Uroczysta akademia z okazji 162 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, która miała miejsce w dniu dzisiejszym w naszej szkole, była wydarzeniem pełnym zadumy i szacunku dla bohaterów tamtych dni. Wydarzenie miało charakter patriotyczny i edukacyjny. Wzięli w niej udział zaproszeni goście Burmistrz Miasta i Gminy pan Robert Janus, Przewodnicząca Rady Miasta i Gminy pani Ewa Maciąg, dyrektorzy lokalnych instytucji, przedstawiciele radnych, Rady Rodziców, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie klas 1 - 8. Po przywitaniu zebranych przez panią Dyrektor Krystynę Chojnacką, rozpoczęła się część artystyczna, której głównym elementem były wystąpienia młodzieży szkolnej. Uczniowie przygotowali recytacje wierszy i fragmentów literatury związanej z Powstaniem Styczniowym, którym w tle towarzyszyła muzyka patriotyczna.
Pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego wprowadziły wszystkich obecnych w podniosłą atmosferę, przypominając o ważnych wydarzeniach z historii kraju.
Wydarzenie miało charakter nie tylko edukacyjny, ale także integrujący społeczność lokalną wokół wartości patriotycznych. Akcentowano rolę młodego pokolenia w pielęgnowaniu narodowej tożsamości i pamięci historycznej.
Akademia z okazji 162 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego
- 13
Bezpieczne ferie zimowe
W bieżącym tygodniu w naszej szkole odbyły się spotkania z funkcjonariuszami z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Uczestniczyli w nim uczniowie z klas 1-8. Policjanci poruszali tematy związane z bezpieczeństwem w czasie ferii zimowych. – bezpiecznych zabaw na śniegu, zachowania na zamarzniętych zbiornikach wodnych, noszenie odpowiedniego stroju w okresie zimowym, poruszania się wieczorem po drogach. Uczniowie z klas starszych zostali uczuleni na podejmowanie ryzykownych zachowań w okresie wolnym od szkoły. Mamy nadzieję, iż wiedza przekazana uczniom przez funkcjonariusza policji pozwoli im w sposób bezpieczny i rozważny spędzić zbliżające się ferie zimowe.
Zaproszenie
Spotkanie z panią Pauliną Rogalą
W minionym tygodniu w bibliotece szkolnej odbyło się wyjątkowe spotkanie z panią Pauliną Rogalą, autorką książki "Zimowa przygoda". Uczniowie klas młodszych mieli okazję poznać kulisy jej pracy oraz dowiedzieć się, jak powstaje książka. Spotkanie rozpoczęło się od przywitania gościa przez panią bibliotekarkę oraz krótki wstęp na temat "Dlaczego warto czytać książki". Pani Paulina zdradziła, jak zaczęła pisać i jakie inspiracje kierują jej pracą. Przybliżyła dzieciom proces tworzenia książki – od pomysłu, przez pisanie, aż po publikację. Po prezentacji przyszedł czas na pytania i rozmowy z autorką. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi wrażeniami z przeczytanych książek oraz zadawali pytania dotyczące postaci, fabuły, a także o to, jak autorka tworzy bohaterów książek. Pani Paulina zachęcała dzieci do własnej twórczości i opowiedziała, jak ważne jest wyrażanie siebie poprzez słowo pisane. Spotkanie to było inspirującą lekcją kreatywności i twórczości literackiej. Uczniowie nauczyli się, jak ważna jest wyobraźnia oraz jak każda historia, nawet ta najprostsza, może mieć wielką moc.
Na koniec spotkania został ogłoszony konkurs dla uczniów na pracę plastyczną oraz zaklęcie, które pomoże przenieść się do magicznej krainy "Zimowej przygody". Spotkanie zakończyło się w miłej, serdecznej atmosferze, a uczestnicy z niecierpliwością oczekują kolejnych podobnych wydarzeń, które będą miały miejsce w naszej szkole.3
Zaproszenie
Życzenia świąteczne
Świąt Bożego Narodzenia pełnych radości, ciepła i miłości.
Niech wigilijny wieczór przyniesie pokój i harmonię,
a blask choinki oświetli drogę do spełnienia marzeń.
Aby każda chwila tych świąt była przepełniona serdecznością,
a Nowy Rok obfitował w zdrowie, szczęście i pomyślność.
Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku
życzą
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne,
Pracownicy Administracji i Obsługi
oraz Uczniowie
Zespołu Placówek Oświatowych w Wąchocku
JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE W PRZEDSZKOLU
Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to w naszym przedszkolu niezwykły czas przepełniony magiczną atmosferą, zapachem korzennych przypraw i dźwiękami kolęd i pastorałek. Uwieńczeniem tego okresu są Jasełka Bożonarodzeniowe – przedstawienie, w którym przedszkolaki wcielają się w role postaci związanych z narodzinami Jezusa. W tym roku dzieci z grup cztero-, pięcio - i sześciolatków również przygotowały występ, podczas którego z przejęciem recytowały wierszyki oraz śpiewały kolędy i pastorałki przed licznie zgromadzoną publicznością. Niezwykłej atmosfery dodawały także dekoracje i przebrania dzieci. Gratulacje małym aktorom oraz serdeczne życzenia świąteczne złożyła również dyrektor placówki, pani Krystyna Chojnacka. Po wzruszających występach, odbyły się w salach poczęstunki przygotowane przez rodziców, za co bardzo im dziękujemy. Był to niezwykły dzień w naszym przedszkolu, stanowiący piękne wprowadzenie wszystkich uczestników w świąteczny, magiczny czas.
6
Jasełka bożonarodzeniowe
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy i magiczny czas, pełen radości i rodzinnych spotkań. O tę świąteczną atmosferę w naszej szkole zadbali w tym roku uczniowie klas trzecich pod opieką swoich wychowawców Aldony Korycińskiej i Izabeli Fudali. Uczniowie zaprezentowali całej społeczności szkolnej „Jasełka bożonarodzeniowe”. Podczas występu trzecioklasiści przedstawili swoją opowieść o narodzinach Jezusa, oprawioną wieloma pastorałkami i kolędami. Piękna scenografia nawiązująca do Betlejem oraz stroje były idealnym dopełnieniem całego przedstawienia. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne. Za swój występ otrzymali gromkie brawa od publiczności oraz wyrazy uznania i podziękowania od Pani Dyrektor Krystyny Chojnackiej.
Tegoroczne jasełka swoją obecnością uświetnili również Rodzice, Dziadkowie a także Burmistrz Miasta i Gminy Wąchock Pan Robert Janus i Wiceburmistrz Pan Norbert Dudek. Zwieńczeniem uroczystości były życzenia świąteczne i noworoczne skierowane przez Panią Dyrektor do uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Wszystko to sprawiło, że w szkole zapanował uroczysty i świąteczny nastrój.20
Spotkanie wigilijne w klasie drugiej A
Okres oczekiwania na święta Bożego Narodzenia w naszej placówce jest wyjątkowy- dekorowane są szkolne i przedszkolne korytarze i sale, rozbrzmiewają kolędy i pastorałki, migoczą światełka na pięknie przystrojonych choinkach, odbywają się próby przed jasełkami. Ten wyjątkowy czas jest okazją do nauki cierpliwości, refleksji, ukazania wartości rodziny i umiejętności dzielenia się.
Uczniowie klasy drugiej A, 20 grudnia 2024 r., razem ze swoimi rodzicami i wychowawczynią panią Małgorzatą Oziomek, uczestniczyli w klasowym spotkaniu wigilijnym. Były świąteczno- noworoczne życzenia, delektowanie się własnoręcznie ozdobionymi pierniczkami, kosztowanie świątecznych potraw przygotowanych przez Mamy, wspólna zabawa i prezenty. W tle brzmiały kolędy… Było to niezwykle miłe spotkanie integrujące zespół klasowy.
M. Oziomek
Przedwigilijne zdobienie pierniczków w kl.6
Wtorkowy poranek klasy 6 upłynął już w atmosferze Bożego Narodzenia. Przy dźwiękach świątecznej muzyki, zaraz po życzeniach i symbolicznym dzieleniu się opłatkiem, uczniowie, pijąc gorące kakao, zdobili przygotowane przez rodziców pierniczki. Do pracy chętnie przyłączyła się także zaproszona do klasy p. dyrektor Krystyna Chojnacka. Nad całością czuwały mamy- p. M.Szymańska, p. P.Rogala i p. S.Stodulska wraz z wychowawczynią klasy. Jednocześnie uczniowie, pod czujnym okiem kolejnej mamy-ekspertki w kwestiach kwiatowo - dekoracyjnych, czyli p. W. Góreckiej, przygotowali piękny wieniec świąteczny. Uczniowie i wychowawczyni dziękują wszystkim rodzicom za przygotowanie wspaniałego klasowego spotkania i życzą wszystkiego dobrego na Boże Narodzenie i Nowy 2025 Rok!
6
Wyjazd na spektakl - przedszkole
W poniedziałek 9 grudnia, dzieci z grup przedszkolnych z opiekunami, wybrały się na wycieczkę do Miejskiego Centrum Kultury, im. Leopolda Staffa w Skarżysku-Kamiennej, na spektakl pt. „Baśnie dalekiego wschodu, w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu.
Wśród baśniowej scenerii i barwnych postaci Sindbada i Szecherezady, dzieci nie tylko przeżyły wspaniałe przygody, ale rownież nauczyły się jak dbać o zwierzęta oraz jak troszczyć się o planetę.
Barwne kostiumy, efekty świetlne, wspaniała muzyka a przede wszystkim gra aktorska, spowodowały, że dzieci z zaciekawieniem oglądały spektakl.
7
Bąble emocji
Innowacja „Bąble emocji” jest realizowana w formie zajęć treningu umiejętności społecznych przez pedagog Annę Szwed. Podczas cyklu ośmiu spotkań (raz w tygodniu -60min) dzieci z grupy Muchomorki poznają i ćwiczą, za pomocą modelowania, wybrane umiejętności społeczne.
W ramach innowacji w piątek przedszkolaki dowiedziały się, że złość jest naturalnym uczuciem, które przeżywają wszyscy i na pojawienie którego nie mamy często wpływu. Dlatego złoszczenie się nie jest samo w sobie ani dobre ani złe. Możemy mieć natomiast wpływ na to, co robimy, gdy czujemy złość. Dzieci wysłuchały bajki „Wielki wulkan gniewu”, w których głównego bohatera spotykają przykrości ze strony kolegów. Zadaniem dzieci było odrywanie kawałka serca papierowego za każdym razem, gdy uznają, że chłopca spotkała przykrość. Po zakończeniu opowiadania dzieci musiały „naprawić” serce, dzięki czemu uświadomiły sobie, że ślady/blizny w sercu i tak pozostają. Następnie przedszkolaki z pomocą pani zrobiły WULKAN ZŁOŚCI składniki: soda oczyszczona, woda, płyn do mycia naczyń, ocet. Po dodaniu wszystkich składników obserwowaliśmy jak nasz wulkan gwałtownie wybucha a potem lawa powoli opada. Tak jak nasza złość – po wybuchu nasze ciało powoli uspokaja się i wracamy do normalności. Kolejnym eksperymentem było nadmuchiwanie balonu. Pokazało to dzieciom jak złość może w nas narastać, aż wybuchamy (tak jak balon). Poźniej nadeszłą pora aby nauczyć się radzić sobie ze złością. Wspólnie szukaliśmy bezpiecznych sposobów radzenia sobie z nimi, „rozładowywania” negatywnych emocji i złości, nie robiąc przy tym nikomu krzywdy. Dzieci namalowały swoją złość, a później kazały jej sobie „pójść”- zgniotły, potargały i zrobiły „bombę” złości, którą wyrzuciły do kosza. Wytupanie w podłogę złych emocji również podobało się przedszkolakom. Po tej aktywności przyszła pora na wyciszenie liczyliśmy głębokie oddechy z zamkniętymi oczami. Na koniec pani poprosiła przyszłych pierwszoklasistów, żeby każdy wybrał sobie która metoda mu się najbardziej podoba i żeby ją stosował w sytuacjach stresowych.
Dzieciom warszaty bardzo się podobały bo najważniejsze jest to, aby wszystkie dzieci w przedszkolu były szczęśliwe i uśmiechnięte oraz zawsze czuły się bezpiecznie!
1
Najpiękniejsza ozdoba świąteczna
Z wielką radością ogłaszamy wyniki konkursu na "Najpiękniejszą ozdobę świąteczną", który odbył się w naszej szkole w minionym tygodniu. Organizatorem konkursu była Rada Rodziców a pieniążki zebrane ze sprzedaży ozdób zostały przekazane na potrzeby naszych uczniów. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów szkoły jak i przedszkolaków.
A oto wyniki konkursu:
Przedszkole:
I miejsce - Maja Skupniewicz
II miejsce - Zuzia Walczak
III miejsce - Nikola Boczek
Klasy 1 - 3
I miejsce - Karolina Kamoda
II miejsce - Milan Litwin
III miejsce - Piotr Rogala
Klasy 4 - 6
I miejsce - Oskar Wikierski
II miejsce - Jakub Gulba
III miejsce - Julia Jakwert
Wyróżnienie otrzymała praca Hanny Sułek
Klasy 7 - 8
I miejsce - Zuzanna Słońska
II miejsce - Jakub Sajnóg
III miejsce - Filip Wikierski
Chociaż nie wszyscy uczestnicy konkursu zdobyli nagrody główne, Rada Rodziców postanowiła przyznać upominki każdemu uczniowi biorącemu udział w konkursie. Wszystkie prace wyróżniały się niespotykaną oryginalnością i pięknem. Konkurs na najładniejszą ozdobę świąteczną udowodnił, jak wielką radość mogą dawać tworzenie i dzielenie się tradycją świąteczną. Ozdoby były wyjątkowe i pełne serca, co stanowi piękny dowód na to, jak ważne są rodzinne i społeczne tradycje związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za zaangażowanie oraz wyjątkowe ozdoby, które sprawiły, że te święta stały się jeszcze bardziej magiczne.
11
Mistrz Tabliczki Mnożenia
18 grudnia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Mistrz Tabliczki Mnożenia, w którym brali udział uczniowie klas czwartych.
Konkurs, który od kilku lat odbywa się w naszej szkole ma na celu rozwijanie umiejętności matematycznych oraz promowanie zabawy w naukę. Uczniowie biorący udział w rywalizacji, musieli zmierzyć się z szeregiem trudnych zadań związanych z tabliczką mnożenia.
Zwyciężczynią konkursu „Mistrz Tabliczki Mnożenia” została uczennica klasy 4a Julia Stompor.
Drugie miejsce zajął Franciszek Sliwa również z klasy 4a.
Trzecie miejsce przypadło Marcinowi Mosurkowi z klasy 4b.
Finalistom konkursu wręczono pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Dzięki wsparciu finansowemu Rady Rodziców nagrody otrzymali też wszyscy uczestnicy konkursu.
Konkurs „Mistrz Tabliczki Mnożenia” nie tylko dostarczał emocji, ale również przypomniał, jak ważna w nauce jest systematyczność i zaangażowanie. Wydarzenie to pokazuje, że matematyka, choć często kojarzona z trudnymi zagadkami, może być także źródłem świetnej zabawy.
Cieszymy się, że konkurs stał się tradycją w naszej szkole i z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom.
Szlachetna Paczka
Akcja „Szlachetna Paczka” to ogólnopolska inicjatywa, która co roku łączy ludzi dobrej woli, pomagając rodzinom w trudnej sytuacji materialnej. Celem jest nie tylko dostarczenie paczek z podstawowymi artykułami spożywczymi i codziennego użytku, ale także wsparcie emocjonalne, pokazanie, że nie są sami w swoich problemach.
W tym roku szkolnym nasza szkoła, wzięła aktywny udział w tej wyjątkowej akcji charytatywnej, angażując zarówno uczniów, nauczycieli oraz wolontariat szkolny i przedszkolny. W ramach współpracy z wolontariuszami „Szlachetnej Paczki Wąchock” zorganizowaliśmy zbiórkę darów, którą udało się przeprowadzić w pierwszych dniach grudnia. Zbiórka przebiegła sprawnie dzięki zaangażowaniu uczniów, którzy włożyli wiele wysiłku w zbieranie darów, nauczycieli opiekujących się wolontariatem oraz wychowawców. W wyniku akcji udało się zebrać: żywność, słodycze oraz artykuły chemiczne. We współpracy ze „Szlachetna paczka Wąchock” obdarowano rodziny, a żywność zebrana w naszej szkole trafiła do domu dziecka i matek samotnie wychowujących dzieci.
Szlachetna Paczka to naprawdę wyjątkowy projekt, który pomaga rodzinom w trudnej sytuacji życiowej. Obdarowanie 23 rodzin to ogromna pomoc, która może zmienić ich życie na lepsze, szczególnie w okresie świątecznym. Można tylko wyobrazić sobie, jak wielką radość i wdzięczność to wywołało. Czasami małe gesty mają ogromne znaczenie. Udział naszej szkoły w akcji „Szlachetna Paczka” to niezwykła lekcja empatii i solidarności. Pozwolił on uczniom na zrozumienie, jak ważna jest pomoc drugiemu człowiekowi, szczególnie w trudnych chwilach. Dzięki współpracy uczniów, nauczycieli i rodziców, udało się spełnić marzenia potrzebujących rodzin i zapewnić im radość podczas świąt. Zbiórka była efektem wspólnego wysiłku uczniów, nauczycieli i rodziców, co dowodzi, jak wielką siłę ma społeczność szkolna w działaniu na rzecz innych. Cieszymy się, że mogliśmy włączyć się w tak ważną akcję, a w przyszłości planujemy kontynuować naszą pomoc w ramach „Szlachetnej Paczki Wąchock” i wychowywać pokolenia wolontariuszy.7
Projekt edukacyjny z chemii
"Ozdoba Świąteczna z akcentem chemicznym"
W ramach projektu edukacyjnego z chemii uczniowie klas ósmych przygotowywali piękne ozdoby świąteczne z akcentem chemicznym. Efekty ich pracy możemy podziwiać na załączonych zdjęciach prac.
5
Mikołajki w przedszkolu
„6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
i każde dziecko prezent dostanie.
A kiedy rozda już prezenty,
wraca do nieba uśmiechnięty”6 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ- niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy i tańca. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. Spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki, mówiły wierszyki. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Na twarzach przedszkolaków malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!
15
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie