26 października uczniowie klasy IIb przygotowali uroczystość Ślubowania dla swojego kolegi Jakuba Drożdża - ucznia klasy pierwszej. Przygotowany przez starszych kolegów program artystyczny pokazał, że Kuba jest częścią tej klasy i że wszyscy w tym jakże ważnym dla niego dniu są z nim i mocno go wspierają.
Po uroczystym akcie ślubowania do którego przystąpił również John Kąkolewski, uczeń który dołączył do klasy dopiero w maju 2016r i nie składał takiego przyrzeczenia w polskiej szkole pani dyrektor Dorota Janas „ zaczarowanym ołówkiem” pasowała obu chłopców na uczniów naszej szkoły, życząc im wysokich osiągnięć w nauce i tego by w naszej szkole znaleźli wielu dobrych i życzliwych kolegów. Ta miła uroczystość została zakończona wspólnym spotkaniem w klasie przygotowanym przez rodziców. /tekst E. Szymańska/
ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ
"Budzimy uśpione talenty"
"Budzimy uśpione talenty" pod takim hasłem odbyła się prezentacja umiejętności najbardziej utalentowanych uczniów naszej szkoły. W programie wystąpili uczniowie w trzech kategoriach: taniec, śpiew, gra na instrumencie.
Umiejętności taneczne zaprezentowali:Julia Juda, Karolina Szczepanik, Wiktoria Dziurzyńska, Daria Połeć.
Piosenki zaśpiewali: Tymon Margowniczy, Julia Kułaga, Oliwia Śpiewak, Julia Piasecka.
Grą na instrumencie popisali się: Elena Staniszewska- keyboard, flet poprzeczny, Oliwia Biniek - skrzypce, Milosz Sobieraj - perkusja.
Występy dzieci podobały się publiczności. Organizatorzy imprezy w osobach Konrad Wojtachnio, Małgorzata Oziomek, Aldona Korycińska mają nadzieję, że występy tych zdolnych uczniów zachęcą pozostałych do rowzijania swoich zainteresowań i talentów. /tekst K. Wojtachnio/
SUKCES JULKI
W poniedziałek 24 października w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyło się wręczenie nagród dla uczestników IV Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Wolny czas – bezpieczny czas". Jego organizatorem była Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach i Wojewódzki Dom Kultury. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych z terenu województwa świętokrzyskiego.
Jego celem było :
stworzenie możliwości jak najszerszego udziału dzieci i młodzieży w dziedzinie sztuk plastycznych,
utrwalenie zasad bezpiecznego wypoczynku w okresie ferii i wakacji poprzez wykonywanie prac plastycznych
ukazanie przez młodych twórców najbezpieczniejszych miejsc do spędzania wolnego czasu oraz bezpiecznych sytuacji
Z ogromną radością przyjęliśmy wiadomość ,że trzecie miejsce w grupie wiekowej 10 -13 lat zajęła uczennica klasy 5a z ZPO w Wąchocku - JULIA JUDA. Jej praca ukazywała jak bezpiecznie spędzać wolny czas uwzględniając między innymi atrakcje naszej miejscowości. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
/tekst E. Niedziałek/
WYCIECZKA PRACOWNICZA DO KRYNICY ZDRÓJ
W dniach 21-22 października 2016 roku pracownicy Zespołu Placówek Oświatowych w Wąchocku udali się na wycieczkę do Krynicy Zdrój. Jest ona obecnie ośrodkiem lecznictwa uzdrowiskowego leczącego choroby układu trawiennego, układu krążenia i przemiany materii. Miłe chwile spędziliśmy spacerując po uzdrowisku słynącym z leczniczych wód mineralnych służących do zdrowotnych kąpieli jak i do picia .Wody te skosztowaliśmy w niedawno odnowionym Domu Zdrojowych. Mimo jesiennej pogody, zdobyliśmy też szczyt Jaworzyny Krynickiej.
Na długo w pamięci pozostanie nam pobyt w przepięknym kompleksie hotelowym znajdującym się przy krynickim deptaku, nieopodal słynnej ławeczki Nikifora, gdzie znajdowała się nasza baza noclegowa./tekst E. Niedziałek/
GMINNE OBCHODY DNIA EDUKACJI NARODOWEJ
W czwartek 13 10 2016 roku w godzinach popołudniowych w ośrodku Liderhouse w Marcinkowie odbyło się spotkanie wszystkich nauczycieli i pracowników szkół gminy Wąchock zarówno tych obecnie pracujących jak i emerytowanych .W uroczystości uczestniczyły też władze gminy na czele z panem burmistrzem Jarosławem Samelą i przewodniczącym Rady Miejskiej panem Adrianem Malinowskim ,dyrektorzy placówek kulturalno – oświatowych, radni.
Część oficjalną rozpoczęły życzenia złożone przez pana burmistrza oraz symboliczna czerwona róża wręczona każdemu pracownikowi wąchockiej oświaty , jako podziękowanie za trud włożony w edukację kolejnych pokoleń mieszkańców naszej gminy. Następnie włodarz naszej gminy podziękował dyrektorom szkół ,za ich trudną ale owocną pracę, wręczając im pamiątkowe dyplomy. Z kolei dyrektorzy wszystkich czterech szkół znajdujących się w naszej gminie nagrodzili nauczycieli i pracowników administracji wyróżniających się w swojej pracy w ostatnim roku szkolnym.
W dalszej części spotkania przyszedł czas na koleżeńskie rozmowy, wspomnienia i wspólną zabawę.
/tekst E. Niedziałek/
Rozstrzygnięcie jesiennego konkursu plastycznego pt.: „Barwy jesieni”
13 października 2016 roku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt.: „Barwy jesieni”. Konkurs został zorganizowany przez p. Urszulę Serwicką – Mierzwa i ks. Pawła Zielińskiego. Ze względu na to, że na konkurs wykonano wiele przepięknych, kolorowych prac komisja konkursowa na czele z panią dyrektor Dorotą Janas miała niełatwe zadanie. Przy ocenie prac brano pod uwagę pomysł, różnorodność technik i materiałów wykorzystanych w pracach plastycznych. Po burzliwych naradach wyróżniono następujące prace:
Kl. I – III
1 miejsce – Wiktoria Zielińska
2 miejsce - Julia Zuba
3 miejsce - Eryk Bąk
Kl. IV – VI
1 miejsce – Julia Juda
2 miejsce – Daria Połeć
3 miejsce – Weronika Podeszwa
Opracowali: Urszula Serwicka – Mierzwa i ks. Paweł Zieliński
Dzień Edukacji Narodowej w ZPO
Święto wszystkich pracowników oświaty uczcili uczniowie klasy IIIa. W obecności wszystkich nauczycieli, wychowawców oraz całej społeczności szkolnej wyrecytowali piękne wiersze, zaśpiewali piosenki oraz przekazali na ręce pani dyrektor życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności. W dalszej części uroczystości pan Konrad Wojtachnio - wychowawca świetlicy przedstawił wyniki głosowania na najsympatyczniejszego nauczyciela naszej szkoły. Został nim ks. Paweł Zieliński, który w pięknych słowach podziękował uczniom za uznanie. /tekst E. Maciąg/
WYBORY MISTERA SZKOŁY
Z okazji Dnia Chłopaka Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę. Jedną z atrakcji wieczoru były wybory Mistera Szkoły na rok szkolny 2016/17 przeprowadzone przez przedstawicielki SU Weronikę Kuźdub oraz Kalinę Paduch przy wsparciu opiekunek samorządu. Każda z klas wytypowała swojego przedstawiciela do konkursu o ten zaszczytny tytuł. Całość przebiegła w znakomitej atmosferze, z dużą dawką śmiechu i zabawy. Nad prawidłowością wyborów czuwała komisja złożona z przedstawicielek poszczególnych klas w składzie Julia Juda, Wiktoria Pryciak, Julia Kułaga, Emilia Dąbrowska, Justyna Kornecka, Maja Pawełczyk, Natalia Dąbrowska oraz Wiktoria Dziurzyńska. Kolejne konkurencje - taniec ze szczotką do usłyszanej melodii, seria pytań, bieg w szpilkach, test wytrzymałości, śpiewanie piosenki, jedzenie cytryny oraz ubijanie piany z białek - wyłoniły zwycięzcę. Poszczególne konkurencje wzbudzały aplauz i salwy śmiechu na widowni, a klasy gorąco dopingowały swoich reprezentantów. Wszyscy spisali się na medal, jednak tytuł Mistera Szkoły powędrował do Sebastiana Grzelki z klasy IV. Pierwszym Vicemisterem został Jan Grabda z kl IV, drugim Mateusz Życiński z kl Vb, natomiast trzecim Jakub Rusin z kl Va, który dodatkowo uzyskał tytuł Mistera Publiczności. Gratulujemy!
Wieczór zakończył się dyskoteką, na której uczniowie bawili się przy dźwiękach muzyki serwowanej przez szkolnych didżejów Mikołaja Skoczylasa i Martę Szczykutowicz./tekst M. Hamera/
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
W ostatnich dniach września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzone zostały kampanią wyborczą, w trakcie której kandydaci rozwieszali bardzo ciekawe i oryginalne plakaty przedstawiające najważniejsze punkty swojego programu, które miały zachęcić uczniów do głosowania na nich. Uprawnieni do oddania głosu byli wszyscy uczniowie oraz nauczyciele. Nauczycielkami nadzorującymi przebieg wyborów były opiekunki Samorządu Uczniowskiego pani Krystyna Nowicka i pani Małgorzata Hamera. Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono następujące osoby do Zarządu SU:
Samorząd Uczniowski
Weronika Kuźdub – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego
Mikołaj Skoczylas– zastępca
Kalina Paduch- zastępca
Członkowie
Julia Juda, Karolina Szczepanik, Weronika Podeszwa, Amelia Wrzosowska, Marta Szczykutowicz, Julia Kułaga/tekst M.Hamera/
Wycieczka do Wieliczki
30 września uczniowie klas IV- VI uczestniczyli w wycieczce do kopalni soli w Wieliczce. W zabytkowej kopalni dzieci wędrowały krętymi korytarzami, podziwiając unikalne solne komory, m. in. Komorę Mikołaja Kopernika, Komorę Kazimierza Wielkiego. Zachwyciły się pięknem Kaplicy św. Kingi. Uczniowie dowiedzieli się również, jak dawniej wydobywano sól, w jaki sposób transportowano ją na powierzchnię. Dwa razy spotkały się ze Skarbnikiem – Władcą Wielkich Podziemi, który miał dla nich specjalne zadania. Dzieci z wielkim zaangażowaniem stawały do rywalizacji w kolejnych konkurencjach. Na zakończenie wszyscy otrzymali certyfikaty Przyjaciela Skarbnika. Przed opuszczeniem kopalni uczniowie zakupili pamiątki oraz zjedli obiad w podziemnej karczmie.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Krakowie. Tam udaliśmy się na Wawel, aby z bliska spojrzeć na dawną siedzibę królów polskich. /tekst M. Jaros/
Rajd szlakiem patrona szkoły
30 września przy pięknej jesiennej pogodzie uczniowie klas V i VI udali się na rajd szlakiem patrona szkoły. Rozpoczął się on przy pomniku generała Mariana Langiewicza stojącym przy naszej placówce. Tu dzieci wysłuchały informacji o życiu i działalności jednego z największych bohaterów Powstania Styczniowego. Kolejna gawęda miała miejsce przy domu, w którym generał stacjonował w 1863 roku, a dziś znajdują się tam dwie pamiątkowe tablice. Kolejny przystanek podczas rajdu to Polana Langiewicza znajdująca się na terenie Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. Po obejrzeniu pomnika przyrody - sosny z tablicą poświęconą obozowisku Langiewicza oraz Pomnika upamiętniającego wydarzenia z 1863r uczestniczyliśmy w ognisku połączonym z pieczeniem kiełbasek. W drodze powrotnej prowadziliśmy obserwacje przyrodnicze przypominając sobie piętra roślinności w lesie, nazwy spotykanych roślin, grzybów oraz zasady zachowania podczas wycieczek terenowych./tekst E. Niedziałek/
Wycieczka do Bawialni
Z okazji Dnia Chłopaka klasa IIa wraz z wychowawczynią wyjechała do Bawialni Pana Kota, która znajduje się w Skarżysku Kamiennej. Przez dwie godziny uczniowie bawili się świetnie. Zażywali "kąpieli" w kuleczkowym basenie, wspinali się po specjalnych stopniach, zjeźdżali po różnych pochyłościach. Wyjazd był bardzo udany. Dzieci były bardzo zadowolone. Wyprawę do Bawialni Pana Kota zasponsorowali w całości rodzice uczniów klasy IIa.
/tekst A. Korycińska/
SZKOLNY MŁODZIEŻOWY OŚRODEK KOSZYKÓWKI
Od września 2016 roku przy naszej placówce rozpoczął swoją działalność pierwszy w województwie świętokrzyskim Szkolny Młodzieżowy Ośrodek Koszykówki (SMOK) skupiający dziewczęta z terenu całej gminy. Jest to ogólnopolski program Ministerstwa Sportu i Turystyki mający na celu upowszechnianie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży, zachęcający młodych ludzi do uprawiania koszykówki, ale również pokazanie im, że ruch to zdrowie. Zajęcia odbywają się w trzech grupach wiekowych w hali sportowej w Wąchocku według następującego harmonogramu :
Klasa VI –wtorek 15.00-16.30 ,piątek 15.30 -17.00
Klasa V - wtorek 16.00-17.30 ,piątek 16.30 -18.00
Klasa IV i młodsze dziewczęta – poniedziałek 16.00-17.30, czwartek 16.00-17.30
Dzięki współpracy z trenerami Kadry Województwa Świętokrzyskiego uczestniczki programu mają możliwość startu w rozgrywkach o zasięgu ogólnopolskim .
W ramach działalności SMOK-a , ZPO w Wąchocku dostanie wsparcie w postaci profesjonalnego i innowacyjnego sprzętu sportowego i multimedialnego. Gmina Wąchock w ramach współpracy z Polskim Związkiem Koszykówki zapewni bezpłatnie każdej uczestniczce programu strój treningowy i udostępni obiekty.
Jesienna olimpiada sportowa klas I-III
28 września odbyła się w naszej szkole sportowa rywalizacja klas młodszych. Nad całością imprezy czuwały panie: Ewa Maciąg, Ewa Szymańska, Aldona Korycińska, Małgorzata Oziomek. Przygotowano szereg konkurencji miedzy innymi: wyścigi w workach, przejście przez tunel, rzuty do celu, toczenie piłki, tor przeszkód. Uczniowie starali się zachować zasady fair play. Wszyscy chętnie uczestniczyli w sportowej rywalizacji. Doping na sali sięgał zenitu. Zawiązały się międzyklasowe przyjaźnie. Integracja klasowa była wspaniała.
/tekst E. Maciąg/
WYCIECZKA DO TOKARNI
Uczniowie klas Va i Vb uczestniczyli 27 września 2016 roku w Tokarni, w spotkaniu pn. Sejmik Dziecięcy Województwa Świętokrzyskiego. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem „Spotkanie z tradycją”. Uczniowie wzięli udział w niezwykle atrakcyjnym Questingu czyli nietypowym zwiedzaniu skansenu z zagadkami w tle. Dzieci mogły w ciekawej formie odkrywać historyczne i kulturowe dziedzictwo regionalne. Poznały także dawne gry i zabawy. Wzięły udział w konkursach z nagrodami. Na zakończenie spotkania odbył się wspólny poczęstunek. Dzieci zadowolone i uśmiechnięte wróciły do Wąchocka.
/tekst U. Serwicka - Mierzwa/
JĘZYK POLSKI W PLENERZE
15 września klasa Va, wykorzystując piękną pogodę, wybrała się w ramach lekcji języka polskiego w plener. Wzięliśmy kocyki, okulary przeciwsłoneczne i najważniejsze - ulubione książki. Spędziliśmy miłą lekcję na łonie natury, ciesząc się piękną pogodą i poznając zainteresowania czytelnicze kolegów i koleżanek. Podzieliliśmy się na małe grupki, by poczytać sobie wzajemnie nasze ulubione książki. Z przyjemnością wysłuchaliśmy fragmentów takich utworów jak "Tomek w krainie kangurów", "Harry Potter i więzień Azkabanu", "80 dni dookoła świata" i wiele innych. Podjęliśmy mocne postanowienie, aby w tym roku szkolnym częściej sięgać po książkę. W końcu, jak mówi stare chińskie przysłowie, "Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."
/tekst M. Hamera/
Festyn „Mnisi i Hutnicy”
W minioną sobotę 17 września 2016r. uczniowie VI klasy w ramach zajęć Kółka Turystyczno-Fotograficznego uczestniczyli w Festynie „Mnisi i Hutnicy”. W wąchockim klasztorze dzieci miały możliwość zapoznania się z pracą średniowiecznych rzemieślników – tkacza, kowala, rzeźbiarz i własnoręcznie wykonać przedmioty. Dużym zainteresowaniem uczestniczących w zajęciach uczniów cieszył się warsztat puncerza- wyrabiającego biżuterię. Dziewczynki mogły samodzielnie przygotować bransolety, pierścionki, kolczyki. Uczniowie zobaczyli również uroczystość obłóczyn zainscenizowaną przez wąchockich zakonników. Chętni mogli popracować w klasztornym scriptorium i wykonać napisy za pomocą inkaustu i gęsiego pióra. Ciekawi średniowiecznej kuchni i potraw tamtej epoki uczestnicy piekli podpłomyki, smakowali herbaty z ziół. Festyn cieszył się sporym zainteresowaniem zwiedzających i razem z uczniami z niecierpliwością czekamy na kolejny w przyszłym roku.
/tekst M. Paduch/
SPRZĄTANIE ŚWIATA - RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!
W piątek 16 września 2016 roku, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w 23 edycji akcji Sprzątanie Świata pod hasłem: „Podaj dalej ….drugie życie odpadów”. Wszystkie klasy wraz ze swoimi wychowawcami sprzątali tereny w okolicy szkoły, zalewu, ulicy Nadrzecznej, Rataj.
Podczas zajęć w szkole dzieci poszerzały też swoją wiedzę o wpływie odpadów na środowisko i ilości wytwarzanych śmieci podczas codziennych czynności. Nauczyciele zachęcali uczniów do podejmowania działań związanych z ograniczeniem liczby produkowanych odpadów w ich gospodarstwach domowych oraz zbieraniu plastikowych nakrętek, zużytych baterii, aluminiowych puszek, makulatury do recyklingu.
Daj drugie życie przedmiotom ,nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza!
Zrób wszystko ,by odpad za szybko nie trafił na wysypisko!
/tekst E. Niedziałek/
Rozpoczęcie roku szkolnego
1 września o godzinie 9:00 przybyli na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 w ZPO w Wąchocku przedszkolaki i uczniowie wraz z rodzicami, nauczyciele i zaproszeni goście. Zebranych powitała pani dyrektor Dorota Janas, która w ciepłych słowach zwróciła się do tych, którzy rozpoczynają pierwszy etap swojej edukacji. Przedstawiła wychowawców poszczególnych klas. Przedstawiła tez informacje na temat rozpoczynającej się reformy oswiaty. Poinformowała, że od 1 wrzesnia br w naszej szkole będzie się uczyć 155 uczniów w 8 oddziałach, a do 4 grup przedszkolnych bedzie uczęszczać 90 przedszkolaków. Po zakończeniu części oficjalnej dzieci udały się na spotkanie w klasach ze swoimi wychowawcami.
/tekst E. Niedziałek/
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie