• Konstytucja 3 Maja   
          • Konstytucja 3 Maja   

          •              ,,Niech pokolenia pokoleniom

             podają pamiątkę tego dnia’’ 

             

                  W dniu 28.04.2023r.obchodzilismy w naszej szkole rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

            Z tej okazji uczniowie kl. 8b oraz kl. 6b przygotowali uroczystą akademię. Była to artystyczna wizja niezwykłej lekcji historii. Uczniowie odegrali scenki z dnia 3 maja 1791r. W trakcie rozmowy matki z synem, kobieta odpowiadała dziecku na zadawane prze nie pytania. Przybliżyła chłopcu kulisy uchwalenie pierwszej w Europie a drugiej na świecie konstytucji poprzez zachęcanie do obejrzenia scenek ukazujących ówczesne czasy.
            Całość inscenizacji uświetniona została patriotycznymi pieśniami w wykonaniu chóru szkolnego.

            Uczniowie klas starszych wykonali plakaty oraz przygotowali prezentacje multimedialne dotyczące Konstytucji.

            W dniu 3 maja nasz poczet sztandarowy uczestniczył w uroczystej mszy świętej w Klasztorze Ojców Cystersów w Wąchocku, gdzie odbywały się gminne uroczystości upamiętniające rocznicę Konstytucji 3 Maja.   

            Bożena Markiewicz      

        • Sensoplastyka w grupie „Misie”
          • Sensoplastyka w grupie „Misie”

          •     Każde dziecko uwielbia masy sensoplastyczne – są one pachnące, kolorowe, posiadają różne struktury i konsystencje. Odpowiadają za pobudzenie zmysłów oraz rozwój motoryki małej i dużej. Sensoplastyka wpływa również na rozwój kreatywności, samodzielności. Podczas realizacji innowacji „Sensoplastyka, czyli twórcze doświadczanie rzeczywistości” najmłodsza grupa przedszkolna przygotowała masę jogurtową. Przygotowanie masy było dla dzieci bardzo ciekawym oraz przyjemnym doświadczeniem. Przedszkolaki wykazywały się ogromną kreatywnością podczas zabawy.

            K. Ciepielewska

        • Wycieczka do Warszawy kl.IIa i IIIa
          • Wycieczka do Warszawy kl.IIa i IIIa

          •    Kilka godzin uczniowie spędzili w Centrum Nauki Kopernik. Z wielkim zainteresowaniem oglądali liczne wystawy, eksperymentowali i podziwiali wiele eksponatów.
            Następnie spacerkiem przeszli na Stare Miasto. Podziwiali stare kamieniczki, Zamek Królewski, kolumnę Zygmunta. Krakowskim Przedmieściem przeszli przed Pałac Prezydencki. Odwiedzili Grób Nieznanego Żołnierza. Odpoczywali w pięknym Parku Saskim.

        • Lekcje z Temidą
          • Lekcje z Temidą

          •     W czwartek 27 kwietnia uczniowie klas ósmych podczas zajęć wiedzy o społeczeństwie wzięli udział w programie edukacyjnym „Lekcje z Temidą”. Lekcje poprowadziła Pani Olga Raczyńska – Bućko, która jest radcą prawnym.
            Celem programu jest podnoszenie poziomu wiedzy oraz świadomości prawnej wśród dzieci i młodzieży.
            Podczas zajęć uczniowie mogli dowiedzieć się:
            - Dlaczego ludzie stworzyli prawo?
            - Jak dostać się na studia prawnicze i co można po nich robić?
            - Gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiarą przestępstwa?
            - Jakie prawa ma konsument?
            - Czym jest stalking?
            - Jak reagować na prześladowanie w szkole?
            - Gdzie szukać przepisów prawa?
            - Co zrobić, gdy kupiona przez Internet rzecz nie jest tą wymarzoną?

            Na zajęciach poruszono temat dotyczący odpowiedzialności za treści publikowane w Internecie. Dopełnieniem lekcji była prezentacja multimedialna oraz krótkie filmy. Uczniowie rozwiązywali zadania testowe oraz quizy.
            Zajęcia poprowadzone przez Panią Olgą Raczyńską – Bućko były interesujące i wartościowe pod względem edukacyjnym.

            Katarzyna Duda

        • Akcja Żonkile 2023
          • Akcja Żonkile 2023

          •       W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji nasza szkoła wzięła udział w akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile, której celem jest upamiętnianie rocznic tego wydarzenia, jak i upowszechnianie wiedzy o nim.
            W ramach akcji zostały przygotowane materiały edukacyjne dla różnych grup wiekowych, które zostały wykorzystane podczas lekcji historii i wiedzy o społeczeństwie.
            „Zdążyć przed Panem Bogiem” – taki tytuł nosi scenariusz lekcji dla klas 7 – 8 szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Głównym punktem scenariusza jest film animowany oparty na motywach książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall.
            Natomiast dla klas 4 – 6 został przygotowany scenariusz lekcji oparty na opowiadaniu Katarzyny Ryrych „Takich dwóch, jak nas trzech”.
            Celem obu scenariuszy jest wprowadzenie uczniów w trudny temat dotyczący losu Żydów podczas II wojny światowej oraz powstania w getcie warszawskim.
            Ponadto uczniowie przygotowywali papierowe żonkile. Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.

            Katarzyna Duda

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych
      • (41) 271-59-36
      • ul. Kościelna 10, 27-215 Wąchock, Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych