Z inicjatywy SU przy wsparciu biblioteki szkolnej miesiąc maj został poświęcony realizacji inicjatywy zatytułowanej „Żywe karty z baśni”. W pierwszych dniach miesiąca uczniowie przygotowali plan realizacji pomysłu. Dokonali wyboru najbardziej lubianych baśni i pozycji z literatury dziecięcej. Następnie przygotowali piękne stroje oraz rekwizyty potrzebne do realizacji pomysłu. Dnia 11 maja Zarząd SU oraz uczniowie klasy Va wraz z p. Małgorzatą Hamerą, p. Alicją Wrońską oraz zaproszonym panem fotografem Arkadiuszem Słabym wybrali się na poszukiwania idealnego miejsca do sesji zdjęciowej. Na szczęście udało się takie odnaleźć. Podczas czterogodzinnej sesji zdjęciowej uczniowie wcielali się w postacie z ulubionych baśni. Alicja w krainie czarów, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków, Roszpunka, Calineczkato tylko niektóre z baśni, które postanowili wykonać uczniowie. Dzieci przekonały się jak wygląda praca fotografa. Obserwowały proces przygotowania się do sesji oraz wykonywania zdjęć. Chętnie zadawały pytania z zakresu podstawfotografii oraz m.in. programów do obróbki zdjęć. Projektpomógł rozwinąć zainteresowania artystyczne uczniów oraz podążał za rozwojem techniki, który obecnie jest bardzo ważny. Główne zadania fotografii w życiu dzieci to dokumentowanie życia towarzyskiego, historii rodziny, utrwalenie pięknych ale przemijających zjawisk przyrodniczych. Dla wielu uczniów taka działalność jest ogromną przyjemnością i hobby. Dzięki fotografii wyrabia się w sobie smak artystyczny, poczucie piękna, wrażliwości. Inicjatywa pozwoliła na zdobycie nowych umiejętności i doświadczeń. Ponadto uczniowie mogli atrakcyjnie spędzić czas podczas zajęć plenerowych.
Był to również nietypowy ale praktyczny sposób na poznanie pracy modelki/modela.Zawód modelki to praca, o jakiej marzy wiele dorastających dziewcząt pragnących sławy, podziwu i wielkich pieniędzy. Uczniowie doszli do wniosku, że kariera w tej branży to nie tylko przechadzki po wybiegu w najnowszych kolekcjach znanych projektantów i sesje zdjęciowe do największych magazynów. To również ciężka praca.
Kolejnym etapem było przygotowanie streszczeń zachęcających do powrotu do baśni, przygotowali je chętni uczniowie z klas V-VI. Baśnie opisują istotne doświadczenie człowieka, wyzwania i trudności jakie napotyka on w swoim rozwoju. To odwołanie do dzieciństwa pełnego idealizacji, heroicznych fantazji, realnych i wyimaginowanych lęków, powoduje, że baśń staje się cennym źródłem wiedzy. Warto do nich wracać niezależnie od wieku. Cykl „Żywe karty z baśni” ma na celu zbliżenie się do odpowiedzi na pytania „Co przeżyliśmy i zapomnieliśmy w baśniach?”, „Jak można spojrzeć na baśń oczyma współczesnego człowieka?”oraz zachęcić młodszych oraz starszych czytelników do powrotu do znanych baśni . Jakwiadomo samo oglądanie książek pełni już funkcję terapeutyczną. Sprawia, bowiem dziecku przyjemność i daje zadowolenie. Ważną funkcję estetyczną pełnią ilustracje. Dziecko znajdując się w świecie kolorów, odbiera wrażenia estetyczne, poznaje nowe treści, uczy rozpoznawać różne techniki oraz nabiera chęci do własnych ekspresji plastycznych. Literatura dziecięca posiada wartości poznawcze, a przede wszystkim wychowawcze.
Ostatnim etapem było zaprezentowanie efektów swojej pracy w postaci galerii zdjęć. Uczniowie mieli satysfakcję płynącą z własnego zaangażowania, a wyrobione poczucie piękna, estetyki oraz powrót do ulubionych baśni było końcowym i oczekiwanym rezultatem. Uczniowie byli zainteresowani projektem i uczestniczyli w nim bardzo chętnie.
Serdecznie dziękujemy panu fotografowi Arkadiuszowi Słabemu za poświęcony czas oraz piękne zdjęcia.
Więcej zdjęć wzakładce Samorząd Uczniowski./Tekst: Małgorzata Hamera