Wielkanocne życzenia
Warsztaty wielkanocne w przedszkolu
Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który z wytęsknieniem oczekują zarówno dzieci, jak i dorośli. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów, które chcemy przekazać młodszym pokoleniom.
W związku z nadchodzącymi Świętami W naszym przedszkolu odbyły się warsztaty wielkanocne z udziałem dzieci i rodziców. Na zajęciach przedszkolaki z przyniesionych, różnorodnych materiałów plastycznych przy pomocy rodziców wykonały piękne wielkanocne pisanki. Dzięki talentom artystycznym rodziców, dzieci miały okazję poznać wiele różnych technik plastycznych oraz ciekawych wzorów.
Warsztaty wielkanocne dały możliwość uczestnikom twórczego przygotowania się do Świąt Wielkanocnych i stworzenia własnoręcznej, atrakcyjnej ozdoby, która dla dziecka jest źródłem ogromnej satysfakcji.
33
Easter Egg Hunt 2
W dniach 26-27 marca klasy VIII, VIa, IVa, IIIb oraz IIa wzięły udział w Ogólnopolskim Wydarzeniu Kulturowym "Easter Egg Hunt 2". Gra polegała na wykonaniu pięciu zadań językowych. Za poprawne wykonanie wszystkich zadań oraz odgadnięcie hasła uczniowie otrzymali nagrody „wspomagacze” Wszyscy świetnie się bawili i z wielkim zaangażowaniem wykonali zadania.
Podziękowanie
Szanowni Państwo!
Wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji naszego Kiermaszu Świątecznego, dziękujemy!
Dziękujemy za świąteczne ozdoby wykonane własnoręcznie i z pomocą sił wszelkich!
Dziękujemy serdecznie za zakup zgromadzonych pięknych stroików.
Dziękujemy za zrozumienie i wsparcie naszej przedświątecznej akcji!
Wszystkim życzymy zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych!
Samorząd Uczniowski i Rada Rodziców
Wielkanocne przedstawienie
2️6 marca 2024 roku odbyło się uroczyste świąteczne spotkanie, podczas którego uczniowie klas drugich zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i przybliżyli tradycje Świąt Wielkanocnych.
Rodzice i dziadkowie wzorowo dopisali i wszyscy razem świętowali Wielkanoc w szkole. Dzieci zaprezentowały się wspaniale. Pani dyrektor Dorota Janas złożyła wszystkim świąteczne życzenia i zaprosiła do wspólnego świętowania.
5
Dzień gofra - grupa Misie
25 marca Misie obchodziły Międzynarodowy Dzień Gofra. Dzieci na początku utrwaliły zasady bezpieczeństwa oraz higieny podczas przygotowania i spożywania posiłku. Przedszkolaki dowiedziały się, z jakich składników powstaje ciasto, a także jakie urządzenia potrzebne są do wykonania gofrów. Dzieci z wielką chęcią brały udział w zajęciach, oczywiście najatrakcyjniejszym punktem była degustacja deseru.
Paulina Wójcicka
3
Kącik zieleni w grupie Jagódki
Sadzenie rzeżuchy nie jest czynnością skomplikowaną, o czym przekonały się dzieci z grupy Jagódki. Choć można ją siać na różnych podłożach to najpopularniejszym sposobem, który dodatkowo umożliwia uzyskanie różnych kształtów uprawy, jest wysiew rzeżuchy na wacie kosmetycznej.
Anita Łuszczek
Zielony parapet - grupa Misie
Wiosna już przyszła, ale jakoś ciągle nie pozwala się lubić – jest zimno i pochmurnie… Aby przyspieszyć jej prawdziwe przyjście, dzieci z grupy Misie postanowiły zrobić zielony parapet. Przedszkolaki posadziły cebulę, założyły hodowlę fasoli, a przed Świętami Wielkanocnymi na parapecie pojawiła się rzeżucha oraz owies.
Dzieci poznały cykl wzrostu rośliny oraz zapoznały się z kolejnymi czynnościami podczas sadzenia i siania. Dzięki założeniu hodowli w sali, Misie mają okazję obserwować etapy wzrostu roślin na własne oczy.
Paulina Wójcicka
4
Święto poezji
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to także Święto Poezji, która uwrażliwia i pozwala zrozumieć to, co zostało napisane „między wierszami”. Światowy Dzień Poezji ustanowiony z inicjatywy UNESCO w 1999 roku jest dniem promocji czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.
Także w naszej szkole Szkolny Klub Wolontariatu postanowił zorganizować happening poświęcony poezji. Na dolnym i górnym korytarzu zawisły utwory znanych pisarzy, ponadto podczas dwóch przerw wolontariusze czytali wiersze dla dzieci jak i dla młodzieży.
To już kolejne wydarzenie wolontariatu propagujące czytanie poezji.
Szkolny Klub Wolontariatu
3
Powitanie wiosny przez przedszkolaków
Wiosna to jedna z najpiękniejszych pór roku, dlatego też Pierwszy Dzień Wiosny jest zawsze radośnie witany przez wszystkie dzieci. W naszym przedszkolu przygotowania do pożegnania zimy i powitania wiosny rozpoczęły się już kilka dni wcześniej. Kolorowe prace dzieci stały się głównym elementem wystroju zdobiąc przedszkolne sale z okazji zbliżających się obchodów dnia wiosny.
21 marca 2023 r. dzieci z Przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Aby podkreślić charakter tego dnia wszystkie przedszkolaki przyniosły ze sobą wiosenne gaiki jako symbol powitania nowej pory roku. Tego dnia dzieci miały okazję wykazać się znajomością i wiedzą o nadchodzącej porze roku, rozwiązywały zagadki.
Mimo wielu atrakcji najbardziej wyczekiwaną częścią dnia był przemarsz ulicami Wąchocka. Dzieci radośnie maszerowały, śpiewały w barwnym korowodzie na czele, którego stała ekologiczna Marzanna. Na koniec wspólnie spakowaliśmy Marzannę, aby wysłać ją do krainy śniegu i lodu.
9
Mistrz symboliki chemicznej
W marcu 2024 roku odbył się wyjątkowy międzyszkolny konkurs "Mistrz symboliki chemicznej", w którym współzawodniczyli uczniowie klas siódmych SP w Wąchocku, SP w Wielkiej Wsi oraz SP w Parszowie.
Głównym celem konkursu było nie tylko popularyzowanie wiedzy chemicznej, lecz także integrowanie nauki z zabawą. Uczniowie zostali postawieni przed zadaniem, które wymagało od nich nie tylko znajomości, ale również szybkości i precyzji. Musieli oni w określonym czasie podać nazwy i symbole 118 pierwiastków znajdujących się w układzie okresowym.
Wszyscy uczniowie wykazali się niezwykłą determinacją i zaangażowaniem, które zasługuje na najwyższe uznanie.
Tytuł „Mistrza” zdobyła Lena Maślikowska, uczennica klasy VIIb ze szkoły w Wąchocku.
Wszystkim uczestnikom, a naprawdę wykazaliście wysoki poziom, serdecznie gratuluję!
Emilia Staniszewska
6
Konkurs Ortograficzny o tytuł Mistrza Ortografii!
W ramach Tygodnia Kultury Języka Polskiego 14 marca 2024 r. odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu ortograficznego. Rywalizacja rozgrywała się w dwóch grupach wiekowych: klasy 5-6 oraz 7-8. Najlepsi uczniowie z klas młodszych (5-6) pisały tradycyjne dyktando przygotowane przez panią Małgorzatę Jaros, pełne trudności ortograficzno- interpunkcyjnych.
Z kolei uczniowie starsi, pod okiem pani Beaty Woźniak, zmagali się z testem wielokrotnego wyboru, który sprawdzał znajomość zasad ortografii, ich zastosowanie, oczywiście z uwzględnieniem wyjątków od reguł.
Konkurs pozwolił na wyłonienie najlepszych:
- w kl.5-6- Mistrzyni Ortografii- Iga Szpankowska z kl.5
II miejsce -ex aequo- Maja Stodulska- kl. 6b oraz Oliwia Kowalska-kl.6a
III miejsce- Joanna Wojtachnio- kl.6a
- w kl.7-8- Mistrzyni Ortografii- Natalia Lefek- 7a
II miejsce- ex aequo- Lena Maślikowska -7b oraz Jakub Adamski- 7a
Nagrody książkowe dla zwycięzców pochodzą z zasobów szkoły pozyskanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Gratulujemy i życzymy miłej lektury!
B. Woźniak, M. Jaros
Powitanie wiosny w klasie pierwszej A
W pierwszym dniu kalendarzowej wiosny, 21 marca, uczniowie klasy pierwszej A wyruszyli na poszukiwanie oznak wiosny przyrodniczej. Dzieci w czasie spaceru mogły podziwiać kwitnące wiosenne kwiaty, bazie, rozwijające się pączki drzew i krzewów oraz śpiew ptaków. Dowiedziały się także dlaczego i w jaki sposób mierzy się poziom wody w rzece Kamiennej. Na zakończenie krótkiej wyprawy po najbliższej okolicy, na placu szkolnym, czekała na pierwszoklasistów niespodzianka przygotowana przez rodziców w związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi- poszukiwanie słodkich upominków od Zająca i fotobudka.
M. Oziomek
4
Zbiórka artykułów dla rodziny z Węglowa
Wychodząc naprzeciw ogromnym potrzebom poszkodowanej w pożarze rodziny z Węglowa, a także konsultując się i współpracując z MGOPS w Wąchocku ogromnie prosimy o Państwa pomoc w zbiórce następujących artykułów:
- ubrania damskie w rozmiarze xl/xxl,
- artykuły gospodarstwa domowego (praktycznie całe wyposażenie kuchni),
- środki higieniczne, chemia gospodarcza.
Wszystkie artykuły można przynosić do siedziby MGOPS w Wąchocku przy ulicy Kolejowej 19 w godzinach pracy ośrodka (poniedziałek-piątek 7.00-15.00).
Z góry serdecznie dziękujemy
Przedszkolny i Szkolny Wolontariat
Dzień Kolorowej Skarpetki #ŚwiadomaWiosna2024
21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Data została wybrana w nieprzypadkowy sposób, gdyż nawiązuje do obecności u osób z Zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów.
Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z Zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.
Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z Zespołem Downa. Wesołe kolory z kolei są symbolem tolerancji.
Tego dnia także w naszym przedszkolu i szkole uczniowie okazali swoją otwartość wobec odmienności ludzi oraz poczucie wrażliwości i tolerancji wobec wszystkich osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności zakładając kolorowe skarpetki nie do pary. W grupach przedszkolnych zorganizowane zostały zajęcia tematyczne, a podczas zajęć świetlicowych uczniowie podnieśli swoją świadomość na temat życia i potrzeb osób z Zespołem Downa oglądając prezentacje multimedialne i filmy edukacyjne.
Informacje te uświadomiły uczniom i przedszkolakom, jak ważne jest poszanowanie i akceptacja różnorodności wśród ludzi oraz pomogły im zrozumieć, że każda osoba ma prawo do godnego traktowania i szacunku.
Nasza placówka bierze udział w ogólnopolskiej akcji #ŚwiadomaWiosna2024, polegająca na propagowaniu wiedzy na temat Zespołu Downa i solidaryzowaniu się z osobami z Zespołem Downa oraz ich rodzinami, a także osobami ze spektrum autyzmu. W ramach tej akcji w naszej placówce, a dokładniej 3 kwietnia wszyscy ubierzemy się na niebiesko, by pokazać osobom autystycznym i w spektrum autyzmu, że jesteśmy z nimi.
Przedszkolny i Szkolny Wolontariat
12
Zagrajmy razem! – akcja wolontariatu w przedszkolu
Po gry planszowe sięgają osoby w każdym wieku. Są jedną z wielu dostępnych form zabawy. Zawierają edukacyjne i wartościowe treści. Doskonalą umiejętności matematyczne, rozwijają logiczne myślenie, uodparniają na stres, uczą uczciwej rywalizacji, cierpliwości, wytrwałości i pomysłowości.
Dlatego przedstawiciele Szkolnego Klubu Wolontariatu postanowili wzmocnić pozytywny stosunek przedszkolaków do gier planszowych i zachęcić ich do spędzania wolnego czasu na układaniu puzzli lub graniu w „planszówki” czy gry karciane. W tym celu, wolontariusze zaprezentowali własne gry co było wspaniałą okazją dla przedszkolaków, aby poznać i zagrać w wiele nowych i ciekawych gier.
Była to dla nich nie tylko świetna zabawa w towarzystwie starszych kolegów i koleżanek, ale też wspaniała lekcja m.in. planowania, przewidywania, spostrzegawczości, zręczności i zasad fair play, co jest niezwykle cenne w dobie technologii komputerowej.
Zarówno wolontariusze jak i ich młodsi koledzy wyrazili chęć kolejnego spotkania w celu integracji i wspólnej zabawy.
Opiekunowie szkolnego wolontariatu
10
Powitanie Wiosny! - akcja Samorządu Uczniowskiego
Pierwszy dzień wiosny był świetną okazją do wspólnej zabawy młodszych i starszych uczniów naszej szkoły. Klasy przedstawiły swoje koleżanki jako „Wiosny”, modelki i modele zaprezentowali wiosenne stylizacje na szkolnym wybiegu do rytmu „Flames of love” - hitu pokazów mody na całym świecie. Dekoracyjne drzewa i krzewy zostały ozdobione przez dzieci kolorowymi kwiatami i listkami. Klasowe grupy taneczne przygotowały choreografię do piosenki Skaldów- „Wiosna” i innych utworów.
Dzieci chętnie brały udział w zabawie w kalambury, starając się wyrazić ruchem, gestem i mimiką wylosowane wiosenne przysłowia, które odgadywali inni uczestnicy i widzowie. Następnie posłuchaliśmy wiosennej poezji, często właśnie autorstwa samych uczniów. Szkolne poddasze rozbrzmiewało szczerym radosnym śmiechem.
Ostatnia szklana śnieżynka- pozostałość zimowych dekoracji została oficjalnie usunięta ze scenografii… Teraz tylko wiosna!
Na zakończenie dwugodzinnej zabawy pani dyrektor Dorota Janas podziękowała za udział w imprezie zaangażowanym klasom oraz pani Jolancie Susfał i pani Beacie Woźniak za koordynowanie całego projektu.
19
Kiermasz wielkanocny
Spotkanie z przedstawicielami KRUS
19 marca 2024 roku naszą szkołę odwiedzili pracownicy starachowickiej placówki terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, którzy zorganizowali dwa spotkania dla uczniów naszej szkoły. W pierwszym uczestniczyły dzieci z klasy pierwszej a i klasy pierwszej b, drugie zaś przeznaczone było dla starszych członków naszej szkolnej społeczności- klasy piątej. Dostosowane do wieku uczestników pogadanki dotyczyły bezpieczeństwa podczas pracy i zabaw w gospodarstwie rolnym, ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania wypadkom z udziałem zwierząt gospodarskich i maszyn rolniczych. Omówiono też sposoby unikania niebezpiecznych substancji chemicznych. Zwrócono też uwagę na czynności związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat. Młodsze dzieci miały szansę zmierzyć się z kołem fortuny i sprawdzić swoją wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym. Także starsi uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, a ich prawidłowe odpowiedzi nagradzane były upominkami. Prelegenci zachęcili uczniów do wzięcia udziału w XIV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”.
M. Oziomek
43
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie