W dniu 7 października 2024 roku uczniowie klas 7 - 8 brali udział w turnieju eliminacyjnym piłki nożnej w ramach programu „Z Orlika na stadion”. Naszą szkołę reprezentowali: Kevin Łuczkiewicz, Antoni Piasecki, Oskar Grzelka, Krzysztof Adamczyk, Gabriel Mamcarz, Tomasz Grunt, Bartosz Operacz, Nataniel Dziurzyński. Chłopcy rozegrali 3 mecze z drużynami ze Skarżyska Kościelnego, Ostojowa i Szkoły Podstawowej nr 5 ze Skarżyska Kamiennego. Zawodnicy odnieśli 2 zwycięstwa i jedną porażkę. Pozwoliło to na zajęcie II miejsca w turnieju. Nie dało jednak awansu do kolejnego etapu rozgrywek na poziomie wojewódzkim.
Wyniki meczy:
Wąchock – Skarżysko Kościelne – 1:2
Wąchock – Ostojów – 2:1
Wąchock – SP nr 5 Skarżysko Kamienna – 4:0
Drużynę prowadził nauczyciel wychowania fizycznego pan Tomasz Dąbrowski.
Zawodnicy Naszej Szkoły pokazali pełną determinację, gotowość do rywalizacji nie tracąc ducha walki.
Aktualności
Z Orlika na Stadion
- 5
INFORMACJA
W dniach 26 - 31 maja 2025 przewidziany jest wyjazd uczniów klas VI - VIII na Zieloną Szkołę w Pieniny. Uczniowie chętni wziąć udział w wyjeździe wpłacają zaliczkę w kwocie 100 zł do pani Ewy Śliwy bądź pani Urszuli Serwickiej - Mierzwa do końca tego tygodnia. Zebranie informacyjne dla Rodziców odbędzie się w terminie najbliższych zebrań klasowych.
DZIEŃ CHŁOPAKA W PRZEDSZKOLU
Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych dniach w życiu rodziny oraz w życiu przedszkola. Dlatego też 30 września w naszym przedszkolu wspólnie z chłopcami obchodziliśmy ich święto. Tego dnia nie brakowało atrakcji i wesołych zabaw. Chłopcy dzielnie brali udział w różnych konkurencjach, dzięki czemu zasłużyli na medale Super Chłopaków. Rodzice również włączyli się w organizację uroczystości przygotowując upominki dla dzieci. Dziewczynki zadbały zaś o to, aby chłopcy poczuli się wyjątkowo, śpiewając im Sto lat, składając życzenia, dopingując w pokonywaniu wyzwań oraz wręczając upominki. Dzięki przygotowanym atrakcjom, tego szczególnego dnia, na buziach dzieci często gościł uśmiech.
11
Dzień Chłopaka
W klasie 5B został zorganizowany Dzień Chłopaka przy współpracy rodziców i dziewczynek, które to przygotowały poczęstunek oraz prezenty dla kolegów. Chłopcy zmagali się również z pytaniami quizu na temat sportu przygotowanego przez wychowawcę. Nagrodą za prawidłową odpowiedź był cukierek, za brak odpowiedzi cytrynka. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze przy muzyce jak też grach planszowych.
4
Dzień Przedszkolaka
20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.
Kolejny raz obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Przedszkolaka. Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji. Przedszkolaki zostały powitane przez Panią Dyrektor Krystynę Chojnacką, a następnie zaproszone do wspólnej zabawy, udziału w konkursach i tańcach przy ulubionych przebojach muzyki. Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie.
Złożyliśmy wszystkim maluszkom i starszakom życzenia: samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszym przedszkolu, aby każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.
Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Pani Ilony Janus oraz Pana Burmistrza Roberta Janusa za wsparcie i przygotowanie dla dzieci atrakcji, jaką był: popcorn i wata cukrowa.
Ten wyjątkowy dzień był dla naszych Przedszkolaków pełen wrażeń i niespodzianek.
19
Dzień głośnego czytania w klasie 5b
W ramach przypadającego Dnia Głośnego Czytania klasa 5b z inicjatywy wychowawcy czytała na lekcji Przygody Tomka Sawyera w języku angielskim. Książeczka napisana łatwym i zrozumiałym językiem spowodowała, że uczniowie świetnie poradzili sobie z czytaniem a niektórzy nawet z tłumaczeniem. Myślę, że ta lekcja przyniosła uczniom wiele zadowolenia i przyjemności z czytania. /M. Garbacz/
Wernisaż oraz Warsztaty historyczne „HerStories. Losy europejskich Żydówek w XX”
20 września w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku odbył się wernisaż oraz warsztaty edukacyjne „HerStories. Losy europejskich Żydówek w XX” poprowadzone przez gości z Muzeum Galicja z Krakowa w których uczestniczyli nasi uczniowe z klasy 7b i 8b wraz z opiekunami panią Katarzyną Duda i panią Emilią Staniszewską.
Projekt HerStories przedstawia wieloaspektową i skomplikowaną żydowską historię XX wieku w Europie poprzez biografie Żydówek z Niemiec, Polski, Grecji, Hiszpanii, Węgier, Słowacji i Czech. Dzięki temu projektowi uczniowie mogli lepiej zrozumieć historię Europy poprzez wsłuchanie się w głosy tych kobiet oraz poprzez analizę ich subiektywnych perspektyw.
7
„Umiem Pływać” – program nauki pływania
W minionym tygodniu uczniowie klasy IIIa, IIIb oraz klasy IIa rozpoczęli wyjazdy pod opieką wychowawców p. Izabeli Fudali oraz p. Aldony Korycińskiej na Krytą Pływalnię w Starachowicach w ramach programu powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” Ministerstwa Turystyki i Sportu. Program jest propozycją uczestnictwa w dodatkowych zajęciach sportowych dla uczniów, którzy chcą podejmować aktywność fizyczną poza obowiązkowymi zajęciami wychowania fizycznego. Program jest kierowany uczniów klas I – III szkół podstawowych w całym kraju, bez selekcjonowania na mniej lub bardziej sprawnych czy uzdolnionych ruchowo uczniów.
Główne cele programu:
• upowszechnianie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży,
• nabycie przez dzieci podstawowych umiejętności pływania,
• profilaktyka przeciwdziałania i korygowanie wad postawy,
• zapobieganie zjawiskom patologii społecznych, poprzez skierowaną do uczniów ofertę uczestnictwa w dodatkowych zajęciach sportowych,
• efektywne wykorzystanie infrastruktury sportowej (pływalnie),
• wyrównywanie szans w dostępie do infrastruktury sportowej poprzez objęcie programem w szczególności uczniów, zamieszkałych w miejscowościach, w których nie ma pływalni,
• edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z akwenów.
Uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego wyjazdu, aby móc pod opieką wykwalifikowanych instruktorów rozwijać podstawowe umiejętności pływania oraz podnosić swoją sprawność fizyczną.
15
Akcja „Sprzątanie Świata 2024”
W dniach 20-22 września 2024r. przypadał 31. finał ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia. Tegoroczne hasło brzmi „Na straży czystej ziemi. Od 1994 roku”. Uczniowie klas 1-8 wzięli udział w sprzątaniu naszej miejscowości. Celem corocznej akcji jest promocja idei nieśmiecenia w naturze.
Wydarzenie ma edukacyjny charakter i to, że dociera z przesłaniem do ogromnej liczby Polaków, w tym dzieci i młodzieży szkolnej. Dzięki temu światopogląd młodego pokolenia kształtuje się w duchu poszanowania środowiska.
Uczniowie naszej szkoły zaopatrzeni w jednorazowe rękawiczki oraz worki na śmieci wyruszyli ze szkoły w celu posprzątania najbliższej okolicy. Dzięki sprzyjającej pogodzie akcja przebiegała sprawnie. Podopieczni zebrali przede wszystkim papier, szklane i plastikowe butelki a także aluminiowe puszki i kapsle oraz niedopałki papierosów.
Udział w kampanii przyczynił się do wzrostu świadomości ekologicznej wśród dzieci, którzy zrozumieli, że zmiana nawyków to klucz do ochrony naszej planety.
Za udział w wydarzeniu nasza szkoła otrzymała pamiątkowy certyfikat.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za ich wysiłek i entuzjazm!
Szkolny Klub Wolontariatu
Sprzątanie Świata
"Na straży czystej Ziemi" pod takim hasłem uczniowie naszej rozpoczęli akcję "Sprzątanie Świata"
17
Akcja ,,Sprzątanie Świata" w przedszkolu
19 września przedszkolaki wzięły udział w akcji „Sprzątanie Świata”. To coś znacznie więcej niż coroczne oczyszczanie okolicy z odpadów. Najważniejszym jej aspektem jest poszerzanie świadomości ekologicznej wśród dzieci. Przedszkolaki z chęcią i radością włączyły się do akcji by posprzątać „Naszą Ziemię”. Podejmując działanie, otrzymały rękawiczki i worki na śmieci. Akcja odbyła się w formie zabawy. Dzieci dowiedziały się, że należy dbać o przyrodę, chronić ją, by korzystać z jej uroków. Coroczna akcja Sprzątania Świata jest świetną okazją, aby uświadomić dzieciom jak wiele dobrego człowiek może zrobić dla środowiska poprzez właściwe zachowanie.
12
Spotkanie z policją
W naszej szkole kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. W związku z tym na początku roku szkolnego odbyło się spotkanie z przedstawicielami KP w Starachowicach, podczas którego rozmawiano o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą. Omówiono zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem oraz samochodem. Zwrócono szczególną uwagę na to, że bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze jest noszenie na sobie elementów odblaskowych. Spotkanie z policjantem jest dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego.Uczniowie mieli także możliwość przybliżyć sobie specyfikę pracy w tym zawodzie.
Spotkanie odbyło się w miłej i przyjaznej atmosferze, a sami uczniowie wykazali się dużym zainteresowaniem i aktywnością.
3
Festiwal Nauki
18 września uczniowie klas VIII wzięli udział w XI edycji Festiwalu Nauki - cyklicznego wydarzenia przygotowanego przez Muzeum Przyrody i Techniki oraz Powiat Starachowicki, na którym mogli się przekonać, że nauka wcale nie musi być nudna. Głównym celem organizowania Festiwalu jest popularyzacja i upowszechnianie nauki wśród uczniów naszego regionu. Łatwiej zrozumieć zjawiska fizyczne w formie doświadczeń i eksperymentów niż siedząc przed podręcznikiem i zeszytami. Były pokazy, warsztaty naukowe i spotkanie z niesamowitym dinozaurem Dilofozurem.
32
INFORMACJA
Zebrania z rodzicami uczniów odbędą się:
17 września 2024 r. (wtorek) godzina 16.15
dla rodziców dzieci przedszkolnych18 września 2024 r. (środa) godzina 16.00
dla rodziców uczniów klas 1 - 318 września 2024 r. (środa) godzina 17.00
dla rodziców uczniów klas 4 - 8
Festyn "Mnisi i Hutnicy" i Piknik "Rydno"
W dniu 13 września 2024 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XI Festynie Historycznym "Mnisi i Hutnicy". Festyn odbywał się na terenie Opactwa Cysterskiego w Wąchocku w ramach „Europejskich Dni Dziedzictwa – Szlaki. Sieci. Połączenia”. Uczniowie zobaczyli prezentacje dawnych zawodów na stoiskach warsztatowych związanych z działalnością mnichów i hutników.
Równolegle w opackich ogrodach odbywał się XX Piknik Archeologiczny „Rydno”, który pokazuje czasy najdawniejsze. Podczas pikniku dzieci zobaczyły zainscenizowane "żywe" obozowiska z epoki kamienia, prezentacje życia codziennego i dawnych rzemiosł. Mieli okazję przenieść się do odległych czasów i poznać jak żyli dawniej ludzie.13
Rozkład jazdy autobusu
Godziny pracy biblioteki szkolnej w roku szkolnym 2024/25
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
2 września, przybywających na rozpoczęcie nowego roku szkolnego w ZPO w Wąchocku przywitał optymistyczny utwór kabaretu Otto - "Wakacje". Zanim jednak to nastąpi przed nami 10 miesięcy nauki i pracy.
Punktualnie o godzinie 10 wybrzmiał symboliczny dzwonek obwieszczający to ważne wydarzenie. Hala sportowa przy ZPO pełna była uczniów, przedszkolaków, rodziców. Grono pedagogiczne oczekiwało w gotowości.
Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego jako pierwszy głos zabrał Pan Burmistrz Robert Janus, wręczając nominację na dyrektora szkoły Pani Krystynie Chojnackiej, która objęła to stanowisko w wyniku wygrania konkursu. Witając Ją i gratulując, życzył wielu sukcesów i deklarował współpracę i pomoc. Złożył również życzenia dobrego, owocnego w jak najlepsze oceny i ciekawe wydarzenia roku szkolnego nauczycielom i uczniom.
Następnie do zebranych przemówiła nowa Pani dyrektor, która uczniom, nauczycielom, pracownikom obsługi życzyła zapału do pracy oraz realizacji wszystkich planów i zamierzeń. Zadeklarowała chęć wszelkiej pomocy i współpracy zarówno z gronem pedagogicznym, jak i z rodzicami uczniów.
Przedstawiła nowych pracowników, zapoznała zebranych z przydziałem wychowawstw dla poszczególnych klas i zaprosiła uczniów oraz obecnych rodziców do sal lekcyjnych na spotkania z nauczycielami, gdzie wszyscy się udali po odśpiewaniu hymnu szkoły i wyprowadzeniu sztandaru.
Tak więc, mówiąc kolokwialnie, "pierwsze koty za płoty", a za dziesięć miesięcy znów zaśpiewamy "wakacje, znowu są wakacje".Szczęśliwego Nowego Roku Szkolnego 2024/2025! Niech przyniesie on nam same dobre doświadczenia!
6
Informacja dla Rodziców
W dniu 3 września 2024 r. o godz. 16.00, w sali 132 odbędzie się krótkie zebranie dla rodziców uczniów klas 4-8.
Na spotkaniu przekazane zostaną informacje dotyczące zasad organizacji zajęć „Wychowanie do życia w rodzinie". Przedstawiona zostanie tematyka spotkań oraz wykorzystywane na zajęciach materiały.
Zapraszamy
Informacja Dyrektora ZPO
Dyrektor ZPO w Wąchocku informuje, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego dla uczniów szkoły podstawowej i przedszkola odbędzie się 2 września 2024 r. (poniedziałek) o godzinie 10.00 w hali sportowej.
Dowóz uczniów odbywać się będzie według następującego harmonogramu:
Wygoda - 9.10
Marcinków pętla - 9.25
Rataje pętla - 9.45
Odwóz uczniów po uroczystości - 11.15
Archiwum Aktualności