonych zbiornikach wodnych, który przeprowadzili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielkiej Wsi. Wydarzenie było skierowane do dzieci z naszej szkoły, a uczestniczyli w nim uczniowie klas 1-8. Druhowie z Wielkiej Wsi zaprezentowali metody samodzielnego wydostania się z wody w sytuacji, gdy dojdzie do załamania się pokrywy lodowej oraz możliwe warianty dotarcia do osoby tonącej i wydobycie jej na brzeg przy użyciu posiadanego sprzętu ratowniczego, a następnie udzielenie pierwszej pomocy wychłodzonej osobie. Zgromadzonym uczniom udzielono, również praktycznych instrukcji o tym jak zachować się w sytuacji, gdy jesteśmy świadkami takiego zdarzenia oraz jaki może być negatywny skutek niewłaściwego korzystania z zamarzniętych akwenów. W trakcie wydarzenia można było również obejrz
Świąteczna motywacja
Grudzień to wyjątkowy miesiąc w całym roku kalendarzowym. Dzieci oczekują przyjścia Mikołaja, a potem wraz z rodzicami przygotowują się na nadejście pierwszej gwiazdki w magiczny wigilijny wieczór. Sprzątanie, zakupy, ubieranie choinki, gotowanie to tylko nieliczne z wielu czynności, jakie wykonujemy przed Świętami. W szkole uczniowie przygotowują się do Jasełek, uczą się ról, kolęd i pastorałek, poznają tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia, cieszą się na nadejście tego magicznego czasu, który będą mogli spędzić z bliskimi. Pomimo ogromu obowiązków i pracy nie możemy zapominać o sobie. Wiara we własne możliwości i poczucie własnej wartości powinny być motorem napędowym naszego każdego działania. Musimy pamiętać, iż potrafimy o wiele więcej niż nam się tylko wydaje! Najlepiej sprawdzonym przepisem na powodzenie jest nasza motywacja, oczywiście wewnętrzna motywacja. Jeśli ktoś o
Szkoły pełne Talentów
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie podczas zbierania Talenciaków w ramach akcji Szkoły Pełne Talentów. Wspólnymi siłami udało nam się zebrać ponad 1850 Talenciaków. Szczególne podziękowania kierujemy do pana Konrada, który w możliwie maksymalny sposób wsparł naszą akcję. Za zgromadzone punkty wybraliśmy tunel z siatki, zestaw 40 jajek-grzechotek oraz Kodeks dobrego zachowania. Otrzymane nagrody wzbogacą nasze zaplecze dydaktyczne oraz umożliwią organizację wielu ciekawych zajęć.
Zebrania z rodzicami
Spotkania wychowawców klas z rodzicami uczniów szkoły podstawowej odbędą się w czwartek, 14 grudnia 2023 r.
-
klasy 1-3 godz. 16
-
klasy 4-8 godz. 17.30
-
Wizyta Mikołaja w przedszkolu
Tradycja obchodzenia mikołajek, czyli dnia 6 grudnia, jest bardzo długa i ma głębokie korzenie, nierozerwalnie związane z kultem biskupa Mikołaja z Miry, który według opowieści i legend, był niezwykle pobożny, rozdał cały swój majątek i wspierał biednych. Jednak najbardziej utrwalony wizerunek Mikołaja powstał w 1930 roku. Jego autorem był Fred Mizen, twórca reklamy napoju Coca-Cola. To właśnie wtedy święty Mikołaj pojawił się po raz pierwszy jako starszy pan z brodą ubrany w czerwony strój i białą czapkę.
Warsztaty historyczne „W obliczu wyborów. Moralność w czasie wojny i Holokaustu”
8 grudnia 2023 r. w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku odbyły się warsztaty edukacyjne „W obliczu wyborów. Moralność w czasie wojny i Holokaustu”, poprowadzone przez dr Katarzynę Suszkiewicz - kierowniczkę Działu Edukacji Żydowskiego Muzeum Galicja z Krakowa.
W ramach warsztatów uczestnicy – uczniowie klas 6-8 z Zespołu Placówek Oświatowych w Wąchocku, dyskutowali o decyzjach podejmowanych w czasie Holokaustu, bazując na jednostkowych historiach. Z zaprezentowanych krótkich biografii wyłoniły się sylwetki ofiar, sprawców i świadków zbrodni, biernych obserwatorów, kolaborantów, osób ratujących i stawiających opór oraz osób pomagających na różne sposoby prześladowanym.
Eksperymenty w grupie Jagódki
Dzieci lubią zabawy z wodą, dlatego warto to wykorzystać i przeprowadzić proste doświadczenia w grupie przedszkolnej. Przedszkolaki z grupy Jagódki wzięły udział w innowacji pedagogicznej pt. „Eksperymenty te małe i te duże”. Pierwszy z nich polegał na zrobieniu chmury deszczowej. Dzięki tej zabawie dzieci stworzyły swoją własną chmurkę, z której padał deszcz. Kolejnym eksperymentem było stworzenie w słoiku trąby powietrznej. Trąba powietrzna to nic innego, jak sytuacja, w której zimne i ciepłe powietrze mieszają się i zostają wprawione w wir. Woda ze środka butelki wprawiona w ruch, szybciej wiruje od wody przy ściankach butelki. W chwili, gdy postawimy butelkę na stole, zauważymy, że środek wciąż wiruje, a zewnętrzna część cieczy zwalnia. Dzięki takim doświadczeniom dzieci nauczą się wyciągać wnioski i same zaczną szukać zależności między zjawiskami zachodzącymi w świecie. Ostatnim
Konkurs plastyczny „Dlaczego warto czytać książki"
Dokonano rozstrzygnięcia konkursu plastycznego „Dlaczego warto czytać książki". Jego celem była promocja czytelnictwa oraz rozwijanie kultury czytelniczej, stwarzanie okazji dla twórczości plastycznej.
Zadaniem uczniów było przygotowanie plakatu promującego czytelnictwo oraz zachęcającego do czytania książek.
Galeria zdjęć
- brak danych
Godziny dzwonków
Piątek 09.05.2025Logowanie