• Smacznie i zdrowo w I B

          • Uczniowie klasy Ib w ramach zajęć o zdrowym odżywianiu, przygotowali pyszne sałatki. Dzieci wiedzą co trzeba jeść żeby mieć siłę, zdrowie i dobrą pamięć do nauki. Było pysznie.

          • Zaproszenie

          • Dyrektor ZPO w Wąchocku zaprasza uczniów  z klas 3-8, ich rodziców, społeczność gminy Wąchock oraz  wszystkich  nauczycieli  do udziału w uroczystościach odsłonięcia  tablicy pamiątkowej poświęconej  ALEKSEMU BANACZKOWSKIEMU w dniu 20.11.2023 r.

            PORZĄDEK UROCZYSTOŚCI:

            • rozpoczęcie uroczystości o godzinie 10.00  w sali 301 na poddaszu;
            • przemówienie dyrektora ZPO;                                                                                    
            • część artystyczna  w wykonaniu naszych uczniów przygotowanych pod kierunkiem pani Bożeny Markiewicz i pani Ewy Śliwy;
            • gawęda o Aleksym  Banaczkowskim przygotowana przez pana Kazimierza Winiarczyka;   
            • poświęcenie przez Ojca Opata Eugeniusza Augustyna tablicy poświęconej Aleksemu Banaczkowskiemu przed  budynkiem ZPO;      
            • oglądanie wystawy pamiątkowej przygotowanej przez panie:  Urszulę Serwicką – Mierzwę, Grażynę Łyżwińską i Małgorzatę Zdziesińską oraz zapoznanie się z  gazetką ścienną przygotowaną przez panią Mariolę Wejner.                                                                                                                                    

            W tym dniu uczniowie przychodzą do szkoły w stroju galowym.

            Aleksy Banaczkowski w kancelarii szkolnej w klasztorze.

          • Ślubowanie klas pierwszych

          • Każde dziecko rozpoczynając naukę w klasie pierwszej z ogromną niecierpliwością czeka na moment, kiedy zostanie pasowane na pełnoprawnego ucznia. Tę uroczystą i ważną chwilę poprzedza wiele przygotowań – uczniowie poznają szkołę i jej pracowników, kolegów, swoje prawa, ale również i obowiązki. Wspólnie z wychowawcą i rodzicami przygotowują się do uroczystości, podczas której zdają swój pierwszy egzamin przed szkolną społecznością oraz zaproszonymi gośćmi.

            W dniu 15 listopada odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Wszystkich zebranych, w pięknie udekorowanej przy współpracy z rodzicami sali, powitała pani dyrektor Dorota Janas. Po wysłuchaniu jej serdecznych i pełnych zachęty, ale i wskazówek słów skierowanych do najmłodszych uczniów rozpoczął się program artystyczny przygotowany przez wychowawczynie klas pierwszych - panią Ewę Maciąg i panią Małgorzatę Oziomek oraz nauczycielkę muzyki panią Ewę Śliwę.

            Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Wykazały się wiedzą dotyczącą naszej ojczyzny, znajomością zasad, które ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie w grupie rówieśniczej i pełnienie roli ucznia oraz potwierdziły znajomość przepisów ruchu drogowym. Następnie, Anna Fąfara i Antoni Drej, w imieniu całej społeczności szkolnej, złożyli pierwszoklasistom życzenia - „Z ogromną radością witamy Was w naszym gronie. Cała społeczność szkolna życzy Wam prawdziwej radości z bycia uczniem. Oby lata tutaj spędzone były wspaniałą edukacyjną przygodą. Czujcie się bezpieczni, odkrywajcie świat i swoje pasje, zdobywajcie przyjaciół oraz wzrastajcie na dobrych i mądrych Polaków, radując serca Waszych rodziców i opiekunów. Każdy z Was jest inny i wyjątkowy, gotowy do robienia wielkich i pięknych rzeczy.”

            Nadszedł wreszcie długo oczekiwany, najbardziej doniosły moment uroczystości czyli ślubowanie pierwszoklasistów na sztandar szkoły. Następnie pani dyrektor Dorota Janas dokonała aktu pasowania na ucznia oraz wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy.

            Po zakończeniu uroczystości pierwszoklasiści otrzymali prezenty oraz udali się do klas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

        • „Kolorowa krystalizacja” – projekt edukacyjny z chemii
          • „Kolorowa krystalizacja” – projekt edukacyjny z chemii

          • Projekt edukacyjny „Kolorowa krystalizacja” został zrealizowany na lekcjach chemii w klasie VII b. Koordynatorem i pomysłodawcą projektu była pani Emilia Staniszewska – nauczyciel chemii.

            Uczniowie musieli  przeprowadzić eksperyment w warunkach domowych i stworzyć własne kolorowe, solne kryształy. Następnie musieli to wszystko udokumentować poczynając od opisu doświadczenia, poprzez spisanie kilkudniowych obserwacji eksperymentu, a kończąc na wyciągnięciu samodzielnego wniosku z przeprowadzonego doświadczenia, który pozwoli im lepiej przyswoić wiedzę na temat całego procesu krystalizacji.

            Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku tego procesu, bardzo ważna jest cierpliwość – proces tworzenia kryształków trwa zazwyczaj kilka dni. Uczniowie zrozumieli, że nie należy się zniechęcać, a wytrwale prowadzić obserwacje, niczym urodzeni naukowcy.

        • Drzewa naszych lasów
          • Drzewa naszych lasów

          • Wystawa i konkurs prac plastycznych klas I – III „Drzewa naszych lasów” 


                  Szumią drzewa, 
            w wielkim lesie. 
            Wiatr powiewa, 
            echo niesie.

            - //-

            Zamknij oczy i wsłuchaj się, 
             jak szumią drzewa. 
            Wsłuchaj się jak, 
             pięknie ptaszek śpiewa. 
            Wsłuchaj się jak szemrze las. 
            Jak jest pięknie wkoło nas!

            W nawiązaniu do ostatniego wersu wiersza „ Wsłuchaj się” N. Olczyk uczniowie klas I – III poprzez literaturę, działania badawcze, zajęcia artystyczne a szczególnie bezpośrednią obserwację poznawali piękno naszej przyrody oraz znaczenie jej elementów dla kondycji Ziemi jako planety jak i dla człowieka. Na podsumowanie szeregu działań w klasach I – III został ogłoszony konkurs plastyczny pod hasłem „ Poznajemy piękno naszej przyrody – Drzewa naszych lasów ”. Konkurs, na który dzieci miały wykonać drzewo w formie przestrzennej miał na celu rozbudzenie zainteresowań światem przyrody, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem, wyłonienie talentów oraz rozbudzanie ciekawości poznawczej i twórczej uczniów. Do konkursu przystąpiło bardzo wielu uczniów. Wyróżnione zostaną najbardziej kreatywne prace. Z wykonanych przez dzieci prac powstała piękna jesienna wystawa, która jest prezentowana na holu szkolnym.

            Ewa Szymańska

        • „Jeszcze Polska nie zginęła!”
          • „Jeszcze Polska nie zginęła!”

          • 11 listopada świętujemy kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. W 2023 roku cieszymy się, że od 105 lat jesteśmy wolnym krajem. W dniu  Narodowego Święta Niepodległości poczet sztandarowy, uczniowie i nauczyciele  naszej szkoły uczestniczyli w uroczystej mszy świętej oraz Apelu Poległych i złożeniu kwiatów przy Pomniku Bohaterów Niepodległości.

            W tekście współczesnej piosenki śpiewamy: „Co to jest niepodległość? Teraz wiem już na pewno...każde dziecko dziś woła - to polski dom, polska szkoła "!

            Cieszmy się z wolności i niepodległości!

        • Narodowe Święto Niepodległości w przedszkolu
          • Narodowe Święto Niepodległości w przedszkolu

          • W dniu 10 listopada w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wszystkie grupy wraz ze swoimi wychowawczyniami, przygotowały program artystyczny, podczas którego dzieci recytowały, śpiewały pieśni patriotyczne i tańczyły.

            Dzień 11 listopada jest wyjątkowym dniem dla każdego z nas, także dla naszych małych patriotów. To symbol miłości do ojczyzny, wiary i nadziei na lepsze jutro, to symbol walki o wolność, a także zwycięstwa. Uroczystość z pewnością zapadnie wszystkim głęboko w pamięci. Dzień, który przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, na pewno przyczyni się do kształtowania patriotycznych postaw naszych przedszkolaków.

        • Narodowe Święto Niepodległości
          • Narodowe Święto Niepodległości

          • 105 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była okazją do zorganizowania w naszej szkole uroczystej akademii.

            Dzięki przedstawionej prezentacji multimedialnej uczniowie mieli okazję przybliżyć sobie wiedzę historyczną na temat 123 – letniej niewoli naszej ojczyzny, drogi do wolności i aktualnego statusu tego święta.  Podniosła recytacja wierszy i wspólne śpiewanie historycznych pieśni o tematyce wolnościowej z okresu walk o niepodległość przez całą społeczność szkolną dopełniły całości imprezy. Teraz już na pewno każde dziecko i młody człowiek będą wiedzieć, co to jest Niepodległość Ojczyzny, jak bardzo jest cenna i dlaczego. Będą również czcić pamięć o tych, którzy ją wywalczyli.

            Za całość odpowiadały panie J. Susfał, E. Śliwa i M. Zuba.

            Po części artystycznej wszyscy uczniowie i nauczyciele wzięli udział w akcji „Szkoła do Hymnu”, propagowanej  przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

            Tego dnia większość uczniów przyszła do szkoły odświętnie ubrana. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego każde dziecko miało przypięty biało – czerwoną kokardę narodową.

            Po uroczystości dzieci z kl. III a zapaliły znicze pod pomnikiem upamiętniającym Odzyskanie Niepodległości.

        • Dzień Jeża w grupie Misie
          • Dzień Jeża w grupie Misie

          • 9 listopada dzieci z grupy Misie obchodziły Dzień Jeża. Celem obchodów tego nietypowego święta jest przypomnienie dzieciom, iż jeże są zwierzętami pod ochroną. 

            Przedszkolaki miały okazję poszerzyć wiadomości dotyczące środowiska naturalnego jeży, ich wyglądu, sposobu poruszania się, odżywiania oraz tego w jaki sposób przygotowują się do zimy. Oczywiście nie mogło tego dnia zabraknąć zabawy „Na dywanie siedzi jeż”. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały plakat przedstawiający bohatera tego dnia. 

            Paulina Wójcicka 

        • Projekt badawczy w klasach czwartych
          • Projekt badawczy w klasach czwartych

          • Rok  2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Data ta to również pięćset pięćdziesiąta rocznica urodzin i czterysta osiemdziesiąta rocznica śmierci Mikołaja Kopernika.

            Mikołaj Kopernik jest najbardziej znany jako astronom. Jego najsłynniejszym dziełem było „De revolutionibus orbium coelestium”, gdzie przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, co doprowadziło do tzw. przewrotu kopernikańskiego. Mówił o sobie Nicolaus Copernicus Thorunensis, podkreślając w ten sposób swoje pochodzenie, swój toruński rodowód.

            Na zajęciach projektowo badawczych uczniowie klas IV wyjaśniali dlaczego w temacie ,,Wędrówka’’ słońca po niebie jest nieścisłość. Przygotowali referaty na temat życia i zasług Mikołaja Kopernika. Analizując twórczość Mikołaja Kopernika poznali założenia teorii heliocentrycznej i geocentrycznej .

            Dokonując analizy dzieła Jana Matejki,, Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem’’  uczniowie poznali przyrządy którymi posługiwał się uczony oraz wyposażenie średniowiecznego ,,laboratorium astronomicznego’’.

            Maria Ziewiec

        • Koszykarki z naszej najmłodszej grupy grały w Warszawie!
          • Koszykarki z naszej najmłodszej grupy grały w Warszawie!

          • Emilka Raunmiagi, Lila Łuczkiewicz, Hania Karyś oraz Ola Pater wzięły udział w pierwszej edycji turnieju Mikro Basket 2x2, zorganizowanego przez fundację byłej reprezentantki Polski, Mistrzyni Europy i jednej z najbardziej znanych polskich koszykarek Katarzyny Dulnik. Trenerem naszego zespołu jest Michał Lefek.

            To była niezwykła przygoda dla naszych młodziutkich zawodniczek, które świetnie zaprezentowały się w rywalizacji zarówno z dziewczętami jak i z chłopcami. Punkty i miejsca w tym turnieju zastąpiła zabawa, uśmiechy i wielka radość wszystkich dzieci. Na koniec każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal, dyplom, piłkę oraz gadżety fundacji z rąk Katarzyny Dulnik. Dodatkowym akcentem naszej obecności na turnieju było to, że jedna z naszych uczennic, Natalia Lefek pełniła rolę wolontariuszki.

            Wielkie podziękowania dla rodziców dziewczynek za pomoc w opiece nad dziećmi oraz wspaniały doping.

            Gratulujemy!

        • Informacja dla rodziców
          • Informacja dla rodziców

          • Dyrektor ZPO w Wąchocku  informuje, że  10 listopada 2023r. to dzień wolny od zajęć dydaktycznych dla uczniów Szkoły Podstawowej w Wąchocku.

            W szkole organizowane są zajęcia opiekuńcze w świetlicy szkolnej w godzinach 7-16.

            Przedszkole Publiczne pracuje zgodnie z tygodniowym planem zajęć.

            W dniu 10 listopada 2023 r. autobus szkolny nie kursuje.

        •  Dzień postaci z bajek w grupie Jagódki
          • Dzień postaci z bajek w grupie Jagódki

          • Dzień postaci z bajek to święto, które niesie za sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne. To dobra okazja, by zachęcić najmłodszych do czytania bajek, a co za tym idzie rozwijania wyobraźni, pamięci, zdobywania wiedzy na różne tematy, poznawania nowych słów, zasad gramatyki czy kształtowania właściwych postaw moralnych. Dzieci w przedszkolach prezentują stroje swoich ulubionych bohaterów, wspólnie czytają lub oglądają bajki.

            Grupa Jagódki rozpoczęła swą bajeczną przygodę w bibliotece, gdzie dzieci wysłuchały legendy ,,O Piaście i Popielu” oraz ,,O Smoku Wawelskim”. Następnie więzły udział w zabawach związanych z bajką ,,Kopciuszek”. Przedszkolaki za pomocą małych latarek odnajdywały postacie z bajek oraz pasujące do nich rekwizyty. To był dzień pełen niezapomnianych wrażeń.

            Anita Łuszczek

        • Pierwsza wizyta przedszkolaków w bibliotece szkolnej
          • Pierwsza wizyta przedszkolaków w bibliotece szkolnej

          • Wiek przedszkolny jest idealnym okresem w rozwoju dziecka aby  zainteresować go literaturą, która będzie pobudzać jego wyobraźnię, wzbogacać mowę, wprowadzać w świat baśni. W dniu dzisiejszym, 3 listopada 2023 r.,  przedszkolaki z grupy Jagódki odwiedziły szkolną bibliotekę. Z wielką radością  zapoznały się z nowym dla nich miejscem. Była to pierwsza  dla nich wizyta wśród tylu książek. Pani bibliotekarka  opowiadała dzieciom o tym ciekawym dla nich miejscu. Jagódki z  zainteresowaniem oglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresowały ich bardzo stare księgi znajdujące się w zbiorach naszej biblioteki. Miały też okazję dotknąć książki napisanej alfabetem Braille'a , która wywarła na nich duże wrażenie. Dowiedziały się także  co  zrobić, aby  w przyszłości stać się czytelnikiem biblioteki. Na koniec wysłuchały legendy ,,O Piaście i Popielu" a także ,,Smoku wawelskim", które czytała im starsza koleżanka  Emilka z klasy II a. Wykorzystano pozycje zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

        • Dzień Dyni
          • Dzień Dyni

          • 27 października 2023 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Dyni. Uczestniczyły w nim wszystkie grupy przedszkole. Dzieci poznały różnorodność dyń, ich odmiany segregowały dynie pod względem wielkości, koloru czy kształtu. Można było spróbować babeczek dyniowych czy wykonać przestrzenną dynię z papieru. Przedszkolaki miały także możliwość zobaczyć jak dynia wygląda w środku, jaki ma zapach i konsystencję. W tym dniu królował kolor pomarańczowy. Dzień Dyni został poprzedzony przedszkolnym konkursem „Zwariowana Dynia”, w którym udział mógł wziąć każdy przedszkolak. Oryginalność i pomysłowość prac przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Wszystkim dzieci, które przyniosły swoje prace otrzymały upominki serdecznie dziękujemy i gratulujemy, ponieważ każda ze „zwariowanych dyń” zasługuje na wyróżnienie.

            Mariola Wejner

        • Bohaterowie naszej historii- pamiętamy…
          • Bohaterowie naszej historii- pamiętamy…

          • Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z kl.5 w czwartkowy poranek odwiedzili groby na szych lokalnych bohaterów, m.in.  Westerplatczyka- p. Mariana Pociechy  oraz żołnierzy Powstania Styczniowego, spoczywających na naszym cmentarzu.

            Wspólny spacer w Dzień Zaduszny  oraz zapalenie zniczy przyniesionych przez uczniów były okazją do chwili zadumy, cichej modlitwy i stanowił też niewątpliwie lekcję historii i patriotyzmu.

            Wspomnienie bohaterów dalszej i bliższej polskiej historii stanowi fundament naszej teraźniejszości. Piękna jesienna listopadowa pogoda sprzyjała refleksji tak nad koniecznością pielęgnowania tradycji narodowowyzwoleńczych jak i nietrwałością ludzkiego losu, o czym powinniśmy wszyscy pamiętać…

                                                                                                                                     Beata Woźniak

        • Pamiętamy …
          • Pamiętamy …

          • W dniu Zaduszek,
            W czas jesieni, odwiedzamy bliskich groby,
            Zapalamy zasmuceni
            Małe lampki – znak żałoby.

            Światła cmentarz rozjaśniły,
            Że aż łuna bije w dali,
            Lecz i takie są mogiły,
            Gdzie nikt lampki nie zapali.

             

            Idąc za słowami Władysława Broniewskiego w wierszu „ Zaduszki ” uczniowie klasy IIIa w piątek 27 października 2023 r. wraz z wychowawcą zorganizowali wyjście na pobliski cmentarz parafialny, gdzie zapalili znicze przy symbolicznych pomnikach i na grobach tych , którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny. Wizyta na Cmentarzu była swoistą lekcją historii dotyczącą losów naszego regionu.

             Ewa Szymańska

        • Pamiętamy o zmarłych
          • Pamiętamy o zmarłych

          • W dniu 27 października uczniowie klasy IIa i klasy IIIb pod opieką wychowawczyń- pani Dominiki Gniwek i pani Eweliny Dudek odwiedzili miejscowy cmentarz w Wąchocku. Spacer alejkami cmentarza parafialnego był dla uczniów głębokim przeżyciem, wprowadził w nastrój refleksji, zadumy oraz wspomnień o osobach bliskich, których już z nami nie ma. Dzieci porządkowały opuszczone groby, wraz z nauczycielami zapaliły znicze oraz pomodliły się za osoby zmarłe. Zdecydowanie takie wyjścia na miejsca pamięci to ważna lekcja wychowania patriotycznego dla uczniów. Oprócz tego dzieci poznały tradycje i zwyczaje związane ze świętem zmarłych. Dbały o właściwe zachowanie się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających cmentarz.

            Dominika Gniwek

        • Pamiętamy o tych, którzy odeszli
          • Pamiętamy o tych, którzy odeszli

          • Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to szczególny czas w roku. Towarzyszy nam w tych dniach świadomość przemijania, cisza i zaduma. Uczniowie klasy pierwszej A pamiętali o powstańcach styczniowych, których imię nosi nasza szkoła oraz innych mieszkańcach naszej miejscowości, którzy walczyli o wolną Polskę. W dniu 27 października 2023 r., dzieci, pod opieką wychowawczyni, udały się na cmentarz, aby zapalić znicze na mogiłach bohaterów oraz chwilą ciszy oraz modlitwą oddać im hołd.  To była ważna lekcja patriotyzmu dla naszych uczniów.

            Małgorzata Oziomek

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych
      • (41) 271-59-36
      • ul. Kościelna 10, 27-215 Wąchock, Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych