Wirus ten cechuje duża łatwość przenoszenia się z człowieka na człowieka. Do zakażenia dochodzi przede wszystkim drogą kropelkową, ale brane są pod uwagę również inne drogi jego szerzenia, w tym pokarmowa.
Kto jest najbardziej narażony na zachorowanie?
Praktycznie każdy. Z dotychczasowych obserwacji w Chinach wynika, że 55 proc. chorych to osoby w wieku 15-49 lat. Najcięższe objawy rozwijają się jednak u ludzi starszych, powyżej 65. roku życia, obciążonych innymi chorobami, w tym nadciśnieniem i innymi chorobami płuc. Natomiast dzieci i młodzież do 15. roku życia stanowią zaledwie ok. 1 proc. osób zakażonych COVID-19. Co więcej, przebieg choroby jest u nich zwykle łagodny. Trudno jednak na tym etapie formułować ostateczne wnioski. Z pewnością stan kliniczny pacjenta zależy od jego ogólnej kondycji, a także jakości dostępnej opieki medycznej. Pocieszające są informacje, że w Chinach zaledwie nieco ponad 2 proc. zakażonych stanowili pracownicy ochrony zdrowia.
Jakie są symptomy choroby?
Początkowo przypominają typowe objawy grypopodobne. Najczęściej pojawia się gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel, ogólne zmęczenie. Następnie mogą pojawić się bardziej poważne dolegliwości ze strony układu oddechowego: spłycony oddech, duszności i obustronne zapalenie płuc. Podczas stawiania diagnozy zawsze należy jednak wziąć pod uwagę, czy pacjent odbył podróż w miejsca, gdzie istnieją potwierdzone przypadki choroby, głównie do Wuhanu lub innego chińskiego miasta, lub czy ewentualnie mógł mieć kontakt z osobami, które takie podróże odbyły.
Zasady postępowania epidemiologicznego i medycznego w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa (SARS-CoV-2).
I. Kryteria kwalifikacji do dalszego postępowania: osób potencjalnie narażonych w związku z powrotem z obszarów utrzymującej się transmisji wirusa lub osób ze styczności z zakażonym
Postępowaniu podlega osoba, która spełnia kryteria kliniczne ORAZ kryteria epidemiologiczne:
Kryteria kliniczne
Każda osoba u której wystąpił co najmniej jeden z wymienionych objawów ostrej infekcji układu oddechowego:
– gorączka – kaszel – duszność
Kryteria epidemiologiczne
Każda osoba, która w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów spełniała co najmniej jedno z następujących kryteriów:
– podróżowała/przebywała w regionie, w którym podejrzewa się utrzymującą się transmisję SARS-CoV-2
– miała bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 (kontakt z przypadkiem potwierdzonym lub przypadkiem prawdopodobnym)
– pracowała lub przebywała jako odwiedzający w jednostce opieki zdrowotnej, w której leczono pacjentów zakażonych SARS-CoV-2
II. Ogólne zasady postępowania medycznego w przypadku podejrzenia zakażenia nowym korona wirusem (SARS-CoV-2):
- Pacjent manifestujący objawy powinien być hospitalizowany w oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego.
- Każdą informację o stwierdzonym przypadku, podejrzanym o zakażenie 2019-nCoV należy w trybie natychmiastowym zgłosić do właściwego, ze względu na miejsce podejrzenia, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub innego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
- Personel medyczny mający bezpośrednią styczność z osobą podejrzaną, w tym lekarze konsultujący, powinni być zabezpieczeni w środki ochrony indywidualnej jednorazowego użycia.
Jak się chronić przed koronawirusem COVID-19?
Przede wszystkim należy często myć ręce wodą i mydłem przez co najmniej 20 sekund.
Nie powinno się dotykać nosa, ust oraz oczu nieumytymi rękami, a także zachowywać dystans wobec osób z objawami zakażenia. Warto unikać przebywania w dużych skupiskach ludzi oraz podróży, zwłaszcza międzykontynentalnych, w miejsca, gdzie stwierdzono przypadki zakażenia. Im mniejsza migracja, tym mniejsza szansa na rozprzestrzenianie wirusa.