• „Fairy Tales” - projekt edukacyjny z języka angielskiego w klasie Ib

          • Klasa Ib w ramach zajęć rozwijających z języka angielskiego zrealizowała projekt edukacyjny „Fairy Tales”. Koordynatorem i pomysłodawcą projektu była pani Emilia Staniszewska.

            Celem projektu była nauka języka angielskiego poprzez edukację opartą o bajki. Dzieci miały możliwość zapoznania się z podstawowymi pojęciami i słownictwem w języku angielskim poprzez omawianie różnych bajek. W projekcie zostały wykorzystane cztery bajki Walta Disneya - „Snow White and the seven dwarfs”, „Cinderella”, „Rapunzel” oraz „Sleeping beauty”.

          • Finał akcji „Góra Grosza”

          • Zakończyła się XXIV edycja ogólnopolskiej akcji Góra Grosza, której celem jest wsparcie psychologiczne, rzeczowe oraz organizacja specjalistycznej opieki dla potrzebujących dzieci i rodzin na terenie całej Polski. Akcja organizowana jest przez Towarzystwo Nasz Dom, która od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując m.in. pomoc specjalistyczną i rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków.

            Podczas zbiórki organizowanej w naszym przedszkolu i szkole zebraliśmy 12,318 kg monet, co daje 346,30 zł. Wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu zważyli pieniądze, posegregowali i zapakowali. Pieniądze zostały przekazane organizatorom za pośrednictwem Poczty Polskiej, która włączyła się w akcję.

            Serdecznie dziękujemy za aktywny udział i wsparcie tej szlachetnej inicjatywy.

            Przedszkolny i Szkolny Klub Wolontariatu

          • Niebieskie Igrzyska w przedszkolu

          • W tym roku po raz pierwszy nasze przedszkole wzięło udział w Niebieskich Igrzyskach, których twórczynią i pomysłodawczynią jest dyrektor Fundacji Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku, dr Anna Budzińska. Niebieskie Igrzyska organizowane są w kwietniu, który jest miesiącem świadomości autyzmu i mają na celu ukazanie dzieciom różnic i podobieństw między ludźmi, zwiększenie poziomu tolerancji inności oraz nauczenie właściwego sposobu pomagania innym. Niezwykle ważnym aspektem jest również ukazanie, że dzieci z autyzmem mogą współuczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach osiągając sukcesy. Ta ogólnopolska akcja składa się z dwóch części: edukacyjnej uczącej akceptacji, empatii i uświadamiającej różnorodność i wyjątkowość każdego z nas oraz sportowej, podczas której dzieci doskonalą swoje zmysły, równowagę i sprawność fizyczną, doskonale się przy tym bawiąc. Dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych ubrały się tego dnia na niebiesko, gdyż kolor ten jest symbolem solidarności z osobami z autyzmem. Po zakończeniu igrzysk, każdy uczestnik otrzymał pamiątkową odznakę. 

        • ZEBRANIA Z RODZICAMI
          • ZEBRANIA Z RODZICAMI

          • Dyrektor ZPO informuje, że  zebrania z rodzicami uczniów szkoły podstawowej odbędą się w  poniedziałek, 13 maja 2024 r.:

            klasy 1-3 godzina 16.00

            klasy 4-8 godzina 17.00

          • INFORMACJA DLA UCZNIÓW KLAS ÓSMYCH PRZED EGZAMINEM ÓSMOKLASISTY W DNIACH 14-16 MAJA 2024 ROKU

          • Uczniowie każdego dnia, w którym zdają egzamin przychodzą do szkoły do godziny 8.30. Wchodzą do szkoły wejściem od strony ulicy Starachowickiej.  

            Autobus szkolny kursuje zgodnie ze stałym rozkładem jazdy. Przywóz uczniów 7.20 z Marcinkowa i 7.40 z Rataj. Odwóz o godzinie 14.35. Po zakończonym egzaminie rodzice uczniów przyjezdnych mogą odebrać dzieci ze szkoły własnym transportem. 

            Opieka nad uczniami oczekującymi na egzamin w sali 132 przed egzaminem i po jego zakończeniu:

            14 maja 2024 r.- G. Łyżwińska

            15 maja 2024 r.- G. Łyżwińska

            16 maja 2024 r.- J. Susfał

            Uczniowie pozostawiają przyniesione rzeczy w sali nr 132. Obowiązuje zakaz wnoszenie telefonów komórkowych na salę egzaminacyjną. Egzamin odbędzie się w sali nr 217.

            Na salę egzaminacyjną każdy uczeń wnosi przyniesiony czarny długopis oraz w przypadku egzaminu z matematyki - linijkę. Wchodząc na salę egzaminacyjną okazuje legitymację szkolną.

            Informacja o zdających wywieszona jest na drzwiach do sali egzaminacyjnej.

            Nauczyciele pracujący w komisji egzaminacyjnej wpuszczają dzieci do sali od godziny 8.50 zgodnie z listą alfabetyczną. Uczeń losuje numer stolika, przy którym będzie pisał egzamin.

            Po napisaniu egzaminu uczniowie opuszczają salę, odbierają pozostawione rzeczy i opuszczają szkołę. Uczniowie dojeżdżający do szkoły autobusem oczekują na autobus szkolny w świetlicy lub są odbierani przez rodziców.

        • INFORMACJA DLA RODZICÓW
          • INFORMACJA DLA RODZICÓW

          • Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 14 - 16 maja 2024 roku (dni egzaminu ósmoklasisty) są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I - VII.

            Przedszkole Publiczne pracuje zgodnie z tygodniowym planem zajęć.    

            Autobus szkolny kursuje według stałego rozkładu jazdy.

          • Eko- marsz przedszkolaków

          • Dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych wzięły udział w ,,Eko- marszu" podsumowującym cały tydzień związany z Międzynarodowym Dniem Ziemi.  Tego dnia podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się, w jaki sposób dbać o naszą planetę, aby była czysta. Dzieci w swoich grupach wraz z nauczycielkami przygotowały plakaty o tematyce ekologicznej. Wszyscy radośnie i z uśmiechami na twarzy maszerowali przez okolice Wąchocka i dumnie prezentowali wykonane wcześniej transparenty. Mamy nadzieję, że promowanie zachowań proekologicznych przyniesie pozytywne efekty w naszej malowniczej miejscowości.

          • Przedszkolny konkurs recytatorski

          • Już od wielu lat w naszym przedszkolu organizowany jest konkurs recytatorski, którego celem jest rozbudzanie zainteresowań poezją naszych wychowanków oraz rozwijanie ich recytatorskich i aktorskich uzdolnień. W tym roku chętne dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych przedstawiały w ramach konkursu wybrane wiersze jednego z dwóch autorów: Doroty Gellner lub Jana Brzechwy. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci 3 i 4 letnich oraz 5 i 6 letnich.  Trudnego zadania oceny występów naszych małych uczestników podjęło się jury w składzie: p. Elżbieta Niedziałek- wicedyrektor naszej placówki, pani Joanna Ziemkiewicz, pracownik Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej oraz pani Edyta Pająk – nauczyciel i pracownik szkolnej biblioteki. W kategorii dzieci młodszych I miejsce zajęła Helena Hashhash, II miejsce Marika Cheda, a III Jan Opozda, natomiast w kategorii dzieci starszych, I miejsce Maja Skupniewicz, II miejsce Fabian Sitek a III miejsce Nikola Bruderek. Serdeczne gratulacje należą się jednak wszystkim uczestnikom za wysiłek włożony w przygotowanie do konkursu i odwagę potrzebną do występu przed liczną publicznością. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe przekazane przez panią Edytę Pająk, które zostały pozyskane dla placówki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

          • Dzień Flagi w przedszkolu

          • Majowe święta narodowe, to idealna okazja do rozmów o ojczyźnie. W celu przybliżenia dzieciom tematyki patriotycznej, w każdej grupie wiekowej realizowane były działania mające na celu rozbudzanie w dzieciach postaw patriotycznych oraz poszanowania symboli narodowych. Przedszkolaki, aby uczcić Dzień Flagi, wybrały się na pochód ulicami Wąchocka, z dumą trzymając w rękach nasz symbol narodowy.

          • Vivat Maj, Trzeci Maj!

          • W piątek będziemy obchodzić święto narodowe związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji w naszej szkole 30 kwietnia odbyła się akademia przybliżająca uczniom wydarzenia związane z rozbiorami Polski, Sejmem Czteroletnim i próbami naprawy państwa. Dzieci dowiedziały się, że uchwalona w 1791 roku Konstytucja była aktem doniosłym i nowatorskim, zupełnie zmieniającym ustrój państwa. Te informacje zostały przybliżone uczniom w formie widowiska słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów klasy VIIb i VIIa. Wiadomości historyczne były przeplatane tekstami poetyckimi oraz wykonywanymi przez szkolny chór piosenkami. Nad całością czuwały panie: M. Jaros, E. Śliwa i K. Wysocka.

        • Informacja dla rodziców
          • Informacja dla rodziców

          • Dyrektor ZPO w Wąchocku  informuje, że  2 maja 2024 r. to dzień wolny od zajęć dydaktycznych dla uczniów Szkoły Podstawowej. W tym dniu Przedszkole Publiczne w Wąchocku pracuje zgodnie z tygodniowym planem zajęć.

          • Rozstrzygnięcie konkursów z okazji Dnia Ziemi

          • Najwyższy wynik w teście wiedzy o ekologii uzyskał uczeń klasy 7a Albert Cheda. Wszystkie prace zgłoszone w konkursie "Hotel dla owadów" zostały nagrodzone. Uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością, kreatywnością i zaangażowaniem.

          • Konkurs wiedzy pożarniczej

          • Ogromne gratulacje dla Kamila Nowaka, ucznia klasy VII za zdobycie 3 miejsca w etapie powiatowym konkursu wiedzy pożarniczej. Gratulacje należą się także pozostałym uczestnikom, tj. Hani Maciąg, Antkowi Drejowi oraz Bartkowi Maciągowi. Ich zaangażowanie, przygotowanie, determinacja, a przede wszystkim wiedza zasługują na szczególne wyróżnienie. Konkurs odbył się w Starostwie Powiatowym w Starachowicach. Brali w nim udział laureaci konkursów gminnych. W przygotowaniu do konkursu uczniów wspierała pani Ewa Śliwa.

          • Wycieczka do Wieliczki i Krakowa

          • W poniedziałek, 22.04.2024 r., uczniowie klas IIa, IIb i IIIa odwiedzili nasze piękne miasto Kraków i Zabytkową Kopalnię Soli w Wieliczce, gdzie głęboko pod ziemią mogli podziwiać niezwykłe, solne krajobrazy, imponujące rozmiarami wyrobiska, skały solne różnych rodzajów, słone jeziora oraz dzieła sztuki stworzone przez górników-rzeźbiarzy. U stóp Zamku Królewskiego na Wawelu dzieci spotkały się z ziejącym ogniem Smokiem Wawelskim, po czym spacerkiem przez Wzgórze Wawelskie dotarły do Starego Miasta i Rynku poznając historię tego niezwykłego miasta. Troszkę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i pełni wrażeń późnym wieczorem uczniowie szczęśliwie wrócili do Wąchocka.  

            E. Szymańska

        • Dzień Ziemi w ZPO
          • Dzień Ziemi w ZPO

          • Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata obchodzone 22 kwietnia. Każdego roku uczniowie naszej szkoły aktywnie włączają się w obchody tego święta, aby pokazać jak ważne jest dbanie o naszą planetę. W tygodniu poprzedzającym Dzień Ziemi w naszej szkole odbyło się wiele wydarzeń  związanych z propagowaniem haseł dotyczących ochrony naszej planety. Wielu uczniów oraz nauczycieli   włączyło się w organizację tych działań. Dotyczyły one: lekcji biologii,  geografii i przyrody. Na górnym korytarzu powstała wystawa zwracająca uwagę na problem ekologii i konieczność ochrony środowiska. Odbył się konkurs plastyczny „Co można zrobić dla naszej planety” oraz „Dbam o zwierzęta” na wykonanie budek lęgowych i domków dla owadów. Do naszej akcji włączył się także szkolny i przedszkolny wolontariat ogłaszając akcję  „Eko zabawka”. Uczniowie klas starszych zmierzyli się z konkursem wiedzy o ekologii.  Brali udział w prelekcjach ekologicznych , które prezentowali im starsi koledzy z  klasy VII a. Sprzątali najbliższą okolicę. Przedszkolaki zawieszały budki lęgowe dla ptaków. Wszyscy, zarówno młodsi jak i starsi, jak zwykle wykazali się pomysłowością i kreatywnością.  Jesteśmy pod wielkim wrażeniem wszystkich wykonanych prac i podjętych działań.

            koordynatorki obchodów Dnia Ziemi- M. Ziewiec, E. Pająk

          • Dzień Ziemi i wielkie sprzątanie

          • Uczniowie klasy IV b odpowiednio przygotowani tzn. zaopatrzeni w worki, rękawice, odpowiedni strój i pozytywnie zmotywowani szczytnym celem, wyruszyli na tereny nieopodal zalewu, gdzie niestety uzbierali pełne worki śmieci.

            Pamiętajmy, że celem corocznej akcji w ramach Światowego Dnia Ziemi jest nie tylko doraźne oczyszczenie ze śmieci najbliższego otoczenia, ale przede wszystkim wzrost świadomości i zainspirowanie społeczeństwa do różnych działań zmierzających do poprawy naszego środowiska naturalnego. Wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że Ziemia jest naszym wspólnym domem i od nas zależy jej przyszłość.

          • Dzień Ziemi tuż, tuż...

          • Wielkimi Krokami zbliża się Dzień Ziemi obchodzony corocznie 22 kwietnia, jednak w naszej szkole świętowanie rozpoczęliśmy już dziś. Trwa konkurs na hotel dla owadów i budkę lęgowa dla ptaków. Na korytarzu znajduje się wystawa  prac zgłoszonych na konkurs plastyczny   oraz informacjami  dotyczącymi idei obchodów  Dnia Ziemi. Klasa 4️b wraz z wychowawcą panem Michałem Lefkiem weźmie dziś udział w zajęciach terenowych polegających na ocenie stanu środowiska najbliższej okolicy.

            Przypominamy uczniom klas VII i VIII, że już jutro będziecie mogli zmierzyć się z testem wiedzy o ekologii, w klasach młodszych zaś odbędzie się prelekcja przeprowadzona przez uczniów klasy VIIa na temat promowania proekologicznych postaw w społeczeństwie.

            Pamiętajmy, że każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi i odpowiada za utrzymanie dobrostanu błękitnej planety!

          • Dzień Czekolady w szkole

          • Dzień Czekolady obchodzony był w naszej szkole mądrze, zabawnie oraz smacznie, a konkretnie słodko.

            Kilka dni wcześniej na tablicy Samorządu Uczniowskiego pojawiła się gazetka informująca o właściwościach czekolady, z której uczniowie mogli wyczytać informacje o ulubionym przysmaku. Jak się okazuje ma on ich wiele i to w przeważającej większości korzystne dla naszego organizmu.

            12 kwietnia na szkolnym holu znalazła się krzyżówka ze „słodkim” hasłem głównym i nie mniej pysznymi hasłami pomocniczymi. Uczniowie bardzo chętnie ją uzupełniali, mając przy tym świetną zabawę. Wśród „krzyżówkowiczów” znaleźli się także nauczyciele.

            Punktem kulminacyjnym dnia stało się – a jakże! -  poszukiwanie czekoladek! Na terenie szkoły ukryte zostały łakocie, odnalezienie których należało do uczniów. Wyznaczona na tę zabawę przerwa okazała się tłoczna, głośna, pełna śmiechu i wybuchów radości. Szczęśliwi znalazcy czekoladek mogli je skonsumować, ale też np. podzielić się z tymi, do których szczęście się nie uśmiechnęło.

            Porażkę w poszukiwaniach kiepsko znieśli najmłodsi, ale – aby w przyszłości nie zniechęcali się do podobnych przedsięwzięć – czeka na nich nagroda pocieszenia. Też słodka...

          • Dzień Czekolady

          • 12 kwietnia nasze przedszkolaki obchodziły Dzień Czekolady. Czas minął bardzo słodko i wesoło. W czasie wspólnych zabaw, dzieci dowiedziały się jak powstaje czekolada, poznały jej właściwości za pomocą narządów zmysłów, wspólnymi siłami upiekły czekoladowy placek oraz stworzyły prace tematyczne.  Przedszkolaki odkrywały piramidę zdrowego żywienia oraz zapoznały się z podstawowymi zasadami racjonalnego odżywiania.

          • W świecie mitów

          • 1️1 kwietnia grupa uczniów klas IV, Va i VIa udała się na spektakl teatralny pt. „W świecie mitów” w wykonaniu Poznańskiego Teatru Aktora.

            Podczas inscenizacji mitów uczniowie mieli możliwość poznać życie greckich bogów. Zobaczyliśmy przedstawione w innowacyjny sposób sceny, będące odzwierciedleniem codziennego życia bogów, bogiń i herosów. Uczniowie usłyszeli historie o czynach i postępkach Zeusa, Prometeusza, Heraklesa, Hadesa, Erosa, Posejdona, Dedala i Ikara, Syzyfa, Tezeusza i Ariadny.  Była to okazja, by poznać elementy kultury starożytnej Grecji.

            Poznański Teatr Aktora zaskoczył młodych odbiorców, gdyż w absolutnie innowacyjny sposób przekazał wiedzę na temat mitów. Twórcy spektaklu postanowili nadać starożytnym legendom nowoczesny, humorystyczny charakter. Znane wszystkim historie greckich bogów przeplatane były nowoczesnymi piosenkami i młodzieżowymi tekstami w dialogach, dzięki czemu publiczność doskonale się bawiła. Ciekawa i bogata scenografia oraz bardzo atrakcyjne kostiumy i rekwizyty nawiązywały jednak do antyku, dlatego uczniowie mogli, choć na chwilę, przenieść się w czasy starożytnej Grecji.

            Spektakl wykorzystywał również różne techniki teatralne: od tradycyjnej gry aktorskiej, poprzez teatr cieni, animacje kukiełek i marionetek. Nie zabrakło interakcji z młodymi widzami, co zawsze gwarantuje zainteresowanie i uwagę.

            Spektakl bardzo podobał się uczniom, wszyscy wychodzili uśmiechnięci i zadowoleni.

            Wyjazd został zorganizowany przez panie polonistki J. Susfał i B Woźniak, które również (wraz z księdzem katechetą o. Tymoteuszem) pełniły opiekę nad uczestnikami.

            Tego typu aktywność uczniów jest atrakcyjną formą zdobywania wiedzy, uczy również zachowania w placówkach kultury.

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych
      • (41) 271-59-36
      • ul. Kościelna 10, 27-215 Wąchock, Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych