Zgodnie z fragmentem piosenki popularnego zespołu Lady Pank „… Tacy sami, a ściana między nami...”, chciałabym zwrócić uwagę na problem tolerancji względem osób niepełnosprawnych. Każdy z nas miał lub ma do czynienia z osobami niepełnosprawnymi. Są to osoby niepełnosprawne fizycznie, umysłowo, posiadające pewnego rodzaju zaburzenia lub deformacje. Każdy z nich zasługuje na szacunek i traktowanie w taki sposób, jakby byli osobami zdrowymi. Tymczasem niepełnosprawni są żywym obrazem prawdziwego człowieka, ucieleśnieniem ludzkiej godności. Uczą jej innych ludzi. Bardziej bowiem zmagają się z własnymi słabościami niż osoby nazywane „sprawnymi”.
Środowisko szkolne jest miejscem bardzo specyficznym. Uczniowie często się porównują, wytykają osoby, które nawet w małym stopniu odbiegają wyglądem lub zachowaniem od powszechnie przyjętych norm. Często tworzą pewnego rodzaju podział na „my-oni”. Mam wrażenie, że w człowieku zwracamy uwagę na wygląd zewnętrzny, cielesność oraz intelekt. W związku z tym osoby będące na wózkach, z zespołem Downa, zespołem Aspergera czy z dziecięcym porażeniem mózgowym, z powodu ograniczeń ruchowych czy nieumiejętności porozumiewania się, traktowane są jak ludzie gorszej kategorii, niższej wartości. Powielanie nieprawidłowych zachowań innych, również potęguje złe przeświadczenie o osobach niepełnosprawnych, a niewiedza wynikająca z braku chęci do ich bliższego poznania, wyzwala jeszcze więcej negatywnych zachowań i emocji.
Tworząc ramy tej innowacji, chciałabym zwrócić uwagę na fakt, iż każda osoba pełnosprawna lub nie, ma prawo do szacunku, zrozumienia, wysłuchania i bliższego poznania. Ponadto chciałabym, aby uczniowie biorący udział w zajęciach mogli poznać określone rodzaje niepełnosprawności, zdobyć o nich większą wiedzę i zrozumieć, że osoby niepełnosprawne też posiadają swoje zainteresowania, marzenia i cele, do których dążą w bardziej intensywniejszy sposób niż niejedna osoba pełnosprawna.
Innowacja pedagogiczna obejmuje uczniów z klasy VIa, VIb oraz VII.
Jej głównymi celami są między innymi kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku szkolnym wobec osób z niepełnosprawnością, uświadomienie dzieciom, że osoby z niepełnosprawnością to są tacy sami ludzie jak wszyscy inni, a także wychowanie do wartości takich jak tolerancja, akceptacja, wyrozumiałość, szacunek czy wrażliwość.
Biorąc pod uwagę aktualną sytuację, polecam wszystkim obejrzenie krótkometrażowego filmu dokumentalnego pt.: „Zobacz we mnie człowieka”(https://www.youtube.com/watch?v=qtmAyYoR658)
oraz „Jak wygląda życie z autyzmem” (https://www.youtube.com/watch?v=Y5lucKD1b6U).
Autor innowacji: Mariola Wejner