• Kłopoty w Laponii
          • Kłopoty w Laponii

          • Okres przedświąteczny obfituje w same przyjemne zdarzenia, również w szkole. Klasowe Wigilie, Jasełka, życzenia... W takim też nastroju utrzymane było kolejne w tym roku przedstawienie przygotowane i zaprezentowane przez grupę teatralną Pleciuga kierowaną przez p. Jolantę Susfał, w skład której wchodzą uczniowie z klas IIa i IIb. Tym razem widownia z klas I – IV obejrzała „Kłopoty w Laponii”, czyli zabawną historię o tym, jak to Mikołaje o mały włos zapomniałyby o rozwiezieniu prezentów. Obudzone w ostatniej chwili, mało chętne do pracy, ostatecznie – motywowane przez siebie nawzajem – przeprowadziły kontrolę grzeczności wśród dzieci i tym naprawdę grzecznym przygotowały miłe upominki.

            Humorystyczne scenki w siedzibie Mikołajów w Laponii, te „podejrzane” w domach dobrych i nieposłusznych dzieci, dostarczyły widzom porządnej dawki dobrej zabawy, wyrażanej wybuchami śmiechu. Jednocześnie przedstawienie miało charakter edukacyjny: prezentowało pożądane i naganne zachowania dzieci względem rodziców.

            Mikołaje na scenie tańczyły, śpiewały, wypowiadały swoje kwestie z prawdziwie aktorskimi umiejętnościami, co publiczność nagrodziła gromkimi brawami. Na widowni nie zabrakło rodziców i babć występujących, co daje naszym młodym wykonawcom motywację i sprawia satysfakcję, tak że brawa również dla opiekunów, którzy wspierają swoje pociechy. 

            Na koniec przedstawienia, jako że – według naszych spektaklowych Mikołajów – dzieci z Wąchocka były szczególnie grzeczne w tym roku, wszyscy na widowni zostali poczęstowani cukierkami.

            Ponieważ nasza szkolna Pleciuga jest bardzo chętna do pracy, spodziewamy się kolejnych uczt dla ducha.

            Na zakończenie odbyło się uroczyste wręczenie nagród za udział w konkursie plastycznym "Dlaczego warto czytać książki". Nagrody zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

        • Wizyta wolontariuszy w Rodzinnym Domu Pomocy
          • Wizyta wolontariuszy w Rodzinnym Domu Pomocy

          • Świąteczny okres sprzyja dzieleniem się radością i pomocą innym.  Jest to czas, gdy chcemy spędzić czas we wspólnym gronie, by nikt nie czuł się samotny. Z taką intencją uczniowie należący do Szkolnego Klubu Wolontariatu udali się do Rodzinnego Domu Pomocy w Wąchocku.  Wolontariusze złożyli świąteczne życzenia oraz wręczyli pensjonariuszom własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami oraz pierniczki a także zaśpiewali kolędę. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze i wywołało uśmiech na twarzach podopiecznych.

            Dziękujemy za miłe przyjęcie.

            Pamiętajmy, aby być dobrym i uczynnym dla innych, nie tylko od święta.

        • Zimowa przerwa świąteczna
          • Zimowa przerwa świąteczna

          • Dyrektor ZPO informuje, że zimowa przerwa świąteczna dla uczniów Szkoły Podstawowej trwa od 23.12.2023 r. do 1.01.2024 r.

            Autobus szkolny w tych dniach nie kursuje.

        • Wigilia klasowa w czwartej A
          • Wigilia klasowa w czwartej A

          • Wszyscy już czują atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Dekoracje na korytarzu, zapach choinki w klasie, dźwięk kolęd wprowadza nas w podniosły nastrój. Uczniowie, rodzice i wychowawczyni klasy czwartej A, pani Bożena Markiewicz, wspólnie zorganizowali klasową wigilię. Uczestnicy spotkania kosztowali tradycyjne potrawy, dzielili się opłatkiem oraz składali sobie życzenia.

        • Wigilijne spotkanie w klasie pierwszej A
          • Wigilijne spotkanie w klasie pierwszej A

          • Czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia w naszej szkole jest wyjątkowy - pachnie piernikami, z w salach rozbrzmiewają kolędy i pastorałki, na choinkach błyszczą bombki, łańcuchy oraz migoczą światełka. Rodzice i uczniowie spotykają się na klasowych wigiliach, łamią się opłatkiem, śpiewają kolędy… robi się ciepło… cieplutko… i bardzo świątecznie.

            Uczniowie klasy pierwszej A, 22 grudnia 2023 r., razem ze swoimi rodzicami i wychowawczynią panią Małgorzata Oziomek, uczestniczyli w klasowym spotkaniu wigilijnym. Były świąteczno- noworoczne życzenia z łamaniem się opłatkiem, delektowanie się własnoręcznie ozdobionymi pierniczkami i kosztowanie świątecznych potraw przygotowanych przez Mamy. W tle brzmiały kolędy… Było to niezwykle miłe spotkanie integrujące zespół klasowy.

            M. Oziomek

          • Wigilia w klasie IIa

          • Boże Narodzenie to najpiękniejsze i najbardziej rodzinne święta. Wigilia to bardzo magiczny i radosny dzień dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci. Kultywowanie tradycji jest bardzo ważną postawą i należy ją rozwijać od najmłodszych lat. 22 grudnia, w piątek, w klasie IIa odbyła się klasowa Wigilia. To niezwykłe wigilijne spotkanie zgodnie z tradycją rozpoczęło się od wspólnego dzielenia się opłatkiem i składania sobie wzajemnie życzeń. Następnie zasiedliśmy do wigilijnego stołu, na którym były pyszności przygotowane przez rodziców. Wspólnie śpiewaliśmy kolędy i pastorałki. Dzieci opowiadały o tym, jak w ich rodzinach odbywa się wieczerza wigilijna oraz jakie potrawy są przygotowywane na święta w ich domach. Spotkanie wigilijne upłynęło w bardzo miłej atmosferze.

        • Kolędowania czas
          • Kolędowania czas

          • Uczniowie klasy III a składają wszystkim najserdeczniejsze życzenia z okazji Świat Bożego Narodzenia.  21 grudnia 2023 r. trzecioklasiści zorganizowali klasową Wigilię, którą uświetniły własnoręcznie wykonane piękne i smaczne pierniczki. Wraz z życzeniami spokojnych, wesołych i zdrowych Świat do domu dzieci zaniosły samodzielnie wykonane stroiki. 

            Ewa Szymańska

             

          • Pomagamy zwierzętom

          • Przedstawiciele przedszkolnego i szkolnego wolontariatu odwiedzili schronisko dla zwierząt w Suchedniowie w celu przekazania zebranej w placówce karmy i akcesoriów dla psów. Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którym los samotnych zwierząt nie jest obojętny i wrażliwi na ich potrzeby czynnie włączyli się w zorganizowaną zbiórkę.

        • Jasełka
          • Jasełka

          • Jasełka to widowisko o Bożym Narodzeniu, które od wieków wpisane jest w polską tradycję. Każdego roku odbywają się one w naszej szkole i tak było i dziś.

            Dzisiejsze przedstawienie jasełkowe przybliżyło uczniom okoliczności narodzin Pana Jezusa, wprowadziło w czas Bożego Narodzenia pełnego pięknych tradycji i podniosłego nastroju. Słowa płynące ze szkolnej sceny uświadomiły nam, dlaczego co roku z taką dziecinną ufnością czekamy na święta.  Po części artystycznej pani dyrektor- Dorota Janas   złożyła obecnym życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Tegoroczne przedstawienie przygotowali uczniowie klas II i III pod opieką pani Eweliny Dudek i księży katechetów o. Fabiana oraz o. Tymoteusza.

        • Pieczenie pierniczków - grupy przedszkolne
          • Pieczenie pierniczków - grupy przedszkolne

          • W ostatnim tygodniu przed świętami, w całym przedszkolu pachniało pierniczkami. Dzieci z grupy Misie, Biedronki oraz Jagódki tworzyły piękne ciasteczka, które ze smakiem zjadły. Oczywiście przed przystąpieniem do pracy umyły dokładnie rączki, poznały składniki potrzebne do zrobienia pierniczków oraz zachowały zasady bezpieczeństwa podczas ich wykonania.

        • Coraz bliżej Święta!
          • Coraz bliżej Święta!

          • Wesołych świąt! Wesołych świąt!

            Coraz częściej słychać te słowa. Na ulicy, w sklepach, miejscach pracy. Wiadomo, przedświąteczny czas wywołuje uśmiech na twarzach, wprowadza w miły nastrój. Świąteczna atmosfera panuje również w naszej szkole, a to między innymi za sprawą kolejnej akcji Samorządu Uczniowskiego z cyklu „Klasa z Klasą”, w ramach której każdy zespół klasowy miał przygotować świąteczną kartkę z życzeniami ze świątecznych kartek właśnie.  Zwyczaj przesyłania pocztą świątecznych życzeń powoli odchodzi w niepamięć, a szkoda. Postanowiliśmy przypomnieć istnienie tej formy, stąd powyższy pomysł, a uczniowie jak zwykle nie zawiedli, czego efekty można podziwiać na szkolnym holu i w naszej galerii.

          • Dzielimy się Betlejemskim Światłem Pokoju

          • Magiczny czas zbliżających się świąt Bożego Narodzenia skłania nas do składania życzeń, dzielenia się życzliwością i dobrem z innymi. W ramach akcji prowadzonej przez szkolny i przedszkolny wolontariat, dzieci samodzielnie wykonywały świąteczne kartki z życzeniami. Kartki te przekazaliśmy między innymi do lokalnych instytucji, z którymi współpracuje nasza placówka. Wraz ze świątecznymi życzeniami składanymi w imieniu dyrekcji, pracowników i uczniów Zespołu Placówek Oświatowych przez przedstawicielkę wolontariatu, przekazywaliśmy również Betlejemskie Światełko Pokoju, które trafiło do naszej szkoły dzięki harcerzom z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater. W 2023 roku Betlejemskie Światło Pokoju propaguje piękne motto: RAZEM „Czyńmy Pokój!”, dlatego też pragniemy podzielić się tym ciepłem i dobrem, które ono reprezentuje z innymi, podtrzymując jednocześnie piękne, świąteczne tradycje.

            Opiekunowie Szkolnego i Przedszkolnego Wolontariatu

        • INFORMACJA DYREKTORA ZPO
          • INFORMACJA DYREKTORA ZPO

          • Dyrektor ZPO w Wąchocku zaprasza uczniów, rodziców i grono pedagogiczne na Jasełka szkolne, które odbędą się w czwartek, 21 grudnia 2023 r.,  o godzinie 10. 45 w sali 301.

            Tego dnia zajęcia w naszej szkole kończą się o godzinie 12.30.

            Autobus szkolny odwozi dzieci o godzinie 12.40 do Marcinkowa oraz o godzinie 12.55 na Rataje i Wygodę.

            Świetlica szkolna i Przedszkole Publiczne pracują tego dnia   w stałych godzinach (do godziny 16.00).

        • Projekt edukacyjny w 3 a
          • Projekt edukacyjny w 3 a

          • „Po co bajce morał” -pod takim hasłem klasa 3a realizuje edukacyjny projekt czytelniczy. Jego głównym celem jest promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy. Uczniowie czytali bajki o „Czerwonym Kapturku, „O rybaku i złotej rybce”, „Brzydkie kaczątko". Próbowali odpowiedzieć na pytanie:” Czy jeśli jesteśmy inni to czy zawsze jesteśmy gorsi”. Wspólnie wyjaśniali pojęcia: tolerancja akceptacja. Kierowali prośby do "złotej rybki”, rozmawiali też o tym, że nie należy rozmawiać z nieznajomymi i trzeba zawsze słuchać dorosłych.

          • Betlejemskie Światło Pokoju

          • W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania. Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

            W naszej szkole gościliśmy harcerzy z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater, którzy podzielili się z nami Światłem, posiadającym magiczną moc. Moc Światełka Pokoju to coś niezwykle szczególnego, coś czego nie da się kupić czy dostać, to moc przebaczania, empatii, życzliwości i dobroci, płynącej prosto z serca.

            Przed nami magiczny czas, powinniśmy wykorzystać go jak najlepiej, zatrzymać choć na chwilę i przemyśleć nasze postępowanie oraz to czy nie sprawiamy komuś przykrości. Musimy odpowiedzieć samemu sobie, czy naprawdę warto? Pamiętajmy, że osoba po drugiej stronie jest taka sama jak my. Stańmy przed lustrem, spójrzmy sobie w oczy i powiedzmy na głos: Mam tę moc! Tę wyjątkową MOC!!!

            M. Wejner

          • Wolontariusze czytają przedszkolakom

          • Wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu w listopadzie i w grudniu przeprowadzali zajęcia czytelnicze dla wszystkich grup przedszkolnych: “Misiów”, “Biedronek”, “Jagódek” i “Muchomorków”. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały starszych koleżanek, które z nie mniejszym zaangażowaniem czytały im baśnie, legendy i wiersze znanych autorów dla dzieci. Jak wiemy, słuchanie czytanych utworów niesie wiele korzyści dla rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym. Jednak starsi uczniowie również niewątpliwie wynieśli korzyść dla siebie, gdyż mieli okazję do integracji z przedszkolakami, doskonalenia dykcji oraz nabrania wprawy w występowaniu przed publicznością. Bardzo cieszy nas fakt, że tak wielu wolontariuszy wykazało chęć wzięcia udziału w akcji czytania dla najmłodszych.

            Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu

          • Wizyta w kinie i w teatrze

          • W ramach kształcenia kulturowego uczniowie klas szóstych oraz piątej w czwartek 14 grudnia pojechali do kina „Helios” w Starachowicach na premierę filmu pt. „Wonka”. Dzieci obejrzały dzieło z wielkim zainteresowaniem, gdyż… było warto! „Wonka” to piękny film familijny nawiązujący do znanej książki R. Dahla „Charlie i fabryka czekolady”. Po raz kolejny nasi wychowankowie dowiedzieli się, że warto mieć marzenia i cierpliwie dążyć do ich realizacji. Ważne jest, aby nigdy nie tracić nadziei, bo los lubi płatać figle i często podsuwa nam rozwiązania, których się nie spodziewamy.

            Dwa tygodnie wcześniej również siódmoklasiści wzięli udział w innym wydarzeniu kulturalnym – w Domu Kultury w Skarżysku-Kamiennej obejrzeli spektakl teatralny na motywach „Opowieści wigilijnej” K. Dickensa. Była to możliwość do porównania dzieła literackiego i jego adaptacji scenicznej. Uczniów urzekły przede wszystkim efekty specjalne towarzyszące odwiedzinom duchów u Ebenezera Scrooge’a oraz śpiewane piosenki.

            Wycieczki do kina czy teatru zawsze korzystnie wpływają na rozwój emocjonalny dzieci, cieszy więc fakt, iż nasi wychowankowie chętnie w nich uczestniczą. 

        • „Prawa dziecka oczami dzieci i młodzieży”- konkurs plastyczny
          • „Prawa dziecka oczami dzieci i młodzieży”- konkurs plastyczny

          • W związku z Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka, obchodzonym corocznie 20 listopada w naszej szkole odbyło się wiele wydarzeń. Odbyła się cykliczna kampania informacyjna, odwiedził nas Pan Marek Michalak były Rzecznik Praw Dziecka, z którym rozmawialiśmy o prawach dziecka a także o tym co w życiu ważne.  Odbywał się także konkurs plastyczny „Prawa dziecka oczami dzieci i młodzieży”, którego celem było poszerzenie wiedzy na temat praw dziecka, rozwijanie kreatywności i uzdolnień plastycznych. Poziom tegorocznych prac był bardzo wysoki, dlatego organizatorki, panie Mariola Wejner oraz Edyta Pająk postanowiły nagrodzić wszystkich uczestników konkursu. Nagrodami były oczywiście książki pana Marka Michalaka, które trafiły do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.

          • Innowacja pedagogiczna - grupa Misie

          • Dzieci z grupy Misie w ramach innowacji pedagogicznej, pt. „Sensoplastyka - rozwijamy zmysły”, miały za zadanie zrobić sztuczny śnieg. Do stworzenia białego puchu wykorzystaliśmy mąkę ziemniaczaną oraz piankę do golenia. Zabawy sensoryczne to świetne urozmaicenie codziennych zajęć, które pozytywnie wpływają na rozwój dzieci.

            Paulina Wójcicka

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych
      • (41) 271-59-36
      • ul. Kościelna 10, 27-215 Wąchock, Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych