W bieżącym roku szkolnym w ramach zajęć rozwijających uczniowie klasy I realizowali zadania innowacji pedagogicznej „Alfabet Pierwszoklasisty”. Uczniowie poznawali świat wielozmysłowo, uczyli się doceniać wartości pracy własnej i efekty pracy innych osób, rozwijali umiejętność zachowywania się w stosowny sposób do określonej sytuacji, respektowania zasad pracy i zabawy w grupie. Rozwijali również swoją kreatywność i pomysłowość, kształtowali nawyk nabywania podstawowych umiejętności praktycznych. Pierwszoklasiści dowiedzieli się, jaką funkcję w otaczającym ich świecie pełnią przysłowia, jak są zbudowane oraz jakich dziedzin życia dotyczą.
Podczas zajęć „A jak aukcja obrazów”, „B jak balon”, „B jak białe szaleństwo” poznawali społecznie uznane kryteria oceny dzieł plastycznych. Uczyli się doceniania pracy własnej i szanowania efektów pracy innych osób, kształtowali umiejętność zachowania się w sposób stosowny do sytuacji, umiejętności współpracy i zabawy w grupie, respektowania zasad i norm, wykonywania poleceń nauczyciela, rozwijali umiejętność radzenia sobie w sytuacji zagrożenia. W trakcie zajęć „E jak egzotyka”, „E jak elegancja”, „F jak fabryka instrumentów” poszerzali wiedzę o egzotycznych stronach świata, rozwijali kreatywność i pomysłowość, umiejętność dobrania ubioru stosownie do sytuacji, kształtowali umiejętność wykonania i wykorzystania prostych instrumentów niemelodycznych. Realizacja zajęć „C jak chodzić spać z kurami”, „G jak gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta”, „G jak gdy kot śpi myszy harcują” pozwoliła im na rozwijanie wiedzy o przysłowiach, kształtowanie umiejętności powiązania słów danego przysłowia i jego znaczenia w życiu. Natomiast zajęcia „H jak humor. Heca z dobrym wychowaniem”, „I jak igła z nitką”, „K jak kotek”, „K jak krasnoludek” pozwoliły pierwszoklasistom na rozwijanie umiejętności działania wg projektu, określanie swoich mocnych stron i wykorzystywania ich w działaniu, kształtowanie umiejętności współpracy w grupie, kształtowanie nawyku nabywania podstawowych umiejętności praktycznych, kształtowanie wrażliwości emocjonalnej oraz życzliwości w stosunku do zwierząt, odróżnianie wydarzeń prawdopodobnych od wydarzeń fantastycznych. Podczas jednych z zajęć wykorzystaliśmy Kulę Plazmową, którą zaprezentował rówieśnikom Julian Mazur. Kula pełna błędnych ogników, które jak zaczarowane poruszały się za palcami małych odkrywców pozwoliła na poznanie nowego zjawiska. Odkryli, że świecący gaz w kuli to zwykłe powietrze tylko nieco rozrzedzone. A tańczące włókienka to sznury plazmy - prądu elektrycznego przepływającego w gazie. Poznali więc coś w rodzaju burzowego pioruna, tylko pod zmniejszonym ciśnieniem. Zajęcia z zakresu „P jak przyjazne miasto”, „S jak skocznia”, „W jak wędrówka” pozwoliły na prawidłowe reagowanie w sytuacjach trudnych, wykorzystanie zainteresowań i wiedzy do ustalania zasad i reguł zabawy, twórcze wykorzystanie posiadanej wiedzy, rozwijanie umiejętności korzystania z materiałów źródłowych, tworzenia reguł gier i przestrzegania zasad. Podczas zajęć „Z jak zawody” poznawali różnorodne zawody, rozwijali rozumienie dokładności, dążenia i osiągania celu, współpracy, odpowiedzialności w działaniu. „S jak savoir vivre” to zajęcia, które rozwijały umiejętności zachowania się odpowiednio do określonej sytuacji.
Okres nauczania zdalnego pozwolił również na włączenie się rodziców w nasze wspólne działania, bowiem pierwszoklasiści wraz z rodzicami poznawali również znaczenie kolejnych przysłów i powiedzeń, takich jak na przykład „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”, Żeby kózka nie skakała toby nóżki nie złamała”, „Nie czyń drugiemu co tobie nie miłe„ ,Wpaść jak po ogień”, „Tyle co kot napłakał”, a także wykonywali wybrane przez siebie kolorowanki.
Izabela Fudala