W pierwszych dniach nauki w nowym roku szkolnym 2019/2020 uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawcą realizując tematykę z zakresu bezpieczeństwa w drodze do szkoły wybrali się na spacer ulicami naszego miasta. Pierwszoklasiści pamiętali o tym, że idąc chodnikiem należy trzymać się z dala od krawędzi jezdni. Jeśli parkują na nim samochody, należy uważać na każdy manewr kierowcy, by nie zostać potrąconym. Wiedzą też, że w przypadku braku chodnika należy poruszać się lewą stroną drogi i bacznie obserwować nadjeżdżające samochody, aby w razie konieczności zejść z jezdni. Uczniowie przypomnieli sobie również, że najbezpieczniej przechodzić przez jezdnię na wyznaczonym przejściu, przez tzw. „pasy” po wcześniejszym upewnieniu się , czy przepuszczą ich samochody jadące każdym pasem. Przed wejściem na jezdnię zawsze, niezależnie od tego, gdzie przechodzą, powinni spojrzeć w lewo, potem w prawo i znów w lewo. Gdy nic nie jedzie – mogą przejść. Uczniowie podczas spaceru zwracali również uwagę na otaczające ich znaki drogowe, które towarzyszą im podczas porannej i popołudniowej drogi do szkoły i domu.
Aktualności
Bezpieczna droga do szkoły
OGŁOSZENIE
Wolontariat przedszkolny w Wąchocku wraz z opiekunem p. Katarzyną Krasowską nawiązał współpracę z Fundacją Okuliści dla Afryki. Głównym celem fundacji jest badanie wzroku dzieci w Afryce, gdzie jak wiadomo warunki życia są bardzo trudne. Wolontariusze kilka razy w roku wyruszają z Mobilną Kliniką w miejsca, o których świat zdaje się nie pamiętać… Na misji przede wszystkim przepisywane są leki i okulary. Te pierwsze – przekazują firmy farmaceutyczne w postaci darowizn. Te drugie – otrzymujemy od Was!!
W związku z tym wolontariat przedszkolny serdecznie zaprasza do udziału w III Ogólnopolskiej Zbiórce Używanych Okularów
pod hasłem „OKULARY DLA AFRYKI”
Okulary zarówno korekcyjne jak i przeciwsłoneczne można przynosić do p. Katarzyny Krasowskiej (przedszkole) bądź do ZPO w Wąchocku (przy wejściu będzie stał kosz, w którym można zostawić okulary)
Proszę o zapoznanie się z instrukcją przygotowania okularów: Okulary zapakowane w woreczek foliowy z małą karteczką, na której opisane są moce oka prawego (OP) i oka lewego (OL) – najlepiej w tej kolejności.
SERDECZNIE WSZYSTKICH ZAPRASZAMY!!
Jak przygotować okulary?
– Najpierw sprawdź czy okulary są w dobrym stanie, tzn. czy szkła nie są porysowane (zwłaszcza w centrum!), czy są kompletne i mają wszystkie elementy oprawy! W innym wypadku nie będą spełniały dobrze swojej funkcji.
– Wyczyść okulary wodą z płynem do mycia naczyń – w Afryce jest problem z wodą, nie ma jak wyczyścić ich na miejscu.
– Jeżeli znasz moce swoich okularów – opisz je. Jeśli nie znasz – odwiedź najbliższego optyka, on na pewno chętnie pomoże. Nasza sprawdzona metoda opisywania: mała karteczka, na której opisane są moce oka prawego (OP) i oka lewego (OL) – najlepiej w tej kolejności.
– Każde opisane okulary należy zapakować do małego (najtańszego) woreczka foliowego. Bardzo prosimy, żeby nie zawiązywać woreczków – w trakcie pracy w terenie priorytetem są pacjenci, nie chcemy tracić czasu na odwiązywanie woreczków przy 100 osobach czekających w kolejce do badania. Nie chcemy ich też rozrywać. Te woreczki stanowią później substytut futerału na okulary – są cennym dodatkiem. Nie pakujemy okularów w futerał.
"Śladami przeszłości..."
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, po raz kolejny w Opactwie Cystersów w Wąchocku, organizowany był festyn pod hasłem "Mnisi i Hutnicy".
W piątek 13 września uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w VII edycji tego festynu, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Licznie zebrani uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do kościoła opactwa Cystersów, gdzie dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki zainaugurował festyn i wprowadził uczniów w zagadnienie dziedzictwa. Ojciec Opat Eugeniusz Augustyn przedstawił krótki zarys historii klasztoru i obecności cystersów na naszych terenach.
Następnie uczniowie mieli okazję uczestniczyć w romańskim kapitularzu w inscenizacji obrzędu obłóczyn i przyjęcia do nowicjatu kandydata na zakonnika. W klasztornych ogrodach i krużgankach Opactwa, ustawione były historyczne stoiska, gdzie prezentowano eksponaty, związane z wydarzeniami historycznymi lub też takie, które w poprzednich wiekach wytwarzali rzemieślnicy. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się inne atrakcje festynu w postaci możliwości pisania gęsim piórem, samodzielnego wytwarzania cegieł z gliny, pieczenia podpłomyków czy zapoznania się z technologią odlewu z ołowiu. Odważni uczniowie przekonali się jak wygląda praca w kuźni, czy warsztacie tkackim. Nauce poprzez zabawę i doświadzenie towarzyszyły zebranym armatnie wystrzały, wzbudzające ogromne emocje, nie tylko wśród najmłodszych uczniów.Zapraszamy do galerii zdjęć Festyn "Mnisi i Hutnicy"
INFORMACJA
Dyrektor ZPO w Wąchocku informuje, że zebrania z rodzicami uczniów szkoły podstawowej odbędą się w środę 18 września 2019 roku o godzinie:
15.30 dla uczniów klas I-III
17.00 dla uczniów klas IV- VIII
Zebrania z rodzicami dzieci przedszkolnych odbędą się
we wtorek 17 września 2019 roku o godzinie 16.00.
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020
Dnia 2 września 2019 roku uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych uroczyście pożegnali wakacje i przywitali nowy rok szkolny 2019/2020. Dyrektor Szkoły pani Dorota Janas serdecznie przywitała wszystkich uczniów, w szczególności tych, którzy po raz pierwszy przyszli do naszej szkoły oraz rodziców i grono pedagogiczne.
"Dla mnie każda uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego to niezwykle wazny moment. Zarówno Wy, uczniowie, jak i my, nauczyciele, przychodzimy tutaj z sercami pełnymi nadziei. Każdy dzień nauki to odkrywanie Waszych pasji, potencjałów oraz ciekawosci świata, która w Was drzemie. Chcemy, aby godziny spędzone w klasach tej szkoły były dla Was przepustką do jak najlepszej przyszłości i przygotowaniem do spełnienia Waszych marzeń" - tymi słowami Pani Dyrektor przywitała uczniów życząc im wytrwałości i sukcesów w nowym roku szkolnym.
W uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego uczniom towarzyszyli zaproszeni goście: Przewodniczący Rady Miejskiej w Wąchocku pan Adrian Malinowski oraz pan Kazimierz Winiarczyk - przewodniczacy Komisji Obywatelskiej przy RM w Wąchocku.
Życzymy wszystkim uczniom sukcesów, wytrwałości i samych radosnych chwil w naszej Szkole.
Rozkład jazdy autobusu
Informacja
Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Wąchocku informuję, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 odbędzie się
2 września o godz: 9.00 ( hala sportowa)Przywóz dzieci z Marcinkowa( pętla) godz: 8.20 , Rataje ( pętla) godz: 8.40
Odwóz dzieci po zakończonych uroczystościach
Informacja
W ROKU SZKOLNYM 2019/20 WSZYSCY UCZNIOWIE OTRZYMUJĄ PODRĘCZNIKI I ĆWICZENIÓWKI BEZPŁATNIE POZA MATERIAŁAMI DO NAUKI RELIGII. WYKAZ PODRĘCZNIKÓW I ĆWICZENIÓWEK DO NAUKI RELIGII NA ROK SZKOLNY 2019/20
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019
19 czerwca zakończyliśmy kolejny rok nauki. Uroczystość odbyła się na hali sportowej. Na wstępie wprowadzono poczet sztandarowy i odśpiewano hymn. Następnie głos zabrała pani dyrektor Dorota Jansa, która podziękowała wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi, władzom samorządowym oraz rodzicom za całoroczną pracę, za trud, poświęcenie i zaangażowanie. Wiele ciepłych słów pani dyrektor skierowała do nauczyciela matematyki pani Krystyny Nowickiej oraz konserwatora pana Krzysztofa Sarzyńskiego, którzy po wielu latach pracy odchodzą na zasłużony odpoczynek.
Podsumowując rok szkolny 2018/2019 pani dyrektor powiedziała, że w ciągu całego roku dużo udało nam się zrealizować i osiągnąć. „Mając na uwadze rozwój wychowanków organizowano liczne wycieczki. Najdłuższe z nich to Biała Szkoła w Kluszkowcach oraz Zielona Szkoła podczas której uczniowie uczyli się i odpoczywali w Łebie. Z tego miejsca dziękuję nauczycielom, którzy byli organizatorami tych wyjazdów oraz sponsorom którzy finansowo wsparli organizację powyższych imprez.
Cieszę, się że w bieżącym roku w znacznym stopniu wzbogaciliśmy bazę dydaktyczną naszej szkoły. A działo się to, za sprawą projektów finansowanych zewnętrznie :
1.Aktywna Tablica – gdzie do sali matematycznej i językowej zakupiono interaktywne monitory dotykowe.
2.Wyposażenie pracowni matematycznej ,geograficznej, biologicznej, chemicznej i fizycznej w pomoce naukowe.
3.Wyposażenie pracowni komputerowej w 20 nowych zestawów komputerowych.
4.Zakup 2 tablic multimedialnych wraz z oprzyrządowaniem do sali matematycznej i muzycznej.
5.Doposażenie biblioteki szkolnej dzięki pozyskanym funduszom w ramach projektu koordynowanego przez panią Alicję Wrońską na łączną kwotę 15.000zł. Dzięki którym księgozbiór naszej biblioteki wzbogaci się w nowe pozycje .
W tej chwili jesteśmy w trakcie kolejnej ogromnej inwestycji związanej z wyczekiwanym od wielu lat remontem elewacji szkoły. Trwa pierwszy etap prac prowadzony na zewnątrz budynku. Oczyszczony i zaimpregnowany został już piaskowiec, trwają prace związane z ociepleniem niektórych ścian oraz dachu. W okresie wakacyjnym kapitalny remont przejdzie sieć centralnego ogrzewania, oświetlenia, zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne. Planowany termin zakończenia wyżej wymienionych prac budowlanych to druga połowa sierpnia. Ta inwestycja jest realizowana w dużej części ze środków zewnętrznych pozyskanych przez Gminę Wąchock.
Wiele imprez, zawodów czy projektów, które pomagały naszym uczniom poznać zawiłości otaczającego świata były możliwe dzięki dużemu zaangażowaniu niektórych nauczycieli, którym z tego miejsca serdecznie dziękuję .
Szczególnie wiele ciekawych inicjatyw miało miejsce w 4 grupach przedszkolnych .
W przedszkolu aktywnie działał wolontariat prowadzony przez panią Katarzynę Krasowską, który dokonał adopcji na odległość dziecka z Afryki we współpracy z fundacją Redemptoris MISSIO. Dziękuję za wszelkie przejawy dobroci i otwartego serca. Wyrażam ogromną nadzieje ,na kontynuowanie tej wspaniałej misji.”
Uczniowie, którzy uzyskali świadectwa z wyróżnieniem otrzymali nagrody, a rodzice uczniów kończących naszą szkołę, listy gratulacyjne. Uhonorowano również uczniów za 100% frekwencję, czytelnictwo, szczególne osiągnięcia w konkursach, wysokie wyniki w zawodach sportowych oraz pracę na rzecz szkoły.
Na zakończenie swojego przemówienia pani dyrektor podziękowała Radzie Rodziców za owocną współpracę a także sponsorom, dzięki którym szkoła mogła zrealizować wiele działań.
W dalszej części absolwenci gimnazjum wyrazili swoją wdzięczność nauczycielom, rodzicom oraz wszystkim pracownikom szkoły.
Ostatnim punktem uroczystości było przekazanie sztandaru i odśpiewanie hymnu szkolnego. Po uroczystym zakończeniu uczniowie udali się do sal na ostatnie przedwakacyjne spotkanie. Na forum klasy otrzymali z rąk wychowawców świadectwa.
Wszystkim uczniom gratulujemy sukcesów i życzymy udanych i bezpiecznych wakacji.
10
Uroczystości partyzanckie
Dnia 16 czerwca poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej w Wąchocku uczestniczył w uroczystej Mszy Św. w rocznice śmierci dowódcy Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK Jana Piwnika "Ponurego"
Przedstawienie pt. "Brzydkie słowo"
Grupa siedmiorga uczniów naszej szkoły, pod kierunkiem p. Jolanty Susfał, przygotowała przedstawienie (na miarę prawdziwego teatru i w rzeczywistości przez teatry grane) pt. "Brzydkie słowo". Ten intrygujący tytuł rozpalał wyobraźnię widzów, tym bardziej, że jednym z głównych bohaterów spektaklu rzeczywiście było słowo, tak brzydkie, że cenzurant Pikacz nie pozwalał mu się nawet przedstawić publiczności, zagłuszając jego imię głośnym pikaniem. Brzydkie Słowo czuło się samotne, ponieważ nikt go nie lubił, nie chciał jego towarzystwa i czuło się samotne. Na szczęście posiadało ono prawdziwą przyjaciółkę Kulę/Piłkę, która, poświęcając mnóstwo energii i własny czas, pomagała Słówku wyjść z tarapatów. Szukając dla niego ratunku, zapewniała o swoim przywiązaniu i przekonywała, że przecież "nikt nie jest tak naprawdę brzydki, bo przecież liczy sie piękno wewnętrzne".
Treść przedstawienia z całą pewnością można określić jako metaforyczną oraz porównać do przypowieści, która poza znaczeniem dosłownym posiada jeszcze tzw. drugie dno, czyli znaczenie przenośne o ważniejszej wymowie oraz znaczeniu ogólnoludzkim i ponadczasowym. W tym przypadku chodziło o relacje międzyludzkie, o tolerancję, o dokuczanie innym, wyśmiewanie, alienowanie, niszczenie samooceny, prześladowanie słabszych lub innych, różniących się osób. Pięknie pokazano również prawdziwą przyjaźń, opierająca się na autentycznej pomocy, działaniu, nie tylko słowach. Czyli tematyka absolutnie wychowawcza, w sam raz dla młodzieży szkolnej.
Spektakl ten uczniowie naszej szkoły mogli zobaczyć w piątek, 7 czerwca, w sali MGOK w Wąchocku. Profesjonalna scena, oświetlenie, nagłośnienie, dekoracje pozwoliły poczuć się jak w prawdziwym teatrze, a gra aktorska szkolnych kolegów i koleżanek, stojąca na bardzo wysokim poziomie, dopełniała całości.
W celu zaprezentowania przedstawienia w środowisku lokalnym zostało ono wystawione dwa dni później w tym samym miejscu i zgromadziło całkiem sporą widownię złożoną zarówno z młodych jak i dorosłych widzów - mieszkańców Wąchocka i okolicznych miejscowości.
Oprócz tego nasza trupa aktorska dała jeszcze dwa występy gościnne. Na zaproszenie Dyrekcji Szkoły Społecznej oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Starachowicach przedstawiliśmy spektakl dla tamtejszych uczniów. Został on przyjęty bardzo dobrze zarówno przez uczniów (którzy żywiołowo reagowali na sytuacje dziejące się na scenie) jak i nauczycieli, a nasi aktorzy obdarowani symbolicznymi upominkami (w STO) oraz słodkim poczęstunkiem (W SP nr2).
Należy wspomnieć, że "Brzydkie słowo" to spektakl będący prawdziwym przedsięwzięciem, wymagający od naszych uczniów - młodych aktorów - ogromu pracy (bardzo dużo tekstu do nauczenia się) i poświęcenia; próby do niego trwały cztery miesiące i odbywały się tylko w soboty lub niedziele w MGOK-u, który użyczał nam w tym celu pomieszczeń.
Pora wreszcie wskazać pasjonatów, którzy z takim zapałem i samozaparciem doprowadzili do powstania opisanego spektaklu, a byli to: Kasia Kowalska (Brzydkie Słowo), Natalia Bielecka (Kula/ Piłka), Ola Nowak (Słownik), Tymon Margowniczy (Internet), Adrian Cioroch (Obce Słowo Adrian uczył się do tej roli mówić po czesku), Dominika Pomorska (Pikacz) oraz Kacper Szczepańczyk (Toperz,Futrzak). Opiekę nad uczniami sprawowała Jolanta Susfał.
7
Pradziejowe Krzemionki Opatowskie
W dniu 14 czerwca, korzystając z pięknej pogody, a nawet uciekając przed upałem, klasa 5a, 6 oraz 7a i 7b udały się do Krzemionek Opatowskich. Krzemionkowska kopalnia przedhistoryczna była wykryta w r. 1922 przez geologa J. Samsonowicza.
Odwiedzając kopalnie krzemienia, uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć miejsce niewiele zmienione od czasu, gdy przed kilku tysiącami lat wycofał się z nich ostatni neolityczny górnik.
Pracą w kopalniach zajmowały się wówczas wyspecjalizowane klany górników i producentów narzędzi krzemiennych, którzy posiadali odpowiednią wiedzę geologiczna i techniczną. Wysokość podziemi mieści się w przedziale między 55 a 120 cm, gdyż ławice krzemieni występują tylko w jednej, około metrowej grubości warstwie wapienia. Dlatego wszystkie prace trzeba było wykonywać „na klęczkach” lub leżąc. Warunki pracy pogarszała panująca tam stała, niska temperatura (od 5 do 9ºC) i bardzo wysoka wilgotność.
Krzemień pasiasty z Krzemionek był eksportowany na odległość nawet 660 km od kopalni. Wykonywano z niego masywne narzędzia rdzeniowe – ostrza siekier, które spełniały ważna rolę podczas prac ciesielskich i rolniczych, ale także potrafiono uzyskiwać długie wióry krzemienne (ponad 20 cm) służące do wyrobu noży, sierpów i innych drobniejszych narzędzi.
Uczniowie poznali kopalnie jamowe, niszowe, filarowo – komorowe
i komorowe. Ponadto mieli możliwość zapoznania się z rekonstrukcją wioski neolitycznej.
Obecna trasa podziemna liczy prawie 500 m długości i w najgłębszym miejscu osiąga 11,5 m. Umożliwia obejrzenie świetnie zachowanych wyrobisk pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego.
Wszystkim uczniom bardzo polecamy odwiedzić ten jakże bliski, ale mało znany zakątek naszego regionu.
Wędrówka korytarzami odcinka kopalni, w których panowała temperatura ok. 9ºC, w ten upalny dzień, wszystkim naszym wycieczkowiczom bardzo przypadła do gustu. Troszkę mniej chmary komarów….
Tekst: Ewa Śliwa
Spacerem po Wąchocku…
Jeden z ostatnich dni nauki w szkole klasy 3c i 3a gimnazjum wraz z wychowawcami-p.Beatą Woźniak i p.Michałem Lefkiem oraz p.Grażyną Łyżwińską spędzili na spacerze po Wąchocku. Główny punkt zwiedzania stanowił Klasztor O.Cystersów, Klasztorne Muzeum oraz kościół. Przewodnikiem po obiekcie był ks. Jakub Rochowski. Chłód surowych murów stworzył świetną atmosferę dla opowieści nie tylko o zakonnej regule, ale także o tradycjach powstania styczniowego i Armii Krajowej. Zbiory muzeum, szczególnie broń z okresu żałoby narodowej, II wojny światowej oraz rękopisy i listy wybitnych Polaków wywarły na uczniach duże wrażenie. Na odpoczynek znalazło się miejsce w pięknie zacienionych klasztornych ogrodach. Spacer śladami najbliższej tradycji i historii zakończył się… słodko- lodami o wybornych smakach.
1
„.. za naukę, jak żyć- dziękujemy!” - czyli Bal Absolwentów
Wiele wzruszeń, ale i radości dostarczyło nam wspólne spotkanie uczniów klas kończących szkołę ze wszystkimi nauczycielami, rodzicami i gośćmi podczas tradycyjnego Balu Absolwentów ZPO w Wąchocku, jakie miało miejsce 7 czerwca br.
Uroczystość rozpoczęły podziękowania od ostatnich już gimnazjalistów oraz uczniów klasy VIII dla wszystkich nauczycieli, dyrekcji, pracowników szkoły i rodziców - za trud włożony w naukę i wychowanie młodego pokolenia. Nie obyło się bez wiersza, piosenki, pięknej gry na skrzypcach, kwiatów dla wychowawców: p. Marii Ziewiec, p. Marleny Garbacz, p. Beaty Woźniak oraz p. Michała Lefka, a także dla dyrekcji Szkoły –p. Doroty Janas i p.Elżbiety Niedziałek.
Oficjalne rozpoczęcie balu stanowił tradycyjny polski taniec narodowy- polonez w wykonaniu absolwentów, przygotowanych przez p.M.Lefka i p.A.Parkę.
Następnie : zabawa, poczęstunek, prezentacja filmiku z życzeniami dla kl.VIII, róże dla wszystkich nauczycieli, pyszny tort i świetne humory! Bo już za chwilę absolwenci zanucą „Ostatni raz z moją klasą…”.
DZIEŃ DZIECKA W GRUPIE BIEDRONEK
Dzień Dziecka to szczególnie ważny dzień dla naszych maluchów. Dlatego też, powinien on być niezapomniany, przepełniony zabawą i radością. Przedszkolaki z grupy Biedronek z pewnością zapamiętają wspólny wyjazd do bawialni Bajkolandia w Starachowicach, zorganizowany w związku z ich świętem, jako niezwykłą przygodę.
Bajkolandia powstała w 2010 roku i jest obiektem, w którym wszystkie dzieci zapominają co to nuda. Mnóstwo atrakcji, które spełniają wymogi bezpieczeństwa zapewniają każdemu dobrą zabawę.
Po dwugodzinnej zabawie, wszyscy z uśmiechami na twarzy, pełni emocji, z mnóstwem przeżyć i wspomnień wracaliśmy do przedszkola.
Tekst: Anita Wałęga
7
XVII Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Dziecięcej im. Jana Brzechwy
W dniu 11 czerwca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XVII Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji Dziecięcej im. Jana Brzechwy zorganizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku. Zmagania odbyły się w dwóch kategoriach- uczniów klas I-III oraz IV-VII. Najlepsi recytatorzy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez organizatora konkursu. Jury po wysłuchaniu recytacji licznych reprezentantów szkół podstawowych z terenu naszej gminy postanowiło przyznać następujące równorzędne miejsca.
Klasy I-III
Miejsce pierwsze: Nadia El-Dursi, Julia Piętak, Gabrysia Połeć, Oliwia Rybicka
Miejsce drugie: Kamil Nowak, Iga Sabatowska, Oliwia Kowalska, Natalia Cholewińska, Marcelina Telka, Amelia Rymarska.
Miejsce trzecie: Julia Skowronek, Karina El-Dursi, Adam Połeć, Kacper Obarski, Paulina Szczykutowicz, Jakub Dróżdż, Patrycja Bolewska
Klasy IV-VIII
Miejsce pierwsze: Michał Grunt, Patrycja Dąbrowska, Lena Kowalik, Elena Staniszewska, Antoni Pająk, Julia Stojecka, Lena Bober, Wiktoria Malinowska, Gabrysia Grzelka, Paulina Sobkowicz, Laura Wałęga, Barbara Pietruszka
Miejsce drugie: Sebastian Rudzki, Emilia Szwed, Kornelia Grzegórska, Nikola Kozieł, Piotr Cieśliński, Ewa Baranowska, Natalia Głodek, Julia Wierzbińska, Maja Szpankowska, Oliwia Pomorska, Aleksandra Laskus, Wojtek Operacz, Madzia Śpiewak.
Miejsce trzecie: Julia Woźniak, Maja Mączyńska, Julia Juda, Lena Bobkiewicz, Maja Łabuda, Małgorzata Adamczyk, Dominika Rudzka, Patryk Wojciechowski, Krzysztof Grzelka.
7
PRZEDSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
Wspierając zainteresowania wychowanków literaturą dziecięcą oraz ich talent recytatorski po raz kolejny zorganizowaliśmy Przedszkolny Konkurs Recytatorski. Tym razem dzieci przygotowywały wybrane samodzielnie wiersze Jana Brzechwy. Konkurs odbywał się w dwóch etapach oraz dwóch kategoriach wiekowych. Z każdej grupy wyłoniono 3 laureatów, którzy pokazali swoje umiejętności w II etapie konkursu przed czteroosobowym jury : wicedyrektor placówki – p. Elżbiety Niedziałek, pań pracujących w bibliotekach- szkolnej i publicznej - p. Alicji i p. Joanny oraz nauczyciela uczącego języka angielskiego w przedszkolu – p. Małgosi.
Wszystkim dzieciom, które podjęły się dodatkowej pracy biorąc udział w konkursie należą się podziękowania za zaangażowanie i doskonałe przygotowanie do występu. Każdy z małych artystów, występujących zarówno w I jak i w II etapie konkursu, pięknie zaprezentował się przed publicznością.
Szczególnie gratulujemy tegorocznym laureatom konkursu:
- w grupie młodszej są to trzej chłopcy: Piotruś Węgrzyn(I miejsce), Kubuś Życiński (II miejsce), Piotruś Sajnóg (III miejsce)
- w grupie starszej: Agata Szymańska (I miejsce), Patrycja Samsonowska (II miejsce), Ksawery Drożdżał (III miejsce)
Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.
Tekst: Anita Wałęga
6
Symbole narodowe w klasach młodszych
W ramach obchodów 100- lecia odzyskania niepodległości uczniowie klas I-III uczestniczyli w konkursie plastycznym, którego tematem były polskie symbole narodowe. Najładniejsze prace wybrane przez wychowawczynie prezentowane są w salach lekcyjnych klas młodszych.
I i III miejsce koszykarek z ZPO Wąchock w Województwie Świętokrzyskim
W maju dziewczęta z klas V – VII wzięły udział w Finale Województwa Świętokrzyskiego Igrzysk Dzieci, który odbył się w Oleśnicy. Po zdecydowanych wygranych z drużynami z Kazimierzy Wielkiej, Rzepina i Oleśnicy nasze uczennice po raz pierwszy w historii zdobyły Mistrzostwo Województwa Świętokrzyskiego uzyskując awans do Finału Ogólnopolskiego w Żyrardowie ! Na co dzień koszykarki z Wąchocka biorą udział w szkoleniu z ramienia Polskiego Związku Koszykówki w ramach uczestnictwa w programie Szkolnych Młodzieżowych Ośrodków Koszykówki.
Wyniki naszej drużyny:
- Wąchock – Oleśnica 42:9
- Wąchock – Rzepin 60:14
- Wąchock – Kazimierza Wielka 69:14
Drużyna wystąpiła w składzie: Marta Szczykutowicz (kapitan), Natalia Garbala, Emilia Dąbrowska, Maria Rymarska, Martyna Żolińska, Weronika Dudek, Karolina Krzowska, Katarzyna Krzowska, Karina Szwed, Oliwia Biniek, Wiktoia Malinowska, Julia Witkowska. Trener: Michał Lefek
W czerwcu w Starachowicach odbył się finał wojewódzki w kategorii starszych dziewcząt z klas VIII i 3 Gimnazjum. Nasza drużyna awans do imprezy uzyskała po bardzo wysokim zwycięstwie w półfinałowym spotkaniu w Skarżysku z drużyną gospodarzy. W samym finale uczennice ZPO Wąchock zdobyły 3 miejsce wygrywając jedno spotkanie i raz ulegając drużynie z Oleśnicy. To kolejne miejsce na podium wąchockich koszykarek.
Drużyna wystąpiła w składzie: Aleksandra Staś (kapitan), Julia Adamczyk, Iga Fabijańska, Dominika Pomorska, Patrycja Bukowska, Julia Zając, Natalia Oliwia Dąbrowska, Natalia Dąbrowska. Trener: Michał Lefek
Finał Ogólnopolski
Koszykarki ZPO Wąchock na Mistrzostwach Polski Szkół Podstawowych!
W piątek zakończył się Finał Ogólnopolski w Koszykówce Dziewcząt Szkół Podstawowych, który odbył się w Żyrardowie. Po raz pierwszy w historii województwo świętokrzyskie reprezentowały dziewczęta z Zespołu Placówek Oświatowych z Wąchocka. To ogromny sukces naszych zawodniczek trenujących na co dzień w Szkolnym Młodzieżowym Ośrodku Koszykówki, będącym elementem szkolenia młodych koszykarek z ramienia PZKosz. . Podczas 4 - dniowego pobytu dziewczęta rywalizowały z mistrzyniami 15 województw.
Drużyna wyjechała na turniej pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego Michała Lefka i Melanii Żurowskiej. W Finale Krajowym nie udało się wygrać żadnego ze spotkań, choć różnice w niektórych meczach były naprawdę niewielkie i dziewczęa mogły schodzić z każdej rywalizacji z podniesionymi głowami. Rozegrały mecze z bardzo mocnymi rywalkami, które na arenie krajowej rywalizują od lat. Pozostał lekki niedosyt, gdyż przynajmniej dwa spotkania można było przesądzić na naszą korzyść, a drugi mecz z najlepszą drużyną z Malopolski – Bochnią, zakończył się przegraną jedynie jednym koszem. Trzeba się jednak cieszyć z tego co udało się ugrać i osiągnąć na przełomie całego roku i docenić dziewczyny za bardzo ciężką pracę, którą wykonały na treningach i podczas zawsze zaciętej walki na boisku. Trener, zawodniczki i rodzice chcieli bardzo serdecznie podziękować za wsparcie firmie Lewiatan z Wąchocka, która zakupiła dla dziewcząt nowe stroje i koszulki rozgrzewkowe oraz w sposób znaczący wspomogła finansowo wyjazd naszej drużyny. Ogromne podziękowania kierujemy też do Gminy Wąchock i burmistrza Jarosława Sameli, za sfinansowanie kolejny raz transportu na turniej i wspieranie rozwoju koszykówki w naszym mieście. Wsparcia udzielili nam też właściciele Baru Żarcik, za co również jesteśmy bardzo wdzięczni. Dodatkowo właściciel sklepu Lewiatan z naszego miasta, zadeklarował długofalową i regularną pomoc w zbliżającym się roku, co znacznie zwiększy jakość naszych dalszych działań. A kolejne z nich już w sierpniu bo ponad 20 naszych zawodniczek weźmie udział w obozie sportowym w Sopocie.Drużyna wystąpiła w składzie: Marta Szczykutowicz (kapitan), Natalia Garbala, Emilia Dąbrowska, Maria Rymarska, Martyna Żolińska, Weronika Dudek, Karolina Krzowska, Katarzyna Krzowska, Karina Szwed, Oliwia Biniek, Wiktoia Malinowska, Julia Witkowska. Trener: Michał Lefek
Archiwum Aktualności