W dniach od 15 do 16 czerwca 2023 roku uczniowie ze szkoły w Wąchocku uczestniczyli w wystawie pt. ,,Muzeum na kółkach", zorganizowanej w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku. Wzięli w niej udział uczniowie z klas V, VI, VII i VIII wraz ze swoimi nauczycielami. Była to wystawa przygotowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, która podróżuje po wielu miastach Polski. W telegraficznym skrócie ukazuje tysiącletnią historię polskich Żydów za pomocą kalendarium, fragmentów, pamiętników oraz wywiadów. Zachęca do poznania historii i kultury żydowskiej. Podczas prezentacji można było się dowiedzieć wiele o języku, którym posługiwali się Żydzi, czyli jidysz i hebrajskim. Dziewięć galerii przedstawiało kolejne odsłony obecności Żydów na ziemiach polskich (w tym Wąchocka): od pierwszego osadnictwa w średniowieczu, aż po odrodzenie się żydowskiej społeczności po 1989 roku. Zwiedzający zanurzyli się w historię opowiadaną przez instalacje interaktywne, rekonstrukcje, makiety, projekcje wideo, dżwięki, teksty, a także malowidła i zabytkowe przedmioty (kubek dwuuchy, szofar - róg barani kończący obrzęd nabożeństwa). Posłuchaliśmy czym był szabat- najważniejsze święto żydowskie, szawuot - święto o charakterze rolniczym, co to jest Rosz Ha Szana - odpowiednik naszego Nowego Roku. Zdobyliśmy informację na temat rekwizytów charakterystycznych dla kultury żydowskiej, związanych z ich świętami, takich jak: jad - wskażnik umożliwiający czytanie Tory, mezuza - świecznik , chawdala - świeca zapalana na koniec szabatu, jarmułka (inaczej kipa lub mycka) - nakrycie głowy, kołatka, która zagłusza niepożądane teksty w czasie nabożeństwa. Oprócz tego, że można było spróbować tradycyjnych potraw żydowskich np. czulenta, dostaliśmy przepis na żydowską chałę.
Co najważniejsze dowiedzieliśmy się, gdzie w Wąchocku była synagoga, cmentarz żydowski, który istnieje do dziś oraz inne charakterystyczne miejsca jak mykwa - łażnia żydowska.
Podsumowując wystawa była bardzo ciekawa i interesująca. Z pewnością poszerzyła naszą wiedzę na temat kultury żydowskiej i przybliżyła nas do tej społeczności, uświadamiając nam, jak bardzo Żydzi byli związani z naszym regionem.
Sylwia Pociacha - Wójcik