W dniu 23 maja odbyła się wycieczka klas pierwszych do Kielc i Wygwizdowa. W Manufakturze Słodyczy uczniowie poznali sposób produkcji karmelu. Uczestniczyli w wytwarzaniu lizaków i cukierków. Każdy uczestnik projektu ''Magia Karmelu" otrzymał lizaka, którego samodzielnie wykonał. Następnie uczniowie udali się do Wygwizdowa, gdzie zwiedzali tamtejsze zoo. Zobaczyli tam wiele interesujących zwierząt z całego świata. Największe wrażenie zrobiły na nich piękne pawie, wielbłąd i młode lwy. Dzieci skorzystały również z atrakcji parku linowego znajdującego się na terenie kompleksu. Prawdziwą frajdą była dla nich ''kąpiel" w basenie z kulkami. Na wycieczce dzieci bawiły się świetnie. Dobrej zabawy nie popsuł im nawet padający ciągle deszcz.
Wycieczka klas pierwszych
Wyniki głosowania online w X Szkolnym Konkursie Fotograficznym „Fizyka w obiektywie"
”
I miejsce zdjęcie nr 11 – Julia Zając kl. 3a
II miejsce - zdjęcie nr 39 - Joanna Herman kl. 3C
III miejsce - zdjęcie nr 36 - Dominika Pomorska kl. 3a
Gratulujemy zwyciężczyniom i życzymy dalszych sukcesów!!!
Przedszkolaki z grupy „Motylki” w pracowni muzycznej
W ramach projektu „Mali muzykanci” przedszkolaki odwiedziły pracownię muzyczną w naszej szkole. Pracownią opiekuje się p. Ewa Śliwa. Pani Ewa bardzo miło przywitała dzieci. Pokazała różne instrumenty muzyczne np. pianino, kibord, talerze, trójkąt, grzechotki i wiele innych. Przedszkolaki mogły zagrać na nich wszystkich. Ponadto przy akompaniamencie pianina dzieci mogły pośpiewać swoje ulubione piosenki. Na pewno było to niezapomniane przeżycie.
„Motylki” na wycieczce do Zoo Leśne Zacisze
30 maja dzieci z grupy „Motylki” wraz z rodzicami wybrały się na wycieczkę autokarową do Mini Zoo „Leśne Zacisze” w Lisowie. Na początku dzieci zwiedzały Mini Zoo. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć m.in.: zebry, antylopy, szopy, skunksy, wielbłąda, owce, kozy, kuce, pawie, bażanty, papugi. Dzieci dowiedziały się wiele ciekawostek o zwierzętach i ptakach. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami dostarczył im wiele radości.
Po zwiedzeniu Mini Zoo przedszkolaki udały się na poczęstunek – kiełbaskę z grilla. Po zregenerowaniu sił czekała na nich jeszcze jedna atrakcja. Dzieci radosnymi okrzykami wbiegły na ogromny plac zabaw, gdzie mogły robić to, co najbardziej lubią. Miały okazję skorzystać z trampoliny, basenu z piłkami, karuzeli, parku linowego, a nawet zagrać w kręgle, warcaby czy szachy. Dzieci zmęczone, ale szczęśliwe wróciły do przedszkola.
Dzień Mamy i Taty w gr. „Motylków”
W grupie „Motylki”, 27 maja odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty, podczas której przedszkolaki zaprezentowały swój program taneczno – wokalno - recytatorski.
Po występie były życzenia, całusy, prezenty oraz wiele uśmiechów i radości. Za swoje popisy przedszkolaki zostały nagrodzone burzą braw.
Takie uroczystości w gronie rodzinnym pozwalają umacniać rodzinne więzi, uczą miłości, szacunku, przywiązania, a dzieciom pozwalają zaprezentować zdobyte wcześniej umiejętności.
Rodzicom życzymy Wszystkiego Najlepszego z okazji Waszego Święta!/ Katarzyna Krasowska
PRZEDSZKOLAKI WIEDZĄ JAK DBAĆ O ZDROWIE
Dbamy o to, aby nasze przedszkole było bezpieczne i przyjazne, promujące zdrowy styl życia, poprzez szerzenie wiedzy o zdrowiu. Dlatego też zorganizowaliśmy „Dni Zdrowia”, podczas których propagowaliśmy wśród najmłodszych zdrowe nawyki żywieniowe i uświadamialiśmy rolę aktywności fizycznej dla naszego zdrowia oraz właściwych zachowań zapewniających prawidłową postawę ciała.
Do współpracy zaprosiliśmy szkolna intendentkę, panią Krystynę Bilską, która na co dzień dba o prawidłowe odżywianie wszystkich naszych wychowanków. Pani Krysia opowiedziała dzieciom o tym, jakimi zasadami i wytycznymi kieruje się ustalając dla nich tygodniowy jadłospis. Dzieci miały wiele pytań dotyczących zdrowych i szkodliwych produktów, na które nasz gość cierpliwie odpowiadał.
Swoją wiedzą na temat dbania o właściwą postawę ciała podzieliła się również pracująca w przedszkolu jako pomoc nauczyciela, pani Ewelina Pająk, będąca wykwalifikowanym fizjoterapeutą. Pod jej kierunkiem dzieci wykonywały ćwiczenia, które mają pozytywny wpływ na sylwetkę i prawidłową postawę ciała. Po wspólnych zajęciach każda z grup przedszkolnych udała się do sali w celu przygotowania zdrowego przysmaku. Motylki wyciskały świeży sok, Biedronki miksowały owocowo – szpinakowe koktajle, Wiewiórki wykonywały owocowe szaszłyki a Muchomorki zdrowe kanapki.
Z pewnością dzieci po powrocie do domu dzieliły się z rodzicami nowo zdobytą wiedzą na temat zdrowia.
Tekst Anita Wałęga
Dzień Języków Obcych
Dnia 29 maja 2019r. w szkole odbył się Dzień Języków Obcych. W ramach tego dnia uczniowie przygotowali plakaty promujące naukę języków obcych, które na stelażach zostały zaprezentowane na szkolnym korytarzu. Zostały także przygotowane wierszyki, rymowanki oraz sentencje na temat korzyści z nauki języków. Uczniowie zostali poproszeni o przygotowanie różnych smakołyków w postaci ciast i ciasteczek popularnych w krajach europejskich. Z pomocą nauczycieli przygotowali przepisy tychże kulinariów w języku angielskim i niemieckim, które to były dostępne w wielu egzemplarzach dla wszystkich zainteresowanych. Wśród tradycyjnych oraz znanych i lubianych słodkości można było skosztować ciasto drożdżowe, rurki z bitą śmietaną, ciasteczka żurawinowe, `Murzynka`,tartę, tiramisu oraz ciasto szpinakowe, które zrobiło największą furorę szybko znikając ze stołu trafiając w podniebienia wielu łasuchów. W tle można było posłuchać tradycyjnej muzyki pochodzącej z różnych krajów.
Nauczyciele przeprowadzili kilka konkursów językowych, między innymi:
- Konkurs wiedzy z kultury krajów anglojęzycznych dla klas gimnazjalnych
I miejsce- Julia Zając 3A
II miejsce- Błażej Kowacz 3C
III miejsce- Julia Adamczyk 3A
Uczniowie otrzymali nagrody w postaci różnych gadżetów z wydawnictwa Macmillan
- Konkurs z języka angielskiego dla uczniów klasy V
I miejsce- Michał Grunt 5A
II miejsce- Antoni Pająk 5A
III miejsce- Oliwia Biniek 5A
Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody w postaci różnych gadżetów z wydawnictwa Macmillan
3 . Konkurs z języka angielskiego dla uczniów klas IV , VI, VII
I miejsce - Cezary Głowacki 4A
II miejsce Igor Głowacki 4A
III miejsce Mikołaj Stodulski 4A
Klasa IVb
I miejsce Gabriela Grzelka
II miejsce Julia Dwojewska
III miejsce Jakub Sowa
Klasa VI
I miejsce Kacper Adamczyk
II miejsce Natalia Głodek
III miejsce Rafał Szlompek
Klasa VIIb
I miejsce Julia Kułaga
II miejsce Marta Szczykutowicz
III miejsce Mateusz Zyciński
4. Konkurs znajomości języka angielskiego Macmillan Primary School Tournament. Uczestnicy rozwiązywali test, który trwał 45 minut i składał się z zadań zamkniętych i otwartych. Musieli oni wykazać się znajomością rożnych struktur gramatyczno-leksykalnych.Konkurs polegał na wyłonieniu trzech zwycięzców w każdej klasie.
kl Ia
I miejsce – Stodulska Natalia
II miejsce – Sobkowicz Weronika
III miejsce – Wojtachnio Joanna ex aequo Szmalec Julia
kl Ib
I miejsce – Przybylska Nikola
II miejsce – Celary Maja
III miejsce – Rogala Michał ex aequo Juda Amelia
Drodzy Uczniowie!
W naszej szkole rozpoczyna swoje funkcjonowanie „Skrzynka zaufania”.
Do „skrzynki zaufania” dzieci i młodzież z naszej szkoły mogą pisać:
- listy dotyczące wszystkiego, czego nie lubią, czego się obawiają, co ich niepokoi, co chcieliby zmienić, co ich denerwuje, o czym boją się powiedzieć wprost: o kolegach, nauczycielach, o sobie,
- jeśli komuś z Waszego otoczenia dzieje się krzywda,
- jeśli byliście świadkami czynów niezgodnych z prawem.
- swoje pomysły, propozycje i sugestie dotyczące życia szkoły i działalności szkolnych organizacji
- swoje podziękowania i inne ciepłe słowa dla członków społeczności szkolnej.
Skrzynka stwarza nam wszystkim perspektywę na to, by w naszej szkole wszyscy czuli się bezpiecznie, by atmosfera w niej panująca służyła nauce i prawidłowemu rozwojowi dzieci i młodzieży.
Pisząc uczniowie podają imię i klasę (co ułatwia sformułowanie porady i przyspiesza odpowiedni sposób postępowania ).
Zapewniamy dyskrecję!!!
Piszcie na adres:
pedagog.zpowachock@wp.pl
ZASADY KORZYSTANIA ZE SKRZYNKI ZAUFANIA
1. Podpisuj swój list - przynajmniej imię i klasa (to ułatwi nam sformułowanie porady bądź rozwiązanie problemu).
2. Zapewniamy dyskrecję.
3. Nie traktuj korespondencji jako żartu lub formy obmowy kogoś.
4. Nikt nie będzie Cię oceniać. Jesteś ważna/y niezależnie od tego, w jakiej sprawie napiszesz.
5. Pomożemy Ci w każdym problemie, z którym nie potrafisz sobie poradzić.
6. Pomoc, jaką zorganizujemy, zależy od rodzaju zgłoszonej sprawy. Może być to m. in.:
a. indywidualna rozmowa ze specjalistą, np. pedagogiem, psychologiem,
b. współpraca dyrekcji, nauczycieli (m. in. wychowawców, opiekunów organizacji szkolnych), rodziców i uczniów w celu rozwiązania danego problemu,
c. mediacje (w tym rówieśnicze).
8. Nie ma problemów ważnych i nieważnych – możesz pisać w każdej sprawie, która jest dla Ciebie trudna.
9. Na Wasze pomysły, propozycje, pytania i sugestie odpowiadać będziemy osobiście lub pisemnie na tablicy ogłoszeń Samorządu Uczniowskiego.
Pedagog szkolny
Marcin Paduch
ŚLADAMI MISTRZA JANA Z CZARNOLASU
W czwartek 30 maja uczniowie klas VI i VIIa,b odbyli autokarową wycieczkę do Czarnolasu, Zwolenia i Nałęczowa. Była to wycieczka literacka, nawiązująca do materiału realizowanego na lekcjach języka polskiego w kl. VII i VIII. W Czarnolesie i Zwoleniu uczniowie przenieśli się do epoki renesansu, poznali najciekawsze epizody z życia Jana Kochanowskiego, posłuchali fragmentów jego utworów. Dzieci zobaczyły także dwa najcenniejsze eksponaty czaroleskiego muzeum: oryginalne drzwi z domu Mistrza Jana oraz jego fotel, w którym siedząc, być może pisał swoje fraszki i treny.
W Nałęczowie uczniowie odwiedzili chatę Stefana Żeromskiego, która od wiosny do jesieni służyła pisarzowi jako pracownia. Wycieczkę zakończył spacer po parku zdrojowym.
Konkurs z wiedzy o teatrze
Ambicją nauczycieli naszej szkoły jest, aby uczniowie opuścili ją wszechstronnie wyedukowani. Liczy sie wiedza nie tylko książkowa, ale też umiejętność zachowania się w różnych miejscach i sytuacjach życiowych.
I właśnie w konkursie sprawdzającym te dwa rodzaje wiedzy rywalizowali ze sobą uczniowie klas trzecich gimnazjum i ósmej - jako nasi -- za chwilę - absolwenci. A konkurs dotyczył wiedzy o teatrze. Obok pytań odnoszących się do dramatu jako sztuki przygotowanej do pokazania na scenie, młodzież musiała wykazać się wiedzą na temat pracowników teatru, aktorów, rodzajów spektakli, dekoracji, rekwizytów, a nawet lalek
z przedstawień kukiełkowych. Nie obyło się bez sprawdzenia wiedzy na temat zachowania się w teatrze. Były pytania poważne, żartobliwe, ale największe zainteresowanie u widzów wzbudziły zadania stricte aktorskie, czyli wyrażanie emocji, naśladowanie różnych postaci, zwierząt, a wreszcie odgrywanie krótkich scenek pantomimicznych.Śmiech, zabawa, głośny doping oraz odgadywanie pokazywanych obrazów tak zachęciły do zabawy publiczność, że znalazło sie wielu chętnych do pochwalenia sie własnymi umiejętnościami aktorskimi. Ostatecznie okazało sie, że mamy w szkole wiele ukrytych aktorskich talentów.
Wycieczka do Chęcin
W dniu 31 maja 2019r. klasa druga B i klasa trzecia pod opieka wychowawczyni uczestniczyła w wycieczce autokarowej do Chęcin. Uczniowie odwiedzili Centrum Nauki Leonardo da Vinci gdzie mieli okazję obejrzeć dwie wystawy o charakterze multimedialno – mechatronicznym: „Człowiek – niezwykła maszyna”, podejmującą zagadnienia związane z budową i funkcjami życiowymi człowieka oraz „Człowiek – trybik w machinie przyrody”, dotyczącą zagadnień ekologiczno – przyrodniczych. Z okazji Dnia Dziecka Centrum Nauki przygotowało festyn obejmujący pokaz ratownictwa, konkurs i zabawy dla dzieci oraz pokaz karate. Uczniowie mieli także okazję poznać pracę policji i dowiedzieć się w jaki sposób badane są ślady pozostawione na miejscu przestępstwa. Następnie, uczestnicy wycieczki zwiedzili z przewodnikiem Królewski Zamek w Chęcinach i renesansową kamienicę „Niemczówkę” gdzie zobaczyli m. in. makietę odwzorowującą stan zamku z XVII wieku, wystawę reprodukcji zdjęć z kręconego w pobliżu chęcińskiego zamku filmu „Pan Wołodyjowski” oraz zbrojownię z replikami militariów od XI do XVII w.
Konkurs z okazji Dnia Europy i Dnia Języków Obcych
W dniu 29 maja 2019 r. klasy 1-3 uczestniczyły w prezentacji plakatów oraz konkursie z okazji dnia Europy i Języków Obcych przygotowanym przez panią Małgorzatę Oziomek. Reprezentanci klas zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi Unii Europejskiej, ciekawostek związanych z krajami naszego kontynentu oraz językami, którymi mówią jego mieszkańcy. Rywalizacja był zawzięta i bardzo wyrównana. W związku z tym organizatorka zmagań uczniów klas młodszych zdecydowała o przyznaniu nagrody- słodkiego poczęstunku wszystkim rywalizującym klasom.
Młodzi Głosują – wybory do Parlamentu Europejskiego 2019
Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Młodzi głosują – wybory do Parlamentu Europejskiego 2019”. Projekt realizowany jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Celem akcji „Młodzi głosują” jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach poprzez:
- umożliwienie młodym udziału w wyborach szkolnych i oddania głosu na konkretne komitety wyborcze;
- dostarczenie informacji na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów;
- zaangażowanie w działania na rzecz wysokiej frekwencji wyborczej, skierowane do dorosłych wyborców.
Młodzi ludzie – także niepełnoletni – mają swoje zdanie i poglądy. Program „Młodzi głosują” daje im możliwość wypowiedzenia się w ważnych sprawach dla kraju i wspólnoty europejskiej.
W ramach programu w szkole 21 maja zostały zorganizowane młodzieżowe wybory do Parlamentu Europejskiego. Zostały powołane złożone z uczniów komisje wyborcze odpowiedzialne za prawidłowy przebieg wyborów. Uprawnieni do głosowania byli uczniowie starszych klas szkoły podstawowej
(od klasy VI do VIII) oraz III klas gimnazjum – 131 uczniów.
Wyniki wyborów:
Oddanych głosów: 82
w tym:
- głosów ważnych: 80
- głosów nieważnych: 2
KWW KONFEDERACJA BRAUN LIROY NARODOWCY - 28 głosów
KW WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA - 8 głosów
KWW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD N. ZIELONI - 4 głosy
KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ - 16 głosów
KWW LEWICA RAZEM - PARTIA RAZEM , UNIA PRACY, RSS - 7 głosów
KWW KUKIZ ' 15 - 10 głosów
KWW POLSKA FAIR PLAY BEZPARTYJNI GWIAZDOWSKI - 3 GŁOSY
KKW POLEXIT JAOLICJA - 4 głosy
Członkowie Komisji Wyborczej: Wiktoria Dziurzyńska, Aleksandra Laskus, Daria Połeć, Oliwia Śpiewak, Ewa Jaros
Koordynatorka akcji: Katarzyna Duda
Zielona Szkoła 2019
W dniach 20-25 maja 2019 roku uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych z klas IV-V wraz z opiekunami przebywali na Zielonej Szkole w Łebie.
Pierwszy dzień upłynął im na podróży do Łeby, ale popołudnie spędzili już na spacerze brzegiem morza. Dla wielu z nich było to pierwsze spotkanie z polskim morzem- Bałtykiem.
Drugi dzień uczestnicy spędzili w Słowińskim Parku Narodowym , gdzie mogli wspinać się na wydmy a także podziwiać walory przyrodnicze tutejszego parku narodowego. Wyprawa ta wywarła na uczniach niesamowite wrażenie, widoki zapierały dech w piersiach. Dużo frajdy sprawił też przejazd meleksem. Droga powrotna to długi spacer brzegiem morza.
W środę udaliśmy się na wycieczkę do Gdyni i Sopotu, gdzie zwiedzaliśmy Akwarium Gdyńskie , w którym znajdują się niezwykłe gatunki ryb i płazów pochodzące z różnych zakątków świata. Zwiedziliśmy także Dar Pomorza nazywany też Białą Fregatą. Ten słynny statek pływał po morzach i oceanach aż do 1982 roku. Popołudnie upłynęło nam na spacerze po sopockim molo a wieczór na zabawach sportowych na plaży.
Kolejnym celem naszej wyprawy było Sławutowo, miejsce , w którym znajduje się rekonstrukcja osady średniowiecznej z przełomu IX-X wieku. Przekraczając jej granice przenieśliśmy się w świat naszych praojców, zobaczyliśmy jak żyli i czym się zajmowali. Uczestniczyliśmy tu w zajęciach warsztatowych „Zdobienie skóry”, poznaliśmy też wiele średniowiecznych zabaw. Po pełnym wrażeń pobycie zakupiliśmy pamiątki i udaliśmy się do Władysławowa. Dużą atrakcją był pobyt na basenie w Cetniewie, gdzie aktywnie, na wesoło spędziliśmy czas.
Ogromne wrażenie wywarł na nas pobyt w Oceanarium Prehistorycznym w Sarbsku, które mogliśmy zwiedzać w piątek. Park ten oprócz flory oraz fauny mórz i oceanów pokazuje także kulturę i historię regionu Pomorza. Uczestniczyliśmy w karmieniu fok, w akrobatycznych pokazach uchatek. Mogliśmy zobaczyć płetwonogi z bliskiej odległości. Udaliśmy się także w morską, prehistoryczną podróż 3D. Zwiedziliśmy Muzeum Marynistyczne, Park Miniatur Latarni Morskich i Wrak na Wspak-Galeon Solen.
Sobota była ostatnim dniem Zielonej Szkoły. Pakowanie, sprzątanie… Nikt tego nie chciał. Po śniadaniu wszyscy opuściliśmy hotel zostawiając w nim ład i porządek. Po zapakowaniu bagażu do autokaru i zostawieniu kluczy, o godzinie 9.00, wyruszyliśmy w drogę powrotną. Była to bardzo ciekawa, przyjemna i wesoła podróż. W godzinach południowych czekał na nas obiad w McDonaldzie. Około godziny 18.30 dotarliśmy do Wąchocka, gdzie każdego z nas powitali stęsknieni rodzice.
Mimo bogatego programu, nie zabrakło czasu na dobrą zabawę. Miło było spędzić czas wśród dobrych przyjaciół. I choć pogoda była piękna, morze fascynujące, nadszedł czas powrotu. Z pobytu w Łebie przywieźliśmy mnóstwo pamiątek i wrażeń. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, poznaliśmy historię, tradycję Pomorza. Przez cały czas byliśmy razem i to kolejna wartość płynąca z wyjazdu.
Dziękujemy opiekunom za sprawowanie nad nami opieki a wszystkim uczestnikom za wspaniałe poczucie humoru podczas całej Zielonej Szkoły!!!!!!!!!!!!!!
„POCZYTAJ MI MAMO” – AKCJA CZYTELNICZA W PRZEDSZKOLU
Po raz kolejny organizujemy w naszym przedszkolu akcję promującą głośne czytanie dzieciom. Tym razem do współpracy zaprosiliśmy rodziców przedszkolaków. Nasi goście biorący udział w akcji głośnego czytania , przynosili książki wybrane wspólnie z dzieckiem w domu. Oprócz doskonałych pozycji z literatury dziecięcej, niosących przesłania nie tylko dla najmłodszych słuchaczy, nie brakowało również dodatkowych atrakcji przygotowanych przez rodziców jak np. maskotki będące uzupełnieniem czytanego opowiadania czy też kolorowanki.
Bardzo dziękuję mamom: Ali, Mateusza, Antosia, Kuby i Weroniki z grupy Biedronek, za chęć współpracy i wsparcie dla naszej akcji.
Tekst : Anita Wałęga
Wycieczka do Lublina
W dniu 22 maja grupa 42 uczniów najstarszych klas naszej szkoły wzięła udział w wycieczce. Młodzież miała okazję zwiedzić Muzeum na Majdanku - dawny Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady z okresu II wojny światowej oraz największe zabytki Lublina, z nastawieniem na Stare Miasto. Majdanek był pierwszym punktem wycieczki. Rozległy teren, na którym ustawione są poobozowe baraki, zwierające wewnątrz wystawy, przybliżające obozowe życie więźniów, ich pracę, trudy życia, pasje - obecne mimo wszechogarniającej śmierci - zrobiły na młodzieży duże wrażenie. Sterty ubrań, butów, przedmiotów codziennego użytku odebrane więźniom lub po nich pozostałe, a szczególnie zachowane komory gazowe i piece krematoryjne młodzież oglądała z należną powagą. Należy sądzić, iż wyryte na kamiennym obelisku hasło "Nasz los niech będzie dla was przestrogą" pozostaną w pamięci młodych ludzi na długo i wywołają swoiste refleksje.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta Lublina - jednego z najstarszych królewskich miast polskich, posiadającego królewski zamek. Tu w programie znalazły się: Plac i Wzgórze Zamkowe z Basztą i Kaplica Trójcy Św., Brama Grodzka, Plac po Farze, Rynek z kamienicami ( i ich ciekawymi historiami), Bazylika i klasztor oo. Dominikanów, Wieża Trynitarska, Archikatedra lubelska (z zakrystią akustyczną, skarbcem i Kryptami), Muzeum Miasta Lublina, Ratusz oraz Krakowskie Przedmieście. Mnóstwo obiektów i wiele ciekawej historii oraz ciekawostek przekazywał pan przewodnik Krzysztof Szyszka. Posiadał on prawdziwie imponującą wiedzę, a co najważniejsze, potrafił ją w przystępny sposób przekazać młodzieży, która nie jest najłatwiejszym odbiorcą.
Czas zwiedzania minął szybko, a droga powrotna upłynęła w wesołej atmosferze. Okazało się, że młodzież naszej szkoły zna wiele piosenek i potrafi śpiewać, tak że nasz "wesoły autobus" szczęśliwie powrócił do domu. Nawet pogoda, która rankiem budziła wielki niepokój, znacznie się poprawiła, co było dodatkowym atutem. Opiekę nad uczniami sprawowali: Jolanta Susfał, Marlena Garbacz, Aldona Parka oraz katecheta o. Kajetan Paweł Kaczorowski.
Tego rodzaju przedsięwzięcia niewątpliwie posiadają same dobre strony, bowiem wiadomo, że młodzież powinna znać historię swojego kraju i swojego narodu. Takie wycieczki poszerzają wiedzę i horyzonty, pobudzają wrażliwość, wywołują refleksje.
Jolanta Susfał
DZIEŃ FLAGI W PRZEDSZKOLU
Obecny rok szkolny obfitował w naszym przedszkolu w działania o charakterze patriotycznym. Narodowe święta majowe również przyczyniły się do poruszania podczas zajęć tematów związanych z Polską - naszą ojczyzną.
Z okazji Dnia Flagi obchodzonego 2 maja, wyruszyliśmy także z przedszkola na spacer po ulicach Wąchocka z samodzielnie wykonanymi lub przyniesionymi do przedszkola flagami. Aby dodatkowo zaznaczyć wagę tego wydarzenia, ubrania dzieci były w barwach narodowych – bieli i czerwieni, za co dziękujemy również rodzicom, którzy o taki strój zadbali.
Tego typu akcje przyczyniają się do poczucia u dzieci przynależności narodowej i kształtują poczucie dumy z bycia Polakiem.
Tekst: Anita Wałęga
PRZEDSZKOLAKI DBAJĄ O PLANETĘ
Wszyscy powinniśmy mieć świadomość, że ochrona środowiska, w którym żyjemy, jest jednym z podstawowych obowiązków każdego człowieka. Kształtowanie właściwej postawy wobec przyrody należy rozpocząć już od najmłodszych lat, dlatego też w naszym przedszkolu nie zapominamy o różnorodnych akcjach i szczególnych datach związanych z ochroną naszej planety.
Obchodząc Światowy Dzień Ziemi zorganizowaliśmy ekologiczny happening na ulicach Wąchocka promujący postawy proekologiczne w środowisku lokalnym. W grupach przedszkolnych odbyły się zajęcia o tematyce ekologicznej, przygotowywaliśmy tablice tematyczne oraz różnorodne prace plastyczne związane z tą tematyką.
W naszym przedszkolnym ogródku każda z grup podjęła się zagospodarowania kwiatowego klombu.
Dzieci wykazują zainteresowanie przekazywaną wiedzą na temat roli człowieka w ochronie życia na naszej planecie i zapewnienia wszystkim gatunkom optymalnych warunków do rozwoju, więc mamy nadzieję, że wyrosną z nich prawdziwi PRZYJACIELE PRZYRODY.
Tekst: Anita Wałęga
PRZEGLĄD LITERATURY I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ
Dn.17 maja br. odbył się Szkolny Przegląd Literatury i Pieśni Patriotycznej, w którym udział wzięło 27 uczniów z klas IV-VIII i 3 klas gimnazjalnych.
Impreza rozpoczęła się jednak od uroczystego wręczenia przez p. wicedyrektor Elżbietę Niedziałek -dyplomów i nagród dla najlepszych uczestników Szkolnego Konkursu Ortograficznego, przeprowadzonego w lutym br. w dwóch kategoriach wiekowych przez p. Beatę Woźniak i p. Małgorzatę Jaros.
Następnie przedstawiciele kolejnych klas zaprezentowali przygotowane przez siebie piękne recytacje, występy wokalne oraz grę na pianinie, wszystko o treści i charakterze patriotycznym. Usłyszeliśmy więc m.in. wiersze Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Tadeusza Różewicza, Cypriana Kamila Norwida, prozę Stefana Żeromskiego i Henryka Sienkiewicza, pieśni np.: ”Warczą karabiny”, „Rozkwitały pąki białych róż” oraz melodię Ogińskiego- „Pożegnanie Ojczyzny”. Prezentację zakończyła sugestywna inscenizacja fragmentu powieści „Krzyżacy” - w wykonaniu klasy VIIa.
Projekt, którego koordynatorem była p. Beata Woźniak, został zrealizowany we współpracy nauczycieli języka polskiego, historii, muzyki oraz wychowawców .
Przegląd stanowił podsumowanie Szkolnych Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości w tym roku szkolnym.
Plan lekcji dla klas Ia, IV,V w związku z wyjazdem na Zieloną Szkołę
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie