W listopadzie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji BohaterON w Twojej Szkole. Projekt był realizowany na zajęciach historii w klasach piątych, szóstej i klasach siódmych oraz na zajęciach wiedzy o społeczeństwie w klasach ósmych.
Projekt BohaterON w Twojej Szkole 2024 jest częścią IX edycji ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię!
BohaterON w Twojej Szkole to działania skierowane do placówek oświatowych i instytucji związanych z edukacją dzieci i młodzieży. Misją projektu jest tworzenie i przekazywanie wiedzy historycznej – szczególnie tej dotyczącej Powstania Warszawskiego – w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie oraz nowoczesna edukacja patriotyczna.
Na podstawie materiałów edukacyjnych zamieszczonych na stronie internetowej projektu w klasach V - VIII zostały przeprowadzone lekcje na temat Powstania Warszawskiego.
W klasach piątych i w klasie szóstej został zrealizowany scenariusz 90 – minutowych zajęć pt. „Iskra nadziei”. Podstawą scenariusza było opowiadanie Magdaleny Górskiej „Iskra nadziei”, którego bohaterką była 11-letnia Janka mieszkająca - w czasach II wojny światowej - w Warszawie przy ulicy Złotej. Dzięki prowadzonemu przez dziewczynkę pamiętnikowi, uczniowie mogli poznać wydarzenia sprzed 80 lat. Jak wyglądał 1 sierpnia 1944 oczami rówieśniczki? Co się wydarzyło w Warszawie? Czy Iskra, niebieski szmaciany konik uszyty przez babcię Zosię, dał otuchę bohaterce w czasach niepokoju? Uczniowie dowiedzieli się, jakim koszmarem jest wojna z perspektywy dziecka, które traci przez nią dzieciństwo i poczucie bezpieczeństwa oraz jaką siłę mają przyjaźń, marzenia i nadzieja w życiu człowieka.
W klasach siódmych i ósmych wykorzystano scenariusz 90 – minutowych zajęć pt. „Bombka z Memmingen”. Podstawą scenariusza było słuchowisko „Bombka z Memmingen” w reżyserii Macieja Mydlaka, które powstało z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej i Polskiego Radia Olsztyn. Opowiadanie oparto na prawdziwych wydarzeniach z życia Aureliusza Zenona Dembińskiego ps. „Zagłoba” (w trakcie Powstania Warszawskiego walczył w kompanii „Harcerskiej” Batalionu „Gustaw”, następnie służył w Batalionie „Zaremba-Piorun”). Akcja rozgrywa się 24 grudnia 1944r. 16-letni Aureliusz Dembiński znajduje się w obozie jenieckim Stalag VII B Memmingen, do którego trafił po upadku Powstania Warszawskiego. Jest z dala od rodziny i Polski, o którą walczył. I choć z czasem ułożył sobie życie poza Ojczyzną, nigdy o niej nie zapomniał.
Chętni uczniowie wykonali kopie bombki, którą Aureliusz Dembiński zrobił w obozie jenieckim w Memmingen w grudniu 1944r. Bombki zostały zawieszone na choince w klasie historycznej.
Ważnym elementem tej edycji było również dokonanie przez uczniów pamiątkowych wpisów na stronie www.dumnizpowstańców.pl. Każdy taki wpis to dowód uznania, pamięci i dumy z Powstańców Warszawskich.