W dniu 30 października odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia, które rozpoczęła pani dyrektor Dorota Janas witając wszystkich zebranych – uczniów klasy I, rodziców, dziadków i babcie, a także uczniów klas młodszych i wychowawców, kierując ciepłe słowa do pierwszoklasistów, którzy poprzez akt ślubowania zostali oficjalnie przyjęci do społeczności szkolnej. Do tej uroczystości najmłodsi uczniowie przygotowywali się od pierwszych dni września. Poznawali swoje prawa i obowiązki, zapoznali się z zasadami zachowania panującymi w szkole. W tym wyjątkowym dniu w strojach galowych, wyglądali bardzo uroczyście i z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Zaprezentowali również polski taniec narodowy, jakim jest Polonez. Po programie artystycznym pani dyrektor w obecności Sztandaru Szkoły uroczyście pasowała uczniów, którzy ślubowali „(…) być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły (…)”. Wychowawczyni wręczyła pierwszoklasistom dyplomy i drobne upominki. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć uczniowie wraz z rodzicami udali się do klasy na słodki poczęstunek.
Dzień Kundelka i akcja „Pełna miska dla schroniska”
Dnia 28.10.2019r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Kundelka. Ten niepozorny piesek jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Tego dnia nasze przedszkolaki podejmowały niezwykłych gości. Odwiedziła nas Pani Nadia Cendrowska, która prowadzi hotel dla zwierząt „Futrzak” oraz Pani Martyna Kubiak, która pomaga w opiece nad zwierzętami. Wraz z paniami zawitał do nas także piesek o imieniu Tajson, który entuzjastycznie zareagował na spotkanie z dziećmi. Pani Nadia opowiedziała dzieciom poruszające historie porzuconych zwierząt, które trafiły do schroniska. Przedszkolaki dowiedziały się również w jaki sposób dbać o zwierzęta, szczególnie w okresie jesieni i zimy. Spotkanie było podsumowaniem trwającej ponad miesiąc akcji „Pełna miska dla schroniska” zorganizowanej przez wolontariat przedszkolny. Celem akcji była zbiórka karmy dla podopiecznych Hotelu „Futrzak” w Marcinkowie. W naszym spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele wolontariatu i samorządu szkolnego, którym również nie jest obojętny los zwierzaków. Dary, które wspólnie zebraliśmy zostały przekazane zwierzętom z „Futrzaka”. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom i dzieciom za udział w akcji, a zwierzakom życzymy smacznego.
/Katarzyna Krasowska/
9
Nasi mali przyjaciele
Realizując treści przyrodnicze i społeczne uczniowie klasy pierwszej od pierwszych dni września do końca października mogli na zajęcia lekcyjne przynosić swoje zwierzątka domowe. Jako pierwsza gościła u nas modliszka, której właścicielem jest Julian Mazur. Dzięki opowieściom Juliana i treścią zaczerpniętym z encyklopedii, uczniowie dowiedzieli się w jakich warunkach żyje i czego potrzebuje do życia taki nietypowy owad. Kolejnego dnia Julian pokazał mam również swoją ukochaną świnkę morską o zabawnym imieniu Chrupcio, która bardzo chętnie chrupała marchewkę podawaną przez dzieci. Julia Biniek zabrała ze sobą malutkiego szczeniaczka, który całe zajęcia przespał na cieplutkim posłaniu przygotowanym przez właścicielkę. Musiał jednak szybko wracać do domu z tatą Julii, bowiem jako szczeniak potrzebował ciepła swojej mamy Tosi, przez co uczniowie dowiedzieli się, jak ważna w pierwszych dniach i tygodniach życia malutkich ssaków jest bliskość z matką. Kolejnym zwierzątkiem był chomik Panda , którego właścicielem jest Jaś Stodulski. Chomiczek pokazał nam, jak wspaniale potrafi bawić się podczas naszych zajęć kręcąc się w kołowrotku. Wiemy też co lubi jeść najbardziej. Gościł u nas również malutki kotek Czesław znaleziony przez Tomka Rogalę. Mimo tego, że większość czasu podobnie, jak szczeniak Juli przespał sprawił nam wiele radości wydając dźwięki cichutkiego mruczenia i miałczenia. Ostatnim naszym gościem była Jeżyna- królik Agaty Szymańskiej, która mając bardzo dobry i wyostrzony słuch, mimo przeszkadzającego jej nawet drobnego hałasu ,pozwoliła uczniom na zaprzyjaźnienie się z nią, bowiem każdy z pierwszoklasistów mógł ją pogłaskać lub przytulić się do niej. Uczniowie podczas odwiedzin każdego ze zwierząt i realizacji poszczególnych zajęć dowiedzieli się również o ważnej roli weterynarza w życiu każdego, ukochanego małego pupila.
11
„Motylki” odwiedzają pomniki poległych
Święto Zmarłych to czas, w którym odwiedzamy groby i wspominamy tych, którzy od nas odeszli. Kultywując polską tradycję, przedszkolaki z gr. „Motylków” wybrały się na spacer, podczas którego odwiedziły miejsca pamięci narodowej. Dzieci zapaliły znicze na pomnikach żołnierzy i bohaterów narodowych. W ten sposób przedszkolakom zostały przybliżone wydarzenia historyczne naszej miejscowości. Naszym obowiązkiem jest oddawać poległym żołnierzom cześć i chwałę, bo to oni stanowią fundament naszej przyszłości a wychowanie młodego pokolenia powinno opierać się na kształtowaniu odpowiednich postaw patriotycznych i społecznych.
/tekst: Katarzyna Krasowska/
Warsztaty przyrodnicze
24 października w grupie I i IV odbyły się warsztaty przyrodnicze „Las w słoiku”. Według założeń „Las w słoiku” to roślinna kompozycja, mały ekosystem, który wymaga minimalnej pielęgnacji. Dzieci samodzielnie wykonały piękne kompozycje z roślinek, ziemi i kamyków, dowiedziały się także dużo na temat hodowli roślin i warunków koniecznych do ich wzrostu. A teraz nie pozostało nic innego, jak obserwacja roślinek w słoikach. Mamy nadzieję, że powstałe piękne kompozycje roślinne długo będą zdobiły pokoje naszych przedszkolaków. Obcowanie z naturą, tworzenie osobistego lasu, sprawiło dzieciom wiele radości i będzie inspiracją do tworzenia nowych kompozycji.
15
Pamiętamy o naszych bohaterach – GR. IV
Pamięć o zmarłych jest obowiązkiem każdego człowieka. Wprowadzając dzieci w świat wartości społeczno-moralnych, uczuć patriotycznych, nie może zabraknąć zajęć, przybliżających dzieciom naszych bohaterów narodowych, lokalnych, ludzi, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny. Jednym z takich zajęć była wycieczka przedszkolaków na miejscowy cmentarz 30 października. Dzieci mogły w ciszy, zadumie, posłuchać opowieści wychowawcy na temat przeszłości naszej ojczyzny, miejscowości, zapalić „znicze pamięci” naszym bohaterom oraz obejrzeć odświętnie udekorowane groby. Był to również dobry czas na rozmowę, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.
Wych. Dorota Bzinkowska
3
Działania Szkolnego Klubu Wolontariatu w październiku
1. Kontynuacja akcji „Pomaganie przez odkręcanie”
2. Świętowanie ”Dnia Kundelka” - zbieranie karmy dla schroniska „Futrzak”
Członkowie wraz z Samorządem Uczniowskim zorganizowali akcję na rzecz zwierząt ze schroniska w Marcinkowie. Dary zostały przekazane w dniu 28.10.2019 r. Uczniowie naszej szkoły nie są obojętni na potrzeby bezbronnych i porzuconych zwierząt.
3. Sprzątanie grobów poległych żołnierzy w Wąchocku.
Opiekunowie Wolontariatu zorganizowały w dniu 29.10.2019 r. wyjście klas 5a i 5b na groby poległych żołnierzy w celu uporządkowania mogił i zapalenia zniczy. Są to mogiły, o których nie wolno nam zapomnieć.
Działania Szkolnego Klubu Wolontariatu we wrześniu
1. Wybory członków Szkolnego Klubu Wolontariatu
Dnia 17.09.2019 r. odbyły się wybory członków do Szkolnego Klubu Wolontariatu, którego opiekunami są: Iwona Bidzińska i Małgorzata Zdziesińska.
2. Udział w akcji „Pomóż i Ty”
W dniach 09.09.2019 – 30.11. 2019 odbywa się w szkole 17 edycja akcji charytatywnej „Szkoło pomóż i Ty” . Ma ona na celu pomoc 17-letniemu Bartkowi w zebraniu środków na rehabilitację oraz spełnienie jego motoryzacyjnych pasji. Członkowie klubu podjęli się sprzedaży cegiełek w postaci pomocy naukowych. Dotychczas zebrano 156 zł.
3. Udział w akcji „Pomaganie przez odkręcanie”, czyli zbieranie plastikowych nakrętek.
Członkowie Klubu wraz z cała społecznością szkolną zbierają plastikowe nakrętki na rzecz Kacpra i Kai. Nakrętki będą przekazane Fundacji Avalon, wspierającej chore dzieci. Akcja trwa przez cały rok szkolny 2019/2020
Szkoła pamięta
W październiku uczniowie klasy VIa wraz z wychowawczynią p. E.Pająk włączyli się w akcję Ministra Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postacie oraz wydarzenia z naszej historii. Na lekcjach wychowawczych przybliżono sylwetki Mariana Langiewicza oraz mjr Jana Piwnika „Ponurego”, które są ściśle związane z historią naszego regionu. Młodzież odwiedziła groby osób zasłużonych na cmentarzu parafialnym. Posprzątano bezimienne i opuszczone mogiły. Zapalono znicze w lokalnych miejscach pamięci. Akcja ta była doskonałą lekcją szacunku oraz pamięci o przodkach, którzy odeszli a także refleksją nad własnym życiem.
2
Akcja "Kolorowe kredki"
UWAGA!!!
Wolontariat Przedszkolny wraz z opiekunem p. Katarzyną Krasowską nawiązał współpracę z p. Ewą Zielińską, która kilka lat temu postanowiła zorganizować akcję „Kolorowe kredki”. Pracując z bardzo młodymi wolontariuszami od 6 lat do 14 lat chciała nauczyć ich przede wszystkim, że bycie wolontariuszem nie polega głównie na zbieraniu pieniędzy oraz, iż pracą swoich małych rąk mogą osiągnąć wiele. W ten sposób stworzona została akcja, która dziś nabiera ogromnego tempa.
Dlatego bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w akcji „Kolorowe kredki”, która polega na zbieraniu niekompletnych, częściowo zużytych i niepotrzebnych kredek. Kredki świecowe, które można przetopić, służą do stworzenia tęczowych kredek w kształcie misi, serduszek itp. Drewniane kredki, które są w gorszym stanie, są przerabiane na kredkową biżuterię, z której dochód przeznaczany jest na akcję „Niewidzialny Mikołaj” i „Dobra Wróżka”.
Kredki należy przynieść posegregowane do swojej wychowawczyni
lub do p.Katarzyny Krasowskiej (Przedszkole gr. „Motylki”)
Akcja trwa od 29.10.2019r do 22.11.2019r.
Wszystkich chętnych zapraszamy!!!!
„Jesienne mandale” w wykonaniu dzieci z gr. „Motylki”
Przedszkolaki z gr. „Motylki” biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Kreatywny Przedszkolak”. Głównym celem niniejszego projektu to kreatywne i twórcze działania przedszkolaków oraz uruchamianie twórczości dzieci, by potrafiły zrobić „coś z niczego”. Raz w miesiącu realizujemy temat zgodnie z harmonogramem projektu. W tym miesiącu mieliśmy do wykonania „Jesienne mandale”. Przedszkolaki poradziły sobie znakomicie. Przyniosły dużo kolorowych liści, które przyklejały na papierowe talerzyki według własnego pomysłu. Powstały piękne kompozycje jesienne. Ponadto dzieci przyporządkowywały liście do danego gatunku drzewa. /Katarzyna Krasowska
2
„Zabawy z kotem”- zajęcia otwarte dla rodziców w klasie I
Uczniowie klasy I gościli na zajęciach z edukacji polonistycznej swoich rodziców, którzy mogli nie tylko zobaczyć, jak wyglądają zajęcia z powyższej edukacji, ale przede wszystkim mogli zaobserwować, jak podczas zajęć pracują ich pociechy. Po przypomnieniu sobie z zajęć poprzedniego dnia, jakie mamy gatunki i rodzaje zwierząt domowych uczniowie swobodnie wypowiadali się na temat ilustracji przedstawiającej rodzinę posiadającą koty. I to właśnie na podstawie wyrazu „kot” pierwszoklasiści poznali nową literę k, K drukowaną i pisaną. Bardzo chętnie dokonywali analizy i syntezy głoskowej wyrazów, wyróżniali głoskę k w nagłosie, śródgłosie i wygłosie, a także wybrani uczniowie czytali teksty utworzone z poznanych do tej pory liter. Nauczyli się pisać literę w izolacji, w sylabach i wyrazach. Jako wychowawca dziękuję rodzicom za udział i czynne uczestnictwo w zajęciach.
IV Turniej Koszykówki Dziewcząt o Puchar Dyrektora PSP w Oleśnicy
W czwartek 17 października 2019 r. koszykarki z ZPO wzięły udział w Turnieju Koszykówki Dziewcząt o Puchar Dyrektora PSP w Oleśnicy. Na turniej pojechaliśmy uczennicami rok i dwa lata młodszymi, ale pomimo tego drużna nastawiła się na walkę o zwycięstwo. Ostatecznie po jednym wygranym i jednym przegranym meczu z gospodarzami turnieju, nasze dziewczęta zajęły drugie miejsce. Najlepszą koszykarką drużyny została Weronika Dudek. Koszty transportu w całości pokrył sponsor – właściciel sklepu Lewiatan, który od tego roku wspiera koszykarki z ZPO Wąchock, za co serdecznie dziękujemy.
Drużyna wystąpiła w składzie:
Marta Szczykutowicz, Emilia Dąbrowska, Natalia Garbala, Maria Rymarska, Weronika Dudek, Martyna Żolińska, Karolina Krzowska, Katarzyna Krzowska, Karina Szwed, Oliwia Biniek, Wiktoria Malinowska, Julia Witkowska
Trener: Michał Lefek
Wystawa książek
Dnia 24 października na korytarzu przed biblioteką szkolną zorganizowana została wystawa nowych książek zakupionych do biblioteki w ramach rządowego projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki projektowi i wkładowi własnemu Urzędu Miasta i Gminy Wąchock biblioteka w bieżącym roku szkolnym wzbogaciła się o 974 książki za kwotę 15 tysięcy złotych. To największy napływ nowości w historii placówki.
Uczniowie w ramach wystawy mogli wypożyczać nowe pozycje, które dotychczas były tylko w sferze marzeń czytelników. Wystawa cieszyła się dużym powodzeniem, a biblioteka w tym dniu była oblegana przez uczniów młodszych i starszych.
Alicja Wrońska
„Bardzo Fajny Gigant”, czyli podróż po krainie gatunków filmowych…
Pod takim właśnie hasłem przebiegała nietypowa lekcja języka polskiego, która odbyła się w Starachowickim Centrum Kultury w dn. 24 października 2019 r. Wzięli w niej udział uczniowie klas Vb, VIa i VIb wraz z opiekunami: p.B.Woźniak, p.G.Łyżwińską i ks.P.Kaczorowskim.
Fragmenty filmów prezentujących różne gatunki filmowe pomogły uczniom zrozumieć pojęcie gatunku filmowego, aby, rozpoznając western, film fantasy, fantastycznonaukowy, przygodowy, komedię czy film kryminalny, świadomie potrafili dokonań wyboru odpowiedniego dla siebie dzieła, zrozumieli jego specyfikę i cel powstania.
Podsumowaniem spotkania, zorganizowanego w ramach projektu „Lekcja w kinie”, z prowadzącym lekcję młodym aktorem, była projekcja filmu pt. ”Bardzo Fajny Gigant” w reż. Stevena Spielberga. Fabuła produkcji została oparta na powieści brytyjskiego pisarza Roalda Dahla pt.”Wielkomilud”.
Film przeniósł młodych widzów w krainę wyobraźni, baśni, dostarczył wielu wrażeń, a los tytułowego BFG wzruszył, gdy potwierdziło się znów, że dobro zawsze zwycięża, a zło zostaje pokonane.
Spotkanie i film świetnie wpisały się w realizację działań Szkolnego Koła Filmowego, którego opiekunami są p.B.Woźniak i p.J.Susfał.
2
Zajęcia terenowe
W bieżącym tygodniu uczniowie klas V wraz z nauczycielem geografii wzięli udział w zajęciach terenowych, które miały na celu wprowadzić ich w świat empirycznej nauki poprzez prowadzenie badań i pomiarów terenowych. Celem ich było także poszerzenie wiedzy i zainteresowania tym przedmiotem. Jako źródło wiedzy geograficznej posłużyło środowisko przyrodnicze. Uczniowie mieli możliwość wykorzystywania wcześniej zdobytej wiedzy na temat planu i mapy w praktyce. Już w szkole zostali podzieleni na grupy. Każda otrzymała kartę pracy z zadaniami, które mieli wykonać. Polegały one na wyznaczeniu kierunków za pomocą kompasu, orientowaniu mapy za pomocą kompasu oraz obiektów w terenie itp. Posługiwali się również skalą mapy przeliczając odległości na mapie na odpowiednie odległości w terenie. Wyposażeni w kompasy i mapy zabrali się do pracy. Okazało się, że na otwartej przestrzeni pracuje się dużo przyjemniej. Zajęcia terenowe sprawiły wszystkim wiele radości, łącząc naukę z przyjemnością i zdobywaniem nowych doświadczeń.
/Tekst: E. Pająk/
Święto chleba w grupie „Motylków”
Codziennie zajadamy się smacznym chlebem, bułeczkami czy drożdżówkami z marmoladą. Jednak mało kto wie, jak długa droga dzieli ziarenko od bochenka. Dlatego też, przedszkolaki z gr. „Motylki” odwiedziły miejscową piekarnię Państwa Sajeckich. Po piekarni oprowadziła dzieci właścicielka, która opowiedziała o narzędziach pracy i tajnikach wypieku chleba. Wielkie wrażenie zrobił na przedszkolakach ogromny piec oraz wielkie mieszadło. Na koniec wycieczki każde dziecko otrzymało w prezencie pyszny drożdżowy placuszek. Był to dzień pełen wrażeń i uśmiechu.
/Tekst: Katarzyna Krasowska/
Święto pieczonego ziemniaka w grupie "Motylków"
18 października w grupie Motylków, odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. Przedszkolaki zapoznały się z ,,Bajką o Ziemniaku'', z której w prosty sposób dowiedziały się skąd on pochodzi i jak trafił do Polski. Przyswoiły sobie również wiele ciekawostek i informacji na temat ziemniaka: jego różne nazwy oraz jakie potrawy można z niego zrobić. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach plastyczno-technicznych. Najwięcej radości sprawiły dzieciom samodzielnie wykonane „Ziemniaki – cudaki” oraz pieczone ziemniaczki przygotowane przez panie kucharki, za które bardzo dziękujemy.
/ Katarzyna Krasowska/
1
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie