Święto Poezji
Światowy Dzień Poezji – to święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.
UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie". Światowy Dzień Poezji obchodzony jest głównie w Paryżu, gdzie od lat funkcjonuje tradycja festiwali poetyckich. Hucznie świętuje się też Dzień Poezji w Grecji - w Delfach i Atenach, a także w Hiszpanii.
Poezja jest dla każdego - łączy ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu, poglądach czy statusie materialnym. Skłania do refleksji, poznania myśli i emocji innych ludzi, czasem wyjścia poza schemat, uważniejszego spojrzenia, zatrzymania się choć na chwilę.
Pozwala widzieć i rozumieć więcej, czyni życie piękniejszym lub po prostu - bardziej
Światowy Dzień Teatru
Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute – ITI) w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.
Przedszkolny konkurs recytatorski
W ubiegłym tygodniu w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski, podzielony na dwa etapy. Pierwszy z nich miał miejsce 24.03. Podczas niego wszystkie chętne dzieci recytowały przygotowany wiersz autorstwa Jana Brzechwy lub Doroty Gellner. Spośród nich z każdej grupy wytypowane zostały 3 osoby, które najlepiej poradziły sobie z prezentacją wybranego przez siebie utworu. Dwa dni później tj. 26.03 odbył się drugi etap konkursu. Jego charakter był bardziej oficjalny, wyjątkowe było także miejsce, gdzie wygrane dzieci jeszcze raz recytowały swoje wiersze. Na niedawno utworzonej sali teatralnej w towarzystwie wszystkich grup przedszkolnych, wychowawców, nauczycieli przedszkolnych i przede wszystkim szanownego jury, 12 dzieci w malowniczej scenerii wykazywało się umiejętnościami recytatorskimi. Oceniany był dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, poprawne i płynne deklamowanie,
Promocja Szkoły
W ubiegłym roku szkolnym powstał w naszej placówce Zespół do Spraw Promocji Szkoły. Jego głównym celem jest przekaz informacji i rozwój wiedzy na temat jakości pracy szkoły oraz umacnianie jej pozytywnego wizerunku w środowisku. W ramach pracy zespołu począwszy od roku szkolnego 2019/2020 zainicjowano szereg działań wyróżniających naszą szkołę spośród innych w gminie.
Międzynarodowy Dzień Czytania Tolkiena
25 marca obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Fani literatury tolkienowskiej zapoczątkowali to święto w 2003 roku.
Czy wiecie, dlaczego Dzień Czytania Tolkiena obchodzimy właśnie 25 marca? To właśnie tego dnia zakończono Wojnę o Pierścień – mieszkańcy Śródziemia obalili Saurona, planującego przejąć władzę nad Śródziemiem….
Rekrutacja do przedszkola
INFORMACJA
dotycząca rekrutacji do Przedszkola Publicznego w Wąchocku
Dyrektor ZPO w Wąchocku informuje, że lista dzieci przyjętych do Przedszkola Publicznego w Wąchocku w roku szkolnym 2021/2022 będzie dostępna dla rodziców przy wejściu do budynku szkoły w dniu 29.03.2021r.Przypominamy o złożeniu wniosku potwierdzenia woli przyjęcia dziecka do przedszkola w formie pisemnego oświadczenia w nieprzekraczalnym terminie do 8.04.2021r.
INFORMACJA DYREKTORA ZPO W WĄCHOCKU
Zgodnie z decyzją Prezesa Rady Ministrów ogłoszoną w dniu 25 marca 2021r. dotyczącą obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, na terenie całego kraju zamknięte zostają żłobki i placówki przedszkolne.
W związku z tym informujemy, że od dnia 29.03.2021r. do dnia 9.04.2021r. Przedszkole Publiczne w Wąchocku zapewnia opiekę tylko dla dzieci rodziców służb medycznych i mundurowych zaangażowanych w walkę z epidemią koronawirusa.
Powitanie Wiosny
„Na promyku słońca, tuż po pierwszej burzy,
przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży.
Witały ją: bocian, skowronek i szpaki,
witały ją także wszystkie przedszkolaki…”
E. BudrykW poniedziałek wszystkie grupy, wraz ze swoimi paniami, wyruszyły barwnym korowodem, trzymając w rękach Marzanny i kolorowe gaiki. W ten sposób chciały wyrazić swoją radość z nadejścia wiosny. Aby tradycji stało się zadość, Marzanna została uroczyście pożegnana. Przedszkolaki próbowały odstraszyć zimę, śpiewały radosne piosenki o wiośnie. Kolorowy, ale już wiosenny i bardzo uśmiechnięty pochód mógł wrócić do przedszkola. W tym dniu nie zabrakło także specjalnego gościa… wszystkie grupy przedszkolne odwiedziła Pani Wiosna, która w kwiecistej sukience i z koszykiem pełnym krokusów radośnie witała uśmiechnięte przedszkolaki.😊
Skarpetkowe wyzwanie
21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny! To właśnie tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Dlatego też uczniowie klasy II wzięli udział w akcji „Skarpetkowe wyzwanie” poprzez założenie kolorowych skarpetek „nie do pary” jako wyrazu radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa.
Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień 3. miesiąca w roku ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI), mając na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Od 2012 roku patrona
Wąchock ….. „miasto, które nie boi się uśmiechu”.
Uczniowie klasy VIIa na lekcjach plastyki i w ramach zajęć z wychowawcą realizowali projekt: Wąchock ….. „miasto, które nie boi się uśmiechu”.
Jego głównym celem było pogłębienie wiedzy na temat miejscowości, w której mieszkają, a także najbliższego regionu. Uwrażliwiał on uczniów na piękno naszej okolicy, zachęcał do zwiedzania ciekawych miejsc, korzystania z dóbr kulturalnych, a także integracji ze środowiskiem.
Na zajęciach z wychowawcą omówiono historię miejscowości, jej położenie, wskazano miejsca, które warto poznać i odwiedzić. Uczniowie chętnie opowiadali też dowcipy, z których słynie Wąchock i dzięki którym nasza okolica znana jest w całej Polsce, a także wielu miejscach w świecie.
Drugi etap projektu realizowany był na lekcjach plastyki. Uczniowie mieli nagrać krótkie filmiki ukazujące piękne miejsca naszego miasteczka. Zanim jednak przystąpiono do realizacji projekt
Galeria zdjęć
- brak danych
Godziny dzwonków
Środa 07.05.2025Logowanie