Uczniowie obu klas piątych w związku z realizacją innowacji pedagogicznej pod tytułem Świętokrzyskie – moja mała ojczyzna” uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Podczas zajęć uczniowie własnoręcznie wykonali bombki świąteczne techniką decoupage. W przeszłości wykonywanie własnoręcznych ozdób było jedyną dekoracją choinki.
Technika decoupage znana jest od średniowiecza. Polega na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (drewno, styropian, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej (technika serwetkowa), a następnie lakierowaniu takiej powierzchni, aby wzór „wtopił” się w ozdabiany przedmiot.
Z przygotowanych różnych świątecznych wzorów na papierowych serwetkach każde dziecko wykonało autorska kompozycję i naklejało ją na styropianową bombkę. Aby utrwalić papierowy rysunek prace pomalowane zostały bezbarwnym lakierem, następnie wysuszone i udekorowane brokatem i kolorowymi wstążkami. Na pamiątkę udziału w warsztatach każde dziecko zabrało swoją pracę do domu. W trakcie zajęć uczestnicy przekonali się, że nie będąc osobą uzdolnioną plastycznie można samodzielnie wykonać ciekawe kompozycje na bombkach./tekst: E. Niedziałek/
Aktualności
Świąteczne ozdoby
Dyskoteka andrzejkowa
Andrzejki to ostatnia chwila do wróżb i zabawy tuż przed nadchodzącym adwentem. Z tej okazji 24 listopada odbyła się dyskoteka andrzejkowa zorganizowana przez Zarząd SU przy wsparciu opiekunów oraz nauczycieli wychowania fizycznego. Frekwencja dopisała. Nasi DJ zadbali, aby na dyskotece nie zabrakło największych tanecznych przebojów ostatnich miesięcy. Ulubiona muzyka uczniów i dekoracje sprawiły, że wszyscy poczuli tę niezwykłą atmosferę i cudownie się bawili. Niewątpliwą atrakcją wieczoru był kącik wróżb. Wspaniałe wróżki z klasy V-VI przepowiadały przyszłość wszystkim tym, którzy byli jej ciekawi. Można było dowiedzieć się, jak będzie miała na imię przyszła żona lub mąż, jaki zawód będzie się wykonywało za kilkanaście lat oraz poznać najróżniejsze ciekawostki, które przyniesie przyszłość. Przepowiednie były miłym przerywnikiem w szalonej zabawie i cieszyły się ogromnym powodzeniem. Katalog wróżb był obszerny i bogaty. Każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.
Głodni i spragnieni uczniowie mogli uzupełnić swoje siły w sklepiku (prowadzonym przez Julię Judę i Julię Kułagę), który oferował pyszne napoje i słodycze przygotowane przez chętnych uczniów naszej szkoły i ich rodziców. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na specjalistyczny wózek inwalidzki dla Klaudii - uczennicy SP nr 1 w Starachowicach. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc!
Andrzejkowe szaleństwo trwało do godziny 19.00, choć przykro było kończyć tak udaną zabawę. /tekst: M. Hamera/
DZIECI PATRONOWI
23.11.2016r w środę w ramach programu Pracy z Patronem uczniowie klas młodszych wzięli udział w zorganizowanym „Małym marszu szlakiem Bohaterów Powstania Styczniowego” poznając historię swojego regionu i swojej miejscowości. W tym dniu uczniowie przeszli pod Pałacyk Langiewicza, pamiątkowy krzyż poświęcony uczestnikom Powstania Styczniowego oraz pod pomnik dyktatora powstania generała Mariana Langiewicza. Odwiedziny każdego z tych miejsc wzbogacone były krótkimi lekcjami historii prowadzonymi przez nauczycieli poszczególnych klas I – III i zapaleniem przez dzieci zniczy. /tekst: E. Szymańska/
PROMUJEMY WIEDZĘ O ZDROWIU I BEZPIECZEŃSTWIE
W listopadzie w naszej szkole miały miejsce działania związane z promocją zdrowia, aktywnego stylu życia i bezpieczeństwa. Ich celem jest wykształcenie wśród młodzieży szkolnej potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do ochrony i doskonalenia zdrowia poprzez:
a. rozbudzanie zainteresowania własnym zdrowiem i problematyką prozdrowotną, bezpieczeństwem
b. prowadzenie edukacji prozdrowotnej na lekcjach
c. inspirowanie młodzieży do podejmowania na terenie szkoły lub poza nią różnych działań promujących zdrowy styl życia np. konkursów plastycznych , z wiedzy o zdrowiu.
Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w konkursie plastycznym na plakat z hasłem o zdrowiu. Na konkurs wpłynęło 17 prac. Pierwsze miejsce zajęły prace Julii Zuby i Pauliny Brzeskiej , drugie Kacpra Opozdy i Eryka Bąka a trzecie Olgi Adamus i Jakuba Sowy. Wykonane przez uczniów prace zostały wyeksponowane na dolnym holu.
Z kolei uczniowie klas piątych uczestniczyli w konkursie z wiedzy o zdrowiu. Największy zasób wiedzy z tego zakresu w klasie Va miała Julia Juda a w klasie Vb Julia Kułaga. W ramach zajęć z techniki odbyła się pogadanka dotycząca Światowego Dnia z cukrzycą ,który przypadał 14 listopada. Uczniowie poszerzyli swoja wiedzę o tej powszechnej chorobie cywilizacyjnej. Mieli też okazję sprawdzić swoją wagę ciała, zobaczyć jak działa glukometr, ciśnieniomierz. Na podsumowanie zajęć układali hasła promujące zdrowie.
/tekst: E. Niedziałek, E. Szymańska/
Święto Niepodległościo w naszej szkole
Uczniowie Va i Vb i VI wraz z nauczycielką historii p. Bożeną Markiewicz przygotowali akademię z okazji 98 rocznicy odzyskania przez Polską niepodległości. Występ przepełniony treściami patriotycznymi był lekcją historii obrazującą drogę Polaków do wolności. Uczniowie poruszyli tematykę zaborów, walk narodowowyzwoleńczych do czasów obecnych. Inscenizacja wraz z pieśniami patriotycznymi wykonywanymi przez dzieci była wprowadzeniem do obchodów gminnych Święta Niepodległości, w którym uczestniczyły poczty sztandarowe oraz uczniowie naszej szkoły.
/tekst: Bożena Markiewicz/
Wycieczka na Łysicę
W dniu 27 października 2016 roku uczniowie klasy szóstej, wzięli udział w wycieczce szkolnej W Góry Świętokrzyskie.. W czasie wyjazdu dzieci zwiedziły Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie. Mieli możliwość poznania różnych kamieni szlachetnych i minerałów przywiezionych z całego świata i wyeksponowanych w gablotach muzealnych. Duże wrażenie zrobiła na dzieciach kolekcja krzemienia pasiastego, którego jedynym miejscem występowania jest region świętokrzyski. Na zakończenie zwiedzania dzieci zapoznały się z metodą obróbki kamieni szlachetnych, rodzajami szlifowania, sposobem wyrobu biżuterii. Kolejnym punktem wycieczki było zdobycie najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich –Łysicy 612 m.n.p.m. W trakcie wędrówki uczniowie zapoznali się z zasadami zachowania na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz sposobem powstawania gołoborza.
/tekst: Marcin Paduch/
„Książka zbliża pokolenia"
W dniach 4-8 XI 2016 r. Zespół ds. Upowszechniania Czytelnictwa w szkole w ramach zaplanowanych działań zaprezentował społeczności szkolnej wystawę pt „Książka zbliża pokolenia. Ulubione książki z dzieciństwa naszych nauczycieli”. Celem głównym wystawy było pokazanie uczniom, jakie książki czytali nauczyciele, gdy chodzili do szkoły. Jednocześnie pragnęliśmy zwrócić uwagę na ponadczasową wartość większości z nich np. „Dzieci z Bullerbyn” baśni Andersena i braci Grimm czy „Małego księcia”. Uczniowie po obejrzeniu wystawy chętnie wypożyczali wymieniane przez nauczycieli /a zupełnie nieznane młodym czytelnikom/ tytuły: „Łysek z pokładu Idy”, „Bułeczka”, „Chłopcy z Placu Broni” i inne.
/tekst Koordynator Zespołu: A. Wrońska/
Turniej Piłki Halowej
W dniu 3 listopada br odbył się w hali sportowej przy Gimnazjum Publicznym w Wąchocku turniej piłki halowej. Drużyny biorące udział w rozgrywkach to: SP Wielka Wieś, ZS z Mirca i gospodarze z Wąchocka. Zdobywcą I miejsca okazała się drużyna z Mirca wygrywając oba mecze. Na drugim podium stanęli gospodarze turnieju, a na III miejscu szkoła z Wielkiej Wsi. Z grupy graczy wyłoniliśmy najlepszego bramkarza turnieju, którym został Miłosz Sobieraj z reprezentacji Wąchocka oraz najlepszego strzelca turnieju, którym był Igor Sarafin z Zespołu Szkół z Mirca. Uczestnikom życzymy jak najlepszych wyników sportowych. /tekst T. Dąbrowski/
Szkolne rozgrywki w badmintona
Na przełomie września i października w naszej szkole odbyły się szkolne rozgrywki w badmintona. W rozgrywkach brali udział wszyscy chętni uczniowie z klas IV-VI. Po wyeliminowaniu przeciwników najlepszymi okazali się z klasy IV - Mikołaj Skoczylas, z klasy Va Ola Śpiewak, Adrian Gądek, z klasy VI Sebastian Grzelka. /tekst M. Żurowska/
ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ
26 października uczniowie klasy IIb przygotowali uroczystość Ślubowania dla swojego kolegi Jakuba Drożdża - ucznia klasy pierwszej. Przygotowany przez starszych kolegów program artystyczny pokazał, że Kuba jest częścią tej klasy i że wszyscy w tym jakże ważnym dla niego dniu są z nim i mocno go wspierają.
Po uroczystym akcie ślubowania do którego przystąpił również John Kąkolewski, uczeń który dołączył do klasy dopiero w maju 2016r i nie składał takiego przyrzeczenia w polskiej szkole pani dyrektor Dorota Janas „ zaczarowanym ołówkiem” pasowała obu chłopców na uczniów naszej szkoły, życząc im wysokich osiągnięć w nauce i tego by w naszej szkole znaleźli wielu dobrych i życzliwych kolegów. Ta miła uroczystość została zakończona wspólnym spotkaniem w klasie przygotowanym przez rodziców. /tekst E. Szymańska/
"Budzimy uśpione talenty"
"Budzimy uśpione talenty" pod takim hasłem odbyła się prezentacja umiejętności najbardziej utalentowanych uczniów naszej szkoły. W programie wystąpili uczniowie w trzech kategoriach: taniec, śpiew, gra na instrumencie.
Umiejętności taneczne zaprezentowali:Julia Juda, Karolina Szczepanik, Wiktoria Dziurzyńska, Daria Połeć.
Piosenki zaśpiewali: Tymon Margowniczy, Julia Kułaga, Oliwia Śpiewak, Julia Piasecka.
Grą na instrumencie popisali się: Elena Staniszewska- keyboard, flet poprzeczny, Oliwia Biniek - skrzypce, Milosz Sobieraj - perkusja.
Występy dzieci podobały się publiczności. Organizatorzy imprezy w osobach Konrad Wojtachnio, Małgorzata Oziomek, Aldona Korycińska mają nadzieję, że występy tych zdolnych uczniów zachęcą pozostałych do rowzijania swoich zainteresowań i talentów. /tekst K. Wojtachnio/
SUKCES JULKI
W poniedziałek 24 października w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyło się wręczenie nagród dla uczestników IV Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Wolny czas – bezpieczny czas". Jego organizatorem była Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach i Wojewódzki Dom Kultury. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych z terenu województwa świętokrzyskiego.
Jego celem było :
stworzenie możliwości jak najszerszego udziału dzieci i młodzieży w dziedzinie sztuk plastycznych,
utrwalenie zasad bezpiecznego wypoczynku w okresie ferii i wakacji poprzez wykonywanie prac plastycznych
ukazanie przez młodych twórców najbezpieczniejszych miejsc do spędzania wolnego czasu oraz bezpiecznych sytuacji
Z ogromną radością przyjęliśmy wiadomość ,że trzecie miejsce w grupie wiekowej 10 -13 lat zajęła uczennica klasy 5a z ZPO w Wąchocku - JULIA JUDA. Jej praca ukazywała jak bezpiecznie spędzać wolny czas uwzględniając między innymi atrakcje naszej miejscowości. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
/tekst E. Niedziałek/
WYCIECZKA PRACOWNICZA DO KRYNICY ZDRÓJ
W dniach 21-22 października 2016 roku pracownicy Zespołu Placówek Oświatowych w Wąchocku udali się na wycieczkę do Krynicy Zdrój. Jest ona obecnie ośrodkiem lecznictwa uzdrowiskowego leczącego choroby układu trawiennego, układu krążenia i przemiany materii. Miłe chwile spędziliśmy spacerując po uzdrowisku słynącym z leczniczych wód mineralnych służących do zdrowotnych kąpieli jak i do picia .Wody te skosztowaliśmy w niedawno odnowionym Domu Zdrojowych. Mimo jesiennej pogody, zdobyliśmy też szczyt Jaworzyny Krynickiej.
Na długo w pamięci pozostanie nam pobyt w przepięknym kompleksie hotelowym znajdującym się przy krynickim deptaku, nieopodal słynnej ławeczki Nikifora, gdzie znajdowała się nasza baza noclegowa./tekst E. Niedziałek/
GMINNE OBCHODY DNIA EDUKACJI NARODOWEJ
W czwartek 13 10 2016 roku w godzinach popołudniowych w ośrodku Liderhouse w Marcinkowie odbyło się spotkanie wszystkich nauczycieli i pracowników szkół gminy Wąchock zarówno tych obecnie pracujących jak i emerytowanych .W uroczystości uczestniczyły też władze gminy na czele z panem burmistrzem Jarosławem Samelą i przewodniczącym Rady Miejskiej panem Adrianem Malinowskim ,dyrektorzy placówek kulturalno – oświatowych, radni.
Część oficjalną rozpoczęły życzenia złożone przez pana burmistrza oraz symboliczna czerwona róża wręczona każdemu pracownikowi wąchockiej oświaty , jako podziękowanie za trud włożony w edukację kolejnych pokoleń mieszkańców naszej gminy. Następnie włodarz naszej gminy podziękował dyrektorom szkół ,za ich trudną ale owocną pracę, wręczając im pamiątkowe dyplomy. Z kolei dyrektorzy wszystkich czterech szkół znajdujących się w naszej gminie nagrodzili nauczycieli i pracowników administracji wyróżniających się w swojej pracy w ostatnim roku szkolnym.
W dalszej części spotkania przyszedł czas na koleżeńskie rozmowy, wspomnienia i wspólną zabawę.
/tekst E. Niedziałek/
Rozstrzygnięcie jesiennego konkursu plastycznego pt.: „Barwy jesieni”
13 października 2016 roku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt.: „Barwy jesieni”. Konkurs został zorganizowany przez p. Urszulę Serwicką – Mierzwa i ks. Pawła Zielińskiego. Ze względu na to, że na konkurs wykonano wiele przepięknych, kolorowych prac komisja konkursowa na czele z panią dyrektor Dorotą Janas miała niełatwe zadanie. Przy ocenie prac brano pod uwagę pomysł, różnorodność technik i materiałów wykorzystanych w pracach plastycznych. Po burzliwych naradach wyróżniono następujące prace:
Kl. I – III
1 miejsce – Wiktoria Zielińska
2 miejsce - Julia Zuba
3 miejsce - Eryk Bąk
Kl. IV – VI
1 miejsce – Julia Juda
2 miejsce – Daria Połeć
3 miejsce – Weronika Podeszwa
Opracowali: Urszula Serwicka – Mierzwa i ks. Paweł Zieliński
Dzień Edukacji Narodowej w ZPO
Święto wszystkich pracowników oświaty uczcili uczniowie klasy IIIa. W obecności wszystkich nauczycieli, wychowawców oraz całej społeczności szkolnej wyrecytowali piękne wiersze, zaśpiewali piosenki oraz przekazali na ręce pani dyrektor życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności. W dalszej części uroczystości pan Konrad Wojtachnio - wychowawca świetlicy przedstawił wyniki głosowania na najsympatyczniejszego nauczyciela naszej szkoły. Został nim ks. Paweł Zieliński, który w pięknych słowach podziękował uczniom za uznanie. /tekst E. Maciąg/
WYBORY MISTERA SZKOŁY
Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę. Jedną z atrakcji wieczoru były wybory Mistera Szkoły na rok szkolny 2016/17 przeprowadzone przez przedstawicielki SU Weronikę Kuźdub oraz Kalinę Paduch przy wsparciu opiekunek samorządu. Każda z klas wytypowała swojego przedstawiciela do konkursu o ten zaszczytny tytuł. Całość przebiegła w znakomitej atmosferze, z dużą dawką śmiechu i zabawy. Nad prawidłowością wyborów czuwała komisja złożona z przedstawicielek poszczególnych klas w składzie Julia Juda, Wiktoria Pryciak, Julia Kułaga, Emilia Dąbrowska, Justyna Kornecka, Maja Pawełczyk, Natalia Dąbrowska oraz Wiktoria Dziurzyńska. Kolejne konkurencje - taniec ze szczotką do usłyszanej melodii, seria pytań, bieg w szpilkach, test wytrzymałości, śpiewanie piosenki, jedzenie cytryny oraz ubijanie piany z białek - wyłoniły zwycięzcę. Poszczególne konkurencje wzbudzały aplauz i salwy śmiechu na widowni, a klasy gorąco dopingowały swoich reprezentantów. Wszyscy spisali się na medal, jednak tytuł Mistera Szkoły powędrował do Sebastiana Grzelki z klasy IV. Pierwszym Vicemisterem został Jan Grabda z kl IV, drugim Mateusz Życiński z kl Vb, natomiast trzecim Jakub Rusin z kl Va, który dodatkowo uzyskał tytuł Mistera Publiczności. Gratulujemy!
Wieczór zakończył się dyskoteką, na której uczniowie bawili się przy dźwiękach muzyki serwowanej przez szkolnych didżejów Mikołaja Skoczylasa i Martę Szczykutowicz./tekst M. Hamera/
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
W ostatnich dniach września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzone zostały kampanią wyborczą, w trakcie której kandydaci rozwieszali bardzo ciekawe i oryginalne plakaty przedstawiające najważniejsze punkty swojego programu, które miały zachęcić uczniów do głosowania na nich. Uprawnieni do oddania głosu byli wszyscy uczniowie oraz nauczyciele. Nauczycielkami nadzorującymi przebieg wyborów były opiekunki Samorządu Uczniowskiego pani Krystyna Nowicka i pani Małgorzata Hamera. Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono następujące osoby do Zarządu SU:
Samorząd Uczniowski
Weronika Kuźdub – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego
Mikołaj Skoczylas– zastępca
Kalina Paduch- zastępca
Członkowie
Julia Juda, Karolina Szczepanik, Weronika Podeszwa, Amelia Wrzosowska, Marta Szczykutowicz, Julia Kułaga/tekst M.Hamera/
Dzień Chłopaka w Va
Klasa Va obchodziła swoją uroczystość Dzień Chłopaka. Dziewczęta przeprowadziły szereg zabaw i przygotowały zadania, z którymi chłopcy musieli się zmierzyć. Na zakończenie dziewczęta wybrały SUPER CHŁOPAKA VA, którym został JAKUB RUSIN. Zwycięzcy gratulujemy!/tekst K. Nowicka
Wycieczka do Wieliczki
30 września uczniowie klas IV- VI uczestniczyli w wycieczce do kopalni soli w Wieliczce. W zabytkowej kopalni dzieci wędrowały krętymi korytarzami, podziwiając unikalne solne komory, m. in. Komorę Mikołaja Kopernika, Komorę Kazimierza Wielkiego. Zachwyciły się pięknem Kaplicy św. Kingi. Uczniowie dowiedzieli się również, jak dawniej wydobywano sól, w jaki sposób transportowano ją na powierzchnię. Dwa razy spotkały się ze Skarbnikiem – Władcą Wielkich Podziemi, który miał dla nich specjalne zadania. Dzieci z wielkim zaangażowaniem stawały do rywalizacji w kolejnych konkurencjach. Na zakończenie wszyscy otrzymali certyfikaty Przyjaciela Skarbnika. Przed opuszczeniem kopalni uczniowie zakupili pamiątki oraz zjedli obiad w podziemnej karczmie.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Krakowie. Tam udaliśmy się na Wawel, aby z bliska spojrzeć na dawną siedzibę królów polskich. /tekst M. Jaros/
Archiwum Aktualności