• American Dream Week
          • American Dream Week

          • Klasy IIa, IIb, IIIa, IVa i VIa w I półroczu realizowały ogólnopolski projekt kulturowy - American Dream Week, którego celem było poznanie tradycji i kultury Stanów Zjednoczonych.

            W ramach projektu uczniowie poszczególnych klas mieli do zrealizowania wyznaczone zadania.

            Uczniowie klas młodszych wykonali flagi USA, natomiast młodzież przygotowała prezentację przedstawiającą ciekawe informacje o Stanach Zjednoczonych, plakaty związane ze świętami, lapbook oraz gazetkę w sali 133. W świetlicy szkolnej powstał READING CORNER, czyli Angielski Kącik Czytelniczy, miejsce, gdzie uczniowie mogą poczytać książki w języku angielskim. Wszyscy uczniowie zostali zapoznani z historią i kulturą Ameryki oraz ciekawostkami związanymi z tym krajem.

            K. Wysocka

        • BAL KARNAWAŁOWY
          • BAL KARNAWAŁOWY

          • Kończący się karnawał to czas hucznych zabaw w Polsce i na świecie. Obecnie dwie największe i najbardziej znane tego typu imprezy odbywają się w Wenecji i w Rio de Janeiro.    

            W Polsce tradycja tych spotkań sięga XVII wieku, kiedy to na dworach magnackich odbywały się huczne imprezy podczas których biesiadowano, bawiono się i organizowano kuligi. Przed Wielkim Postem spożywano duże ilości mięsa, dlatego ostatki niekiedy nazywano też mięsopustem.

            W ostatnią sobotę karnawału 10 lutego 2024 roku Rada Rodziców przy Zespole Placówek Oświatowych w Wąchocku na sali Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury zorganizowała bal karnawałowy.

            Przy suto zastawionych stołach zasiedli goście a wystrój sali wprowadził wszystkich w radosny nastrój oraz zachęcał do wspólnej zabawy. Goście świetnie bawili się w rytm muzyki porywającej do tańca. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania i zapewnili wszystkim uczestnikom balu sporo atrakcji. Odbywały się konkursy z licznymi nagrodami, które przysporzyły wiele emocji. Zaproszeni chętnie pozowali do zdjęć na specjalnie przygotowanej karnawałowej ściance. Do samego końca parkiet był pełen bawiących się gości.  Ich zadowolenie sprawiło, że kolejną imprezę postaramy się zorganizować jeszcze w tym roku.                                  

            Pozyskane z balu pieniądze w wysokości 8323,35zł zasilą konto Rady Rodziców przy ZPO w Wąchocku.

            Zarząd Rady Rodziców dziękuje dyrekcji, zaangażowanym rodzicom, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi szkoły za wspólną organizację imprezy a w szczególności Pani Milenie Maciąg.

                                                      Zarząd Rady Rodziców

        • INFORMACJA DYREKTORA ZPO
          • INFORMACJA DYREKTORA ZPO

          • W związku z pismem Burmistrza Miasta i Gminy w Wąchocku nr OR.4424.2.4.2024 z dnia 12.02.2024 r.  dyrektor  ZPO  w Wąchocku  przeprowadza  rozpoznanie  potrzeb  opieki nad  dziećmi  w przedszkolu  w okresie wakacyjnym tj. od dnia 1 lipca 2024 r. do 31.08.2024 r. Osoby zainteresowane uczęszczaniem dzieci do przedszkola w w/w okresie proszone są   o zgłoszenie tego faktu do sekretariatu ZPO w Wąchocku w terminie do10.03.2024 r.

          • Bezpieczne ferie

          • Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania. Oto kilka rad dla dzieci i rodziców, co zrobić, aby zimowy wypoczynek był zdrowy i bezpieczny.

            zasady bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych

          • Bezpieczne ferie zimowe

          • W bieżącym tygodniu w naszej szkole odbyło się spotkanie z funkcjonariuszem policji z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach Uczestniczyli w nim uczniowie z klas I-VIII. Policjant poruszał tematy związane z bezpieczeństwem w czasie ferii zimowych – bezpiecznych zabaw na śniegu, zachowania na zamarzniętych zbiornikach wodnych, noszenie odpowiedniego stroju w okresie zimowym, unikania kontaktu z obcymi osobami, uczestnictwa w kuligach. Uczniowie zostali uczuleni na podejmowanie ryzykownych zachowań w okresie wolnym od szkoły.

            Spotkanie miało na celu uświadomienie uczniom, że przestrzeganie określonych reguł i zachowanie zdrowego rozsądku w trakcie ferii zimowych da im możliwość ograniczenia ryzyka przykrych niespodzianek. Życzymy wszystkim uczniom, by bezpiecznie spędzili czas wolny od szkoły i wypoczęci z uśmiechem powrócili za dwa tygodnie w mury szkolne.

        • Międzynarodowy dzień pizzy - grupa Misie i Jagódki
          • Międzynarodowy dzień pizzy - grupa Misie i Jagódki

          • 9 lutego, dzieci z grupy Misie oraz Jagódki obchodziły „Międzynarodowy Dzień Pizzy”. Podczas zajęć dzieci poznały krótką historię pizzy, dowiedziały się z jakiego kraju pochodzi oraz z jakich składników można ją zrobić. Przed przystąpieniem do pracy dzieci umyły dokładnie rączki, następnie z ochotą wcieliły się w role włoskiego kucharza i z przyniesionych składników każde dziecko przygotowało samodzielnie swoją pizzę. Przedszkolaki z niecierpliwością czekały, aż pizza się upiecze. Wszyscy ze smakiem zjedli swój kawałek włoskiego dania.

          • Bal karnawałowy w przedszkolu

          • Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Kolorowe stroje, doskonała zabawa i skoczna muzyka– w takiej atmosferze bawiły się przedszkolaki podczas balu karnawałowego. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. W salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, księżniczki, strażaków, policjantów, Spidermana, Batmana, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Dzieci z dumą prezentowały bajeczne stroje i z wielką ochotą uczestniczyły w tańcach. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom. Dzieci świetnie bawiły się w rytm muzyki porywającej do tańca. Na koniec wspaniałej zabawy czekał przepyszny poczęstunek.Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Kolorowe stroje, doskonała zabawa i skoczna muzyka– w takiej atmosferze bawiły się przedszkolaki podczas balu karnawałowego. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. W salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, księżniczki, strażaków, policjantów, Spidermana, Batmana, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Dzieci z dumą prezentowały bajeczne stroje i z wielką ochotą uczestniczyły w tańcach. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom. Dzieci świetnie bawiły się w rytm muzyki porywającej do tańca. Na koniec wspaniałej zabawy czekał przepyszny poczęstunek.

        • Dzień naleśnika- grupa Misie
          • Dzień naleśnika- grupa Misie

          • Dzieci z grupy Misie obchodziły nietypowe święto - Dzień Naleśnika. Naleśniki to jedno z ulubionych dań dzieci, dlatego ten dzień sprawił wszystkim wiele radości. Przedszkolaki poznały przepis na ciasto, sposób smażenia oraz niezbędne akcesoria do przygotowania dania. Dowiedziały się także, że są różne rodzaje naleśników oraz że je się je nie tylko na słodko, ale również na słono. Misie przyniosły ulubione dżemy i kremy, samodzielnie smarowały oraz zwijały naleśniki, które następnie ze smakiem zjadły.

            Paulina Wójcicka

        • Konkurs mitologiczny
          • Konkurs mitologiczny

          • W dniu 8️ lutego 2024 roku w Zespole Placówek Oświatowych w Wąchocku odbył się międzyklasowy konkurs mitologiczny prowadzony przez nauczycieli: panią Sylwię Pociechę- Wójcik oraz panią Jolantę Susfał pod hasłem: „W świecie mitów, czyli o mitologii w literaturze starożytnej Grecji”.

            Konkurs był przeznaczony dla uczniów kl. V – VIII szkoły podstawowej. Zgłoszeni zawodnicy konkursu rywalizowali ze sobą, aby uzyskać tytuł „mistrza wiedzy mitologicznej”. W pierwszej części imprezy szczególnie powitaliśmy czcigodnie urodzonych, którzy przybyli na biesiadę – prawdziwą ucztę na Olimpie, uczniów przebranych w stroje greckich bogów i herosów. Dzieci ciekawie prezentowały najważniejsze atrybuty bohaterów i opowiadały o ich wyczynach. Wszystkiemu towarzyszyła oprawa muzyczna, czyli rytmy muzyki greckiej zespołu „Quadel – greccy bogowie”. Swoją obecnością zechciał zaszczycić nas sam Zeus, bóg bogów, pan na Olimpie wraz ze swoją żoną Herą, do grona gości dołączył także między innymi Hefajstos, Orfeusz oraz Herakles. Niestety nie wszyscy bogowie mogli przyjąć zaproszenie by uczestniczyć we wspólnej biesiadzie i dlatego musimy im to wybaczyć, gdyż zatrzymały ich pewnie jakieś inne ważne, boskie zadania do spełnienia.

            Celem naszego konkursu było zainteresowanie uczniów tematyką mitologiczną i tradycjami kultury europejskiej, rozwijanie uzdolnień uczniów oraz utrwalenie i poszerzenie wiadomości z zakresu mitologii greckiej. Oczywiście wszystkiemu towarzyszyła zdrowa rywalizacja i dobra zabawa. Na spragnionych czekała uczta okraszona ambrozją i nektarem – napojem dla wiecznie młodych i nieśmiertelnych.

            W drugiej części spotkania bogów czekało aż 10 konkurencji takich jak rozwiązanie krzyżówki i „przejście” przez labirynt wielu pytań. Nad całością i prawidłowym przebiegiem wykonywanych zadań czuwała komisja – jury w osobie pani Małgorzaty Jaros i pani Marii Ziewiec. W ten sposób bogowie mogli wiedzieć, ile uzyskali punktów za daną konkurencję, a przede wszystkim, kto prowadzi. Dla laureatów I, II, i III miejsca przewidziane były nagrody książkowe zakupione przez bibliotekę szkolną w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz dyplomy.

            I miejsce zdobyła klasa VII a, II miejsce klasa VII b, natomiast III miejsce w drodze dogrywki z klasą VIII zdobyli przedstawiciele klasy Va.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania a także nauczycielom przedmiotów, którzy pomogli uczniom w przygotowaniu do konkursu oraz życzymy dalszych sukcesów w zagłębianiu tajników mitów greckich i rozwiązywaniu boskich zagadek.

          • Poczta Walentynkowa – akcja Samorządu Uczniowskiego

          • Chociaż w poniedziałek zaczynamy ferie zimowe, a Dzień Zakochanych obchodzimy 14 lutego (środa), SU zorganizował jak co roku zorganizował „walentynkową pocztę”. Skrzynka z kartkami walentynkowymi została dzisiaj komisyjnie otworzona, a uczniowskie „wyznania miłosne” przekazane odbiorcom. Tydzień temu zakończyliśmy pierwsze półrocze, dopingujemy wszystkich do pracy w przyszłym semestrze oraz gratulujemy uczniom, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce! Życzymy wszystkim udanych ferii!

          • Dzień Bezpiecznego Internetu w przedszkolu

          • Ogólnoświatowy Dzień Bezpiecznego Internetu to doskonała okazja do przeprowadzania zajęć mających na celu uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jaki czekają na nie we współczesnym świecie. W ramach wspomnianych obchodów przedszkolaki zostały zapoznane z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu, obejrzały bajkę „Mój Przyjaciel Necio”. Została ona poprzedzona pogadanką pedagoga szkolnego na temat Internetu z naciskiem na bezpieczeństwo w sieci. Dzieci wykazały się wiedzą o Internecie i zasadach korzystania z niego. Po skończonych zajęciach wykonały pracę plastyczną, nawiązującą do omawianych treści.

            W czasie zebrań z rodzicami dzieci przedszkolnych zostały przedstawione referaty na temat uzależnienia od Internetu i konsekwencji jakie mogą dotknąć najmłodszych z powodu nadużywania multimediów. Dodatkowo w szatni pojawiły się plakaty pokazujące na co powinno zwrócić się uwagę, gdy podejrzewamy, iż dziecko jest uzależnione od gier i świata wirtualnego.

            Zachęcamy do odwiedzenia strony necio.pl i zapoznania się z projektem edukacyjnym, mającym na celu bezpieczne korzystanie z Internetu.

          • Nasze zmysły- grupa Jagódki

          • W tym tygodniu zajęcia edukacyjne skupione są na zmysłach, które posiada człowiek: wzroku, słuchu, dotyku, smaku i węchu.

            Zmysł dotyku ćwiczyliśmy za pomocą magicznego woreczka, w którym ukryte zostały różne przedmioty. Dzieci poprzez dotyk miały zadanie rozpoznać - co to jest za przedmiot. Zmysł słuchu rozwijaliśmy poprzez rozpoznawanie dźwięków z otoczenia- rozpoznawanie smaków rozpoczęliśmy metodą badawczą. Dzieci prawidłowo rozpoznały każdy smak, jaki samodzielnie wybrały. Zmysł wzroku przedszkolaki ćwiczyły poprzez zabawę sensoryczną.

            Dzięki zabawom badawczym dzieci mogły zadbać o rozwój swoich zmysłów.

            Anita Łuszczek

          • Innowacja pedagogiczna- grupa Misie

          • Tematem przewodnim styczniowych zajęć innowacyjnych była ciastolina. Z połączenia mąki, soli, proszku do pieczenia, oleju oraz gorącej wody i barwnika powstała powyższa masa. Dzieci według własnego pomysłu lepiły z niej różne konstrukcje, ociekały kształty. Ciastolina jest dobrym pomysłem na kształtowanie motoryki małej, pobudzanie wyobraźni oraz sposobem na spędzenie czasu, gdy na dworze pada deszcz.

            Paulina Wójcicka

        • Karnawał z Babcią i Dziadkiem
          • Karnawał z Babcią i Dziadkiem

          • 1 lutego w naszej szkole pojawili się wyjątkowi goście, by wspólnie z uczniami klas młodszych świętować Karnawał z Babcią i Dziadkiem. Uroczystość rozpoczęło przedstawienie teatralne ,,Królowa Śniegu" przygotowane przez uczniów klasy trzeciej A pod opieką pani Ewy Szymańskiej i pani Magdaleny Zuby. Młodzi aktorzy zostali nagrodzeni za swój występ gromkimi brawami. Pani Dorota Janas podziękowała uczniom i nauczycielom za przypomnienie baśni. Ten klasyczny utwór w tak piękny sposób opowiada nam, jak wielka jest siła miłości i więzi rodzinnych, które potrafią przezwyciężyć zło. Następnie pani dyrektor podkreśliła rolę seniorów w życiu rodziny. Zawsze tak było, tak jest i zapewne tak będzie, że to, czego dzieci potrzebują najbardziej zawsze dostają od babć i od dziadków. To oni dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, komfort, lekcje życia oraz bezpieczeństwo. Dlaczego tak się dzieje? Bo babcia i dziadek to tacy ludzie, którzy mają srebro we włosach i złote serce. Można zatem powiedzieć, że są bezcenni. Drugim punktem uroczystości były spotkania w pięknie przyozdobionych salach lekcyjnych. Uczniowie mieli okazję pokazać swoim babciom i dziadkom wykonane przez siebie prace plastyczne oraz zaprezentować wiersze i piosenki. Rodzice przygotowali poczęstunek dla dzieci i licznie przybyłych gości. Uroczystość zakończyła wspólna zabawa karnawałowa w małej sali gimnastycznej.

            To wielopokoleniowe spotkanie w naszej placówce przyniosło wszystkim dużo radości. Relacja między Babcią i Dziadkiem a wnukami jest zupełnie wyjątkowa i niepowtarzalna. Życzymy Babciom i Dziadkom uczniów naszej szkoły, by właśnie z niej czerpali siłę i uśmiech. Niech miłość, ciepło i serdeczność wnucząt dodaje Państwu otuchy podczas codziennych zmagań.

            M. Oziomek

          • Sensoryczne kodowanie w grupie Jagódki

          • „Sensoryczne kodowanie wymaga skupienia podczas wykonywania poszczególnych procedur, pozytywnie wpływając na kształtowanie zarówno cierpliwości, jak i wytrwałości u dziecka. Pobudza również wyobraźnię, zachęca do kreatywnych działań, a rozwijając umiejętność logicznego myślenia, wzmacnia w dziecku pewność siebie oraz poczucie własnej wartości”. Sensoryczne kodowanie to nic innego jak zabawy w kodowanie w łagodny i przyjazny sposób wprowadzający dzieci w świat, który uczy logicznego myślenia, obserwacji i dedukcji.  Esencją sztuki sensorycznego kodowania jest łączenie wiedzy matematycznej z humanistyczną, odkrywanie, planowanie, analizowanie, kształtowanie wyobraźni przestrzennej, rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej.

            Anita Łuszczek

          • Zaproszenie

          • Organizator- Rada Rodziców informuje, że pozyskane środki zasilą konto Rady Rodziców przy ZPO w Wąchocku.

        • Rekrutacja do przedszkola
          • Rekrutacja do przedszkola

          • Elektroniczna rekrutacja do przedszkola na stronie http://nabor.pcss.pl  jest już aktywna.

             

            INFORMACJA DLA RODZICÓW DZIECI PRZEDSZKOLNYCH KONTYNUUJĄCYCH WYCHOWANIE PRZEDSZKOLNE  

             

            Deklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego dostępne są w wersji elektronicznej na stronie internetowej: http://nabor.pcss.pl    

            Po zarejestrowaniu dziecka w systemie rodzic składa wydrukowaną i podpisaną deklarację w sekretariacie ZPO w terminie do 23 lutego 2024 r.

             

            INFORMACJA DLA RODZICÓW SKŁADAJĄCYCH WNIOSKI PO RAZ PIERWSZY O PRZYJĘCIE DZIECKA DO PRZEDSZKOLA  

             

            Wnioski o przyjęcie do przedszkola dostępne są w wersji elektronicznej na stronie internetowej: http://nabor.pcss.pl    

            Po zarejestrowaniu dziecka w systemie rodzic składa wydrukowany i podpisany wniosek w sekretariacie ZPO od 4 do 15 marca 2024 r.

          • Patron Szkoły okiem przedszkolaka

          • Szacunek do Ojczyzny należy wpajać dzieciom już od najmłodszych lat. Poczucie tożsamości narodowej budujemy również poprzez celebrowanie ważnych dla Polski wydarzeń. Patronem naszej placówki są Bohaterowie Powstania Styczniowego, dlatego też cała społeczność szkolna i przedszkolna pamięta w szczególności o tym styczniowym zrywie narodowym. Co roku wspominamy naszym najmłodszym wychowankom o bohaterstwie naszych przodków i ukazujemy symbole czy pamiątki z tego okresu znajdujące się w najbliższej okolicy. Najmłodsze grupy przedszkolne „Misie” i „Biedronki” 22 stycznia odwiedziły pomnik jednego z dowódców powstania Mariana Langiewicza oraz mogiłę powstańczą, a także obejrzały zgromadzone w muzeum znajdującym się na terenie klasztoru w Wąchocku, pamiątki zachowane z tego okresu.  Pomimo trudnej tematyki dzieci rozumiały, że dziś możemy mieszkać w Polsce i mówić po polsku dzięki odwadze naszych przodków. Wierzymy, że poprzez tego typu działania kształtujemy w dzieciach poczucie dumy z tego, że są Polakami.

        • Kółko fotograficzne
          • Kółko fotograficzne

          • Młodzież z klasy VI b i klasy VII b uczestnicząca w zajęciach kółka fotograficznego wykonała w styczniu sesję fotograficzną „Miejsca pamięci Powstania Styczniowego związane z Wąchockiem”.

            Była to doskonała okazja do doskonalenia umiejętności posługiwania się aparatem cyfrowym, dokumentowania zdarzeń i miejsc oraz poznania tajników fotografowania (zdjęcia makro, czas ekspozycji, przesłona).

            Wykonano fotografie pomników Powstańców Styczniowych, miejsc pamięci m.in.: domu Langiewicza-dowódcy powstania, utrwalono też pamiątki Powstańców znajdujące się w przyklasztornym muzeum w Wąchocku.

            Sesja w plenerze była również dla uczniów okazją do poszerzenia wiedzy z historii, kultury i tradycji własnego regionu.

        • Spotkania z rodzicami
          • Spotkania z rodzicami

          • Zebrania z rodzicami uczniów szkoły podstawowej odbędą się w czwartek, 1 lutego 2024 r.:

            • klasy 1-3 godzina 16
            • klasy 4-8 godzina 17

            Zebranie rodziców dzieci przedszkolnych odbędzie się w piątek, 2 lutego 2024 r.  o godzinie 16.00.

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych
      • (41) 271-59-36
      • ul. Kościelna 10, 27-215 Wąchock, Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych