W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyła się giełda szkół ponadpodstawowych, której głównym celem było zapoznanie uczniów klas 8 z ofertą edukacyjną szkół z powiatów starachowickiego i skarzyskiego. W wydarzeniu wzięło udział aż 16 szkół, które zaprezentowały swoje stanowiska, zachęcając ósmoklasistów do wyboru ich placówek na dalszą edukację. Wśród uczestników giełdy znaleźli się również uczniowie klas 8 z innych szkół naszej gminy, m.in. z Wielkiej Wsi oraz Parszowa. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać z nauczycielami oraz przedstawicielami szkół, którzy szczegółowo przedstawiali ofertę kształcenia, dostępne kierunki oraz dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. Młodzież zadawała pytania, odwiedzała stoiska poszczególnych szkół i miała możliwość skorzystania z usług kosmetycznych czy fryzjerskich. W trakcie giełdy uczniowie byli również częstowani słodkościami przygotowanymi przez uczniów z gościnnych szkół, co wprowadziło miłą i przyjazną atmosferę podczas wydarzenia. Giełda szkół okazała się doskonałą okazją dla ósmoklasistów, by zapoznać się z różnorodnymi opcjami edukacyjnymi, co pomoże im podjąć bardziej świadomą decyzję o wyborze swojej dalszej ścieżki kształcenia. Wydarzenie to sprzyjało także integracji młodzieży z różnych szkół naszej gminy, tworząc przestrzeń do wymiany doświadczeń i nawiązywania nowych znajomości.
Mały Książę
„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”
Antoine de Saint-Exupéry.
26 marca uczniowie klas piątych i czwartej "b" uczestniczyli w wycieczce do Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku Kamiennej. Uczniowie oglądali musical "Mały książę" na podstawie powieści Antoine Saint Exupery.
"Mały książę" to ponadczasowa opowieść, która nie tylko bawi, ale i zmusza do głębokich refleksji na temat życia, miłości i relacji międzyludzkich. Mały Książę uczy nas, że „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” i że warto szukać piękna w prostych, codziennych rzeczach.
Lekcja historii w Opactwie Cystersów w Wąchocku
25 marca uczniowie klasy V a i V b wraz z nauczycielką K. Dudą wzięli udział w lekcji historii w Opactwie Cystersów w Wąchocku, poprowadzonej przez brata Wawrzyńca.
Celem wizyty w klasztorze było przede wszystkim poszerzenie poznawanej na lekcjach historii wiedzy dotyczącej zakonów powstałych w średniowieczu oraz sztuki romańskiej i gotyckiej.
Zwiedzanie zaczęliśmy od kościoła, gdzie poznaliśmy różne elementy architektury cysterskiej.
Kolejnym etapem zwiedzania był klasztor. I tak odwiedziliśmy: zakrystię, kapitularz, dormitorium, karcer, refektarz, ogród opacki i fraternię. Każde z pomieszczeń klasztornych miało swoje przeznaczenie, a niektóre z nich i dzisiaj pełnią określone funkcje, o czym mogliśmy się dowiedzieć z objaśnień brata Wawrzyńca.
Po dwóch godzinach lekcyjnych opuściliśmy opactwo żegnając się z bratem Wawrzyńcem. Była to dla nas niezapomniana lekcja historii.12
Konkurs Logicznego Myślenia
14 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Matematyki. Z tej okazji w naszej szkole odbył się Konkurs Logicznego Myślenia dla uczniów klas IV - VII. Celem konkursu było m.in.: rozwijanie potencjału intelektualnego uczniów, popularyzacja matematyki wśród uczniów, budzenie nawyku współzawodnictwa.
W konkursie wzięło udział 34 uczniów z klas IV-VII. Zadaniem uczniów było rozwiązanie arkusza składającego się z 26 zadań testowych wielokrotnego wyboru, w których musieli wykazać się logicznym rozumowaniem oraz umiejętnościami z zakresu wielu zagadnień matematycznych.Wyniki konkursu w kategorii klas IV – VI:
I miejsce Antoni Drej - klasa 5b
II miejsce Kacper Karykowski - klasa 5a
III miejsce ex aequo Jan Stodulski - klasa 6 oraz Oliwia Stankowska - klasa 5bWyniki konkursu w kategorii klas VII:
I miejsce Michał Rogala - klasa 7b
II miejsce Natalia Opozda - klasa 7a
III miejsce ex aequo Maja Celary - klasa 7b oraz Joanna Wojtachnio - klasa 7aFinaliści konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe - atrakcyjne zestawy piśmiennicze. Dzięki wsparciu finansowemu Rady Rodziców nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
5
Zaproszenie
Pierwszy Dzień Wiosny u przedszkolaków
Uroczystość powitania wiosny rozpoczęła się od wspólnego wykonania gaików. Przedszkolaki dowiedziały się również o starym zwyczaju rzucania marzanny do wody. Tego dnia dzieci miały wiele atrakcji, jednak najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę, a powitać wiosnę. Przedszkolaki radośnie maszerowały w wiosennym korowodzie z własnoręcznie wykonanymi gaikami. W ten sposób wszystkie dzieci chciały wyrazić swoją radość z przyjścia nowej pory roku. Teraz już wiosna zagości u nas na dobre.
5
Pierwszy Dzień Wiosny!
21 marca upłynął nam pod znakiem turnieju „Jeden z …” (wzorowanego na „Jeden z dziesięciu”), w którym reprezentanci klas 4-8 zmagali się z przygotowanymi przez samych uczniów pytaniami z różnorakich dziedzin. W zabawie wzięli udział: Hania Maciąg, Weronika Łakomiec, Antek Drej, Wojtek Mazurkiewicz, Michał Rogala, Oliwka Kowalska, Natalka Lefek i Kamil Nowak. Kibicowali im wszyscy pozostali uczniowie począwszy od klasy I do VIII. Mistrzem w zakresie „wszechwiedzy” okazał się Antek Drej z kl.5b ! II miejsce zajął Kamil Nowak (8b), III miejsce- Michał Rogala (7b)! Gratulujemy najlepszym oraz wszystkim uczestnikom, którzy mieli odwagę zmierzyć się z pytaniami!
Ponadto rozstrzygnięto konkurs na wiosenny plakat- wszystkie są świetne i każdy inny! Drugim kryterium była- ilość uczniów ubranych w wylosowanym „kolorze klasowym”. Zwyciężyły klasy 4b, 5b, dodatkowo wyróżniono słoneczną klasę 1- najliczniejszą! Program poprowadziły panie- . J.Susfał, B.Woźniak i M.Jaros. Dzień pełen słoneczka, radości i entuzjazmu. Dla wszystkich była to świetna zabawa, ale i sprawdzian z wiedzy o przeszłości i teraźniejszości, bo pojawiło się nawet pytanie o imię naszej pani dyrektor! I padła prawidłowa odpowiedź! Pięknej wiosny życzymy wszystkim!
31
KONKURS HISTORYCZNY
„DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI. POLACY W LATACH 1794 – 1918”
W piątek 21 marca odbył się finał VIII Konkursu Historycznego „Drogi do niepodległości. Polacy w latach 1794 – 1918”. Konkurs jest organizowany m.in. przez I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach.
W konkursie uczestniczyli uczniowie z 15 szkół podstawowych powiatu starachowickiego. 14 lutego odbyły się eliminacje szkolne. Uczniowie rozwiązywali przysłany przez Komisję Konkursową test. Do udziału w następnym etapie konkursu zakwalifikowali się uczniowie naszej szkoły: Bartosz Ryś z klasy VIII b, Maja Celary i Amelia Juda z klasy VII b, którzy następnie reprezentowali szkołę w finale konkursu 21 marca, który miał miejsce w I Liceum Ogólnokształcącym w Starachowicach.
W pierwszej części finaliści rozwiązywali test przygotowany przez Komisję Konkursową. Biorący udział uczniowie musieli wykazać się szeroką wiedzą w zakresie historii Polski w czasach walk narodowowyzwoleńczych. 5 uczniów, którzy w etapie pisemnym osiągnęli najlepsze wyniki następnie brało udział w quizie historycznym. Pytania podzielone były na tematyczne bloki: pieśń patriotyczna, poezja patriotyczna, bitewne pola, malarstwo batalistyczne i sławni Polacy.
Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne, pozostali uczestnicy finału otrzymali nagrody książkowe i gry dydaktyczne.
6
Dzień Kolorowej Skarpetki
21 marca, w pierwszy dzień wiosny w ramach akcji Wolontariatu uczniowie naszej szkoły obchodzili Światowy Dzień Zespołu Downa, który nazywany jest również Dniem Kolorowej Skarpetki. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa w 2005 roku. Kolorowe skarpetki nie do pary są symbolem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z trisomią 21 chromosomu. Celem dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa, a także zachęta do wyrażania naszej tolerancji, zrozumienia i wsparcia dla nich.
Projekt Edukacyjny z CHEMII
W ramach Światowego Dnia Wody, obchodzonego corocznie w marcu. Święto poświęcone promowaniu świadomości na temat znaczenia wody dla życia na Ziemi. Z tej okazji uczniowie z klas siódmych na lekcjach chemii, pod okiem nauczycielki chemii - pani Emilii Staniszewskiej zrealizowali projekt, który był doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy na temat właściwości wody. Miał na celu podniesienie wśród młodzieży świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda w naszym życiu i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów.
8
Kim będę gdy dorosnę?
Od najmłodszych lat w ramach treści związanych z doradztwem zawodowym, dzieci poznają różne zawody. Już w przedszkolu wiedzą, że każda praca jest ważna, potrzebna, że każdy zawód należy szanować.
W ramach realizacji treści z zakresu orientacji zawodowej dzieci z grup przedszkolnych brały udział w cyklu zajęć pt.: „Kim będę gdy dorosnę?”. Głównym celem tych zajęć było wstępne zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami w ich najbliższym otoczeniu, kształtowanie motywacji do działania, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań przedszkolaków, oraz stymulowanie ich pro-zawodowych marzeń.
6
Dzień Kolorowej Skarpetki w Przedszkolu
21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Data została wybrana w nieprzypadkowy sposób, gdyż nawiązuje do obecności u osób z Zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów.
Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z Zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.
Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z Zespołem Downa. Wesołe kolory z kolei są symbolem tolerancji.
Tego dnia także w naszym przedszkolu dzieci okazały swoją otwartość wobec odmienności ludzi oraz poczucie wrażliwości i tolerancji wobec wszystkich osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności zakładając kolorowe skarpetki nie do pary. W grupach przedszkolnych zorganizowane zostały zajęcia tematyczne, dzieci wykonały również prace plastyczne.
Informacje te uświadomiły przedszkolakom, jak ważne jest poszanowanie i akceptacja różnorodności wśród ludzi oraz pomogły im zrozumieć, że każda osoba ma prawo do godnego traktowania i szacunku.3
Łączymy przyjemne z pożytecznym
- 34
W pierwszym dniu wiosny, 21 marca, uczniowie klasy drugiej A i klasy piątej A pojechali na wycieczkę do zakładu MAN Bus w Starachowicach. Celem wyjazdu było zapoznanie z kolejnymi etapami produkcji autobusów oraz zawodami ludzi, dzięki którym powstają te pojazdy. Być może w przyszłości, niektórzy uczniowie podobnie jak ich rodzice, wybiorą to przedsiębiorstwo jako swoje przyszłe miejsce pracy. Szczególne zainteresowanie dzieci wzbudziły autobusy o napędzie elektrycznym, które coraz częściej można spotkać na ulicach wielu miast w Polsce i poza granicami naszego kraju. Na zakończenie wizyty uczniowie otrzymali pamiątkowe upominki.
M. Oziomek, K. Wysocka
Dzień Matematyki
Dzień Matematyki to dość nietypowe święto i przypada ona na 14 marca. Zabawy matematyczne w przedszkolu rozwijają u dzieci logiczne myślenie, inspirują, ale przede wszystkim uczą, bawią i rozwijają. Tego dnia nasze przedszkolaki uczestniczyły w najróżniejszych zabawach matematycznych dostosowanych do ich wieku. Wszystkie zadania jakie dzieci wykonywały pokazały, że matematyka może być przyjemna, a przede wszystkim dawać dużo radości. Dzień upłynął w wesołej atmosferze, a wszystkie grupy poradziły sobie wspaniale!
14
Dzień Kobiet w przedszkolu
8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym szczególnym dniu chłopcy w każdej grupie przedszkolnej składali życzenia dziewczynkom oraz paniom. Nie obyło się bez drobnych upominków i kwiatów. Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani. Święto Kobiet, które corocznie obchodzimy w naszym przedszkolu, to doskonały sposób do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania.
10
NIEZWYKŁA LEKCJA PRZYRODY W PRZEDSZKOLU
W naszym przedszkolu odbyło się spotkanie dzieci z grupą uczniów Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku, którzy przybyli do nas wraz z opiekunem p. Adamem Pliszką. Podczas wizyty uczniowie szkoły leśnej z zaangażowaniem przekazywali swoją wiedzę przedszkolakom, wzbudzając w nich duże zainteresowanie. Dzieci miały okazję posłuchać melodii granych przez sygnalistów myśliwskich, zapoznać się z pracą i wyposażeniem leśnego pilarza, wzbogacić swoją wiedzę na temat różnego rodzaju poroża leśnych zwierząt oraz wysłuchać ciekawostek o życiu leśnych ptaków. Duże wrażenie wywarły na przedszkolakach żywe ptaki przywiezione przez uczniów z ośrodka rehabilitacyjnego znajdującego się na terenie ich placówki. Ciekawość dzieci wzbudziła również prezentacja budek lęgowych oraz karmników dla ptaków, które dodatkowo otrzymaliśmy w prezencie od naszych gości. Bardzo dziękujemy za tę niezwykle ciekawą lekcję przyrody, podczas której przedszkolaki chłonęły wiedzę wszystkimi zmysłami i którą z pewnością zapamiętają przez długi czas.
8
„Mali ratownicy” – innowacja pedagogiczna
Uczniowie klas 1-3 w ramach kolejnej lekcji innowacji pedagogicznej „Mali ratownicy” poznali rodzaje ran i zasady ich opatrywania. Po uważnym obejrzeniu filmów instruktarzowych przygotowanych przez ratowników medycznych mieli możliwość nabycia nowych umiejętności poprzez wykonanie licznych ćwiczeń. Uczniowie wiedzą już, że w zależności od rodzaju rany i mechanizmu urazu, celem prawidłowego opatrzenia rany jest ochrona przed zakażeniem miejsca zranienia, zatrzymanie krwawienia, oczyszczenie rany, oraz zastosowanie odpowiedniego opatrunku, a także w każdym przypadku ważne jest utrzymanie rany w czystości i suchości.
2
Szkoła w listach zaczarowana - innowacja pedagogiczna
Uczniowie klasy IIIa w ramach innowacji pedagogicznej „Szkoła w listach zaczarowana” otrzymali kolejny list od Tinki, która w poszukiwaniu przepisu na magiczny eliksir trafiła tym razem do Kruszwicy. Miejscowość ta znana jest przede wszystkim dzięki legendarnemu księciu Popielowi, ostatniemu władcy plemienia Goplan. Uczniowie poznali opowieść o zjedzeniu go przez myszy w istniejącej do dziś "Mysiej Wieży”. Trzecioklasiści wykonali również zadanie powierzone przez Tinkę, jakim było stworzenie mini książeczek, które będą mogły czytać małe leśne zwierzęta.
Spotkanie z przedstawicielami Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku
W dniu dzisiejszym, uczniowie klas 4-8 wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku. Celem wizyty było zachęcenie uczniów klas 8 do kontynuowania nauki w tej unikalnej formie edukacji. Podczas spotkania zaprezentowano zalety nauki w otoczeniu przyrody, która łączy edukację z pracą w terenie. Opowiadali o codziennym życiu w szkole leśnej, podkreślając znaczenie nauki o środowisku oraz o umiejętnościach praktycznych, które są kształtowane podczas zajęć na świeżym powietrzu. Uczniowie dowiedzieli się o szerokiej gamie zajęć, takich jak prace w lesie, zajęcia z zakresu ekologii, łowiectwa, ogrodnictwa czy leśnictwa. W trakcie spotkania wspomniano również o korzyściach płynących z nauki w mniejszych grupach oraz bezpośredniego kontaktu z naturą, co sprzyja rozwojowi odpowiedzialności i szacunku do środowiska. Wydarzenie wzbudziło duże zainteresowanie wśród uczniów, zwłaszcza że przedstawiciele koła sokolniczego przybyli z żywymi ptakami, o których wygłosili krótką prelekcję. Zachęcamy uczniów do rozważenia tej interesującej alternatywy edukacyjnej, która może być doskonałym wyborem dla osób pragnących łączyć naukę z aktywnym spędzaniem czasu na świeżym powietrzu i dbaniem o środowisko naturalne.
11
Archiwum Aktualności