• Dzielimy się Betlejemskim Światłem Pokoju

          • Magiczny czas zbliżających się świąt Bożego Narodzenia skłania nas do składania życzeń, dzielenia się życzliwością i dobrem z innymi. W ramach akcji prowadzonej przez szkolny i przedszkolny wolontariat, dzieci samodzielnie wykonywały świąteczne kartki z życzeniami. Kartki te przekazaliśmy między innymi do lokalnych instytucji, z którymi współpracuje nasza placówka. Wraz ze świątecznymi życzeniami składanymi w imieniu dyrekcji, pracowników i uczniów Zespołu Placówek Oświatowych przez przedstawicielkę wolontariatu, przekazywaliśmy również Betlejemskie Światełko Pokoju, które trafiło do naszej szkoły dzięki harcerzom z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater. W 2023 roku Betlejemskie Światło Pokoju propaguje piękne motto: RAZEM „Czyńmy Pokój!”, dlatego też pragniemy podzielić się tym ciepłem i dobrem, które ono reprezentuje z innymi, podtrzymując jednocześnie piękne, świąteczne tradycje.

            Opiekunowie Szkolnego i Przedszkolnego Wolontariatu

        • INFORMACJA DYREKTORA ZPO
          • INFORMACJA DYREKTORA ZPO

          • Dyrektor ZPO w Wąchocku zaprasza uczniów, rodziców i grono pedagogiczne na Jasełka szkolne, które odbędą się w czwartek, 21 grudnia 2023 r.,  o godzinie 10. 45 w sali 301.

            Tego dnia zajęcia w naszej szkole kończą się o godzinie 12.30.

            Autobus szkolny odwozi dzieci o godzinie 12.40 do Marcinkowa oraz o godzinie 12.55 na Rataje i Wygodę.

            Świetlica szkolna i Przedszkole Publiczne pracują tego dnia   w stałych godzinach (do godziny 16.00).

        • Projekt edukacyjny w 3 a
          • Projekt edukacyjny w 3 a

          • „Po co bajce morał” -pod takim hasłem klasa 3a realizuje edukacyjny projekt czytelniczy. Jego głównym celem jest promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy. Uczniowie czytali bajki o „Czerwonym Kapturku, „O rybaku i złotej rybce”, „Brzydkie kaczątko". Próbowali odpowiedzieć na pytanie:” Czy jeśli jesteśmy inni to czy zawsze jesteśmy gorsi”. Wspólnie wyjaśniali pojęcia: tolerancja akceptacja. Kierowali prośby do "złotej rybki”, rozmawiali też o tym, że nie należy rozmawiać z nieznajomymi i trzeba zawsze słuchać dorosłych.

          • Betlejemskie Światło Pokoju

          • W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania. Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

            W naszej szkole gościliśmy harcerzy z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater, którzy podzielili się z nami Światłem, posiadającym magiczną moc. Moc Światełka Pokoju to coś niezwykle szczególnego, coś czego nie da się kupić czy dostać, to moc przebaczania, empatii, życzliwości i dobroci, płynącej prosto z serca.

            Przed nami magiczny czas, powinniśmy wykorzystać go jak najlepiej, zatrzymać choć na chwilę i przemyśleć nasze postępowanie oraz to czy nie sprawiamy komuś przykrości. Musimy odpowiedzieć samemu sobie, czy naprawdę warto? Pamiętajmy, że osoba po drugiej stronie jest taka sama jak my. Stańmy przed lustrem, spójrzmy sobie w oczy i powiedzmy na głos: Mam tę moc! Tę wyjątkową MOC!!!

            M. Wejner

          • Wolontariusze czytają przedszkolakom

          • Wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu w listopadzie i w grudniu przeprowadzali zajęcia czytelnicze dla wszystkich grup przedszkolnych: “Misiów”, “Biedronek”, “Jagódek” i “Muchomorków”. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały starszych koleżanek, które z nie mniejszym zaangażowaniem czytały im baśnie, legendy i wiersze znanych autorów dla dzieci. Jak wiemy, słuchanie czytanych utworów niesie wiele korzyści dla rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym. Jednak starsi uczniowie również niewątpliwie wynieśli korzyść dla siebie, gdyż mieli okazję do integracji z przedszkolakami, doskonalenia dykcji oraz nabrania wprawy w występowaniu przed publicznością. Bardzo cieszy nas fakt, że tak wielu wolontariuszy wykazało chęć wzięcia udziału w akcji czytania dla najmłodszych.

            Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu

          • Wizyta w kinie i w teatrze

          • W ramach kształcenia kulturowego uczniowie klas szóstych oraz piątej w czwartek 14 grudnia pojechali do kina „Helios” w Starachowicach na premierę filmu pt. „Wonka”. Dzieci obejrzały dzieło z wielkim zainteresowaniem, gdyż… było warto! „Wonka” to piękny film familijny nawiązujący do znanej książki R. Dahla „Charlie i fabryka czekolady”. Po raz kolejny nasi wychowankowie dowiedzieli się, że warto mieć marzenia i cierpliwie dążyć do ich realizacji. Ważne jest, aby nigdy nie tracić nadziei, bo los lubi płatać figle i często podsuwa nam rozwiązania, których się nie spodziewamy.

            Dwa tygodnie wcześniej również siódmoklasiści wzięli udział w innym wydarzeniu kulturalnym – w Domu Kultury w Skarżysku-Kamiennej obejrzeli spektakl teatralny na motywach „Opowieści wigilijnej” K. Dickensa. Była to możliwość do porównania dzieła literackiego i jego adaptacji scenicznej. Uczniów urzekły przede wszystkim efekty specjalne towarzyszące odwiedzinom duchów u Ebenezera Scrooge’a oraz śpiewane piosenki.

            Wycieczki do kina czy teatru zawsze korzystnie wpływają na rozwój emocjonalny dzieci, cieszy więc fakt, iż nasi wychowankowie chętnie w nich uczestniczą. 

        • „Prawa dziecka oczami dzieci i młodzieży”- konkurs plastyczny
          • „Prawa dziecka oczami dzieci i młodzieży”- konkurs plastyczny

          • W związku z Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka, obchodzonym corocznie 20 listopada w naszej szkole odbyło się wiele wydarzeń. Odbyła się cykliczna kampania informacyjna, odwiedził nas Pan Marek Michalak były Rzecznik Praw Dziecka, z którym rozmawialiśmy o prawach dziecka a także o tym co w życiu ważne.  Odbywał się także konkurs plastyczny „Prawa dziecka oczami dzieci i młodzieży”, którego celem było poszerzenie wiedzy na temat praw dziecka, rozwijanie kreatywności i uzdolnień plastycznych. Poziom tegorocznych prac był bardzo wysoki, dlatego organizatorki, panie Mariola Wejner oraz Edyta Pająk postanowiły nagrodzić wszystkich uczestników konkursu. Nagrodami były oczywiście książki pana Marka Michalaka, które trafiły do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.

          • Innowacja pedagogiczna - grupa Misie

          • Dzieci z grupy Misie w ramach innowacji pedagogicznej, pt. „Sensoplastyka - rozwijamy zmysły”, miały za zadanie zrobić sztuczny śnieg. Do stworzenia białego puchu wykorzystaliśmy mąkę ziemniaczaną oraz piankę do golenia. Zabawy sensoryczne to świetne urozmaicenie codziennych zajęć, które pozytywnie wpływają na rozwój dzieci.

            Paulina Wójcicka

          • Betlejemskie Światło Pokoju

          • We wtorek 19 grudnia do naszej szkoły przyjadą harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater z wyjątkowym zadaniem - przekażą nam Światełko Pokoju. Serdecznie zapraszamy na spotkanie z harcerzami, podczas którego będzie można odpalić do przyniesionego przez siebie lampionu Światełka, by następnie zabrać ten magiczny płomień do domu.

            Spotkanie odbędzie się około godziny 13.00  na holu głównym przy sekretariacie

          • Podziękowania za udział w obchodach Dnia Krajobrazu

          • W naszej placówce, zarówno w szkole jak i w przedszkolu, zorganizowano szereg działań promujących lokalny krajobraz, których szczegóły zostały już opisane w poprzednich artykułach. Za zaangażowanie w tegoroczne obchody Dnia Krajobrazu pod hasłem „Doceń lokalność” otrzymaliśmy podziękowania Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz zaproszenie do udziału w kolejnych edycjach tego wydarzenia.

          • Pokazy ratownictwa lodowego

          • W dniu 12 grudnia 2023 r. o godz. 9.00 odbył się nad zalewem w Wąchocku pokaz ratownictwa lodowego na zalodzonych zbiornikach wodnych, który przeprowadzili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielkiej Wsi. Wydarzenie było skierowane do dzieci z naszej szkoły, a uczestniczyli w nim uczniowie klas 1-8. Druhowie z Wielkiej Wsi zaprezentowali metody samodzielnego wydostania się z wody w sytuacji, gdy dojdzie do załamania się pokrywy lodowej oraz możliwe warianty dotarcia do osoby tonącej i wydobycie jej na brzeg przy użyciu posiadanego sprzętu ratowniczego, a następnie udzielenie pierwszej pomocy wychłodzonej osobie. Zgromadzonym uczniom udzielono, również praktycznych instrukcji o tym jak zachować się w sytuacji, gdy jesteśmy świadkami takiego zdarzenia oraz jaki może być negatywny skutek niewłaściwego korzystania z zamarzniętych akwenów.  W trakcie wydarzenia można było również obejrzeć sprzęt, który jest wykorzystywany przez strażaków podczas ratowania życia, zdrowia i mienia. Uczestnicy dowiedzieli się, że wchodzenie na zamarznięte zbiorniki jest bardzo niebezpieczne i najlepiej korzystać z przygotowanych obiektów w postaci lodowisk. Przeprowadzenie takiej akcji miało przede wszystkim na celu edukację uczniów w temacie bezpiecznego spędzania czasu wolnego w okresie zimowym oraz zbliżających się ferii zimowych w pobliżu akwenów.

            Serdecznie dziękujemy druhom strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielkiej Wsi za profesjonalnie przygotowany pokaz i dostarczone uczniom informacje.

          • Świąteczna motywacja

          • Grudzień to wyjątkowy miesiąc w całym roku kalendarzowym. Dzieci oczekują przyjścia Mikołaja, a potem wraz z rodzicami przygotowują się na nadejście pierwszej gwiazdki w magiczny wigilijny wieczór. Sprzątanie, zakupy, ubieranie choinki, gotowanie to tylko nieliczne z wielu czynności, jakie wykonujemy przed Świętami. W szkole uczniowie przygotowują się do Jasełek, uczą się ról, kolęd i pastorałek, poznają tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia, cieszą się na nadejście tego magicznego czasu, który będą mogli spędzić z bliskimi. Pomimo ogromu obowiązków i pracy nie możemy zapominać o sobie. Wiara we własne możliwości i poczucie własnej wartości powinny być motorem napędowym naszego każdego działania. Musimy pamiętać, iż potrafimy o wiele więcej niż nam się tylko wydaje! Najlepiej sprawdzonym przepisem na powodzenie jest nasza motywacja, oczywiście wewnętrzna motywacja. Jeśli ktoś o tym zapomniał, wystarczy jak zerknie okiem na plakaty motywacyjne i w maksymalnym stopniu się z nimi utożsami. Przed nami naprawdę magiczny czas. Wykorzystajmy go najlepiej, jak tylko to jest możliwe!

            M. Wejner

        • Szkoły pełne Talentów
          • Szkoły pełne Talentów

          • Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie podczas zbierania Talenciaków w ramach akcji Szkoły Pełne Talentów. Wspólnymi siłami udało nam się zebrać ponad 1850 Talenciaków. Szczególne podziękowania kierujemy do pana Konrada, który w możliwie maksymalny sposób wsparł naszą akcję. Za zgromadzone punkty wybraliśmy tunel z siatki, zestaw 40 jajek-grzechotek oraz Kodeks dobrego zachowania. Otrzymane nagrody wzbogacą nasze zaplecze dydaktyczne oraz umożliwią organizację wielu ciekawych zajęć.

            Przedszkolny i Szkolny Wolontariat

        • Zebrania z rodzicami
          • Zebrania z rodzicami

          • Spotkania wychowawców klas z rodzicami uczniów szkoły podstawowej odbędą się w czwartek, 14 grudnia 2023 r.  

            • klasy 1-3   godz. 16 

            • klasy 4-8   godz. 17.30

          • Wizyta Mikołaja w przedszkolu

          • Tradycja obchodzenia mikołajek, czyli dnia 6 grudnia, jest bardzo długa i ma głębokie korzenie, nierozerwalnie związane z kultem biskupa Mikołaja z Miry, który według opowieści i legend, był niezwykle pobożny, rozdał cały swój majątek i wspierał biednych. Jednak najbardziej utrwalony wizerunek Mikołaja powstał w 1930 roku. Jego autorem był Fred Mizen, twórca reklamy napoju Coca-Cola. To właśnie wtedy święty Mikołaj pojawił się po raz pierwszy jako starszy pan z brodą ubrany w czerwony strój i białą czapkę.

            I tak do obecnych czasów 6 grudnia wszystkie dzieci z wielkim entuzjazmem oczekują na wizytę tego wspaniałego gościa. W naszym przedszkolu również nie mogło go zabraknąć. Dzieci już od rana przygotowywały się na jego przyjście: utrwalały piosenki i wierszyki, malowały obrazki i nasłuchiwały dochodzących odgłosów zwiastujących przybycie Mikołaja. Jako pierwsze, ze słodkim upominkiem przyszły do naszych maluchów przedstawicielki Rady Rodziców, panie: Agnieszka Opozda i Agnieszka Legut, sprawiając przedszkolakom radość swoją wizytą. A gdy tuż potem nadszedł Mikołaj, dzieci przywitały go z ogromnymi emocjami i szczerym zaangażowaniem. Oczywiście przyniósł ze sobą prezenty, które bardzo się spodobały.  Wspomnienia i zdjęcia zrobione z Mikołajem będą z pewnością wspaniałą pamiątką tego magicznego spotkania.

          • Warsztaty historyczne „W obliczu wyborów. Moralność w czasie wojny i Holokaustu”

          • 8 grudnia 2023 r. w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku odbyły się warsztaty edukacyjne W obliczu wyborów. Moralność w czasie wojny i Holokaustu”, poprowadzone przez dr Katarzynę Suszkiewicz - kierowniczkę Działu Edukacji Żydowskiego Muzeum Galicja z Krakowa.

            W ramach warsztatów uczestnicy – uczniowie klas 6-8 z Zespołu Placówek Oświatowych w Wąchocku, dyskutowali o decyzjach podejmowanych w czasie Holokaustu, bazując na jednostkowych historiach. Z zaprezentowanych krótkich biografii wyłoniły się sylwetki ofiar, sprawców i świadków zbrodni, biernych obserwatorów, kolaborantów, osób ratujących i stawiających opór oraz osób pomagających na różne sposoby prześladowanym.

            Uczniowie, pracujący w grupach, zaprezentowali losy autentycznych postaci. Historie te, posłużyły do omówienia trudnych wyborów moralnych, przed jakimi stawali ludzie żyjący w czasach okupacji, a także analizy złożoności ludzkich postaw. W kilku przypadkach okazało się, że przypisanie danej postaci do jednej określonej grupy nie zawsze będzie możliwe.

            Analizując wybory, jakich dokonywali zwykli ludzie w okresie wojny, uczniowie mogli zastanowić się nad swoimi rolami i obowiązkami w dzisiejszych czasach.

            Wystawa „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”, którą przygotował United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie, do 10 grudnia jest prezentowana w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku.

          • Eksperymenty w grupie Jagódki

          • Dzieci lubią zabawy z wodą, dlatego warto to wykorzystać i przeprowadzić proste doświadczenia w grupie przedszkolnej.  Przedszkolaki z grupy Jagódki wzięły udział w innowacji pedagogicznej pt. „Eksperymenty te małe i te duże”. Pierwszy z nich polegał na zrobieniu chmury deszczowej. Dzięki tej zabawie dzieci stworzyły swoją własną chmurkę, z której padał deszcz. Kolejnym eksperymentem było stworzenie w słoiku trąby powietrznej. Trąba powietrzna to nic innego, jak sytuacja, w której zimne i ciepłe powietrze mieszają się i zostają wprawione w wir. Woda ze środka butelki wprawiona w ruch, szybciej wiruje od wody przy ściankach butelki. W chwili, gdy postawimy butelkę na stole, zauważymy, że środek wciąż wiruje, a zewnętrzna część cieczy zwalnia.   Dzięki takim doświadczeniom dzieci nauczą się wyciągać wnioski i same zaczną szukać zależności między zjawiskami zachodzącymi w świecie. Ostatnim etapem doświadczeń było samodzielne zrobienie slima, którego przedszkolaki mogły zabrać do domu.

            Anita Łuszczek

        • Konkurs plastyczny „Dlaczego warto czytać książki"
          • Konkurs plastyczny „Dlaczego warto czytać książki"

          • Dokonano rozstrzygnięcia konkursu plastycznego „Dlaczego warto czytać książki". Jego celem była promocja czytelnictwa oraz rozwijanie kultury czytelniczej, stwarzanie okazji dla twórczości plastycznej.

            Zadaniem uczniów było przygotowanie plakatu promującego czytelnictwo oraz zachęcającego do czytania książek.

            Konkurs skierowany był do uczniów klas 4-7.

            Prace oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 4️-5 oraz klasy 6-7.

            Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

            Kategoria klasy 4-5

            I miejsce-Olaf Fudala IVa

            II miejsce-Antoni Drej IVb

            III miejsce-Oskar Maciąg IVa

             Wyróżnienie otrzymują: Ania Fąfara oraz Wiktor Hashhash IVb

            Kategoria klasy 6-7

            I miejsce -Lena Maślikowska VIIb

            II miejsce-Wiktoria Staniszewska VIIa

            III miejsce-Amelia Juda VIb

            Wyróżnienie otrzymują: Oliwia Kowalska VIa oraz Amelia Rymarska VIIb.

            Dziękujemy za zainteresowanie konkursem. Dzięki Wam możemy promować w naszej szkole czytelnictwo w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

          • Biedronki z wizytą w szkolnej bibliotece

          • „Czytanie książek, to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

            Wisława Szymborska

            Trudno wymienić wszystkie zalety, jakie daje dzieciom obcowanie z książką i literaturą dziecięcą. Oprócz wzbogacania wiedzy o otaczającym świecie, rozwijaniu kreatywności i wyobraźni oraz poznawaniu różnorodnych emocji i wartości rozwija też myślenie, pamięć i mowę dziecka. Dlatego tak ważne jest wzbudzanie zainteresowania dzieci książkami, szczególnie w czasach, gdy bombardowane są one ogromną ilością bodźców pochodzących z bajek w telewizji czy gier internetowych. To właśnie czytanie uspokaja i pozytywnie wpływa na rozwój układu nerwowego dziecka.  W przedszkolu staramy się zainteresować wychowanków literaturą dziecięcą nie tylko poprzez regularne czytanie bajek czy wierszy, ale również podejmując różnego rodzaju inicjatywy czytelnicze. Jedną z nich była wizyta przedszkolaków z grupy Biedronek w szkolnej bibliotece. Dzieci były pod wrażeniem ilości półek wypełnionych książkami.  Pani Edyta Pająk opowiedziała dzieciom o tym jak wygląda biblioteka i jak należy się w niej zachowywać oraz pokazała szczególne okazy, które znajdują się w bibliotece jak np. stara księga pisana w języku łacińskim czy książka napisana za pomocą alfabetu Braille' a. Wysłuchaliśmy również czytanej przez uczennice naszej szkoły baśni.  Dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki do książek a na zakończenie wizyty każde z nich miało możliwość wypożyczenia wybranej książeczki, która zostanie przeczytana podczas zajęć przedszkolnych. Bardzo dziękujemy pani Edycie za miłe i ciekawe spotkanie.

            Anita Wałęga

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych
      • (41) 271-59-36
      • ul. Kościelna 10, 27-215 Wąchock, Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych