• Wyślij pączka do Afryki
          • Wyślij pączka do Afryki

          •        Zakończyliśmy akcję zbierania pieniążków dla Fundacji Kapucyni i Misje, której celem jest budowa studni w Afryce oraz zapewnienie ciepłych posiłków dla dzieci i umożliwienie im nauki w szkole. Wspólnymi siłami zarówno społeczności przedszkolnej, jak i wczesnoszkolnej udało nam się zebrać łącznie 450 zł. Pieniążki zostały przelane na konto fundacji. Otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie otrzymania przelewu oraz serdeczne podziękowania. My również bardzo dziękujemy za zaangażowanie zarówno wychowawcom edukacji przedszkolnej jak i wczesnoszkolnej, a także dzieciom i ich rodzicom. Dzięki temu możemy przekazywać bardzo ważną wartość, jaką niewątpliwie jest okazywanie pomocy. Dziękujemy!

            Mariola Wejner, Izabela Fudala

            (opiekunowie przedszkolnego oraz wczesnoszkolnego wolontariatu)

        • Konkurs recytatorski klas I-III
          • Konkurs recytatorski klas I-III

          •      30 marca odbył się  w naszej szkole II etap konkursu recytatorskiego dla klas I-III. Wśród celów konkursu można wyróżnić: popularyzowanie poezji wśród uczniów, promowanie talentów recytatorskich oraz kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego. Aby przystąpić do konkursu, chętni uczniowie wybierali dowolny wiersz, który następnie prezentowali na szczeblu klasowym. Laureaci z każdej klasy przeszli do etapu II, w którym występy uczestników oceniała trzyosobowa komisja konkursowa: dyrektor placówki p. Dorota Janas, przedstawiciel Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej p. Joanna Ziemkiewicz oraz pracownik szkolnej biblioteki p. Edyta Pająk. Ponieważ uczniowie doskonale przygotowali się do swoich występów, komisja stanęła przed niezwykle trudnym zadaniem polegającym na wyłonieniu  laureatów II etapu. Po trudnych obradach, okazało się, że pierwsze miejsce zdobył uczeń klasy I a – Franek Śliwa, drugie miejsce uczeń klasy IIb – Antoś  Drej, natomiast trzecie uczennica klasy III – Agata Szymańska. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz ufundowane przez szkolną bibliotekę nagrody książkowe. Bardzo dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczniom, którzy poświęcili swój czas na przygotowania do konkursu, a szczególne gratulacje przesyłamy laureatom konkursu.

                                                                                                                   Wychowawcy klas I-III

        • Eksperymenty w przedszkolu w wykonaniu klasy 7b
          • Eksperymenty w przedszkolu w wykonaniu klasy 7b

          •      W poniedziałek uczniowie i uczennice z klasy 7b Kacper Opozda, Emilia Szwed, Zuzanna Dwojewska, Gabrysia  Grzelka, Julia Dwojewska, Patrycja Dąbrowska i Jakub Sowa pod kierunkiem p. Emilii Staniszewskiej w ramach Festiwalu Naukowego zaprezentowali takie eksperymenty jak: "Chemiczna lampa”, "Lawa”, ”Wulkan”, "Kolorowa chmurka”, "Mozaika z mleka”, ”Samozapłon z nadmanganianu potasu (KMnO4)”. Najbardziej przedszkolakom z grupy „Muchomorki” podobała się „Płonąca pięść”.

            Wszystkie eksperymenty zostały nagrodzone gromkimi brawami. Bardzo dziękujemy za spotkanie.

                                                                                                                                                     A. Nowak

        • INFORMACJA DYREKTORA ZPO
          • INFORMACJA DYREKTORA ZPO

          • Wiosenna przerwa świąteczna dla uczniów klas I- VIII

            trwa od 14 do 19 kwietnia 2022r.

            Oddziały przedszkolne pracują bez zmian.

            W dniach przerwy świątecznej autobus szkolny nie kursuje.

        • Światowy Dzień Zdrowia
          • Światowy Dzień Zdrowia

          • Każdy Ci to powie, ważne jest zdrowie.
            Trzeba o nie dbać, no i długo spać.
            Nie chodzić w kaloszach podczas burzy,
            gdy ci się dzień dłuży i nie skakać po murze,
            i nie rzucać się z kolegą błotem, bo to może być kłopotem.

            Żeby zdrowie mieć, trzeba tylko chcieć.
            Jeść witaminki, nie kwasząc przy tym minki.
            Zdrowo się odżywiać, i zimną wodą się obmywać.
            No i ćwiczyć codziennie, wtedy będziesz zdrowym pewnie.

                 Tego dnia przedszkolaki z grupy popołudniowej opowiadały jak należy dbać o zdrowie. Dzieci przypomniały o zasadach higieny, prowadzeniu zdrowego trybu życia oraz właściwego odżywiania się a także jak dbać o zęby. Zajęcia uświadomiły przedszkolakom jak ważny jest sport i ruch na świeżym powietrzu.

            A. Krzemińska

        • Ścieżka Sensoryczna
          • Ścieżka Sensoryczna

          •        Ścieżka sensoryczna odpowiada przede wszystkim za stymulowanie zmysłu dotyku u dzieci. Pozwala również rozwijać wyobraźnie dotykową i wpływa na motorykę dużą. Poprawia równowagę i koordynację wzrokowo – ruchową. Jest to także świetna zabawa dla dzieci. Grupa „Wiewiórki” wzięła udział w zajęciach z wykorzystaniem ścieżki sensorycznej. Dzieci były bardzo zainteresowane oraz z przyjemnością uczestniczyły w realizowanej aktywności.

            K. Ciepielewska  

        • Dzień Zdrowia
          • Dzień Zdrowia

          • Zdrowie mam, bo o siebie dbam

            Dbam o siebie, ręce myję,
            zęby, buzię oraz szyję.
            Kąpię w wannie po dniu całym,
            by zarazki pospadały.
            I odżywiam się też zdrowo!
            Zdrowo znaczy kolorowo.
            Przy jedzeniu nie grymaszę,
            jem warzywa oraz kaszę.
            Na spacery co dzień chodzę,
            przy pogodzie, niepogodzie.
            Nie przegrzewam się, nie ziębię,
            mam ubranie odpowiednie.
            Gimnastyka to podstawa,
            więc z ochotą ją uprawiam.
            Na rowerze jeżdżę sobie,
            albo tańczę- sport to zdrowie!

             

                    7 kwietnia obchodziliśmy w przedszkolu Światowy Dzień Zdrowia. Przedszkolaki wzięły udział w spotkaniu z Panią Intendentką, która przeprowadziła rozmowę dotyczącą zdrowego odżywiania oraz właściwych nawyków żywieniowych. Dzieci z grupy „Wiewiórki” oraz „Biedronki” dowiedziały się, iż ruch ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie i uczestniczyły w zajęciach ruchowych na świeżym powietrzu. Grupa „Wiewiórki” poznała również pracę pielęgniarki i lekarza oraz dowiedziała się, że są to zawody, które wiążą się z odpowiedzialnością za nasze zdrowie oraz życie. Dzieci miały okazję zapoznać się z wyglądem stetoskopu oraz mogły posłuchać jak biją ich serduszka oraz serduszka kolegów i koleżanek. Przedszkolaki utrwaliły nawyki, które pomagają nam dbać o nasze zdrowie.

            K. Ciepielewska, M. Wejner

        • Ogólnopolski konkurs plastyczny "Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy"
          • Ogólnopolski konkurs plastyczny "Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy"

          •    Dziesięcioro uczniów naszej szkoły postanowiło przystąpić do XII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pod hasłem: „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy” organizowanego przez KRUS. Konkurs ten jest jednym z działań prewencyjnych promujących pozytywne zachowania związane z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A-3, w dowolnej technice, obrazującej sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy w gospodarstwie. Różnorodność prac naszych uczniów pokazała, że mają oni zarówno talent jak i bogatą wyobraźnię pozwalającą ciekawie zobrazować przesłanie konkursu. Wszystkie zgłoszone przez uczniów prace zostały przekazane do oddziału KRUS w Starachowicach. Etap wojewódzki konkursu zostanie rozstrzygnięty do końca kwietnia natomiast wyniki etapu centralnego poznamy przed zakończeniem roku szkolnego. Trzymajmy więc mocno kciuki za naszych uczestników.

        • Nietypowa lekcja WF
          • Nietypowa lekcja WF

          •     W klasie VIIIb odbyła się nietypowa lekcja wychowania fizycznego, gdyż została przeprowadzona przez nauczyciela historii Pana Kamila Lewandowskiego. Był to trening Kickboxingu. Młodzież zapoznała się z różnymi elementami treningu. Na początek była mocna rozgrzewka, gdzie widać było, że kilka osób nie wytrzymywało tempa. Po rozgrzewce były podstawy kickboxingu: prawidłowa postawa, trzymanie gardy, zadawanie prostych ciosów i poruszanie się. Następnie była technika w parach, między innymi elementy Tajskiego Boksu, jakim jest walka w klinczu z kolanami. W treningu została wykorzystana tarcza służąca do trenowania mocnych kopnięć. Pod koniec treningu Pan Kamil zaprezentował obalenia i tzw. dosiad wykorzystywany w MMA. Trening został zakończony wykonaniem serii brzuszków i rozciąganiem. Młodzież była w zajęcia bardzo zaangażowana, choć widać było, że dużo rzeczy było dla nich nowe i nieznane. Sztuki walki kształcą w młodych ludziach samodyscyplinę, charakter i ogólną sprawność fizyczną.
                 Pan Kamil trenuje Kickboxing i Muay Thai. Od 16 lat  jest zawodnikiem starachowickiego Klubu Sztuk Walki „Dragon”. Cieszymy się, że podzielił się z nami swoim doświadczeniem i umiejętnościami, za co serdecznie dziękujemy.

            Aldona Parka, Kamil Lewandowski

        • Siejemy rzeżuchę
          • Siejemy rzeżuchę

          •     Trudno wyobrazić sobie wiosnę oraz zbliżającą się Wielkanoc bez okazałej rzeżuchy! Jest to czas, w którym gości ona często na naszych stołach – nie tylko jako element dekoracyjny, ale także jako smaczny dodatek do wiosennych kanapeczek. Grupa „Wiewiórki” zasiała własną rzeżuchę. Każdy przedszkolak przygotował kubeczek, w którym znalazła się wata, woda oraz ziarenka, które dzieci z ochotą i zaangażowaniem siały. W sali zapachniało zbliżającymi się świętami.

            K. Ciepielewska

        • Odyseja kosmiczna
          • Odyseja kosmiczna

          •    Podczas siódmej lekcji w ramach trzeciej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" uczniowie klasy III wyruszyli w pełną wrażeń podróż do gwiazd, podczas której szkolni astronauci poznali najbliższe otoczenie Ziemi, w tym planety Układu Słonecznego. Podczas rozmowy kierowanej i po zaciekawieniu uczniów tematyką astronomii zostały omówione terminy takie jak "wszechświat", "galaktyka", "planeta" czy "kosmos". Kolorowa, pełna ciekawostek prezentacja multimedialna pozwoliła na przybliżenie trzecioklasistom wielu efektów działalności człowieka w kosmosie, a także przypomnienie położenia planet w Układzie Słonecznym oraz ich wielkości i składzie. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali modele rakiet kosmicznych.

            Izabela Fudala

        • Dzień marchewki w grupie Motylki
          • Dzień marchewki w grupie Motylki

          • Będzie zdrowy każdy zuch,

             gdy marchewkę je za dwóch!

             U Kubusia dziarska mina,

             bo marchewkę co dzień wcina.


                4 kwietnia w naszym Przedszkolu obchodziliśmy Dzień Marchewki. Celem tego dnia było promowanie spożywania warzyw i owoców jako darów natury na przykładzie marchewki, rozwijanie umiejętności współdziałania w zespole oraz zapoznanie dzieci ze sprzętem gospodarstwa domowego - sokowirówką. Wszystkie nasze działania były związane tematycznie z marchewką. W naszej grupie nie zabrakło również ciasta marchewkowego, które wszystkim dzieciom bardzo smakowało.

            A. Krzemińska, D. Bzinkowska

        • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci w grupie Motylki
          • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci w grupie Motylki

          •           Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci jest to święto obchodzone co roku 2_kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. W naszym Przedszkolu również nie zapomnieliśmy o tym jakże ważnym wydarzeniu, które ma na celu rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz popularyzowanie czytania wśród najmłodszych. 
            Wszystkie zajęcia, zabawy i działania dzieci związane były w tym dniu z książką. Były zagadki zarówno słowne, jak i obrazkowe dotyczące znajomości bajek, baśni, legend dla dzieci oraz postaci w nich występujących.

            A. Krzemińska

        • Dzień marchewki
          • Dzień marchewki

          • Raz dzieci pytały marchewkę, dlaczego jest marchewkowa.

            A marchewka na to - nie lubię chorować.

            Kto mnie będzie jadł, pożyje wiele długich lat.

            Piękną cerę jemu dam, bo o cerę i oczy dbam.

             

                   Marchewka to ulubione warzywo wszystkich dzieci. Jest słodka i pachnąca, ale przede wszystkim posiada dużo witamin. 4 kwietnia obchodzony jest Dzień Marchewki. Przedszkolaki z grupy Biedronki i Wiewiórki chętnie wzięły w nim udział. Z przyniesionych marchewek zrobiliśmy przepyszny sok, dzieciaczki mogły także spróbować ciasta marchewkowego. Poznały odmiany marchewek oraz potrawy, jakie można z nich przygotować. Ubrane na pomarańczowo wpisały się w klimat obchodzonego święta. Wykonały także przepiękne prace tematyczne. Znając zalety jedzenia marchewki sądzimy, że będzie ona częstym gościem w brzuszkach naszych przedszkolaków.

            M. Wejner, K. Ciepielewska

        • Internetowy teatr dla szkół
          • Internetowy teatr dla szkół

          •      Uczniowie klas I – III po raz pierwszy wzięli udział w projekcie, który umożliwia obcowanie ze sztuką teatralną na terenie szkoły. W ramach tego projektu, spektakl na żywo odbierany jest w tym samym czasie przez kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całego kraju za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Dołączając do grona odbiorców tego przedsięwzięcia, mieliśmy okazję obejrzeć spektakl wystawiony przez aktorów Teatru Maska w Rzeszowie, pod tytułem „Zaginiony świat”. Powstał on na motywach powieści sir Arthura Conana Doyle’a. Przeniósł nas, w towarzystwie uczestników ekspedycji badawczej, do amazońskiej dżungli na spotkanie z dinozaurami i pokazał, że warto być uczciwym, a przyjaciół można spotkać w najmniej spodziewanych miejscach. Kolejnym spektaklem, który obejrzymy w ramach projektu będzie „Calineczka” ze Śląskiego Teatru Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach.

        • MISTRZ ORTOGRAFII
          • MISTRZ ORTOGRAFII

          •    W piątek 25 marca w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas piątych i szóstej. Najlepiej z ortograficznymi pułapkami poradziła sobie Blanka Szczepańska z kl. Va, która zajęła pierwsze miejsce, na drugim miejscu znalazła się Lena Maślikowska (Vb), a na trzecim – Amelia Rymarska (Vb).  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            M. Jaros

        • Lekcja historii w Opactwie Cystersów w Wąchocku
          • Lekcja historii w Opactwie Cystersów w Wąchocku

          •    1 kwietnia klasa Va wzięła udział w niecodziennej lekcji historii w Opactwie Cystersów w Wąchocku, poprowadzonej przez brata Wawrzyńca.
            Tego dnia obudziliśmy się w nietypowej atmosferze – wszędzie leżała biała pierzynka. To takie wiosenne „prima aprilis”. O godzinie 8-ej przeszliśmy ze szkoły do Opactwa, gdzie czekał na nas brat Wawrzyniec. Zwiedzanie zaczęliśmy od Muzeum Ojców Cystersów, w którym znajdują się liczne zbiory przekazane Opactwu przez księdza Walentego Ślusarczyka, wielkiego pasjonata i kolekcjonera. Ekspozycja zawiera wiele eksponatów pochodzących z różnych okresów historii Polski, dotyczących przede wszystkim walk narodowowyzwoleńczych. Swoją lekcję brat Wawrzyniec zaczął od ogólnych informacji na temat wystawy, a następnie przedstawił wstępne informacje na temat Opactwa Cystersów w Wąchocku.
            Następnie przeszliśmy krużgankami do kościoła, gdzie zostaliśmy zapoznani z wieloma elementami architektury cysterskiej.
            Kolejnym etapem zwiedzania był klasztor. I tak odwiedziliśmy: kapitularz, auditorium, karcer, wirydarz, dormitorium, refektarz, ogród opacki i fraternię. Każde z pomieszczeń klasztornych miało swoje przeznaczenie, a niektóre z nich i dzisiaj pełnią określone funkcje, o czym mogliśmy się dowiedzieć z objaśnień brata Wawrzyńca. Ponadto nasz przewodnik opowiedział nam o zajęciach zakonników, a także o wielu ciekawych rozwiązaniach, które wprowadzali cystersi na gospodarowanych przez siebie terenach.
            Po dwóch godzinach lekcyjnych spędzonych w Opactwie i po pożegnaniu z bratem Wawrzyńcem wróciliśmy do szkoły.
            Była to dla nas niezapomniana lekcja historii poszerzająca wiedzę z lekcji o zakonach w średniowieczu oraz sztuce i architekturze romańskiej i gotyckiej.
            Podziękowania dla brata Wawrzyńca za oprowadzenie i ciekawą lekcję oraz dla ojca Kajetana za zorganizowanie lekcji w murach Opactwa.

            K. Duda

        • Prima aprilis – święto żartów i uśmiechu
          • Prima aprilis – święto żartów i uśmiechu

          • „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” 

            Janusz Korczak

                 
                  Prima aprilis ma miejsce 01.04. W tym dniu ludzie starają się nawzajem w zabawny sposób oszukać albo zrobić jakiegoś psikusa. Dzieci z grupy „Wiewiórki” dowiedziały się jakie korzyści niesie za sobą śmiech oraz poznały uniwersalizm śmiechu. Przedszkolaki wzięły udział w zabawach ze śmiechem oraz wzajemnie się rozśmieszały. Następnie bawiły się w „Quiz”, podczas którego musiały określić, które odpowiedzi są prawdziwe, a które nieprawdziwe. Dzieci wspólnie wykonały plakat, na którym zamieszczone były wskazówki dotyczące dobrych żartów, które nie krzywdzą innych. Na koniec „Wiewiórki” wzięły udział w zabawie „kubeczki” oraz wykonały pracę plastyczną „uśmiechnięta buźka”. Był to dzień pełen pozytywnej energii oraz UŚMIECHU!  :)

            K. Ciepielewska

        • Dzień Wody u „MOTYLKÓW”
          • Dzień Wody u „MOTYLKÓW”

          •     Dnia 22 marca 2022 r. w naszej grupie obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Dzieci badały i poznawały różne właściwości wody: smak, zapach, kolor, odgłosy jakie wydaje woda, badały wodę za pomocą dotyku. Poprzez różnorodne działania dowiedziały się: gdzie mieszka woda, co żyje w wodzie i nad wodą, komu i do czego potrzebna jest woda, jak oszczędzać wodę. Brały udział z zabawie badawczej, która pokazała jak marnujemy wodę, gdy dobrze nie dokręcamy kranu. Poszczególne działania przeplatane były aktywnością ruchową przy muzyce. Każde dziecko wykonało również swoją kropelkę wody wyklejoną niebieskim papierem. Poprzez takie działania możemy już od najmłodszych lat uczyć dzieci oszczędzania wody i pokazać jakie jest jej znaczenie dla życia na Ziemi.

                                                                                                                Dorota Bzinkowska

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych
      • (41) 271-59-36
      • ul. Kościelna 10, 27-215 Wąchock, Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych