• Betlejemskie Światło Pokoju

          • We wtorek 19 grudnia do naszej szkoły przyjadą harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater z wyjątkowym zadaniem - przekażą nam Światełko Pokoju. Serdecznie zapraszamy na spotkanie z harcerzami, podczas którego będzie można odpalić do przyniesionego przez siebie lampionu Światełka, by następnie zabrać ten magiczny płomień do domu.

            Spotkanie odbędzie się około godziny 13.00  na holu głównym przy sekretariacie

          • Podziękowania za udział w obchodach Dnia Krajobrazu

          • W naszej placówce, zarówno w szkole jak i w przedszkolu, zorganizowano szereg działań promujących lokalny krajobraz, których szczegóły zostały już opisane w poprzednich artykułach. Za zaangażowanie w tegoroczne obchody Dnia Krajobrazu pod hasłem „Doceń lokalność” otrzymaliśmy podziękowania Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz zaproszenie do udziału w kolejnych edycjach tego wydarzenia.

          • Pokazy ratownictwa lodowego

          • W dniu 12 grudnia 2023 r. o godz. 9.00 odbył się nad zalewem w Wąchocku pokaz ratownictwa lodowego na zalodzonych zbiornikach wodnych, który przeprowadzili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielkiej Wsi. Wydarzenie było skierowane do dzieci z naszej szkoły, a uczestniczyli w nim uczniowie klas 1-8. Druhowie z Wielkiej Wsi zaprezentowali metody samodzielnego wydostania się z wody w sytuacji, gdy dojdzie do załamania się pokrywy lodowej oraz możliwe warianty dotarcia do osoby tonącej i wydobycie jej na brzeg przy użyciu posiadanego sprzętu ratowniczego, a następnie udzielenie pierwszej pomocy wychłodzonej osobie. Zgromadzonym uczniom udzielono, również praktycznych instrukcji o tym jak zachować się w sytuacji, gdy jesteśmy świadkami takiego zdarzenia oraz jaki może być negatywny skutek niewłaściwego korzystania z zamarzniętych akwenów.  W trakcie wydarzenia można było również obejrzeć sprzęt, który jest wykorzystywany przez strażaków podczas ratowania życia, zdrowia i mienia. Uczestnicy dowiedzieli się, że wchodzenie na zamarznięte zbiorniki jest bardzo niebezpieczne i najlepiej korzystać z przygotowanych obiektów w postaci lodowisk. Przeprowadzenie takiej akcji miało przede wszystkim na celu edukację uczniów w temacie bezpiecznego spędzania czasu wolnego w okresie zimowym oraz zbliżających się ferii zimowych w pobliżu akwenów.

            Serdecznie dziękujemy druhom strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielkiej Wsi za profesjonalnie przygotowany pokaz i dostarczone uczniom informacje.

          • Świąteczna motywacja

          • Grudzień to wyjątkowy miesiąc w całym roku kalendarzowym. Dzieci oczekują przyjścia Mikołaja, a potem wraz z rodzicami przygotowują się na nadejście pierwszej gwiazdki w magiczny wigilijny wieczór. Sprzątanie, zakupy, ubieranie choinki, gotowanie to tylko nieliczne z wielu czynności, jakie wykonujemy przed Świętami. W szkole uczniowie przygotowują się do Jasełek, uczą się ról, kolęd i pastorałek, poznają tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia, cieszą się na nadejście tego magicznego czasu, który będą mogli spędzić z bliskimi. Pomimo ogromu obowiązków i pracy nie możemy zapominać o sobie. Wiara we własne możliwości i poczucie własnej wartości powinny być motorem napędowym naszego każdego działania. Musimy pamiętać, iż potrafimy o wiele więcej niż nam się tylko wydaje! Najlepiej sprawdzonym przepisem na powodzenie jest nasza motywacja, oczywiście wewnętrzna motywacja. Jeśli ktoś o tym zapomniał, wystarczy jak zerknie okiem na plakaty motywacyjne i w maksymalnym stopniu się z nimi utożsami. Przed nami naprawdę magiczny czas. Wykorzystajmy go najlepiej, jak tylko to jest możliwe!

            M. Wejner

        • Szkoły pełne Talentów
          • Szkoły pełne Talentów

          • Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie podczas zbierania Talenciaków w ramach akcji Szkoły Pełne Talentów. Wspólnymi siłami udało nam się zebrać ponad 1850 Talenciaków. Szczególne podziękowania kierujemy do pana Konrada, który w możliwie maksymalny sposób wsparł naszą akcję. Za zgromadzone punkty wybraliśmy tunel z siatki, zestaw 40 jajek-grzechotek oraz Kodeks dobrego zachowania. Otrzymane nagrody wzbogacą nasze zaplecze dydaktyczne oraz umożliwią organizację wielu ciekawych zajęć.

            Przedszkolny i Szkolny Wolontariat

        • Zebrania z rodzicami
          • Zebrania z rodzicami

          • Spotkania wychowawców klas z rodzicami uczniów szkoły podstawowej odbędą się w czwartek, 14 grudnia 2023 r.  

            • klasy 1-3   godz. 16 

            • klasy 4-8   godz. 17.30

          • Wizyta Mikołaja w przedszkolu

          • Tradycja obchodzenia mikołajek, czyli dnia 6 grudnia, jest bardzo długa i ma głębokie korzenie, nierozerwalnie związane z kultem biskupa Mikołaja z Miry, który według opowieści i legend, był niezwykle pobożny, rozdał cały swój majątek i wspierał biednych. Jednak najbardziej utrwalony wizerunek Mikołaja powstał w 1930 roku. Jego autorem był Fred Mizen, twórca reklamy napoju Coca-Cola. To właśnie wtedy święty Mikołaj pojawił się po raz pierwszy jako starszy pan z brodą ubrany w czerwony strój i białą czapkę.

            I tak do obecnych czasów 6 grudnia wszystkie dzieci z wielkim entuzjazmem oczekują na wizytę tego wspaniałego gościa. W naszym przedszkolu również nie mogło go zabraknąć. Dzieci już od rana przygotowywały się na jego przyjście: utrwalały piosenki i wierszyki, malowały obrazki i nasłuchiwały dochodzących odgłosów zwiastujących przybycie Mikołaja. Jako pierwsze, ze słodkim upominkiem przyszły do naszych maluchów przedstawicielki Rady Rodziców, panie: Agnieszka Opozda i Agnieszka Legut, sprawiając przedszkolakom radość swoją wizytą. A gdy tuż potem nadszedł Mikołaj, dzieci przywitały go z ogromnymi emocjami i szczerym zaangażowaniem. Oczywiście przyniósł ze sobą prezenty, które bardzo się spodobały.  Wspomnienia i zdjęcia zrobione z Mikołajem będą z pewnością wspaniałą pamiątką tego magicznego spotkania.

          • Warsztaty historyczne „W obliczu wyborów. Moralność w czasie wojny i Holokaustu”

          • 8 grudnia 2023 r. w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku odbyły się warsztaty edukacyjne W obliczu wyborów. Moralność w czasie wojny i Holokaustu”, poprowadzone przez dr Katarzynę Suszkiewicz - kierowniczkę Działu Edukacji Żydowskiego Muzeum Galicja z Krakowa.

            W ramach warsztatów uczestnicy – uczniowie klas 6-8 z Zespołu Placówek Oświatowych w Wąchocku, dyskutowali o decyzjach podejmowanych w czasie Holokaustu, bazując na jednostkowych historiach. Z zaprezentowanych krótkich biografii wyłoniły się sylwetki ofiar, sprawców i świadków zbrodni, biernych obserwatorów, kolaborantów, osób ratujących i stawiających opór oraz osób pomagających na różne sposoby prześladowanym.

            Uczniowie, pracujący w grupach, zaprezentowali losy autentycznych postaci. Historie te, posłużyły do omówienia trudnych wyborów moralnych, przed jakimi stawali ludzie żyjący w czasach okupacji, a także analizy złożoności ludzkich postaw. W kilku przypadkach okazało się, że przypisanie danej postaci do jednej określonej grupy nie zawsze będzie możliwe.

            Analizując wybory, jakich dokonywali zwykli ludzie w okresie wojny, uczniowie mogli zastanowić się nad swoimi rolami i obowiązkami w dzisiejszych czasach.

            Wystawa „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”, którą przygotował United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie, do 10 grudnia jest prezentowana w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku.

          • Eksperymenty w grupie Jagódki

          • Dzieci lubią zabawy z wodą, dlatego warto to wykorzystać i przeprowadzić proste doświadczenia w grupie przedszkolnej.  Przedszkolaki z grupy Jagódki wzięły udział w innowacji pedagogicznej pt. „Eksperymenty te małe i te duże”. Pierwszy z nich polegał na zrobieniu chmury deszczowej. Dzięki tej zabawie dzieci stworzyły swoją własną chmurkę, z której padał deszcz. Kolejnym eksperymentem było stworzenie w słoiku trąby powietrznej. Trąba powietrzna to nic innego, jak sytuacja, w której zimne i ciepłe powietrze mieszają się i zostają wprawione w wir. Woda ze środka butelki wprawiona w ruch, szybciej wiruje od wody przy ściankach butelki. W chwili, gdy postawimy butelkę na stole, zauważymy, że środek wciąż wiruje, a zewnętrzna część cieczy zwalnia.   Dzięki takim doświadczeniom dzieci nauczą się wyciągać wnioski i same zaczną szukać zależności między zjawiskami zachodzącymi w świecie. Ostatnim etapem doświadczeń było samodzielne zrobienie slima, którego przedszkolaki mogły zabrać do domu.

            Anita Łuszczek

        • Konkurs plastyczny „Dlaczego warto czytać książki"
          • Konkurs plastyczny „Dlaczego warto czytać książki"

          • Dokonano rozstrzygnięcia konkursu plastycznego „Dlaczego warto czytać książki". Jego celem była promocja czytelnictwa oraz rozwijanie kultury czytelniczej, stwarzanie okazji dla twórczości plastycznej.

            Zadaniem uczniów było przygotowanie plakatu promującego czytelnictwo oraz zachęcającego do czytania książek.

            Konkurs skierowany był do uczniów klas 4-7.

            Prace oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 4️-5 oraz klasy 6-7.

            Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

            Kategoria klasy 4-5

            I miejsce-Olaf Fudala IVa

            II miejsce-Antoni Drej IVb

            III miejsce-Oskar Maciąg IVa

             Wyróżnienie otrzymują: Ania Fąfara oraz Wiktor Hashhash IVb

            Kategoria klasy 6-7

            I miejsce -Lena Maślikowska VIIb

            II miejsce-Wiktoria Staniszewska VIIa

            III miejsce-Amelia Juda VIb

            Wyróżnienie otrzymują: Oliwia Kowalska VIa oraz Amelia Rymarska VIIb.

            Dziękujemy za zainteresowanie konkursem. Dzięki Wam możemy promować w naszej szkole czytelnictwo w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

          • Biedronki z wizytą w szkolnej bibliotece

          • „Czytanie książek, to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

            Wisława Szymborska

            Trudno wymienić wszystkie zalety, jakie daje dzieciom obcowanie z książką i literaturą dziecięcą. Oprócz wzbogacania wiedzy o otaczającym świecie, rozwijaniu kreatywności i wyobraźni oraz poznawaniu różnorodnych emocji i wartości rozwija też myślenie, pamięć i mowę dziecka. Dlatego tak ważne jest wzbudzanie zainteresowania dzieci książkami, szczególnie w czasach, gdy bombardowane są one ogromną ilością bodźców pochodzących z bajek w telewizji czy gier internetowych. To właśnie czytanie uspokaja i pozytywnie wpływa na rozwój układu nerwowego dziecka.  W przedszkolu staramy się zainteresować wychowanków literaturą dziecięcą nie tylko poprzez regularne czytanie bajek czy wierszy, ale również podejmując różnego rodzaju inicjatywy czytelnicze. Jedną z nich była wizyta przedszkolaków z grupy Biedronek w szkolnej bibliotece. Dzieci były pod wrażeniem ilości półek wypełnionych książkami.  Pani Edyta Pająk opowiedziała dzieciom o tym jak wygląda biblioteka i jak należy się w niej zachowywać oraz pokazała szczególne okazy, które znajdują się w bibliotece jak np. stara księga pisana w języku łacińskim czy książka napisana za pomocą alfabetu Braille' a. Wysłuchaliśmy również czytanej przez uczennice naszej szkoły baśni.  Dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki do książek a na zakończenie wizyty każde z nich miało możliwość wypożyczenia wybranej książeczki, która zostanie przeczytana podczas zajęć przedszkolnych. Bardzo dziękujemy pani Edycie za miłe i ciekawe spotkanie.

            Anita Wałęga

          • Świąteczne drzewko

          • Zwyczaj ozdabiania choinki pochodzi z Niemiec, gdzie drzewka świąteczne były znane już w XVI wieku – i wywodzi się z niemieckiej tradycji ewangelickiej. Następnie tradycja ubierania choinki trafiła do Francji, za sprawą księżniczki Heleny Meklemburskiej, natomiast do pozostałych krajów europejskich i amerykańskich zwyczaj ozdabiania choinki wprowadziła brytyjska królowa Wiktoria. Do Polski ozdobne drzewka świąteczne trafiły dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. Początkowo zwyczaj choinki na święta przyjął się wśród rodzimej arystokracji, by dopiero później na stałe zagościć we wszystkich polskich domach.

            Choinką bożonarodzeniową nazywamy ozdobione drzewko iglaste – świerk, sosnę lub jodłę. Drzewko świąteczne symbolizuje życie, odradzanie się i płodność, a kolor zielony jest utożsamiany z nadzieją, witalnością i narodzinami. Oprócz symboliki drzewka nie bez znaczenia są również dekoracje świąteczne, jakimi przystrajamy choinkę. Światełka symbolizują narodziny Jezusa, wskazują drogę, chronią dom i odstraszają złe moce. Na współczesnych choinkach najczęściej znajdziemy ozdobne bombki, których kształt nawiązuje do jabłek – symbolu zdrowia i pożywienia dla duchów zmarłych. Zwyczaj ozdabiania choinki to także zakładanie łańcuchów będących znakiem rodzinnych więzi. W niektórych domach wciąż ozdabia się choinki aniołami, których zadaniem jest opieka nad domem.

            W naszym przedszkolu także pojawiły się choinki. Dzieci z grupy Biedronki wraz z wychowawczyniami zdecydowały, że naszą salę będzie ozdabiała żywa choinka. W tym celu, brodząc po kolana w śniegu wybraliśmy się po zielone drzewko. Dzięki hojności Państwa Malwiny i Marcina Rożmiejów mamy piękne Bożonarodzeniowe drzewko, za co serdecznie dziękujemy.

          • Przyjedź do nas Mikołaju…

          • Z okazji obchodzonych 6 grudnia tzw. Mikołajek klasy 7a i 7b nie czekały, aż Mikołaj do nich przybędzie, tylko wyjechały mu naprzeciw! Tradycyjnie został zorganizowany wyjazd do kina Helios w Starachowicach. Na uczniów czekała uczta filmowa – projekcja adaptacji filmowej powieści „Chłopi”, za którą Władysław Reymont otrzymał w 1924 r. literacką Nagrodę Nobla.

            Film został zrealizowany w technice animacji malarskiej, na podstawie malarstwa okresu Młodej Polski. Ta innowacyjna technika realizatorska, sprawiła, że dzieło Reymonta jest pokazane na nowo.

            To ponadczasowa opowieść o miłości i życiu mieszkańców małej, wiejskiej społeczności, gdzie każdy ma jasno określone miejsce, a próba wyjścia poza narzucone ramy grozi odrzuceniem. Wszystko to dzieje się na tle wyznaczających rytm życia pór roku. Sceny filmowe kręcone są z udziałem aktorów, a następnie, po podmianie tła na komputerowe i dodaniu efektów specjalnych, całość malowana jest poklatkowo. W końcowym efekcie daje to niezwykłe wrażenie efektu ruchomych obrazów olejnych. Zastosowana przy realizacji projektu animacja malarska, tworzona była w stylu Młodej Polski, wiernie oddającym klimat powieści Reymonta. Na dużym ekranie można zobaczyć m.in. takie dzieła jak „Babie lato” i „Żurawie” Chełmońskiego czy „Krajobraz zimowy” Juliana Fałata.

            Po uczcie dla ducha, uczniowie udali się na ucztę dla ciała… Było warto!!!

        • Załóż czapkę Mikołaja!
          • Załóż czapkę Mikołaja!

          • Grudzień to miesiąc Adwentu, czyli przygotowania do Narodzenia Pana Jezusa.

            Zaczynamy go od szkolnych obchodów dnia św. Mikołaja. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował akcję- Załóż czapkę Mikołaja!

             Stopień realizacji zadania we wszystkich klasach skontrolował szkolny Mikołaj (Bartek, przewodniczący SU) oraz jego pomocnica Śnieżynka (Natalka) wraz z nieodłącznym Rudolfem Czerwononosym (Ania). Wszystkie klasy spisały się na medal, czego dowodem są zdjęcia!

            A czy wszystkie dzieci były grzeczne przez cały rok, tak naprawdę wie tylko Św. Mikołaj…

            Bartkowi, Natalce i Ani dziękujemy, mając nadzieję, że im także św. Mikołaj przyniósł wymarzone prezenty.

            Do 18 grudnia czekamy na klasowe kartki świąteczne!

        • Mikołajkowy wyjazd do kina klas 1-3
          • Mikołajkowy wyjazd do kina klas 1-3

          • Święty Mikołaj nocą wędruje,
            w okna zagląda i nasłuchuje.
            Gwiazdka w okna świeci,
            gdzie są grzeczne dzieci?

            Już od wielu lat uczniowie klas I – III w ramach mikołajkowego prezentu dla grzecznych dzieci uczestniczą w wyjeździe do kina Helios w Starachowicach. Tym razem 5.12.2023 r. wybraliśmy się na film pt. „Szczęśliwe Święta”. Głównym bohaterem opowieści jest Eryk. Chłopiec mieszka w domu dziecka. Jego największym życzeniem jest móc pojechać na Święta Bożego Narodzenia do rodziców. Wraz z nowo poznaną koleżanką Lucką w dzień Wigilii czekają na Świętego Mikołaja. Wkrótce ktoś nadchodzi, ale czy to na pewno Mikołaj? Trzeba to sprawdzić. Przyjaciele zakradają się do jego… samochodu i ruszają w podróż pełną wspaniałych przygód.

            Film podobał się dzieciom, był wzruszający, pokazywał wiele ważnych dla dzieci emocji, pragnień i marzeń. Uczył empatii. Na zakończenie dzieci nagrodziły go brawami. Jesteśmy przekonani, że taki mikołajkowy prezent, który nie tylko bawi, ale także i uczy to dobry pomysł.  

            E. Szymańska

          • Barbórka- grupa Misie

          • 4 grudnia, dzieci z grupy Misie obchodziły Dzień Górnika. Tego dnia przedszkolaki dowiedziały się jak trudna i niebezpieczna jest praca pod ziemią. Dzieci poznały narzędzia, kolory flagi oraz hymn i godło górnicze. Miały również możliwość pobrudzić sobie ręce węglem. Na podsumowanie zajęć przedszkolaki wykonały czapki czako.

            Paulina Wójcicka

        • SMOK- Szkolny Młodzieżowy Ośrodek Koszykówki
          • SMOK- Szkolny Młodzieżowy Ośrodek Koszykówki

          • Przy Zespole Placówek Oświatowych w Wąchocku kolejny rok realizowany jest program Szkolnych Młodzieżowych Ośrodków Koszykówki. To projekt Polskiego Związku Koszykówki finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Przypomnijmy, że oprócz regularnych treningów, dzieci mogą liczyć na innowacyjny sprzęt sportowy, udział w turniejach na terenach całego kraju a także darmowy strój koszykarski ufundowany przez Gminę Wąchock. Dzięki uczestnictwie w programie SMOK nasi uczniowie mogą regularnie doskonalić swoje koszykarskie umiejętności, co przekłada się na sportowe sukcesy. 

            Tylko od września nasze koszykarki:

            • zdobyły złote medale w koszykówce 3x3 na Świętokrzyskiej Olimpiadzie Sportu w Kielcach
            • wzięły udział i zajęły 4 miejsce na Otwartych Mistrzostwach Szkół Koszykówki 3x3 w Gdańsku
            •  wzięły udział w Turnieju Mikro Basket w Warszawie organizowanym przez byłą reprezentantkę Polski - Katarzynę Dulnik. Turniej przeznaczony był dla klas 2 szkół podstawowych
            • zdobyły Wice Mistrzostwo Województwa Świętokrzyskiego w Koszykówce 3x3 na Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Starachowicach 

            Warto wspomnieć, że dwie uczennice naszej szkoły - Natalia Lefek i Klaudia Celary grają ligowo reprezentując od tego roku klub Bogdanka AZS UMCS Lublin. 

            Koordynatorem Ośrodka i trenerem jest Michał Lefek.

          • Andrzejki

          • Koniec listopada to tradycyjnie okres zabaw andrzejkowych. Nie mogło takowych zabraknąć w naszej szkole.

            W tym roku bardzo aktywnie i z rozmachem w organizację andrzejkowych atrakcji dla naszych uczniów włączyła się nowo wybrana Rada Rodziców.

            Zaczęło się od dekorowania sali. Tu szczególnie zaangażowali się nauczyciele (pp. A. Wałęga, M. Wejner., T. Dąbrowski, J. Susfał i B. Woźniak) oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Upięcie tematycznych dekoracji, napompowanie i zawieszenie kilkuset balonów zajęło kilka godzin. Na samą imprezę rodzice dołożyli ubraną i oświetloną choinkę oraz zamontowali dyskotekowe laserowe reflektory rzucające na ściany rozmaite wzory, uatrakcyjniając zabawę.

            Najpierw, w czwartek, bawiły się przedszkolaki. W piątek od trzeciej lekcji swoją zabawę zaczęły dzieci z klas I-III. Przebrane w piękne lub zabawne stroje księżniczek, policjantów, strażaków, jednorożców i inne maluchy pląsały w rytm muzyki, a w ich salach czekał na nich poczęstunek przygotowany przez rodziców.

            Wreszcie w piątkowy wieczór nastąpił finał andrzejkowych szaleństw adresowany do uczniów klas IV-VIII. Było naprawdę magicznie!

            W pokoju wróżb można było sprawdzić, co nas czeka w przyszłości, a wszystkie przepowiednie były optymistyczne i na pewno każdego zadowoliły.  Wróżono ze skrytych w kulkach losów, graficznych kart, magiczne znaczenie miał wybrany kolor. Pokój wróżb dodatkowo był adekwatnie do okoliczności udekorowany pajęczyną z ogromnym pająkiem, nietoperzami, zza szafy wyglądał czarny kot, na miotle leciała czarownica, na ścianie wisiały magiczne klucze, być może do widocznego opodal zamku Drakuli. Nad całością tego miejsca pracowały panie Magdalena Zuba i Iwona Czuryłowska – Tkacz.

            Prawdziwa uczta czekała na uczestników zabawy w stołówce szkolnej. Oczy uśmiechały się do zgromadzonych tam pyszności! Stoły uginały się od smakowicie udekorowanych babeczek, rogalików, kokosanek, mini pączusiów, prażonej kukurydzy i innych słodkich smakołyków! Oczywiście nie mogło zabraknąć ciasteczek z wróżbą. A wszystko to świeżutkie wypieki domowej roboty, przygotowane przez Panie z Rady Rodziców. Tu najbardziej zaangażowały się pp. Sylwia Dróżdż, Agnieszka Legut, Izabela Fudala, Sylwia Sułek, Agnieszka Opozda, Malwina Gajewska – Rożmiej, Paulina Rogala oraz Milena Maciąg.  Dla szczególnie spragnionych po intensywnych tańcach uczestników zabawy czekała orzeźwiająca chłodna lemoniada z cytrusów, która rzeczywiście była pomysłem w dziesiątkę. Odpowiedzialny za fotorelacje był p. Wojciech Gajewski, a nad bezpieczeństwem i porządkiem zabawy czuwał p. Paweł Maciąg. Zdjęcia z zabawy klas 1-3 zrobiły wychowawczynie tych klas oraz pani Magdalena Zuba.

            Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy wszystkich klas, obecne były również p. dyrektor Dorota Janas i p. wicedyrektor Elżbieta Niedziałek.

            Sama zabawa była super! Uczniowie tańczyli indywidualnie, w grupach, w kółeczkach, powodzeniem cieszyły się taneczne węże i pociągi. Kilkoro pokusiło się o maski i przebrania. Całości dopełniały dekoracje i wspomniane wcześniej laserowe światła.

             Andrzejki 2023 pozostaną na długo w pamięci uczestników, którzy na pewno zechcą jeszcze skorzystać z podobnych imprez.

            Ideą włączenia się Rady Rodziców w organizację tego przedsięwzięcia była chęć, potrzeba, a nawet konieczność zgromadzenia na koncie Rady (które świeciło pustkami) pieniedzy na jej działalność. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu w/w Rodziców, którzy poświęcili swój czas, pracę oraz indywidualnie ponieśli koszty finansowe udało się zgromadzić kwotę 1600 zł! Brawo Drodzy Państwo! Cała społeczność szkolna dziękuję za tak wspaniałą imprezę! Liczymy na kolejne wspólne przedsięwzięcia.

          • Andrzejki w przedszkolu

          • Andrzejki to stary ludowy zwyczaj, który przetrwał do dzisiaj. Przypada on na dzień 30 listopada. Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. To czas czarów, wróżenia, przepowiadania co przed nami. Niegdyś wróżby andrzejkowe przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt. Początkowo zwyczaj ten traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu.  W czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą całą młodzież. Nasze przedszkolaki również chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Zebraliśmy się więc w by wspólnie się pobawić, poczarować, powróżyć. Wszystkie panie zabrały dzieci do świata magii i czarów. Dowiedzieliśmy się co nas czeka w niedalekiej przyszłości (kto musi uważać na zdrowie, kto spotka kogoś dawno nie widzianego…) i tej bardziej odległej np. dotyczącego tego jaki zawód wybiorą przedszkolaki jak już dorosną. Było również lanie wosku przez klucz. Każde dziecko przelewało roztopioną masę przez dziurkę od klucza do miski z zimną wodą. Lany wosk zastyga i tworzyły się różne kształty.  Czy wróżby się spełnią? – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom szczególnie, że na zakończenie przedszkolaki przebrane w piękne stroje miały zabawę andrzejkową przy dźwiękach wesołej muzyki oraz smakowity poczęstunek.

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych
      • (41) 271-59-36
      • ul. Kościelna 10, 27-215 Wąchock, Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych