22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi w związku z tym cały poprzedzający to święto tydzień, prowadziliśmy w najmłodszej grupie przedszkolnej zajęcia związane z ekologią i ochroną środowiska.
Kto z nas chciałby pić lub kąpać się w brudnej, zanieczyszczonej wodzie? Raczej nikt, dlatego naszym zadaniem jest dbanie o zasoby wodne, by z kranu leciała przeźroczysta woda, a nie szarobura. „Misie” doskonale wiedzą, kiedy zwierzęta zamieszkujące tereny wodne są szczęśliwe, a kiedy jest im smutno lub chorują. Przygotowaliśmy wielkie akwarium, z jednej strony woda była czyściutka z pięknymi roślinami i zadowolonymi zwierzętami, a z drugiej, zanieczyszczona ze smutnymi lub martwymi rybami… Dbanie o jakość wody jest naszym obowiązkiem, dlatego też nabywanie właściwych nawyków jest ogromnie ważne w edukacji najmłodszych dzieci.
Po co sadzimy kwiaty, krzewy, drzewa oraz inne rośliny? Dlaczego są one nam tak bardzo potrzebne? Jakie zwierzęta żywią się nektarem z kwiatów, co potem się dzieje? Na te i inne pytania „Misie” już znają odpowiedź. Wspólnie posadziliśmy kilka rodzajów kwiatów przed naszą placówką, by nie tylko cieszyły oko, ale także były pożywieniem dla wielu pożytecznych owadów.
Rozmawiając o ochronie środowiska poruszyliśmy także tematy związane z odżywianiem. Obecnie wielu z nas dba o to co je, dba o jakość produktów, stara się by były one jak najbardziej naturalne, nieprzetworzone. Wiele osób zakłada małe ogródki, nawet na balkonie, by cieszyć się ze świeżych i niepryskanych warzyw, takich jak szczypiorek, sałata czy rzodkiewka. By zachęcić dzieci do spożywania zdrowego jedzenia zrobiliśmy zajęcia kulinarne, na których przygotowywaliśmy kanapki z warzyw i innych dobrej jakości smakołyków. Wszystkie z chęcią i wielkim apetytem zjadły zrobione przez siebie przekąski, twierdząc, że były bardzo smaczne😊
Z okazji Dnia Ziemi dzieci z grupy „Jagódki” przygotowały program artystyczny, który oglądaliśmy z wielkim zaciekawieniem. Dzięki niemu utrwaliliśmy wiele informacji dotyczących ochrony środowiska, między innymi segregowania śmieci, dbania o porządek w lasach i najbliższym otoczeniu, szanowania nawet tych najmniejszych żyjątek, a także zachowań proekologicznych.
Zachowania ekologiczne to także ponowne wykorzystywanie rzeczy lub produktów, które jeszcze mogą nam się wiele razy przydać. Coraz częściej pamiętamy by zabierać ze sobą do sklepu torbę na zakupy wielokrotnego użytku lub zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach, zaopatrujemy się w butelki filtrujące wodę kranową. Z pozornie zakwalifikowanych odpadów można również wykonać zabawki lub innego rodzaju przedmioty. W naszym Przedszkolu powstała wystawa „Coś z niczego”, na której doskonale widać, że wszystko może się przydać😊 Rakiety, samoloty, kwiatki, kuchenka, słoń, instrumenty muzyczne, postacie czy zwierzątka to tylko niektóre spośród wielu prac, jakie wykonały przedszkolaki ze swoimi rodzicami. Pomysłowość oraz kreatywność przeszła nasze oczekiwania. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie😊
M. Wejner, K. Ciepielewska