Październik, to miesiąc bibliotek szkolnych, dlatego też, to właśnie w tym miesiącu po raz pierwszy, postanowiliśmy odwiedzić bibliotekę znajdującą się w naszej placówce. Pani Alicja Wrońska, jak zawsze bardzo serdecznie nas przyjęła, a wiedząc czym aktualnie interesują się przedszkolaki, przygotowała dla nas doskonałą niespodziankę. Na drzwiach szkolnej biblioteki, znajdowały się ilustracje najbardziej chyba teraz pożądanych przez dzieci maskotek- słodziaków. Pani Ala przeczytała nam również jedną z przygód bohaterów książki pt. „Gang słodziaków”. Przedszkolaki otrzymały obrazki do kolorowania przedstawiające bohaterów znanych i lubianych bajek, oraz dyplomy „Przyjaciela książki”. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem ilości książek zgromadzonych w bibliotece. Dowiedziały się również na czym polega wypożyczanie książek i jak należy się z nimi obchodzić. Choć czytelnikami naszej biblioteki staną się dopiero za kilka lat, to w ten wyjątkowy dzień, każdy mógł wypożyczyć książkę do przeczytania w przedszkolu. Bardzo dziękujemy pani Alicji za ciekawe zajęcia i przygotowane niespodzianki.
BIEDRONKI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
Rajd na Wykus
W ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w dniu 8.11.2018 uczniowie klas V a i III b wzięli udział w rajdzie na Wykus. Głównym celem rajdu było uczestnictwo w Drodze Krzyżowej, która wiedzie po miejscach walk i grobach żołnierzy „Ponurego” i „Nurta” walczących w obronie Polski. Marsz rozpoczął się przy kamieniu informacyjnym a następnie przez poszczególne stacje dotarliśmy do polany, gdzie przy kapliczce modlitwę odmówił o. Benedykt. Listopadowy, ale pogodny i słoneczny dzień sprawił, że z przyjemnością uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu. Droga Krzyżowa zakończyła się na wykusowej polanie, gdzie mieści się Kapliczka Matki Boskiej Bolesnej. Tam też złożono wiązanki, zapalono znicze i odczytano referaty historyczne przygotowane przez uczniów.
Opiekę nad uczniami sprawowały panie Edyta Pająk i Marlena Garbacz oraz o.Benedykt.
Remont sali gimnastycznej
We wrześniu i październiku trwał remont sali gimnastycznej w ZPO w Wąchocku dzięki realizowanemu przez Gminę Wąchock projektowi „Wysoka jakość infrastruktury edukacyjno – sportowej kluczem do rozwoju Gminy Wąchock. Część III. Roboty budowlano – remontowe w sali gimnastycznej w budynku ZPO w Wąchocku”. Pieniądze na remont pozyskane zostały z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego –Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.W ramach zaplanowanych prac generalny remont przeszły ściany i podłoga w sali gimnastycznej oraz szatni chłopców. Wymieniona została stolarka okienna wycyklinowane zostały podłogi i drabinki, namalowane zostały linie na polu gry, wymienione zostały grzejniki i oświetlenie. Zamontowano 4 nowe kosze do koszykówki i ławeczki do ćwiczeń. Na ścianie, gdzie znajdują się okna zamontowano siatkę ochronną .Wszystkie prace zakończone zostały do 31 października 2018 roku.
Mamy nadzieję ,że nowo wyremontowana sala gimnastyczna będzie miejscem gdzie młodsi uczniowie szkoły podstawowej i przedszkolaki będą chętnie uczestniczyć w zajęciach ruchowych i rozwijać umiejętności sportowe.
DZIECI Z GRUPY „O” I WIEWIÓREK
WRAZ Z WYCHOWAWCZYNIAMI
ZAPRASZAJĄ
DYREKCJĘ, RODZICÓW, PRZEDSZKOLAKÓW, NAUCZYCIELI
W DNIU 9 LISTOPADA O GODZ.9.30
NA UROCZYSTY PORANEK
SŁOWNO- MUZYCZNY
Z OKAZJI
100 -LECIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI
OGŁOSZENIE
W związku ze 100-letnią rocznicą odzyskania niepodległości i apelem Minister Edukacji Narodowej, włączamy się w bicie rekordu dla niepodległej i dzień 9 listopada ogłaszamy „Dniem biało- czerwonym” w naszej szkole.
Apelujemy do wszystkich- uczniów i pracowników szkoły, aby w ten dzień nasze ubrania przybrały kolory flagi, czyli biały i czerwony. Będziemy ustanawiać rekord najwięcej ubranych osób w barwy biało-czerwone w Zespole Placówek Oświatowych w Wąchocku.
Prosimy wychowawców o włączenie się w akcję i przypominanie tej informacji uczniom.
Udokumentowaniem szkolnego rekordu będzie wspólna sesja zdjęciowa na hali sportowej.
Sprzątanie grobów na cmentarzu
W dniu 31.10.2018 uczniowie klasy Va wraz z wychowawcą p.Edytą Pająk po raz kolejny posprzątali zapomniane, czasem bezimienne groby na Cmentarzu Parafialnym w Wąchocku. Dzieci uprzątnęły liście, wyrzuciły stare znicze i wyczyściły nagrobki. Wielu grobom udało się przywrócić godny wygląd przed zbliżającym się dniem wszystkich Świętych. Na koniec zapalono znicze i odmówiono modlitwę za zmarłych.
DZIEŃ PIECZONEGO ZIEMNIAKA W GRUPIE BIEDRONEK
W słoneczny, październikowy poranek, dzieci z grupy Biedronek, wraz z zaproszonymi rodzicami, obchodziły Dzień Pieczonego Ziemniaka. Wspólne zabawy, oczywiście z ziemniakami w roli głównej, odbyły się w naszym przedszkolnym ogrodzie. Zarówno dzieci jak i ich rodzice, doskonale sprawdzili się w sportowych konkurencjach takich jak: slalom z ziemniakiem na łyżce, podawanie ziemniaka pod tunelem z nóg oraz nad głowami, czy tez rzut do kosza. Najpierw jednak, dzieci musiały odnaleźć ziemniaki schowane przez rodziców na placu zabaw, a potrzebne do wspólnych zabaw. Po zabawie nadszedł czas na poczęstunek: pieczone ziemniaki oraz kiełbaski. Ten wspólnie spędzony z bliskimi czas, przysporzył naszym maluchom wiele radości. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przybyli tego dnia do przedszkola, za miłą i wesołą atmosferę, pomoc w organizacji oraz udział w zabawie./Anita Wałęga/
WITAMINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI
Dzieci z grupy 6-latków doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się między innymi prawidłowo odżywiać. Każdy przedszkolak rozumie potrzebę spożywania dużych ilości owoców oraz warzyw. Z myślą o witaminkach, postanowiliśmy zrobić sok. Dzieci przyniosły do przedszkola obrane ze skórki marchewki i jabłka. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku- sokowirówką , jego działaniem i utrwalały sobie zasady bezpieczeństwa. Pozostało tylko wrzucenie składników do maszyny i sok gotowy! Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez dodatku cukru i bez konserwantów.
JESIENNE STROIKI 6-LATKÓW
Rodzice wraz z dziećmi zostali zaproszeni do wspólnej zabawy plastyczno- technicznej „Jesienny stroik”. Taka zabawa ma na celu wzmacnianie więzi rodzinnych, rozbudzenie wrażliwości na piękno przyrody oraz rozwijanie wyobraźni plastycznej i inwencji twórczej. Zabawa cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród przedszkolaków i ich rodziców. Dziękuję rodzicom i dzieciom za zaangażowanie i wysiłek włożony w przygotowanie stroików oraz dekoracji sali, gratuluję pomysłowości. Wszystkie prace prezentowane są w naszej sali i stanowią jej jesienny wystrój. Bardzo dziękuję wszystkim wykonawcom.
6-LATKI NA WYCIECZCE W PIEKARNI
W ramach realizacji projektu „Poznajemy zawody” oraz Święta Chleba przedszkolaki z grupy O wybrały się na wycieczkę do piekarni państwa Haliny i Sławomira Sajeckich w Wąchocku. Zwiedziły pomieszczenia piekarni i zapoznały się z pracą piekarza. Dokładnie obejrzały urządzenia używane w procesie technologicznym wyrobu pieczywa. Z uwagą wysłuchały informacji na temat etapów powstawania bułek i chleba- od ziarenka do bochenka.
Na zakończenie wycieczki nastąpiła degustacja smacznych bułeczek , za które bardzo dziękujemy.
Urodziny Filipka w gr. „Motylków”
W ubiegłym tygodniu uroczyście obchodziliśmy trzecie urodziny Filipka. Było bardzo wesoło, ponieważ Filipek przygotował dla każdego dziecka baloniki i kolorowe czapeczki. Wszystkie dzieci radośnie odśpiewały STO LAT i życzyły wszystkiego najlepszego. Na pamiątkę tego ważnego dnia, jubilatowi został wręczony „Dyplom urodzinowy”. Następnie mama Filipka przygotowała dla wszystkich dzieci smaczny poczęstunek – babeczki oraz cukierki, które sprawiły dużą radość. /tekst: Katarzyna Krasowska
LEKCJE O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH
Uczniowie z klas VI i VII b uczestniczyli w zajęciach poszerzających wiedzę na temat Funduszy Europejskich i Programu Polska Wschodnia .Celem realizowanego projektu było pozyskanie przez uczniów wiedzy na temat :
- Czym są Fundusze Europejskie
- Ile jest Funduszy Europejskich
- Jakie inicjatywy mogą być finansowane z Funduszy Europejskich
- Jakie inicjatywy w naszej miejscowości z Funduszy Europejskich zostały wykonane
Uczniowie otrzymali komiksy przygotowane w ramach akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich V” ,obejrzeli film animowany ukazujący inwestycje zrealizowane w Polsce Wschodniej przy wsparciu Funduszy Europejskich, rozwiązywali zadania przygotowane przez organizatorów. Uczniowie którzy wykonali poprawnie i najszybciej zadania konkursowe otrzymali karty podarunkowe do EMPIKU. Byli to : Julia Kułaga, Kalina Paduch Klaudia Godlewska z klasy VIIb oraz Karina Szwed, Kacper Adamczyk i Jan Grabda z klasy VI.
Artykuł "DZIECI AFRYKI'
Solidaryzując się z biednymi dziećmi z Afryki wolontariat przedszkolny z Przedszkola Publicznego w Wąchocku wraz z opiekunem p. Katarzyną Krasowską nawiązał współpracę z AFRYKI Fundacją „DZIECI”.
W związku z tym mali wolontariusze włączyli się w akcję pt.”PIÓRNIKI DO AFRYKI”, której celem było wyposażenie afrykańskich dzieci w przybory szkolne, głównie piórniki oraz słodkim upominkiem w formie lizaka. Uczeń w Afryce posługuje się najczęściej ołówkiem. Zdarza się, że musi dzielić go jeszcze z rodzeństwem. Obdarowane dzieci po raz pierwszy mogą poznać, dotknąć oraz wziąć na własność kolorowe kredki, ołówki, temperówki, pachnące gumki, śliczne linijki. Wszystkie te przybory były dotąd obiektem ich marzeń. Zanim to jednak nastąpi trzeba wytłumaczyć jak otworzyć piórnik, potem wyjaśnić do czego służą poszczególne przybory oraz nauczyć posługiwania się nimi.
Akcja trwała od 18.IX.2018r do 22.X.2018r. w którą włączyła się cała społeczność przedszkolna i szkolna a także mieszkańcy Gminy Wąchock.
Zebraliśmy ok. 40 piórników pięknie wyposażonych oraz mnóstwo przyborów szkolnych a także zeszyty, bloki, książeczki, maskotki i oczywiście lizaki. Zapakowana paczka zostanie wysłana do siedziby Fundacji „Dzieci Afryki” a następnie trafi do najuboższych dzieci z Afryki.
Wolontariat przedszkolny z Wąchocka bardzo serdecznie dziękuje wszystkim darczyńcom!!!
Ślubowanie
26 października odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas Ia i Ib. Uczniowie przedstawili program słowno - muzyczny w trakcie którego zaprezentowali nie tylko swoje umiejętności artystyczne ale także wiedzę o swoim kraju oraz o prawach i obowiazkach ucznia. W ramach obchodów 100 - lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę uczniowie wykonali poloneza Wojciecha Kilara. Obiecali sobie, że zatańczą tego samego poloneza na zakończenie klasy ósmej. Po części artystycznej nastąpiło ślubowanie na sztandar szkoły. Ceremonię zakończyło uroczyste pasowanie, dzięki któremu uczniowie zostali oficjalnie włączeni do społeczności szkolnej Zespołu Placówek Oświatowych. Na zakończenie uczniowie udali się do swoich klas, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek przygotowany przezv rodziców.
BIEDRONKI Z ŻYCZENIAMI NA POCZCIE
Co roku, przedszkolaki pamiętają , że w październiku swoje święto obchodzą pracownicy poczty. Dlatego też, Dzień Poczty Polskiej jest dla nas powodem do odwiedzenia pobliskiego oddziału pocztowego i złożenie życzeń pracownikowi poczty. Dzieci z grupy Biedronek wraz z wychowawcą przygotowały piękną laurkę, którą wręczyły podczas wizyty. Okazało się że nasze coroczne laurki mają swoje miejsce na jednaj ze ścian w oddziale pocztowym i cieszą oko pani pracującej na poczcie. Podczas wizyty mieliśmy okazję zapoznać się w wyposażeniem poczty, dowiedzieć się jak wygląda praca na poczcie jak również tego, w jaki sposób wysłać list do Mikołaja. Wysłaliśmy również pocztówkę z pozdrowieniami dla organizatora ogólnopolskiego programu „Piękna nasza Polska cała”, jako jedno z działań realizowanych w ramach tego programu. Dzieci po życzliwym przyjęciu, obdarowane słodkościami, w doskonałych humorach wróciły do przedszkola. /Anita Wałęga/
„Dzień Kundelka” w przedszkolu
Mały, duży, czarny czy brązowy, z długą lub z krótką sierścią - nieważne. Każdy z nich obchodził 25 października swoje święto - Dzień Kundelka. Ten niepozorny piesek jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Jego święto przypada w Dniu Ustawy o Ochronie Zwierząt.
Z okazji obchodów Dnia Kundelka nasze przedszkolaki podejmowały niezwykłych gości. Odwiedziła nas Pani Nadja Cendrowska, która prowadzi hotel dla zwierząt „Futrzak”, wraz z dwójką pupili - Ciapkiem i Bunią. Pieski entuzjastycznie zareagowały na spotkanie z przedszkolakami. Pani Nadja opowiedziała dzieciom poruszające historie porzuconych zwierząt, które trafiły do schroniska. Pokazała ich zdjęcia w boksach i na wybiegu. Przedszkolaki dowiedziały się również w jaki sposób dbać o zwierzęta, szczególnie w okresie jesieni i zimy. Spotkanie było posumowaniem trwającej ponad miesiąc akcji zbierania karmy, która została przekazana zwierzętom z „Futrzaka” Serdecznie dziękujemy rodzicom i dzieciom za udział w akcji, a zwierzakom życzymy smacznego./Urszula Kwaśniewska/
„Mali muzykanci” – „Motylki”
Muzyka, jako jedna z dziedzin sztuki odgrywa ogromną rolę w życiu każdego człowieka. Od najmłodszych lat dziecko powinno być wprowadzone w świat muzyki. Sposób, w jaki zostanie zachęcone w przedszkolu do słuchania muzyki, śpiewania, a nawet tworzenia łatwych melodii oraz w jaki stopniu będą rozbudzane zainteresowania muzyczne, w znacznym zakresie decydować będzie o dalszym jego rozwoju w dziedzinie muzyki. Dlatego też w ramach autorskiego projektu „Mali muzykanci” grupa „Motylków” wzięła udział w zajęciach muzycznych na których, zaproszony gość oj. Kajetan przedstawił dzieciom instrument muzyczny - gitarę. Przedszkolaki mogły zapoznać się z jej budową oraz brzmieniem. Oj. Kajetan przygotował dla dzieci kilka znanych utworów przy których wspólnie bawiliśmy się. Ponadto każde dziecko mogło samodzielnie zagrać na gitarze.
Oj. Kajetanowi serdecznie dziękujemy za przygotowanie bardzo fajnych i pouczających zajęć./Katarzyna Krasowska
„UCZTA NA OLIMPIE”
W październiku 2018r. klasa Va realizowała na lekcjach języka polskiego projekt mitologiczny pt. „Uczta na Olimpie. Pomysłodawczynią projektu była pani Beata Sikorska. Celem było zainteresowanie uczniów tematyką mitów i zmotywowanie ich do czytania. Uczniowie mieli za zadanie zapoznanie się z mitologią grecką a następnie zaprezentowanie w sposób ciekawy wybranego mitu. Scenerią była siedziba bogów- Góra Olimp. Celem było „boskie” – krasomówcze wygłoszenie swojego pomysłu, na miarę greckich mówców. Uczestnicy byli przebrani w stroje w stylizacji starożytnej, z atrybutami prezentowanych opowieści. Wszystkiemu przysłuchiwał się bóg bogów- Zeus, w którego wcieliła się pani od języka polskiego. Został również wybrana małżonka Zeusa- Hera, którą została Elena Staniszewska. Pomysłom nie było końca- świetne stylizacje strojów, detale, fryzury, wieńce laurowe- wszystko to robiło wrażenie. Wszyscy mogli również posilić się ambrozją i zakosztować nektaru. Po prezentacjach nastąpił wybór NAJNAJZNAMIENITSZEGO KRASOMÓWCY. Nie było to łatwe, ponieważ poziom był bardzo wysoki. Wskutek głosowania bogów i samego Zeusa wyłoniono zwycięzcę. Została nim Oliwia Biniek. Otrzymała dyplom Krasomówcy oraz Puchar Najznamienitszych Ust. II miejsce zajęła Elena Staniszewska, która otrzymała Jabłko Zgody. Były też 2 wyróżnienia: Wiktoria Malinowska i Lena Bober. Zakończeniem projektu była sesja fotograficzna. Głównym założeniem projektu było sprowokowanie uczniów do czytania mitów, zainteresowanie tematyką i wzbudzenie inwencji twórczej oraz samo działania uczniowskiego. Należą się słowa uznania dla klasy za błyskotliwość, niekonwencjonalne podejście do zagadnień, kreatywność i pomysłowość. A najważniejsze było to, że wszyscy świetnie się bawili.
I marsz szlakiem marszałka Józefa Piłsudskiego
W 100 rocznice odzyskanie przez Polskę niepodległości w dniu 5 października 2018r. odbył się I marsz szlakiem marszałka Józefa Piłsudskiego, w którym udział wzięli uczniowie ZPO w Wąchocku pod opieka pedagoga Marcina Paducha. Uroczystości upamiętniające tego wybitnego Polaka rozpoczęły się w miejscowości Parszów. Na ścianie budynku szkoły podstawowej odsłonięta została pamiątkowa tablica upamiętniająca stacjonowanie wojsk pod dowództwem Marszałka w okolicy Parszowa. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na krótki występ artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły. W dalszej części obchodów uczniowie wraz z nauczycielami przejechali do miejscowości Bodzentyn. Spod urzędu miasta młodzież z Wąchocka , Parszowa i okolicznych szkół wyruszyła w 10 kilometrowy marsz do miejscowości Św. Katarzyna. Po drodze na Miejskiej Górze pod pomnikiem majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” zapalono znicze. Dalsza trasa przebiegała przez malownicze tereny Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Po przybyciu na miejsce do szkoły podstawowej w Św. Katarzynie odbyła się dalsza część uroczystości. Odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą pobytowi Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy w Świętej Katarzynie 31 października 1914 roku. Tablicę odsłonili: doktor Dorota Koczwańska-Kalita Naczelnik Kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, profesor Urszula Oettingen, burmistrz Dariusz Skiba, dyrektor Szkoły Podstawowej w Świętej Katarzynie Ewa Orzechowska, ksiądz Jacek Kowalik, kapelan pułkownik Wojsk Powietrznych Stanów Zjednoczonych oraz przedstawiciel uczniów szkoły. Profesor Urszula Oettingen wygłosiła prelekcję poświęconą pobytowi i pierwszym bojom 1 Pułku Piechoty Legionów Polskich pod komendą Józefa Piłsudskiego, w 1914 roku. Organizatorami Marszu były gmina Wąchock i Bodzentyn. Honorowy patronat sprawowały Instytutu Pamięci Narodowej, Instytut Historyczny UJK w Kielcach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.
WYJAZD NA SPEKTAKL TEATRALNY
15 października przedszkolaki z grup przedszkolnych „Biedronki” i „Wiewiórki” wraz z opiekunami, uczestniczyły w wycieczce do Starachowickiego Centrum Kultury. Aktorzy z Katolickiego Teatru Edukacji przedstawili tam spektakl teatralny pt. „Śnieżka”. Było to piękne widowisko pełne barw, humoru, muzyki i efektów specjalnych, oparte na motywach znanej i lubianej przez wszystkich baśni. Dzieci z zapartym tchem śledziły losy Śnieżki i przestrzegały ją przed złą macochą. Nieoczekiwanie na scenie pojawił się również jeden z naszych przedszkolaków, Alan, który miał za zadanie pokazać królewiczowi jak może za pomocą pocałunku zbudzić śpiącą dziewczynę. Trzeba przyznać że wywiązał się z tego zadania znakomicie. Wszyscy w doskonałych humorach i pełni wrażeń wróciliśmy do naszego przedszkola.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie