Innowacja „Mój kraj jest naj…”
Patriotyzm to umiłowanie historii, tradycji, języka oraz krajobrazu ojczystego. W kształtowaniu patriotyzmu u dzieci ważną rolę spełnia przedszkole, ponieważ podobnie jak dom rodzinny, formuje odpowiednią postawę wobec ludzi i otoczenia. Od najmłodszych lat dzieci uczą się pierwszych postaw i wzorców patriotycznych, wiedzą, że należy szanować godło państwowe, flagę i język polski.
Innowacja „Mój kraj jest naj…” wzbogaca podejmowane działania pedagogiczne, rozwijając rozumienie bycia patriotą, poszerza treści wychowania patriotycznego. Ma za zadanie wzbogacenie wiedzy dzieci na temat edukacji patriotycznej, poznanie tradycji oraz ważnych wydarzeń z historii Polski. Jej celem jest zapoznanie dzieci z historią i tradycją regionu, zwyczajami ludowymi, a także budzenie w nich dumy i patriotyzmu lokalnego, regionalnego oraz narodowego. Innowacja skierowana jest do dzieci czteroletnich z gr
Konwencja o prawach dziecka
Uczniowie klas 1-3 w ramach Wolontariatu w sposób szczególny uczcili koleją rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, która przypada na 20 listopada. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka. Pierwszy zapis dotyczący praw dziecka pojawił się w 1924 roku w Deklaracji Genewskiej. Niemniej jednak najważniejszym, kompleksowym dokumentem określającym prawa dziecka jest Konwencja o prawach dziecka. Potocznie nazywa się ją światową konstytucją praw dziecka. Została uchwalona 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Wszystkie 192 kraje, które zdecydowały się ratyfikować ten dokument, zobowiązały się do respektowania i realizowania jego zapisów. Polska uczyniła to w 1991 roku. Była również pomysłodawcą
Ogólnopolski konkurs „Szkolne przygody Gangu Swojaków”
Wychodząc naprzeciw kierunkom polityki oświatowej na bieżący rok szkolny uczniowie klasy Ia, Ib oraz III w minionych miesiącach uczestniczyli w programie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Swojaków”, którego głównym celem było pokazanie dzieciom piękna polskiej przyrody oraz odkrycie przed nimi sekretów otaczającego ich środowiska. Uczniowie mieli okazję stać się Troskliwymi Odkrywcami, zbierając odznaki za dodatkowe zadania do wykonania na świeżym powietrzu wraz z rodzicami.
Podczas zajęć szkolnych wraz z nowymi bohaterami Swojakami poznawali zagrożone i chronione gatunki zwierząt, które pomogły przybliżać dzieciom rozmaite regiony Polski, w których występują. Wykonali również pracę plastyczną.
Na zakończenie działań uczniowie klasy Ia oraz III pod okiem wychowawców wykonali zadanie konkursowe, które polegało na przygotowaniu pracy zbiorowej w formie mapy małej ojczyzny, na której
Uroczyste pasowanie na czytelnika
Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,
który puste życie napełnia światłem,
a puste serca wzruszeniem.
Kornel Makuszyński
Zgodnie z tradycją naszej szkoły uczniowie klas Ia oraz Ib zostali przyjęci do grona czytelników biblioteki. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z zasobów biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie na szóstkę. Następnie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki. Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki,
Mistrz Rozbioru Logicznego Zdania Pojedynczego!
Brzmi zagadkowo? Nie dla nas, bo my wiemy, czym jest „rozbiór logiczny zdania” i wiemy też już, kto został mistrzem!
Rozstrzygnięty właśnie został przeprowadzony 15 listopada br szkolny konkurs z zakresu znajomości części zdania. Uczestniczyło w nim 10 uczniów z klas: 7b, 7c, 8a i 8b. Nie było łatwo, gdyż zadania teoretyczne i praktyczne wymagały szczegółowej analizy zdań oraz dokładnej znajomości gramatyki języka polskiego, szczególnie wszystkich części zdania i ich rodzajów.
Czytanie na dywanie
„Dobra książka, to najwierniejszy przyjaciel, zawsze obecny,
to wszystkim dostępne źródło ukojenia i rozkoszy,
to dyskretny mistrz, który nas kształci i udoskanala,
na każde nasze żądanie.”
– Feliks Chwalibóg
Grupa "Wiewiórki" w ramach zajęć odwiedziła bibliotekę. Dzieci zapoznały się z danym miejscem oraz poznały sposób wypożyczania książek. Pani Agnieszka przeczytała przedszkolakom bajkę terapeutyczną – „Tomek i czarny kruk”. Dzieci bardzo chętnie wysłuchały czytanej bajki, a następnie odpowiadały na pytania dotyczące tekstu. Na zakończenie Pani Agnieszka zaprezentowała dzieciom przedstawienie teatralne pod tytułem: "Trzy świnki". Podczas zajęć w bibliotece dzieci wykazywały się dużym zainteresowaniem oraz bardzo chętnie brały w nich udział. Powyższe wyjście było również okazją do utrwalenia zasad odpowiedniego zachowania się.
AKCJA GÓRA GROSZA
W listopadzie rusza XXII edycja akcji Góra Grosza, do której nasze Szkolne Koło Wolontariatu przystępuje po raz kolejny. Akcja Towarzystwa Nasz Dom pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej skierowana jest do wszystkich szkół całej Polski. Celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, zawodowych rodzin zastępczych oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.
Opiekunowie oraz wolontariusze naszego Szkolnego Koła Wolontariatu serdecznie zachęcają wszystkich do przyłączenia się do tegorocznej Akcji na rzecz dzieci nie wychowujących się w swoich rodzinach.
Dzień Tolerancji
Międzynarodowy Dzień Tolerancji to wydarzenie obchodzone corocznie 16 listopada. Zostało ustanowione przez UNESCO w 1995 roku mając na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Jest to odpowiedź na rosnącą falę wszelakiej nietolerancji. „Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”. 16 listopada 2021r. uczniowie klasy VIIIa w ramach zajęć z wychowawcą obchodzili to wydarzenie. Celem zajęć było kształtowanie postaw tolerancji, szacunku i
PINGPONGOWY ZAWRÓT GŁOWY
W sobotę 13.11.2021r. w Kunowie rozegrano Turniej Tenisa Stołowego pn. „PINGPONGOWY ZAWRÓT GŁOWY”.
Turniej rozegrany został dla dziewcząt i chłopców w kategoriach: skrzat, żak, młodzik, kadet. 3 zawodniczki i 6 zawodników UKS METEOR Wąchock sięgnęło po puchary i miejsca na podium. To kolejny sukces na arenie wojewódzkiej młodych sportowców z Wąchocka. Trwa więc świetna passa naszych uczniów, co dobrze rokuje na przyszłość w tej dyscypliny sportu.
103. Rocznica Odzyskania Niepodległości
W 1918 roku po 123 latach niewoli Polska uwolniła się od zaborców. W celu upamiętnienia wydarzenia z tej okazji organizowane są w całym kraju państwowe uroczystości i działania. Uczniowie naszej szkoły w różnorodny sposób uczcili obchody 103. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
11 listopada 2021 r. Poczet Sztandarowy Szkoły wziął udział w uroczystej MSZY ŚWIĘTEJ ZA OJCZYZNĘ w klasztorze Ojców Cystersów w Wąchocku, a następnie w Apelu Poległych w latach 1918 – 1920 Mieszkańców Gminy Wąchock przy Pomniku Bohaterów. Pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze.
Naszą szkołę podczas uroczystości reprezentowali również Wicedyrektor Szkoły, Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, reprezentanci poszczególnych klas, opiekunowie SU oraz inni nauczyciele.
Galeria zdjęć
- brak danych
Godziny dzwonków
Wtorek 06.05.2025Logowanie