W ramach przypadającego Dnia Głośnego Czytania klasa 5b z inicjatywy wychowawcy czytała na lekcji Przygody Tomka Sawyera w języku angielskim. Książeczka napisana łatwym i zrozumiałym językiem spowodowała, że uczniowie świetnie poradzili sobie z czytaniem a niektórzy nawet z tłumaczeniem. Myślę, że ta lekcja przyniosła uczniom wiele zadowolenia i przyjemności z czytania. /M. Garbacz/
Dzień głośnego czytania w klasie 5b
Wernisaż oraz Warsztaty historyczne „HerStories. Losy europejskich Żydówek w XX”
20 września w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku odbył się wernisaż oraz warsztaty edukacyjne „HerStories. Losy europejskich Żydówek w XX” poprowadzone przez gości z Muzeum Galicja z Krakowa w których uczestniczyli nasi uczniowe z klasy 7b i 8b wraz z opiekunami panią Katarzyną Duda i panią Emilią Staniszewską.
Projekt HerStories przedstawia wieloaspektową i skomplikowaną żydowską historię XX wieku w Europie poprzez biografie Żydówek z Niemiec, Polski, Grecji, Hiszpanii, Węgier, Słowacji i Czech. Dzięki temu projektowi uczniowie mogli lepiej zrozumieć historię Europy poprzez wsłuchanie się w głosy tych kobiet oraz poprzez analizę ich subiektywnych perspektyw.
7
„Umiem Pływać” – program nauki pływania
W minionym tygodniu uczniowie klasy IIIa, IIIb oraz klasy IIa rozpoczęli wyjazdy pod opieką wychowawców p. Izabeli Fudali oraz p. Aldony Korycińskiej na Krytą Pływalnię w Starachowicach w ramach programu powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” Ministerstwa Turystyki i Sportu. Program jest propozycją uczestnictwa w dodatkowych zajęciach sportowych dla uczniów, którzy chcą podejmować aktywność fizyczną poza obowiązkowymi zajęciami wychowania fizycznego. Program jest kierowany uczniów klas I – III szkół podstawowych w całym kraju, bez selekcjonowania na mniej lub bardziej sprawnych czy uzdolnionych ruchowo uczniów.
Główne cele programu:
• upowszechnianie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży,
• nabycie przez dzieci podstawowych umiejętności pływania,
• profilaktyka przeciwdziałania i korygowanie wad postawy,
• zapobieganie zjawiskom patologii społecznych, poprzez skierowaną do uczniów ofertę uczestnictwa w dodatkowych zajęciach sportowych,
• efektywne wykorzystanie infrastruktury sportowej (pływalnie),
• wyrównywanie szans w dostępie do infrastruktury sportowej poprzez objęcie programem w szczególności uczniów, zamieszkałych w miejscowościach, w których nie ma pływalni,
• edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z akwenów.
Uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego wyjazdu, aby móc pod opieką wykwalifikowanych instruktorów rozwijać podstawowe umiejętności pływania oraz podnosić swoją sprawność fizyczną.
15
Sprzątanie Świata
"Na straży czystej Ziemi" pod takim hasłem uczniowie naszej rozpoczęli akcję "Sprzątanie Świata"
17
Akcja ,,Sprzątanie Świata" w przedszkolu
19 września przedszkolaki wzięły udział w akcji „Sprzątanie Świata”. To coś znacznie więcej niż coroczne oczyszczanie okolicy z odpadów. Najważniejszym jej aspektem jest poszerzanie świadomości ekologicznej wśród dzieci. Przedszkolaki z chęcią i radością włączyły się do akcji by posprzątać „Naszą Ziemię”. Podejmując działanie, otrzymały rękawiczki i worki na śmieci. Akcja odbyła się w formie zabawy. Dzieci dowiedziały się, że należy dbać o przyrodę, chronić ją, by korzystać z jej uroków. Coroczna akcja Sprzątania Świata jest świetną okazją, aby uświadomić dzieciom jak wiele dobrego człowiek może zrobić dla środowiska poprzez właściwe zachowanie.
12
Spotkanie z policją
W naszej szkole kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. W związku z tym na początku roku szkolnego odbyło się spotkanie z przedstawicielami KP w Starachowicach, podczas którego rozmawiano o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą. Omówiono zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem oraz samochodem. Zwrócono szczególną uwagę na to, że bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze jest noszenie na sobie elementów odblaskowych. Spotkanie z policjantem jest dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego.Uczniowie mieli także możliwość przybliżyć sobie specyfikę pracy w tym zawodzie.
Spotkanie odbyło się w miłej i przyjaznej atmosferze, a sami uczniowie wykazali się dużym zainteresowaniem i aktywnością.
3
Festiwal Nauki
18 września uczniowie klas VIII wzięli udział w XI edycji Festiwalu Nauki - cyklicznego wydarzenia przygotowanego przez Muzeum Przyrody i Techniki oraz Powiat Starachowicki, na którym mogli się przekonać, że nauka wcale nie musi być nudna. Głównym celem organizowania Festiwalu jest popularyzacja i upowszechnianie nauki wśród uczniów naszego regionu. Łatwiej zrozumieć zjawiska fizyczne w formie doświadczeń i eksperymentów niż siedząc przed podręcznikiem i zeszytami. Były pokazy, warsztaty naukowe i spotkanie z niesamowitym dinozaurem Dilofozurem.
32
Festyn "Mnisi i Hutnicy" i Piknik "Rydno"
W dniu 13 września 2024 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XI Festynie Historycznym "Mnisi i Hutnicy". Festyn odbywał się na terenie Opactwa Cysterskiego w Wąchocku w ramach „Europejskich Dni Dziedzictwa – Szlaki. Sieci. Połączenia”. Uczniowie zobaczyli prezentacje dawnych zawodów na stoiskach warsztatowych związanych z działalnością mnichów i hutników.
Równolegle w opackich ogrodach odbywał się XX Piknik Archeologiczny „Rydno”, który pokazuje czasy najdawniejsze. Podczas pikniku dzieci zobaczyły zainscenizowane "żywe" obozowiska z epoki kamienia, prezentacje życia codziennego i dawnych rzemiosł. Mieli okazję przenieść się do odległych czasów i poznać jak żyli dawniej ludzie.13
Rozkład jazdy autobusu
Godziny pracy biblioteki szkolnej w roku szkolnym 2024/25
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
2 września, przybywających na rozpoczęcie nowego roku szkolnego w ZPO w Wąchocku przywitał optymistyczny utwór kabaretu Otto - "Wakacje". Zanim jednak to nastąpi przed nami 10 miesięcy nauki i pracy.
Punktualnie o godzinie 10 wybrzmiał symboliczny dzwonek obwieszczający to ważne wydarzenie. Hala sportowa przy ZPO pełna była uczniów, przedszkolaków, rodziców. Grono pedagogiczne oczekiwało w gotowości.
Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego jako pierwszy głos zabrał Pan Burmistrz Robert Janus, wręczając nominację na dyrektora szkoły Pani Krystynie Chojnackiej, która objęła to stanowisko w wyniku wygrania konkursu. Witając Ją i gratulując, życzył wielu sukcesów i deklarował współpracę i pomoc. Złożył również życzenia dobrego, owocnego w jak najlepsze oceny i ciekawe wydarzenia roku szkolnego nauczycielom i uczniom.
Następnie do zebranych przemówiła nowa Pani dyrektor, która uczniom, nauczycielom, pracownikom obsługi życzyła zapału do pracy oraz realizacji wszystkich planów i zamierzeń. Zadeklarowała chęć wszelkiej pomocy i współpracy zarówno z gronem pedagogicznym, jak i z rodzicami uczniów.
Przedstawiła nowych pracowników, zapoznała zebranych z przydziałem wychowawstw dla poszczególnych klas i zaprosiła uczniów oraz obecnych rodziców do sal lekcyjnych na spotkania z nauczycielami, gdzie wszyscy się udali po odśpiewaniu hymnu szkoły i wyprowadzeniu sztandaru.
Tak więc, mówiąc kolokwialnie, "pierwsze koty za płoty", a za dziesięć miesięcy znów zaśpiewamy "wakacje, znowu są wakacje".Szczęśliwego Nowego Roku Szkolnego 2024/2025! Niech przyniesie on nam same dobre doświadczenia!
6
Informacja dla Rodziców
W dniu 3 września 2024 r. o godz. 16.00, w sali 132 odbędzie się krótkie zebranie dla rodziców uczniów klas 4-8.
Na spotkaniu przekazane zostaną informacje dotyczące zasad organizacji zajęć „Wychowanie do życia w rodzinie". Przedstawiona zostanie tematyka spotkań oraz wykorzystywane na zajęciach materiały.
Zapraszamy
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie