• Szkoła pamięta…
          • Szkoła pamięta…

          •     „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

            Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

            W ramach akcji „Szkoła pamięta” klasa IV odwiedziła wąchocki cmentarz, aby uczcić pamięć bohaterów polskiej historii, a wśród nich ppor. Mariana Pociechy, westerplatczyka.

            P. Marian Pociecha (1915-2001), urodzony w Starachowicach, w latach 1938-1939 odbywał czynną służbę wojskową w 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. Na Westerplatte przybył 31 marca 1939 r. w stopniu starszego legionisty, jako karabinowy, a 21 maja został awansowany do stopnia kaprala. W czasie obrony walczył w obsadzie wartowni nr 4. Po kapitulacji skierowany do niemieckiej niewoli do Stalagu I A. Nominację na stopień ppor. w stanie spoczynku otrzymał w 1989 r.
            Został uhonorowany odznaczeniami: Medal Zwycięstwa i Wolności (1960), Odznaka Grunwaldzka (1960), Medal „Zasłużony dla Kielecczyzny” (1968), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1974), Medal „Za udział w wojnie obronnej 1939” (1982), odznaka honorowa „Za zasługi dla Miasta Gdańska” (1984) Srebrny Krzyż Orderu VM (1989), Medal 1000-lecia Miasta Gdańska (1997).

            Dzieci zapaliły także znicze na mogiłach powstańców z 1863 roku, m.in. Józefa Barzykowskiego oraz grobach swoich bliskich. Pamiętajmy o bohaterach naszej bliższej i dalszej historii.

                                                                                                                        Beata Woźniak

        • Kodowanie i programowanie w grupie popołudniowej
          • Kodowanie i programowanie w grupie popołudniowej

          •       Zabawy w kodowanie i programowanie w przyjemny i ciekawy dla dzieci sposób wprowadzają ich w świat, który uczy logicznego myślenia i obserwacji. Ważną cechą niniejszych zabaw jest fakt, że trudności, które mogą pojawić się w trakcie kodowania są przez dzieci traktowane jako wyzwanie, a nie jako problemy lub bariery. Podczas zabaw w kodowanie przedszkolaki skupiają się przede wszystkim na wyszukiwaniu rozwiązań. Dzieci z grupy popołudniowej wzięły udział w zajęciach z kodowania, na których królował robot Photon, który rozwija pamięć, uczy nowych technologii oraz szybkiego podejmowania decyzji. Dzieci podczas zajęć były bardzo zaangażowane i chętnie brały w nich udział.

            K. Ciepielewska

        • Dzień Kundelka
          • Dzień Kundelka

          •        25.10 w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Kundelka. Podczas zajęć przedszkolaki z grupy Misie, Biedronki i Jagódki zgłębiły wiedzę na temat wyglądu psa, jego żywienia oraz pielęgnacji. Były również prowadzone rozmowy dotyczące miłości do zwierząt, szacunku i okazywania im pomocy. Dzieci dowiedziały się czym różnią się psy rasowe od kundelków oraz na czym polega adopcja psa ze schroniska. Dzieci zrozumiały także, że posiadanie psa to obowiązek i odpowiedzialność. Przedszkolaki wysłuchały bajeczek, których bohaterami były pieski i wykonały tematyczne prace plastyczne.

             

        • Pamiętamy o tych, którzy odeszli
          • Pamiętamy o tych, którzy odeszli

          •    Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to szczególny czas w roku. Towarzyszy nam w tych dniach świadomość przemijania, cisza i zaduma. Uczniowie klas trzecich pamiętali o powstańcach styczniowych, których imię nosi nasza szkoła oraz innych mieszkańcach naszej miejscowości, którzy walczyli o wolną Polskę. W dniu 27 października, dzieci, pod opieką wychowawczyni, udały się na cmentarz, aby zapalić znicze na mogiłach bohaterów oraz chwilą ciszy oraz modlitwą oddać im hołd.  To była ważna lekcja patriotyzmu dla naszych uczniów.

            Małgorzata Oziomek

        • Mistrz Tabliczki Mnożenia
          • Mistrz Tabliczki Mnożenia

          •  


            W miesiącu pażdzierniku 2022 roku odbył się konkurs dla klasy czwartej 

            „Mistrz Tabliczki Mnożenia”.


            Cele konkursu:

            • popularyzowanie wiedzy matematycznej,
            • rozwijanie i pogłębianie zainteresowań oraz uzdolnień uczniów,
            • integracja środowiska uczniowskiego,
            • promowanie osiągnięć uczniów.

                 Klasyfikacja:

            1. Jakub Bodulski
            2. Julia Biniek
            3. Agatka Szymańska

            Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni drobnymi upominkami i słodyczami.

            Gratulacje dla wszystkich.

            Organizator: M.Zdziesińska

        • Sprzątanie Cmentarza
          • Sprzątanie Cmentarza

          •      W piątek 21.10.2022 r. wolontariusze z klas VIIIa i VIIIb wraz z opiekunami wzięli udział w akcji sprzątania zabytkowych mogił na starym wąchockim cmentarzu.
            Celem akcji jest uporządkowanie zabytkowych grobów oraz miejsc spoczynku ludzi zasłużonych dla Wąchocka i regionu, a nie mających krewnych, którzy zadbaliby o ich pamięć. Akcja ma bardzo znaczący wymiar, gdyż przyczynia się do utrzymania zabytkowej nekropolii w należytym porządku.
            W ramach akcji uczniowie uporządkowali następujące groby: nagrobki powstańców z 1863 roku Karola Ziemlińskiego i Józefa Barzykowskiego, płyty nagrobne powstańców 1863 roku Ignacego Karola Jastrzębskiego i Michała Brunona Pohowskiego oraz nagrobek Alfonsa Fiszlaka ps. „Gajowy” dowódcy drużyny w oddziale chor. Szorta w Zgrupowaniu Ponurego.

        • Informacja
          • Informacja

          • Dyrektor ZPO w Wąchocku  informuje,

            że dzień 31 października 2022r. (poniedziałek)

            jest dniem wolnym od zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły podstawowej.


            Przedszkole 31 października 2022r. pracuje zgodnie z tygodniowym planem zajęć.

        • Święto Pieczonego Ziemniaka 
          • Święto Pieczonego Ziemniaka 

          •     
                W poniedziałek 24 września w naszym przedszkolu królowało warzywo, które zna i lubi każde dziecko. Uprawiane w Polsce od ponad 300 lat, znane pod różnymi nazwami: ziemniaki, kartofle, pyry, grule, barabole czy kompery. 
            Święto Pieczonego Ziemniaka, bo o nim mowa jest coraz bardziej popularne w naszym kraju, dlatego nie mogło go zabraknąć w przedszkolnym kalendarzu. Dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych świetnie się tego dnia bawiły. Misie i Jagódki wykonały ziemniaczanego jeża, a Biedronki malowały kolorowankę ziemniaka. Nie zabrakło zajęć ruchowych, a uwieńczeniem zabaw była degustacja pieczonych ziemniaków, przygotowanych przez nasze Panie kucharki. 

        • ​​​​​​​ Dzień Uśmiechu
          • ​​​​​​​ Dzień Uśmiechu

          •    W minionym tygodniu uczniowie klas 1-3 w ramach Wolontariatu obchodzili Dzień Uśmiechu. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. W ciągu ostatnich kilku dekad rozwinęła się nawet nowa dziedzina badań nad tym zjawiskiem, zwana gelotologią. Dzięki niej potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia.
               Aby moc nieść dalej promienny uśmiech, uczniowie poznali powody dla których warto się uśmiechać każdego dnia, otrzymali fiszki z uśmiechniętymi postaciami oraz wykonali sobie pamiątkowe zdjęcia klasowe.

            Izabela Fudala

        • Dzień Pamięci Żydów Wąchockich
          • Dzień Pamięci Żydów Wąchockich

          •    20 października delegacja uczniów naszej szkoły brała udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej społeczność żydowską Wąchocka deportowaną 22 października 1942 r. do obozu zagłady w Treblince. W bieżącym roku mija 80 rocznica tego wydarzenia.

        • AKCJA „ZGRANA KLASA”
          • AKCJA „ZGRANA KLASA”

          •   Samorząd Uczniowski w planach swoich działań postanowił co miesiąc organizować akcję „Zgranej Klasy” mającej na celu głównie integrację uczniów w zespołach klasowych, którzy mają przygotować się wspólnie do zaplanowanego wcześniej działania.
            W czerwcu wyłoniona zostanie NAJbardziej zgrana klasa w szkole!!!

            W piątek dnia 21 października w naszej szkole została zorganizowana pierwsza akcja z cyklu AKCJA ZGRANA KLASA, w której uczestniczyli uczniowie wszystkich klas. Zadaniem uczniów było przybranie jesiennych barw. Większość uczniów bardzo dobrze przygotowała się do tego zadania, a w szkole zrobiło się jakoś jesiennie, barwnie i kolorowo tego dnia. Niektórzy wychowawcy oraz opiekunowie Samorządu również zintegrowali się z uczniami przywdziewając jesienne kolory. Na uwagę zasłużyła szczególnie klasa 6B, która w stu procentach prezentowała na sobie kolory Złotej Jesieni, a wszyscy uczniowie mieli przypięte broszki w kształcie róż wykonane z liści. W każdej klasie opiekunowie Samorządu zliczyli ilość osób, które przygotowały się do tego działania.

            Już pierwsza akcja za nami. Mamy nadzieję, że w kolejnych przedsięwzięciach weźmie udział jeszcze większa ilość uczniów. ..kolejna w listopadzie. Zapraszamy do integracji i zabawy!!!

                                                                                                   Opiekunowie Samorządu

        • Dzień Poczty Polskiej i Listonosza
          • Dzień Poczty Polskiej i Listonosza

          • „Na Poczcie”

            Czasem na poczcie ludzie się tłoczą
            tak, że aż trudno uwierzyć oczom.
            O co im chodzi? Popatrzmy z bliska,
            żeby odpowiedź jasną uzyskać:
            pierwszy na wagę kładzie dwie paczki,
            drugi do listów przykleja znaczki,
            trzeci wysyła list polecony,
            czwarty - telegram pilny do żony,
            Piąty pieniądze wpłaca na konto,
            szósty zadzwonić chce do Toronto...
            Siódmy zapomniał po co tu przyszedł,
            więc usiadł w kącie i wierszyk pisze.
            I może skończy pisać, nim zaśnie,
            a to ten wierszyk o poczcie właśnie.

            - M. Brykczyński

                 
                 18.10 dzieci z grupy Misie, Biedronki oraz Jagódki obchodziły Dzień Poczty Polskiej i Dzień Listonosza. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach, podczas których zapoznały się z zawodem listonosza, jego obowiązkami oraz atrybutami. Dzieci dowiedziały się jak długą drogę musi przebyć list, aby w końcu trafił do odpowiedniego odbiorcy. Dużą atrakcją dla dzieci była obserwacja kolekcjonerskich znaczków. Przedszkolaki wybrały się tego dnia na pocztę, gdzie miały okazję zobaczyć jak wygląda praca w tym miejscu.

        • Zajęcia kulinarne w grupie Misie
          • Zajęcia kulinarne w grupie Misie

          •       Zajęcia kulinarne są dla przedszkolaków okazją do uczenia się pracy w zespole. Jest to również świetna forma relaksu i wypoczynku. Dzieci podczas zajęć wybierają się w niesamowitą podróż do świata smaków, kolorów oraz zapachów. Wspierają zdolności poznawcze zmysłów - wzroku, smaku, węchu i dotyku, rozwijają kreatywność oraz samodzielność i sprawność manualną. Przedszkolaki uczą się także planowania swoich działań. Grupa Misie podczas zajęć dowiedziała  się z jakich składników oraz jak należy przygotować idealne ciasto na naleśniki. Na koniec każdy miał okazję przygotować naleśnika, używając przy tym swoich ulubionych dodatków. 
                                                  Była to dla dzieci wspaniała oraz pyszna zabawa!

            K. Ciepielewska

        • Projekt edukacyjny „Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy” w grupie dzieci 5-letnich „Jagódki”
          • Projekt edukacyjny „Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy” w grupie dzieci 5-letnich „Jagódki”

          •    
                Realizując zadania październikowe dzieci z grupy ”Jagódki” dowiedziały się dlaczego ptaki odlatują do ciepłych krajów, poznały nazwy ptaków odlatujących, a także pozostających w Polsce na zimę.
            Uważnie słuchały opowiadania „O wróbelku Elemelku, o ziemniaku i bąbelku” - zdobywając wiadomości na temat ziemniaka i jego nazwy w różnych regionach kraju. 

                                                                                            A. Nowak

        • Mobilne Laboratorium Przyszłości
          • Mobilne Laboratorium Przyszłości

          •    W dniu 18 października 2022 r. naszą szkołę odwiedzili edukatorzy Mobilnego Laboratorium Przyszłości i wprowadzili uczniów klas drugich oraz trzecich w świat druku 3D na przykładzie drukarki filamentowej. Dzieci zapoznały się z budową urządzenia i jego obsługą, zasadami bezpieczeństwa, typami materiałów, z których można drukować, własnościami wydruków i ich zastosowaniem. W ramach warsztatów uczniowie wprowadzili modyfikacje w przygotowanym projekcie, przesłali go do drukarki w celu wydrukowania finalnego efektu swojej pracy. Po kilku minutach mieli możliwość podziwiania stworzonych przez siebie wydruków. Dzięki udziałowi w zajęciach organizowanych w ramach programu Laboratoria Przyszłości dzieci mają możliwość bezpośredniego poznania nowych technologii i rozwoju kompetencji niezbędnych  we współczesnym świecie.

        • Projekt Laboratoria Przyszłości
          • Projekt Laboratoria Przyszłości

          •    Nasza szkoła bierze udział w największym w Polsce projekcie edukacyjno-technologicznym Laboratoria Przyszłości. Celem projektu jest wyrównanie szans edukacyjnych uczniów w całej Polsce i zapewnienie im warunków do wejścia w przesycony technologią świat z odpowiednimi kompetencjami.

            W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy a także radzenia sobie w życiu codziennym.

            Realizacji założeń programu służą zorganizowane w naszej szkole zajęcia robotyki z wykorzystaniem LEGO® Education, które umożliwiają pracę metodą projektu, uczenie się przez praktykę (element ‘hands-on’), co czyni proces dydaktyczny interdyscyplinarnym oraz rozwijającym kluczowe kompetencje przyszłości (umiejętność współpracy, zdolność rozwiązywania problemów, kreatywność, krytyczne myślenie) oraz kompetencje STEAM (ang. science, technology, engineering, art, mathematics, tj. nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka), czyli naukę przedmiotów ścisłych przez praktyczne doświadczenie.

            https://drive.google.com/file/d/1lvc20R7AyCHnfXyJrM7jhJMrI2MWCAFG/view?usp=sharing

        • Zbiórka karmy dla zwierząt
          • Zbiórka karmy dla zwierząt

          •    
                Szkolne Koło Wolontariatu Szkoły Podstawowej w Wąchocku zaprasza wszystkich Uczniów, Rodziców, Nauczycieli i Pracowników do udziału w zbiórce karmy dla zwierząt. Zbiórka potrwa do końca października. Karmę należy składać przy wejściu do szkoły (przy dyżurce) lub pod salą 220. Dziękujemy.

            Wolontariusze i Opiekunowie

        • Informacja Dyrektora ZPO
          • Informacja Dyrektora ZPO

          •  

            Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Wąchocku

            zwołuje zebrania z rodzicami:
             

            • na dzień 26 października 2022 r. (środa) godzina 16.00 klasy 1-3
            • na dzień 27 października 2022 r. (czwartek) godzina 16.00 klasy 4-8.
        • Działania Samorządu Szkolnego
          • Działania Samorządu Szkolnego

          •     W dniach od 23 do 27 września 2022r. została przeprowadzona kampania wyborcza pod nadzorem opiekunów Samorządu Szkolnego (p. Marleny Garbacz oraz P. Konrada Wojtachnio). Po kampanii odbyło się głosowanie, w którym brała udział cała społeczność szkolna klas 4-8. W wyniku głosowania oraz po dokładnym policzeniu wszystkich oddanych głosów wybrano Przewodniczącego Samorządu, którym została Wiktoria Kowalczyk z klasy 7 oraz Zastępcę Przewodniczącego, którym została Laura Wałęga z klasy 8a. Zagospodarowano również tablicę Samorządu, na której umieszczono ciekawostki dotyczące wakacji, systemu edukacji w różnych krajach świata w formie pytań i odpowiedzi z serii CZY WIESZ... oraz informacje na temat akcji Sprzątanie Świata.

            Dnia 16 września do akcji Sprzątanie Świata włączyły się trzy klasy, a mianowicie klasa 5b, 6a i 6b wraz  z wychowawcami, które to sprzątały pobliski teren.

            Na początku października, z okazji Międzynarodowego Dnia Jabłka Samorząd zorganizował zabawę wsród nauczycieli, w której aby zdobyć jabłko musieli oni odpowiedzieć na wylosowane pytanie. Brak udzielenia odpowiedzi kończyło się przymusowym zjedzeniem kwaśnej cytrynki.

            Dnia 7 października Samorząd wraz z opiekunami zorganizowali dla uczniów naszej szkoły dyskotekę z okazji Dnia Chłopaka, na której w drodze wcześniejszego głosowania dziewcząt wyłoniono NAJsympatyczniejszego chłopca w naszej szkole. Został nim Antoni Pasecki z klasy 6 b, a nagrodą był słodki upominek oraz pamiątkowa szarfa dekoracyjna.

            Z okazji Dnia Nauczyciela Samorząd Szkolny przeprowadził wywiady z wychowawcami klas, które można przeczytać na szkolnym korytarzu oraz głosowanie na najlepszych nauczycieli NAJ w trzech kategoriach: Najsympatyczniejszy/ Najbardziej wymagający oraz Najbardziej ` `lajtowy nauczyciel. Podczas akademi wręczono dyplomy wybranym nauczycielom oraz odczytano życzenia dla wszystkich nauczycieli naszej szkoły. Przygotowano też gazetkę tematyczną dotyczącą samego powstania Święta Nauczyciela oraz jak to święto jest obchodzone w różnych krajach.

            W najbliższym czasie odbędzie sie wystawa pt. ``Mój domowy zwierzak`` z okazji Światowego Dnia Zwierząt oraz akcja ZGRANA KLASA, w której dnia 21 października wszyscy ubieramy się w  BARWY JESIENI.

            Samorząd Uczniowski zamierza włączyć się w akcje organizowane przez Wolontariat Szkolny, a mianowicie zbieranie karmy dla zwierząt oraz nakrętek.

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych
      • (41) 271-59-36
      • ul. Kościelna 10, 27-215 Wąchock, Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych