• Zbiórka artykułów dla rodziny z Węglowa

          • Wychodząc naprzeciw ogromnym potrzebom poszkodowanej w pożarze rodziny z Węglowa, a także konsultując się i współpracując z MGOPS w Wąchocku ogromnie prosimy o Państwa pomoc w zbiórce następujących artykułów:

            • ubrania damskie w rozmiarze xl/xxl,
            • artykuły gospodarstwa domowego (praktycznie całe wyposażenie kuchni),
            • środki higieniczne, chemia gospodarcza.

            Wszystkie artykuły można przynosić do siedziby MGOPS w Wąchocku przy ulicy Kolejowej 19 w godzinach pracy ośrodka (poniedziałek-piątek 7.00-15.00).

            Z góry serdecznie dziękujemy

            Przedszkolny i Szkolny Wolontariat

          • Dzień Kolorowej Skarpetki #ŚwiadomaWiosna2024

          • 21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Data została wybrana w nieprzypadkowy sposób, gdyż nawiązuje do obecności u osób z Zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów.

            Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

            Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z Zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.

            Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z Zespołem Downa. Wesołe kolory z kolei są symbolem tolerancji.

            Tego dnia także w naszym przedszkolu i szkole uczniowie okazali swoją otwartość wobec odmienności ludzi oraz poczucie wrażliwości i tolerancji wobec wszystkich osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności zakładając kolorowe skarpetki nie do pary. W grupach przedszkolnych zorganizowane zostały zajęcia tematyczne, a podczas zajęć świetlicowych uczniowie podnieśli swoją świadomość na temat życia i potrzeb osób z Zespołem Downa oglądając prezentacje multimedialne i filmy edukacyjne.

            Informacje te uświadomiły uczniom i przedszkolakom, jak ważne jest poszanowanie i akceptacja różnorodności wśród ludzi oraz pomogły im zrozumieć, że każda osoba ma prawo do godnego traktowania i szacunku.

            Nasza placówka bierze udział w ogólnopolskiej akcji #ŚwiadomaWiosna2024, polegająca na propagowaniu wiedzy na temat Zespołu Downa i solidaryzowaniu się z osobami z Zespołem Downa oraz ich rodzinami, a także osobami ze spektrum autyzmu. W ramach tej akcji w naszej placówce, a dokładniej 3 kwietnia wszyscy ubierzemy się na niebiesko, by pokazać osobom autystycznym i w spektrum autyzmu, że jesteśmy z nimi.

            Przedszkolny i Szkolny Wolontariat

          • Zagrajmy razem! – akcja wolontariatu w przedszkolu

          • Po gry planszowe sięgają osoby w każdym wieku. Są jedną z wielu dostępnych form zabawy. Zawierają edukacyjne i wartościowe treści. Doskonalą umiejętności matematyczne, rozwijają logiczne myślenie, uodparniają na stres, uczą uczciwej rywalizacji, cierpliwości, wytrwałości i pomysłowości.

            Dlatego przedstawiciele Szkolnego Klubu Wolontariatu postanowili wzmocnić pozytywny stosunek przedszkolaków do gier planszowych i zachęcić ich do spędzania wolnego czasu na układaniu puzzli lub graniu w „planszówki” czy gry karciane. W tym celu, wolontariusze zaprezentowali własne gry co było wspaniałą okazją dla przedszkolaków, aby poznać i zagrać w wiele nowych i ciekawych gier.

            Była to dla nich nie tylko świetna zabawa w towarzystwie starszych kolegów i koleżanek, ale też wspaniała lekcja m.in. planowania, przewidywania, spostrzegawczości, zręczności i zasad fair play, co jest niezwykle cenne w dobie technologii komputerowej.

            Zarówno wolontariusze jak i ich młodsi koledzy wyrazili chęć kolejnego spotkania w celu integracji i wspólnej zabawy.

            Opiekunowie szkolnego wolontariatu

        • Powitanie Wiosny! - akcja Samorządu Uczniowskiego
          • Powitanie Wiosny! - akcja Samorządu Uczniowskiego

          • Pierwszy dzień wiosny był świetną okazją do wspólnej zabawy młodszych i starszych uczniów naszej szkoły. Klasy przedstawiły swoje koleżanki jako „Wiosny”, modelki i modele zaprezentowali wiosenne stylizacje na szkolnym wybiegu do rytmu „Flames of love” - hitu pokazów mody na całym świecie. Dekoracyjne drzewa i krzewy zostały ozdobione przez dzieci kolorowymi kwiatami i listkami. Klasowe grupy taneczne przygotowały choreografię do piosenki Skaldów- „Wiosna” i innych utworów.

            Dzieci chętnie brały udział w zabawie w kalambury, starając się wyrazić ruchem, gestem i mimiką wylosowane wiosenne przysłowia, które odgadywali inni uczestnicy i widzowie. Następnie posłuchaliśmy wiosennej poezji, często właśnie autorstwa samych uczniów. Szkolne poddasze rozbrzmiewało szczerym radosnym śmiechem.

            Ostatnia szklana śnieżynka- pozostałość zimowych dekoracji została oficjalnie usunięta ze scenografii… Teraz tylko wiosna!

            Na zakończenie dwugodzinnej zabawy pani dyrektor Dorota Janas podziękowała za udział w imprezie zaangażowanym klasom oraz pani Jolancie Susfał i pani Beacie Woźniak za koordynowanie całego projektu.

        • Informacja
          • Informacja

          • W dniu 26 marca 2024 roku zajęcia szkolne odbywają się w godzinach 8.00 - 12.30.

            Godziny odwozu:

            Marcinków - godzina 12.40

            Rataje - godzina 12.50

             

          • Spotkanie z przedstawicielami KRUS

          • 19 marca 2024 roku naszą szkołę odwiedzili pracownicy starachowickiej placówki terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, którzy zorganizowali dwa spotkania dla uczniów naszej szkoły.  W pierwszym uczestniczyły dzieci z klasy pierwszej a i klasy pierwszej b, drugie zaś przeznaczone było dla starszych członków naszej szkolnej społeczności- klasy piątej.  Dostosowane do wieku uczestników pogadanki dotyczyły bezpieczeństwa podczas pracy i zabaw w gospodarstwie rolnym, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania wypadkom z udziałem zwierząt gospodarskich i maszyn rolniczych. Omówiono też sposoby unikania niebezpiecznych substancji chemicznych. Zwrócono też uwagę na czynności związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat. Młodsze dzieci miały szansę zmierzyć się z kołem fortuny i sprawdzić swoją wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym. Także starsi uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, a ich prawidłowe odpowiedzi nagradzane były upominkami. Prelegenci zachęcili uczniów do wzięcia udziału w XIV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”.

            M. Oziomek

          • Podłoga interaktywna - nauka przez zabawę

          • Świat wokół nas nieustannie rowija się pod względem nowoczesnych technologii wykorzytywanych w codziennym życiu. Również w dziedzinie edukacji można zauważyc ogromny wzrost multimedialnych pomocy dydaktycznych, które znacznie wzbogacają i uatrakcyjnianią proces nabywania wiedzy i umiejętności dzieci. Jednym z takich nowoczesnych urządzeń, w które wyposażona jest nasza placówka jest podłoga nteraktywna.  Zawiera ona pakiet gier i zadań w obszarach edukacji, ekologii i zabawy,  rozwijających u dzieci zarówno umiejętności szkolne jak i doskonalących rozwój procesów percepcyjno – motorycznych. Podłoga ta wykorzystywana jest zarówno do zabaw grupowych jak i do indywidualnych zajęć terapeutycznych. Cieszy się ona ogromnym zainteresowanem zarówno wśród dzieci w wieku przedszkolnym jak i starszych uczniów naszej szkoły.   Zaangażowanie dzieci w prawidłowe wykonywnie zadań powoduje , iż nabywają one nową wiedzę i umiejętności w trakcie radosnej, pełnej emocji zabawy. Aktywny udział w wykonywaniu zadań z udziałem podłogi interaktywnej  znacząco wpływa również na poprawę koncentracji uwagi, szybkości reakcji oraz aktywności fizycznej u dzieci.

          • Wycieczka do kina - grupy przedszkolne

          • W środę 13 marca dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych wybrały się na wycieczkę do starachowickiego kina Helios. Celem naszego wyjazdu było uwrażliwienie dzieci na piękno sztuki filmowej, jak również wdrażanie do właściwych zachowań podczas pobytu w kinie, stwarzanie sytuacji aktywizujących procesy myślowe - rozumienie wartości, takich jak dobro, przyjaźń czy prawda. Wycieczka sprzyja również rozwojowi prawidłowych zachowań w transporcie publicznym. Dzieci obejrzały bajkę, pt. „Zagadka Klary Muu”, która opowiada o parze rezolutnych detektywów, którzy mają rozwiązać zagadkę. Gra toczy się o dużą stawkę, bo zniknęło magiczne nasiono, które może uratować Krowie Wzgórze. Kto je ukradł? I dlaczego? Tego dowiedziały się dzieci oglądając seans. Wycieczkę do kina zaliczamy do udanych i wartych powtórzenia.

          • Konkurs „Młodzież zapobiega pożarom”

          • W piątek 15 marca w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku uczniowie ze szkół podstawowych z terenu naszej gminy wzięli udział eliminacjach do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Konkurs ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.

            Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza obejmowała uczniów z klas 1-4, natomiast druga z klas 5-8. Mieli za zadanie odpowiedzieć na 30 pytań w ciągu 30 minut. Runda ta musiała zakończyć się dogrywką w starszej grupie uczniów. Na szczęście tuż po niej udało się wyłonić zwycięzców:

            Grupa I

            1 miejsce - Antek Drej z Zespołu Placówek Oświatowych w Wąchocku, klasa IV

            2 miejsce - Lena Kozieł ze Szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi

            3 mioejsce- Hania Maciąg z Zespołu Placówek Oświatowych w Wąchocku, klasa III

            GRUPA II

            1 miejsce - Kamil Nowak z Zespołu Placówek Oświatowych w Wąchocku, klasa VII

            2 miejsce - Bartek Maciąg z Zespołu Placówek Oświatowych w Wąchocku, klasa VII

            3 miejsce- Iga Stefańska, ze Szkoły Podstawowej w Parszowie, klasa V

            Uczniowie z naszej szkoły zostali przygotowani do konkursu przez P. Ewę Śliwę. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom.

          • Biała Szkoła

          • Nasi uczniowie wzięli udział w wyjeździe na Białą Szkołę. Tym razem wybraliśmy się do miejscowości Suche k. Poronina. Mimo, iż zimowa aura nie dopisała, organizatorzy wyjazdu Michał Lefek i Tomasz Dąbrowski wraz z opiekunami: panią dyrektor Dorotą Janas, Marią Ziewiec i Ewą Szymańską, opracowali jak co roku bogaty program pełen atrakcji. oprócz zajęć na stoku z nauki jazdy na nartach, uczestnicy odwiedzili Termy w Białce Tatrzańskiej i Chochołowie, Park Trampolin i Tor Gokartowy w Nowym Targu, Muzeum Iluzji oraz Centrum Edukacji Przyrodniczej w Zakopanem. Nie zabrakło także wizyty na zakopiańskich Krupówkach oraz wycieczki w góry, podczas której uczniowie wraz z opiekunami i przewodnikiem wybrali się na Rusinową Polanę. Wspólna nauka i zabawa, poznawanie środowiska lokalnego i przyrody, odkrywanie, zdobywanie sprawności i umiejętności integrują społeczność szkolną. Wyjazd bez rodziców uczy samodzielności i pozostawia moc niezapomnianych wrażeń. Dyrektor szkoły wraz z całą społecznością szkolną składa podziękowania dla Rady Miejskiej w Wąchocku oraz Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock Jarosława Sameli, za otrzymane dofinansowanie.

          • Fizyka wokół nas - pokaz doświadczeń w kl. III

          • Uczniowie klasy 8 pod opieką nauczyciela fizyki – Kamila Koprowskiego, przygotowali i zademonstrowali eksperymenty z fizyki dla kl. III.  Dzieci dowiedziały się co to: ciśnienie atmosferyczne, ciśnienie hydrostatyczne, prąd elektryczny oraz ramię hydrauliczne. Uczniowie mogli w praktyce zobaczyć i doświadczyć działanie ciśnienia atmosferycznego i hydrostatycznego, zobaczyć i sami kierować ramieniem hydraulicznym oraz wytworzyć ładunek elektryczny maszyną elektrostatyczną. Na zakończenie uczniowie kl. 8 zademonstrowali i omówili działanie elektromagnesu.

          • Dzień Pisarza! - akcja SU

          • Międzynarodowy Dzień Pisarzy ustanowiony został w 1984 roku przez PEN Club. Jego celem jest promowanie literatury oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. Przy okazji święta organizowane są spotkania autorskie oraz wieczory literackie.

            PEN Club to Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy założone w 1921 roku w Londynie przez Catherine Amy Dawson Scott.

            W naszej szkole z tej okazji Samorząd Uczniowski zrealizował kolejny projekt w ramach akcji „Klasa z klasą”.

            Tym razem klasy: 4a, 4b, 5 oraz 6a i 6b przygotowały plakaty z wybranym przez siebie cytatem z literatury polskiej, który jest ważną wskazówką życiową dla współczesnych, chociaż pochodzi często z minionych czasów. Niewątpliwie literatura jest ponadczasowa, aktualna w każdej kolejnej epoce i miejscu. Pamiętajmy, że uczy, bawi i wychowuje! Czytajmy!

          • Wizyta edukatora z nadleśnictwa w przedszkolu

          • Wszyscy wiemy, że pobyt w lesie poprawia nasze zdrowie i samopoczucie. Las daje nam bowiem wiele korzyści: produkuje tlen, oczyszcza powietrze, obdarowuje nas bogactwem grzybów, jagód czy ziół, jest też miejscem życia wielu gatunków zwierząt czy roślin, które możemy obserwować i podziwiać.  Jak więc zostać przyjacielem lasu?  Na to pytanie odpowiedziała naszym przedszkolakom pani Milena Kępas – edukator z Nadleśnictwa w Skarżysku Kamiennej. Podczas wizyty, nasz gość w bardzo ciekawy sposób opowiedział nam o zasadach zachowania obowiązujących podczas pobytu w lesie i o konsekwencjach, jakie może przynieść niewłaściwe postępowanie. Dzieci obejrzały również bajki edukacyjne, w których to zwierzęta zwracają się z prośbą o szacunek dla miejsca ich zamieszkania. Przedszkolaki bardzo wzięły sobie do serca zdobyte informacje i obiecały pamiętać o nich podczas leśnych spacerów.  W nagrodę za aktywny udział w spotkaniu dzieci otrzymały odblaski, które z pewnością przydadzą się podczas wieczornych wyjść z rodzicami. Bardzo dziękujemy naszemu gościowi, że po raz kolejny odwiedził nasze przedszkole dzieląc się z najmłodszymi swoją ogromną wiedzą na temat lasu i jego mieszkańców.

          • Eksperymenty w grupie Jagódki

          • Dzieci od urodzenia są ciekawskimi odkrywcami i badaczami. Uczą się przez działanie. Działania badawcze są kreatywne, dzięki czemu dzieci poszerzają swoją wiedzę, uruchomiają wyobraźnię, koncentrację uwagi, spostrzegawczość, wytrwałość, mogą pokonywać przeszkody i próbować różnych możliwości. Wykonywane eksperymenty zachęcają do myślenia, porównywania, opowiadania. Dzieci w grupy Jagódki wzięły udział w zabawach badawczych, które dotyczyły żywiołów wody i powietrza oraz elektrostatyki. Pierwszy eksperyment dotyczył lewitującego jajka na wodzie (jajko ma większą gęstość od wody przez co tonie). Sól dodana do wody zagęszcza ją tak, że przekracza ona wartość gęstości jajka, dlatego jajko pływa na jej powierzchni. Po dodaniu czystej wody jajko utrzymuje się pomiędzy warstwą słonej i zwykłej wody. Drugi eksperyment dotyczył elektrostatyki. Balon potarty o włosy lub o sweter, elektryzuje się ujemnie. Oznacza to, że gromadzi się na nim dodatkowy ujemny ładunek elektryczny. Przedostaje się on na balon na skutek sił tarcia, które oddzielają niektóre elektrony z włosów. Trzeci eksperyment związany był z właściwościami powietrza. Z wykonywanych doświadczeń dzieci czerpią wiele radości, jest to dla nich wspaniała zabawa.

                                                     Anita Łuszczek

          • Wizyta Ochotniczej Straży Pożarnej w przedszkolu

          • W przedszkolu gościliśmy funkcjonariuszy Ochotniczej Straży Pożarnej ze Starachowic. Goście w ciekawy sposób przybliżyli przedszkolakom specyfikę pracy strażaka jednocześnie prezentując strój i podręczny sprzęt. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, że praca strażaka nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy podczas wypadków samochodowych, oraz asyście podczas różnych akcji. Strażacy zapoznali przedszkolaków z sytuacjami, w których należy wezwać straż pożarną, z zasadami prawidłowego zachowania się podczas pożaru, oraz przypomnieli numery alarmowe do straży, policji i na pogotowie. Dzieci z bliska mogły podziwiać wóz strażacki oraz wyposażenie jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej pracy. Dzieci mogły wejść do wozu i poczuć się jak prawdziwi strażacy choć przez chwilę. Ta wizyta utrwaliła wiedzę przedszkolaków w zakresie bezpieczeństwa oraz zachęciła najmłodszych do służby w straży pożarnej.

        • Zebrania z rodzicami
          • Zebrania z rodzicami

          • Dyrektor ZPO informuje, że  zebrania z rodzicami uczniów szkoły podstawowej odbędą się w  środę, 20 marca 2024 r.:

            • klasy 1-3 godzina 16.00
            • klasy 4-8 godzina 17.00
          • Międzyszkolny Turniej Piłki Ręcznej Uczniów Klas I-III o Puchar Wójta Gminy Rytwiany

          • 1 marca 2024 r. najmłodsi szczypiorniści Zespołu Placówek Oświatowych w Wąchocku wzięli udział w Turnieju Piłki Ręcznej klas I-III o Puchar Wójta Gminy Rytwiany, zorganizowanym przez ZPO-PSPiP w Sichowie Dużym. Patronat Honorowy nad turniejem objął Wójt Gminy Rytwiany - Pan Grzegorz Forkasiewicz, który również był sponsorem nagród dla dzieci.

            W turnieju wzięły udział cztery drużyny: PSP Kunów, PSP Koniemłoty, ZPO Wąchock i PSP Sichów Duży.

            Był to dzień pełen sportowych emocji i mocnych wrażeń, gdyż wielu z tych młodych zawodników debiutowało w tego typu rozgrywkach.

            Po kilku godzinach rywalizacji nadszedł czas podsumowania wyników. Na pierwszym miejscu podium znalazła się nasza drużyna ZPO Wąchock z kompletem zwycięstw. Miejsce II wywalczyła drużyna gospodarzy, a III - PSP Kunów.

            Wszystkie drużyny otrzymały puchary, medale. Nagrodzeni zostali także: Najlepszy Bramkarz - Liliana Wdowczyk (Kunów), Najlepszy Strzelec - Bartłomiej Mazanka (Sichów Duży), Najlepszy Zawodnik - Antoni Malinowski (Wąchock).

            Dekoracji drużyn dokonał Pan Wójt Grzegorz Forkasiewicz wraz z Panią Dyrektor Szkoły Panią Dorotą Karasińską - Kozłowską.

            Najmłodszym szczypiornistom gratulujemy!

            Drużyna wystąpiła w składzie: Emilia Raunmiagi, Liliana Łuczkiewicz, Franciszek Woźniak, Antoni Malinowski, Jakub Chwaliński, Adam Witkowski, Marcin Mosurek, Adrian Fiutowski, Jan Mamcarz, Mikołaj Szymański, Wojciech Jaroszek, Łukasz Underlik, Adam Legut, Julian Piórczyk Opiekunowie: Aldona Parka, Aldona Korycińska

             

            Artykuły w prasie:

            https://stv.info/33865/emocje-sportowe-w-sichowie-duzym-grali-o-puchar-wojta-rytwian/

            https://echodnia.eu/swietokrzyskie/w-sichowie-duzym-najmlodsi-grali-w-pilke-reczna-puchar-wojta-grzegorza-forkasiewicza-trafil-do-wachocka/ar/c2-18352531

            Fot. Wiktoria Stawiarska

          • Pokaz ratownictwa medycznego

          • We wtorkowe przedpołudnie, 12 marca 2024 r., ZPO w Wąchocku odwiedził pan Ryszard Kępiński- Inspektor ds. Obrony Cywilnej i OSP w Wąchocku wraz z przedstawicielami OSP z terenu gminy oraz strażakami z Państwowej Straży Pożarnej ze Starachowic i Radomia.

            Goście zaprezentowali uczniom klas III-VI i przedszkolakom zasady udzielania pierwszej pomocy oraz sprzęt stosowany w ratownictwie medycznym. Każde dziecko mogło na fantomach samodzielnie spróbować resuscytować osobę poszkodowaną, co dostarczyło uczestnikom pokazu wielu emocji.

            Wielką radość sprawiła mniejszym i większym wąchocczanom także możliwość obejrzenia samochodu straży pożarnej. Spotkanie to kolejna lekcja, dzięki której my sami uczymy się, jak możemy pomóc osobie poszkodowanej. Niewątpliwie wzrasta też dzięki temu nasze poczucie bezpieczeństwa.

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych
      • (41) 271-59-36
      • ul. Kościelna 10, 27-215 Wąchock, Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych