21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Data została wybrana w nieprzypadkowy sposób, gdyż nawiązuje do obecności u osób z Zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów.
Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z Zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.
Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z Zespołem Downa. Wesołe kolory z kolei są symbolem tolerancji.
Tego dnia także w naszym przedszkolu i szkole uczniowie okazali swoją otwartość wobec odmienności ludzi oraz poczucie wrażliwości i tolerancji wobec wszystkich osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności zakładając kolorowe skarpetki nie do pary. W grupach przedszkolnych zorganizowane zostały zajęcia tematyczne, a podczas zajęć świetlicowych uczniowie podnieśli swoją świadomość na temat życia i potrzeb osób z Zespołem Downa oglądając prezentacje multimedialne i filmy edukacyjne.
Informacje te uświadomiły uczniom i przedszkolakom, jak ważne jest poszanowanie i akceptacja różnorodności wśród ludzi oraz pomogły im zrozumieć, że każda osoba ma prawo do godnego traktowania i szacunku.
Nasza placówka bierze udział w ogólnopolskiej akcji #ŚwiadomaWiosna2024, polegająca na propagowaniu wiedzy na temat Zespołu Downa i solidaryzowaniu się z osobami z Zespołem Downa oraz ich rodzinami, a także osobami ze spektrum autyzmu. W ramach tej akcji w naszej placówce, a dokładniej 3 kwietnia wszyscy ubierzemy się na niebiesko, by pokazać osobom autystycznym i w spektrum autyzmu, że jesteśmy z nimi.
Przedszkolny i Szkolny Wolontariat