Dbając o bezpieczeństwo uczniów podczas zbliżających się ferii zimowych w dniu 23 stycznia 2020 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie profilaktyczno - edukacyjne dla uczniów z oficerem prasowym Komendy Powiatowej w Starachowicach sierż. szt. Pawłem Kusiak. Pogadanka pt.: "Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych" była przeznaczona dla dzieci z klas I - VIII.
Policjant opowiadał o różnych zagrożeniach czyhających na najmłodszych w trakcie ferii zimowych. Szczególnie skupił sie na omówieniu zasad bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegł przed ślizganiem się na skutych lodem rzekach, zbiornikach wodnych. Zapoznał wychowanków z zasadami bezpieczeństwa w czasie podróży z rodzicami: zapinanie pasów bezpieczeństwa, zabezpieczanie przedmiotów przed przemieszczaniem się, sprawdzenie stanu trzeźwości kierowcy. Funkcjonariusz przekazał również uczniom ulotki dotyczące bezpiecznych zachowań w czasie ferii.
Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali „odblaskowe ludziki”. Mają one poprawić bezpieczeństwo w czasie poruszania się po zmroku. Policjant zachęcał uczniów z klas starszych do wzięcia udziału w konkursie plastyczno - filmowym organizowanym przez Komendę Główną Policji w Warszawie.
Wszystkim wychowankom życzymy, aby ferie zimowe upłynęły zdrowo i bezpiecznie.
Bezpieczne ferie zimowe
- 8
Bezpieczne ferie
Rozpoczynające się ferie zimowe to czas wzmożonej aktywności dzieci i młodzieży. To niezwykle ważne, by ten czas spędzić aktywnie. Należy jednak pamiętać, że zabawy na śniegu czy lodzie mogą skończyć się wypadkiem, kontuzją czy urazem. Aby wykluczyć niebezpieczeństwo takich zdarzeń warto zapoznać się z zasadami bezpiecznego zachowania podczas ferii zimowych. W ramach zajęć „Edukacja dla bezpieczeństwa” uczennica z klasy VIII b Marta Szczykutowicz przygotowała krótki informator dla uczniów naszej szkoły o bezpiecznym spędzaniu ferii zimowych.
BYŁ TAKI ROK, ROK 1863…
BYŁ TAKI ROK, ROK 1863… - Obchody Dnia Patrona Szkoły, czyli 157 Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego.
Obchody kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego objęły w tym roku szkolnym szereg działań przypominających te ważne dla naszej historii chwile.
W centralnych uroczystościach, w dn.19 stycznia 2020 r., we Mszy Św. w klasztorze wąchockiego opactwa oraz złożeniu kwiatów przy pamiątkowej tablicy i pomniku gen. Mariana Langiewicza uczestniczył szkolny poczet sztandarowy wraz z przedstawicielami dyrekcji i społeczności szkolnej.
W murach klasztornych i na szkolnych korytarzach można było obejrzeć wystawę okolicznościowych plakatów wykonanych przez uczniów ZPO, przygotowaną przez p. Edytę Pająk i p. B. Markiewicz.
Kulminację obchodów stanowiła uroczysta akademia szkolna zaprezentowana w dn. 22 stycznia br. Spotkanie rozpoczęło wprowadzenie Sztandaru Szkoły i odśpiewanie hymnu państwowego, zakończyło - wspólne odśpiewanie hymnu szkolnego.
Motywem przewodnim montażu słowno-muzycznego było hasło „To jest Polska!”. Uczniowie, pod kierunkiem nauczycieli: p.Beata Woźniak (scenariusz, teksty, recytacja), p.Ewa Śliwa (chór szkolny) oraz p.Maria Ziewiec (dekoracje), wierszem, prozą i piosenką podkreślili, jak istotną rolę odegrało Powstanie Styczniowe na naszej drodze do odzyskania niepodległości. Celem występu było nie tylko przypomnienie tej właśnie karty polskiej historii, ale także utrwalenie w zebranych poczucia tożsamości narodowej, szacunku do tradycji, symboli narodowych.
W sugestywny sposób dzieci uświadomiły również swoim rówieśnikom, że o wolność Ojczyzny nie tylko walczymy podczas zaborów czy okupacji, ale też musimy dbać i pielęgnować te wartości w okresie pokoju.
Zaprezentowano także nowe logo szkoły, którego autorem jest p.Mariola Wejner.
Apel szkolny był okazją do podsumowania wyników I półrocza.
Pani Dyrektor Dorota Janas wyróżniła uczniów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce, klasy z najwyższą średnią (klasa VIa - 4,6). Pogratulowała sukcesów i, dziękując uczniom i nauczycielom za piękny występ i mądre przesłanie, życzyła wszystkim spokojnych i udanych ferii.
Z kolei opiekunowie Samorządu Szkolnego, p.Melania Żurowska i p.Konrad Wojtachnio, wręczyli słodkie upominki grupie 14 uczniów ze 100% frekwencją oraz uczennicom z najwyższą średnią – Oliwii Biniek oraz Natalii Głodek .
O tym, że „niepodległość to (…) polski dom, polska szkoła” mogli usłyszeć także rodzice, opiekunowie i przedstawiciele całej lokalnej społeczności w czasie specjalnie dla nich zaprezentowanej Wieczornicy. Wielu z gości, i tych starszych i tych młodszych, nie kryło dumy i wzruszenia, oglądając wspaniały występ młodych artystów, często - swoich pociech.
Dzień Patrona Szkoły niewątpliwie stanowił piękną lekcję polskiej historii i patriotyzmu. Oby zawsze każdy z nas był dumny z tego, że jest właśnie Polakiem.37
Debata uczniowska.
W dniu 21.01.2020r. w naszej szkole odbyła się debata oksfordzka pt. „Czym dla mnie jest patriotyzm?”. Debatę przygotowali uczniowie klasy VIIIa i VIIIb. Uczestnicy spotkania przedstawili swoim kolegom i koleżankom cechy dzisiejszego patrioty oraz przejawy patriotyzmu we współczesnym świecie. Mówcy przytoczyli wiele przykładów postaci z literatury, które zachowały się wielką miłością do ojczyzny. Ponadto dyskutowano nad tym, jakie odczucia wzbudzają w nich polskie symbole narodowe oraz nad istotą patriotyzmu w zjednoczonej Europie.
Wybierz zawód.
„Wybierz zawód, który lubisz
a nigdy nie będziesz musiał pracować.”
(Konfucjusz)
Szkolny doradca zawodowy serdecznie zaprasza uczniów do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Świat zawodów”. Konkurs stanowi element przygotowania uczniów do odpowiedniego planowania kariery edukacyjno zawodowej, uwzględniając własne możliwości oraz wykorzystując informacje na temat zawodów i rynku pracy. Konkurs przeprowadzony zostanie w okresie od 10 lutego do 31 marca 2020 roku. Prace będą ocenianie w trzech kategoriach wiekowych.
❖ Uczniowie szkół podstawowych klasy 0-3 – I kategoria
Temat: „Zawody wykonywane przez moich rodziców”
❖ Uczniowie szkół podstawowych klasy 4-6 – II kategoria
Temat: „Ginące zawody.”
❖ Uczniowie szkół podstawowych klasy 7 i 8 - III kategoria
Temat: „Ja w przyszłości – zawód moich marzeń”
157 rocznica Powstania Styczniowego
W niedzielę 19 stycznia w Wąchocku miały miejsce uroczystości upamiętniające 157 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Wzięły w nich udział związki strzeleckie, harcerze oraz przedstawiciele władz państwowych, powiatowych i gminnych. Byli również nauczyciele i uczniowie naszej szkoły oraz ościennych placówek. Nasi wychowankowie usłyszeli piękne słowa o patriotyzmie, o bohaterstwie powstańców, o wolności i suwerenności Polski w okresie zaborów, powstań narodowych i współcześnie. Delegacja uczniów z klasy ósmej złożyła kwiaty przed pomnikiem generała Mariana Langiewicza. Następnie wszyscy udali się na uroczystą mszę świętą do opactwa cystersów. Po zakończeniu oficjalnej części obchodów, dla wszystkich chętnych, w naszej szkole była serwowana tradycyjna grochówka.
26
„Powstanie Styczniowe w oczach dziecka“
Z okazji 157 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego uczniowie naszej szkoły przygotowali wystawę „Powstanie Styczniowe w oczach dziecka“, którą można oglądać od dnia 19 stycznia do 22 stycznia na krużgankach klasztornych. Celem ekspozycji jest przypomnienie tragicznych dla narodu polskiego wydarzeń z lat 1863-1864, sylwetek ludzi żyjących w tym trudnym okresie oraz utrwalenie pamięci o zrywie niepodległościowym Polaków przeciwko Rosji, który nie mając żadnych szans powodzenia objął szerokie warstwy polskiego społeczeństwa.
Na wystawie znajdują się plakaty i portrety powstańców przygotowane przez uczniów. Można też zapoznać się z historią przebiegu samego powstania, zaprezentowano także sylwetki najważniejszych jego dowódców.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pracami uczniów.1
Wyjazd na lodowisko
18 stycznia kolejny raz uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyjeździe na lodowisko miejskie w Skarżysku Kamiennej. Celem organizowanych wyjazdów jest zachęcanie dzieci do uczestnictwa w rekreacyjnych i sportowych formach aktywności fizycznej oraz umiejętne wykorzystanie czasu wolnego.
Każdy z nas ma swój biegun…
Kolejne spotkanie Szkolnego Koła Filmowego odbyło się 17 stycznia 2020 r.
Tym razem uczniowie sami zaproponowali film, który chcą obejrzeć. Był to „Mój biegun” w reżyserii Marcina Głowackiego, wyprodukowany w 2013 roku.
Film opowiada historię prawdziwą Jana Meli w prosty, niemal dokumentalny sposób.
Bohater stracił rękę i nogę w wyniku porażenia prądem. Wypadek miał miejsce w zaniedbanym budynku stacji transformatorowej, w którym trzynastoletni chłopiec schronił się podczas deszczu. Chłopiec nie poddał się jednak kalectwu i przełamał chyba wszystkie bariery, jakie człowiek jest w stanie przełamać.
W 2004 roku zdobył wraz z Markiem Kamińskim oba bieguny Ziemi jako najmłodszy polarnik w historii (i pierwszy niepełnosprawny). Cztery lata później zdobył Kilimandżaro, a w 2009 roku wraz z niewidomym Łukaszem Żelechowskim i chorym na raka Piotrem Pogonem wspięli się na Elbrus.
"Mój biegun" opisuje życiorys Jaśka i jego rodziny od momentu śmierci młodszego z braci - Piotrusia, aż do spotkania ojca Bogdana Meli (Bartłomiej Topa) z Markiem Kamińskim. To historia pełna napięć i dramatów, traum i nieporozumień, zamętu duchowego i psychicznego - bo jakże sobie w głowie uporządkować te dwa wydarzenia: śmierć jednego syna i kalectwo drugiego (przy czym Jasiek w zasadzie był tylko o mały krok o śmierci)?
Jednak nie ujrzymy na ekranie scen podboju Antarktydy. Film kończy się tam, gdzie rozpoczyna się wiedza większości na temat historii życia Jaśka Meli. Okazuje się, że jego osiągnięcia sportowe to paradoksalne zwieńczenie tragedii, których doświadczyła rodzina Melów. Tragedii, które trudno sobie nawet wyobrazić, a co dopiero opowiedzieć.
Prostota filmowego przekazu przerażała i chwytała oglądających za gardło. Trudno było powstrzymać się od łez, ale zakończenie dzieła to optymistyczna puenta i uniwersalna prawda, która dotarła do każdego młodego widza - każdy z nas jest w stanie pokonać swoje ułomności, bariery, które tak naprawdę tkwią tylko w naszych głowach…I każdy z nas ma swój biegun, który jest w stanie zdobyć!
Beata Woźniak, Jolanta Susfał
1
ZAPROSZENIE
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie serdecznie
zapraszają
całą społeczność gminy Wąchock
do oglądania wystawy prac uczniów
poświęconej Powstaniu Styczniowemu.
Otwarcie wystawy odbędzie się w niedzielę 19.01.2020 r.
po uroczystej mszy świętej
upamiętniającej Bohaterów Powstania Styczniowego.
ZAPROSZENIE
W imieniu organizatorów obchodów
157 Rocznicy Powstania Styczniowego
Dyrektor ZPO
zaprasza na uroczystości wszystkich
uczniów i nauczycieli.
Harmonogram obchodów w Wąchocku w dniu 19.01.2020 roku:
11.00 - Złożenie kwiatów przy Dworku Langiewicza,
przemarsz pod pomnik Generała Langiewicza
11.15 - Uroczystości państwowe przy pomniku
Generała Mariana Langiewicza
12.00 - Uroczysta msza w klasztorze Ojców Cystersów.
Projekt "Bajeczna księga"
Grupa popołudniowa Przedszkola Publicznego w Wąchocku chętnie wzięła udział w projekcie „Bajeczna księga” i napisała bajkę pt. „O zielonej biedronce i o balu na łące”. Przedszkolaki nie mogły się doczekać, kiedy zabiorą książkę do domu, by napisać kolejne przygody o zielonej biedronce. Zakończenie naszej bajki niesie przesłanie zarówno dla samych dzieci jak i dorosłych cyt. ”Piękno zaczyna się w chwili, kiedy decydujemy się być sobą”. Wszystkie przedszkolaki otrzymały dyplomy dla współautora, współautorki „Bajecznej księgi”. Nasza bajka została zgłoszona na stronie miesięcznika Bliżej Przedszkola.
https://blizejprzedszkola.pl/wpis-16286,bajeczna-ksiega-w-przedszkolu-publicznym-w-wachocku
Serdecznie dziękuję rodzicom za zaangażowanie i współpracę.
Agnieszka Nowak
Na pomoc Australii
W dniu dzisiejszym, 9 stycznia, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, uczennice klasy 5b, solidaryzujac się z tragedią pożarów w Australii, gdzie giną bezbronne zwierzęta zainicjowały akcję pod hasłem "GASIMY WSZYSTKIE ŚWIATŁA". Wyłączmy światło w piątek 10 stycznia w godzinach 21-22.
Jasełka w grupie Biedronek
Jak co roku, wraz z początkiem grudnia zaczynamy w przedszkolu przygotowania do spotkania z Mikołajem oraz przedstawienia przypominającego nam narodziny Jezusa czyli Jasełek Bożonarodzeniowych. Dzieci uczą się przydzielonych ról, śpiewają kolędy i pastorałki i przymierzają stroje, w których wystąpią, gdy nadejdzie dzień przedstawienia. Również rodzice aktywnie włączają się w organizację tej pięknej uroczystości dekorując stół w naszej sali, przygotowując poczęstunek i wspierając w nauce swoje pociechy. 20 grudnia, pomimo licznie zgromadzonych gości oraz emocji związanych z publicznym występem, nasze przedszkolaki spisały się fantastycznie recytując, tańcząc i śpiewając. Zgodnie z tradycją świątecznych spotkań, nie zabrakło również łamania się opłatkiem i składania życzeń. Bardzo dziękuje za udział w uroczystości i pomoc w jej przygotowaniu rodzicom dzieci z grupy Biedronek a dzieciom gratuluję wspaniałego występu.
Wychowawca: Anita Wałęga
4
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie