W dniu 6 października 2018 roku uczniowie klasy Vb pod opieką wychowawcy klasy Konrada Wojtachnio i pedagoga Marcina Paducha odbyli wycieczkę rowerową do miejscowości Lipie. Droga przebiegała przez malownicze tereny leśne naszej gminy. W trakcie wyjazdu dzieci aktywnie spędzały czas, bawiąc się w berka, chowanego. Zwieńczeniem wyjazdu było ognisko z przygotowaną kiełbaską. Wycieczka posłużyła integracji klasowego zespołu oraz propagowaniu aktywnych form spędzania wolnego czasu.
Aktualności
Wycieczka rowerowa
„Wielkie Czytanie z Gangiem Słodziaków”.
Dnia 18.10.2018 roku odbyła się impreza przygotowana przez panią Ewę Szymańską i Alicję Wrońską „Wielkie Czytanie z Gangiem Słodziaków”.
W pięknej scenerii bajkowej polany dzieci z klas młodszych poznały całkiem nowych bohaterów książkowych – grupę leśnych przyjaciół. Do głośnego czytania zaproszono uczennicę gimnazjum oraz uczennice klasy II a i II b. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały przygód zajęczycy Zuzi i bobra Borysa. Pani wicedyrektor Elżbieta Niedziałek zaprezentowała fragment książki o przygodach Kubusia Puchatka.
Uczennice z klas drugich Blanka Szczepańska i Lena Maślikowska za piękne czytanie zupełnie nowego tekstu otrzymały nagrody – książki o przygodach Słodziaków.
Głównym celem naszej imprezy było propagowanie czytelnictwa w szkole i uświadomienie najmłodszym uczniom, że książka to przyjaciel, który nigdy nie zawiedzie.
Opracowała: A. Wrońska i E. Szymańska
Pokaz chemiczny
- 17 października 2018r. na zaproszenie nauczyciela chemii Pani Emilii Staniszewskiej przybył do naszej szkoły wspaniały gość - pan dr Zbigniew Szydło. Pan doktor to doskonały chemik i eksperymentator, wieloletni nauczyciel chemii. Spotkanie odbyło się na hali sportowej w budynku Szkoły w Wąchocku. Pokaz chemiczny okazał się wspaniałym przeżyciem ponieważ zaangażował wszystkie zmysły oglądających.Prezentowane doświadczenia obfitowały w dużą ilość efektów kolorystycznych, świetlnych i dźwiękowych. Ponadto eksperymenty były opatrzone fachowym komentarzem pana dr Szydło, sięgającym historii tworzenia się chemii jako nauki.Dr Szydło zaprezentował, m.in jak zmieniać kolor cieczy przez mieszanie odpowiednich chemicznych odczynników , zaprezentował historię odkryć związanych z benzyną, pokazał na czym polega działanie benzyny w samochodowym silniku. Przedstawił również historię odkrycia tlenu w powietrzu i pokazał eksperyment, dzięki któremu możemy zaobserwować obecność tlenu. Na zakończenie po przebiciu balonika napełnionego wodorem nastąpił „wielki wybuch” – był to efekt zmieszania się czystego wodoru z powietrzem.Uczniowie zafascynowani pokazem co chwilę nagradzali dr Szydło szczerymi
i gromkimi brawami.Spotkanie to było dla młodzieży niezapomnianym i bardzo efektownym pokazem chemii.Dr Zbigniew Szydło –nauczyciel i popularyzator chemii w Wielkiej Brytanii zajmujący się historią alchemii a zwłaszcza osobą Michała Sędziwoja. Od 1975 roku uczy chemii w Highgate School w Londynie. Prowadził swoje pokazy i wykłady na Uniwersytecie Cambridge, Durham University, University College London i Royal Institution. Kilkukrotnie występował też w popularnych serialach telewizyjnych, gdzie grał krótkie rólki: nauczyciel chemii w That'll Teach 'em (Channel 4, 2006)i Sorcerer's Apprentice (CBBC, 2007), historyk nauki w Absolute Zero (BBC4, 2007)i jako chemik w Generals at War (National Geographic, 2009).Zapraszamy również do zapoznania się galerią fotografii z pokazu.
OWADY I PAJĘCZAKI –WYSTAWA PRZYRODNICZA
Od wielu lat uczniowie naszej szkoły uczestniczą w warsztatach „Fizyka dla smyka ”organizowanych przez pana Piotra Sołkiewicza z Kielc. Efektem tej wieloletniej współpracy jest wystawa przyrodnicza która w dniach 15-19 października 2018 roku prezentowana jest na holu naszej szkoły. Przedstawia ona wspaniałe zdjęcia owadów i pajęczaków spotykanych w Polsce jak i na świecie oraz ciekawostki o tych bezkręgowcach. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem oglądają ją podczas przerw a nauczyciele wykorzystują prezentowany materiał podczas zajęć lekcyjnych: przyrody, biologii czy edukacji wczesnoszkolnej. Serdecznie dziękujemy panu Piotrowi Sołkiewiczowi za nieodpłatne udostępnienie naszym uczniom wystawy przyrodniczej i z niecierpliwością czekamy na kolejną ./E. Niedziałek/
Apel Papieski
16 października 2018 miał miejsce Apel Papieski. W 40 rocznicę wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Papieża, dzieci z klas: IIa, 4a, 4b, i 5a przypomniały nam to wyjątkowe, historyczne wydarzenie dla naszej Ojczyzny i dla świata. Apel urozmaiciły śpiewane przez dzieci pieśni „BARKA” oraz dwa krótkie filmy. Jeden ukazywał moment wyboru na Papieża, drugi natomiast – przemówienie Jana Pawła II z Krakowskich Łagiewnik oraz z Kalwarii Zebrzydowskiej. Dziękujemy dzieciom za odwagę i występ.
Paweł Z. – o.Benedykt oraz Paweł K. – o.Kajetan
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA W GRUPIE BIEDRONEK
Jesienią każdy przedszkolak ma swoje święto, ponieważ co roku obchodzony jest Dzień Przedszkolaka. Dzieci z grupy Biedronek, tym razem jako miejsce do świętowania, wybrały przedszkolny plac zabaw. Zanim rozpoczęliśmy zabawę na dobre, złożyliśmy przyrzeczenie, że zawsze będziemy grzecznymi i uśmiechniętymi przedszkolakami. Tego dnia czekało na nas wiele różnorodnych zabaw oraz zakupione przez rodziców upominki z logo biedronki i słodki poczęstunek. Świetnie odnaleźliśmy się w roli poszukiwaczy skarbów, ponieważ zostały odnalezione wszystkie schowane na placu zabaw cukierki. Podczas zabaw ruchowych okazało się również, że całkiem nieźli z nas sportowcy. Był to również dobry moment na przypomnienie sobie praw dziecka. Po wykonaniu wielu zadań, każdy z maluchów zdecydowanie zasłużył na medal Super Przedszkolaka .
PRZEDSZKOLAKI TEŻ PAMIĘTAJĄ O BOHATERACH
Dzieci z naszego przedszkola włączyły się w ogólnopolską akcję upamiętniającą bohaterstwo uczestników Powstania Warszawskiego, która jest częścią realizowanego przez nas projektu edukacyjnego „Piękna nasza Polska cała”. Przedszkolaki z grupy Biedronek ,wraz z rodzicami przygotowały piękne kartki pocztowe, wykonując na nich rysunki oraz pisząc słowa uznania i szacunku dla tych, którzy walczyli o naszą wolność. Tak przygotowane kartki, wysłaliśmy wspólnie do fundacji zajmującej się rozprowadzaniem nadesłanych pocztówek do naszych narodowych bohaterów. Włączając sie w akcję, dzieci i ich rodzice pokazali, jak ważny jest dla nich inny człowiek oraz pamięć o poświęceniu naszych rodaków walczących o ojczyznę. Przedszkolaki, w podziękowaniu za udział w kampanii, otrzymały symboliczne dyplomiki.
Poznawaliśmy prawdziwą historię legendarnego Dywizjonu 303….
W ramach szkolnych obchodów Dnia Chłopaka klasy starsze szkoły podstawowej –VI,VII i VIII oraz kl. 3c gimnazjalna wraz z wychowawcami w dn.5 października 2018 r. obejrzały projekcję nowego filmu poświęconego słynnemu dywizjonowi polskich lotników walczącemu z Niemcami w Bitwie o Anglię podczas II wojny światowej.
Dzieło powstało na podstawie książki Arkadego Fiedlera i przedstawia polskich oficerów: Jana Zumbacha, Witolda Łokuciewskiego, Leopolda Pamuły i Witolda Urbanowicza. Ich losy niewątpliwie zapierają dech w piersiach, toteż uczniowie śledzili je uważnie. Zainteresowanie widzów pogłębiał fakt, że bohaterowie w czasach, gdy każdy dzień mógł być ich ostatnim, nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa… Początkowo niedoceniani i wręcz wyśmiewani, szybko stali się legendą. Obok spektakularnych akcji film w ciekawy sposób pokazał nam życie prywatne pilotów.
Wycieczka do kina” Helios” w Starachowicach była inną niż zazwyczaj, lekcją historii i języka polskiego a bohaterowie filmu mogą być wzorem patriotyzmu i odwagi dla naszych chłopców.
Święto Pieczonego Ziemniaka w grupie Motylków
10 października w grupie Motylków, odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. Przedszkolaki zapoznały się z ,,Bajką o Ziemniaku'', z której w prosty sposób dowiedziały się skąd on pochodzi i jak trafił do Polski. Przyswoiły sobie również wiele ciekawostek i informacji na temat ziemniaka: jego różne nazwy oraz jakie potrawy można z niego zrobić. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach plastyczno- technicznych. Maluchom bardzo podobało się robienie pieczątek z ziemniaków, które wcześniej przygotowały w domu z rodzicami. Najwięcej radości sprawiły dzieciom samodzielnie wykonane „Ziemniaki – cudaki” oraz pieczone ziemniaczki przygotowane przez panie kucharki, za które bardzo dziękujemy. / Katarzyna Krasowska
DZIEŃ ZIEMNIAKA
Dnia 3 października w grupie 6-latków odbył się „Dzień Ziemniaka” Nasi wychowankowie zapoznani zostali z historią ziemniaka, dowiedzieli się skąd pochodzi, jak inaczej nazywamy ziemniaki, z jakich części się składają oraz jakie potrawy można z nich przygotować. Dzieci wykonały piękne ziemniaczane ludziki, odbijały na kartonie ziemniaczane stęmpelki . Ponieważ ziemniak był głównym bohaterem dnia, to jemu były podporządkowane przygotowane zabawy i konkursy, w których chętnie uczestniczyły wszystkie dzieci . W tym dniu nie zabrakło też pieczonych ziemniaczków, które przygotowały dla nas panie kucharki. Były pyszne, wszystkim bardzo smakowały.
Dzień Nauczyciela w naszej szkole
Dnia 12 października na terenie naszej szkoły odbyła się akademia poświęcona Dniu Edukacji Narodowej pod tytułem ``Dzień Belfra na wesoło`` pod kierunkiem nauczycieli: p. Marleny Garbacz, p. Anety Kamińskiej oraz p. Jacka Opozdy. Brali w niej udział uczniowie klasy 8, klasy Va oraz klasy III B gim. Całe przedstawienie , jak sam tytuł mówi: na wesoło; składało się z zabawnych rymowanych wypowiedzi kierowanych do nauczycieli przez konferansjerów oraz wierszy recytowanych przez młodych artystów. Całej akademii towarzyszyła oprawa muzyczna w postaci piosenek o belfrach na melodie znanych utworów, które zostały wykonane przez uczniów klasy Va.
Po akademii Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem wręczył dyplomy dla najpopularniejszych i najsympatyczniejszych zdaniem uczniów nauczycieli poprzez wcześniejsze głosowanie. Uczniowie klas młodszych wybrali p. Małgorzatę Zdziesińską – nauczyciela matematyki oraz p. Michała Lefka- nauczyciela wych. fizycznego, natomiast uczniowie klas starszych wybrali p. Ewę Śliwę- nauczyciela przedmiotów artystycznych oraz p. Marlenę Garbacz- nauczyciela j. angielskiego.
Nauczyciele z wszystkich szkół na terenie gminy uroczyście obchodzili swoje święto w restauracji Magnat w Mostkach, gdzie niektórzy z nich zostali wyróżnieni i nagrodzeni przez Dyrektorów szkół za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno- wychowawczej.
Kącik patriotyczny
W ramach ogólnopolskiego projektu „Piękna nasza Polska cała” oraz autorskiego projektu „Kto ty jesteś? – Polak mały” w grupie „Motylków” powstał przepiękny kącik patriotyczno-regionalny. Do utworzenia kącika przyczynili się rodzice przynosząc pamiątki z różnych regionów Polski.
Wzięliśmy również udział w pisaniu i wysłaniu Kartek Bohaterom. /Katarzyna Krasowska
Dzień uśmiechu
W piątek, 5 października w ramach akcji samorządu uczniowskiego obchodzono międzynarodowy dzień uśmiechu. Z tej również okazji w naszej szkole pojawił się bardzo miły klaun, który rozdawał uczniom cukierki. Dzień przebiegał w radosnej i miłej atmosferze.
Dzień Chłopaka i Przedszkolaka u 6-latków
30.09.2014r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Chłopaka i Dzień Przedszkolaka. Dzień ten upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze. Z racji święta, dziewczynki z wychowawczynią złożyły chłopcom najlepsze życzenia. Każde dziecko otrzymało piękne upominki ufundowane przez rodziców, a od Samorządu Szkolnego cukierki. Po śniadaniu udaliśmy się z balonami do ogrodu klasztornego, gdzie rodzice przygotowali dla dzieci słodki poczęstunek w altanie i kiełbaski z grilla .Mama Kuby przygotowała ciekawe zagadki z nagrodami . Cały dzień upłynął dzieciom na wspólnych tańcach, śpiewie i zabawach integracyjnych.
Celem imprezy było dostarczenie dzieciom kolejnych okazji do świętowania, wesołej zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem.
Bardzo dziękuję wszystkim rodzicom za pomoc w organizacji imprezy plenerowej , a paniom Ilonie Kuźdub i Dorocie Szczepańczyk za zakupione zabawki dla naszej grupy.
PRZEDSZKOLAKI DLA NIEPODLEGŁEJ
Nasze przedszkole bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym Piękna Nasza Polska Cała i jest odpowiedzią
na wyjątkowe święto Polaków – 100 rocznicę odzyskania niepodległości.
Autorem i koordynatorem Projektu jest Ludmiła Fabiszewska –
nauczyciel Miejskiego Przedszkola nr 2 im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Łódzkim
Temat, jakże ważny i poważny - jednak może i powinien być zrozumiały także dla najmłodszych odbiorców. Wiek przedszkolny to właściwy czas na rozbudzenie w dziecku świadomości kim jest i skąd pochodzi.
Cele ogólne :
Kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski.
Kształtowanie tożsamości narodowej dzieci.
Cele szczegółowe:
* Poznanie historii państwa polskiego i symboli narodowych.
* Poznanie tradycji, zwyczajów, obrzędów ludowych z regionów Polski
* Poznanie tańców ludowych i potraw regionalnych.
* Wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem.
Projekt jest zgodny z obowiązującą Podstawą Programową
i kierunkiem polityki oświatowej MEN
REALIZACJA PROJEKTU
ZADANIA DO WYBORU w zależności od nauczyciela i możliwości dzieci,(11 zadań do wykonania do 31.12 2018).
1) Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie (w zależności od wieku dzieci)
Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego – nauczyciele wszystkich grup
- (X)
2) Przeprowadzenie zajęcia otwartego dla rodziców o tematyce patriotycznej – w każdej grupie –(XI)
3) Akademia z okazji 11 listopada - grupa III i IV – (9.XI)- D.Bzinkowska,
U. Kwaśniewska
4) Nauka dowolnej piosenki o tematyce patriotycznej – w każdej grupie
- (X- XI)
5) Nauka tańca ludowego lub narodowego (do wyboru przez nauczyciela)- w każdej grupie- ( X)
6) Nauka wiersza o tematyce patriotycznej (do wyboru przez nauczyciela) – w każdej grupie- (XI)
7) Zorganizowanie Kącika „Piękna nasza Polska cała” - o tematyce folkowej lub patriotycznej- w każdej grupie .- (IX)
8) Zabawa ludowa – zapoznanie dzieci z wybraną zabawą ludową – w każdej grupie (X)
9) „Według przepisu Babci lub Dziadka” – wykonanie z dziećmi regionalnej potrawy, degustacja i podzielenie się przepisem- zorganizowanie warsztatów pieczenia chleba- D.Bzinkowska , A. Wałega–(I .2019)
10) „Na skrzydłach historii” – wykonanie prezentacji multimedialnej o swojej miejscowości (historia, zabytki, ciekawostki) – max 15 slajdów- U.Kwaśniewska , A. Wałęga, – (XII)
11) „Piękna nasza Polska cała” – wysłanie pocztówki swojej miejscowości na podany adres (celem tego działania jest wykonanie z nadesłanych pocztówek mapy Polski,
adres: Ludmiła Fabiszewska, MP nr 2 w Aleksandrowie Łódzkim, ul. Łęczycka 4,95-070 – D.Bzinkowska , A.Wałęga–(IX)
12) „Napisz kartkę Bohaterom” – wszystkie grupy- (IX)
13) Konkurs Plastyczny dla dzieci z rodzicami pt. „Moja mała Ojczyzna”-
przeprowadzenie konkursu plastycznego w przedszkolu według własnego regulaminu- wszyscy nauczyciele – (II. 2019)
14) „Dzień Mody Patriotycznej” – zorganizowanie w grupie/placówce Dnia Mody Patriotycznej- D.Bzinkowska- (V.2019)
15) „Drzewo Pamięci” – zasadzenie na wybranym terenie (przedszkole, miasto) drzewka jako symbolu życia i wolności- A.Wałęga –(IV. 2019)
16) Konkurs Fotograficzny pt. „To wszystko Polska” – zorganizowanie konkursu przedszkolnego/ dla rodziców (dzieci, nauczycieli) według
własnego regulaminu (celem konkursu jest pokazanie wyjątkowości regionów naszego kraju)- K.Chojnacka (V.2019)
17) „Szlakiem historii” – zorganizowanie wycieczek, których celem będzie poznanie zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego, kultury, architektury i tradycji – w każdej grupie ( cały rok szkolny)
18) Turniej wiedzy patriotycznej pt. „Kocham cię, Polsko”- A. Wałęga D.Bzinkowska-
- (III. 2019 )
19) Zawody sportowe dla wszystkich przedszkolaków pt. „Biało-czerwoni” – wszyscy nauczyciele ( VI. 2019)
Realizacja projektu-Kto ty jesteś?- K.Krasowska - gr.I
Realizacja programu „Wąchock –moja mała Ojczyzna”- D.Bzinkowska- gr.IV
Realizacja projektu „Polska to brzmi dumnie”- A.Wałęga- gr.II
W ramach Projektu „ Piękna nasza Polska cała” , w salach zostały zorganizowane kąciki patriotyczne, przedszkolaki wysłały kartki Bohaterom oraz autorce projektu. Realizując zadanie „Szlakiem historii”, 21 września wszystkie przedszkolaki wzięły udział w Festynie historycznym „Mnisi i Hutnicy” zorganizowanym przez Opactwo Cystersów i Muzeum Przyrody i Techniki. Po zwiedzaniu krużganków, dzieci obejrzały inscenizację obłóczyn, oglądały eksponaty z okresu walk o niepodległość, poznały warsztat drukarski gazet, pracę sanitariuszki, samodzielnie piekły podpłomyki. Na zakończenie wykonały biało- czerwone kotyliony.
Była to bardzo ciekawa lekcja historii inspirująca dzieci do dalszego poznawania dziejów naszej Ojczyzny i miasta.
Pierwsze urodziny w gr. „Motylków”
Każde dziecko marzy o tym, aby dzień ich urodzin był jak najpiękniejszy. Dzieci świętują swoje urodziny w domu z rodziną, ale wiele radości sprawia im to kiedy mogą bawić się wspólnie ze swoimi koleżankami i kolegami z przedszkola. W ubiegłym tygodniu w gr. „Motylków” pierwsze w tym roku szkolnym, swoje trzecie urodziny obchodził Piotruś. Wszystkie dzieci radośnie odśpiewały STO LAT i życzyły wszystkiego najlepszego. Na pamiątkę tego ważnego dnia, jubilatowi został wręczony „Dyplom urodzinowy”. Następnie Piotruś w podziękowaniu za wspaniałe życzenia poczęstował dzieci cukierkami, które sprawiły dużą radość. /tekst: Katarzyna Krasowska
Bezpieczni na drodze
Przedszkolaki z gr. „Motylków” wzięły udział w spotkaniu z policjantkami z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Dzieci poprzez zabawę z wykorzystaniem zestawu edukacyjnego „Autochodzik” mogły przyswoić sobie wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym..
Następnie przedszkolaki miały okazję wykorzystać zdobytą wiedzę podczas spaceru. Dzieci ubrane były w odblaskowe kamizelki, co sprawiło przedszkolakom dużą radość. Ponadto uczyły się przechodzenia przez jezdnię oraz utrwalały znajomość znaków drogowych. /Katarzyna Krasowska
Uroczysty Dzień Przedszkolaka w gr. „Motylków”
Dzień 27 września pozostanie na długo w pamięci dzieci z gr. „Motylków” i ich rodziców. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – pasowanie na przedszkolaka połączona z Dniem Przedszkolaka i Chłopaka
Wspólnie z dziećmi w uroczystości brali udział rodzice oraz pani wicedyrektor Elżbieta Niedziałek.
Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości przez „wróżkę” i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki, wierszyk, zabawy ruchowe. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie pani wicedyrektor Elżbieta Niedziałek dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania, czapkę, którą specjalnie na tę okazję wykonała mama Piotrusia oraz medal – symbol grupy -„Motylek”, który wykonał tata Antosia.
Po uroczystym pasowaniu wszystkie dzieci odbiły swoje paluszki na Akcie Ślubowania.
Kolejnym bardzo ważnym punktem uroczystości było odśpiewanie chłopcom „100 lat” i wręczenie upominków z okazji Dnia Chłopaka.
Rodzice bardzo zaangażowali się w tak ważny dla ich pociech dzień. Przygotowali pyszny poczęstunek i udekorowali salę.
Wspólne spotkanie pozwoliło rodzicom, wychowawcy i dzieciom zintegrować się. Teraz dzieci z dumą mogą powiedzieć – Mamo, tato – jestem przedszkolakiem!
Maluszki wraz z wychowawcą dziękują pani wicedyrektor Elżbiecie Niedziałek za udział w naszej pierwszej uroczystości oraz rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie Dnia Przedszkolaka./Katarzyna Krasowska
Obchody 79 rocznicy powołania Polskiego Państwa Podziemnego
Na początku II Wojny Światowej, 27 września 1939 roku, rozkazem dowódcy obrony Warszawy generała Juliusza Rómmla, powołana została organizacja konspiracyjna - Służba Zwycięstwu Polski. Był to zalążek Polskiego Państwa Podziemnego - unikalnej w skali światowej organizacji, w której mimo terroru okupanta funkcjonowały wszystkie ograny państwowe, zarówno cywilne, jak i wojskowe.
Jej celem była: walka o wyzwolenie Polski w granicach przedwojennych, odtworzenie i reorganizacja armii polskiej oraz powołanie tymczasowych ośrodków władzy.
Działało ono w latach 1939-1945, kierowane z wolnych krajów sojuszniczych przez w pełni legalne władze naczelne: prezydenta, rząd i naczelnego wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa.
Określane jest jako fenomen na skalę światową.
Tę ważną rocznicę i w tym roku upamiętniono na uroczysku Sina Woda przy kapliczce pw. Świętego Jacka.
Na polanie stoją koło siebie dwie kapliczki. Mniejszą wyróżnia drewniana wieżyczka. Z tablicy nad wejściem można wyczytać, że jej fundatorem był Jacenty Siewierski z żoną Agnieszką w 1821 roku. Na murze większej kapliczki znajduje się tablica poświęcona m.in. żołnierzom września 1939 roku i oddziałowi tzw. "Warszawiaka", który - jak informuje napis - walczył na tym terenie do kwietnia 1940 roku. Były to zaczątki partyzantki na tym terenie. Grupa żołnierzy września gromadziła tu broń do dalszej walki.
Na tablicy upamiętnieni też zostali partyzanci z oddziału kapitana Antoniego Hedy "Szarego", którzy stacjonowali w pobliżu.
W tegorocznych obchodach 79 rocznicy powołania Polskiego Państwa Podziemnego wzięli udział również nasi uczniowie z klas 7a i 7b. Wraz z wychowawcami - p. Krystyną Nowicką i p. Ewą Śliwą, aktywnie uczestniczyli we mszy świętej polowej, której przewodniczył OCist Roman Burakowski.
Po mszy świętej, złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy wszyscy
uczestnicy zaproszeni zostali na ciepły poczęstunek, któremu towarzyszyły wykonania pieśni patriotycznych.
KONKURS PLASTYCZNY -
Nasza wolność i drogi do niejTEMAT PRAC KONKURSOWYCH :
- 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
- Ważne dla naszej Ojczyzny wydarzenia i miejsca historyczne związane z dążeniami do odzyskania niepodległości.
WARUNKI UCZESTNICTWA:
- Prace mogą być inspirowane twórczością polskich artystów malarzy, ale nie mogą być kopiowane.
- Własna wyobraźnia oraz wiadomości pochodzące z literatury, poezji i filmu powinny być źródłem do powstania pracy na temat dochodzenia naszej Ojczyzny do niepodległości.
- Prace plastyczne muszą być wykonane samodzielnie przez ucznia. Wszelkie przejawy ingerencji osób dorosłych dyskwalifikują pracę.
- Prace zbiorowe nie będą brane pod uwagę.
- Format i technika prac jest dowolna.
- Termin składania prac: do 31 października 2018 r. , sala 219
- Rozstrzygnięcie konkursu i prezentacja nagrodzonych odbędą się podczas szkolnych obchodów święta
100 – lecia Odzyskania Niepodległości
Archiwum Aktualności