Na początku II Wojny Światowej, 27 września 1939 roku, rozkazem dowódcy obrony Warszawy generała Juliusza Rómmla, powołana została organizacja konspiracyjna - Służba Zwycięstwu Polski. Był to zalążek Polskiego Państwa Podziemnego - unikalnej w skali światowej organizacji, w której mimo terroru okupanta funkcjonowały wszystkie ograny państwowe, zarówno cywilne, jak i wojskowe.
Jej celem była: walka o wyzwolenie Polski w granicach przedwojennych, odtworzenie i reorganizacja armii polskiej oraz powołanie tymczasowych ośrodków władzy.
Działało ono w latach 1939-1945, kierowane z wolnych krajów sojuszniczych przez w pełni legalne władze naczelne: prezydenta, rząd i naczelnego wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa.
Określane jest jako fenomen na skalę światową.
Tę ważną rocznicę i w tym roku upamiętniono na uroczysku Sina Woda przy kapliczce pw. Świętego Jacka.
Na polanie stoją koło siebie dwie kapliczki. Mniejszą wyróżnia drewniana wieżyczka. Z tablicy nad wejściem można wyczytać, że jej fundatorem był Jacenty Siewierski z żoną Agnieszką w 1821 roku. Na murze większej kapliczki znajduje się tablica poświęcona m.in. żołnierzom września 1939 roku i oddziałowi tzw. "Warszawiaka", który - jak informuje napis - walczył na tym terenie do kwietnia 1940 roku. Były to zaczątki partyzantki na tym terenie. Grupa żołnierzy września gromadziła tu broń do dalszej walki.
Na tablicy upamiętnieni też zostali partyzanci z oddziału kapitana Antoniego Hedy "Szarego", którzy stacjonowali w pobliżu.
W tegorocznych obchodach 79 rocznicy powołania Polskiego Państwa Podziemnego wzięli udział również nasi uczniowie z klas 7a i 7b. Wraz z wychowawcami - p. Krystyną Nowicką i p. Ewą Śliwą, aktywnie uczestniczyli we mszy świętej polowej, której przewodniczył OCist Roman Burakowski.
Po mszy świętej, złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy wszyscy
uczestnicy zaproszeni zostali na ciepły poczęstunek, któremu towarzyszyły wykonania pieśni patriotycznych.