„Boże, racz wrócić wolność ojczyźnie strapionej!”
W tym roku szkolnym uroczystość poświęcona patronowi naszej szkoły, czyli Bohaterom Powstania Styczniowego, odbyła się ostatnim dniu przed feriami, czyli 14 stycznia 2022 r.
Montaż słowno-muzyczny (scenariusz- p. Beata Woźniak) przygotowany przez uczniów klas 7b i 7c oraz chór szkolny (opiekun - p. Ewa Śliwa), tym razem nie był typową kroniką wydarzeń historycznych, ale stanowił spojrzenie na rok 1863 oczyma twórców ówczesnej literatury, poezji, prozy, muzyki. Uczniowie, recytując słowa polskich poetów zaangażowanych w powstańcze walki, podkreśli, jak wielkie znaczenie ma literatura w kształtowaniu patriotyzmu, budzeniu tożsamości narodowej.
Wzbogacona prostymi, łatwo przyswajalnymi rymami poezja zawierała konkretne wezwania ideologiczne, stając się przez to bezcennym medium politycznym, docierającym niemal wszędzie. Wśród zniewolonych Polaków poezja uświadamiała potrzebę sprzeciwu wobec zaborcy, zachęcała do zbrojnego czynu i napiętnowała politykę ugodową wobec cara.
W okresie przedpowstaniowym i powstaniowym tworzyli nie tylko Adam Mickiewicz, Cyprian Kamil Norwid, Teofil Lenartowicz i Józef Bohdan Zaleski - na emigracji, ale także zapomniani dziś - Kornel Ujejski i Mieczysław Romanowski w Galicji i Władysław Anczyc, Henryk Merzbach, Włodzimierz Wolski, Agaton Giller, Ludomir Komar w Kongresówce oraz Narcyza Żmichowska. Jakże wymowne są słowa:
Zgniotą nas tyrany – powstaniem na nowo!
I naostrzym znowu zardzewiałe noże!
I ginąc za Ciebie, Wolności - Królowo,
Znów modlić się będziem krwią i łzami, Boże!
Młodzież podkreśliła też, iż jest dumna z tego, że nasza szkoła nosi zaszczytne imię Bohaterów Powstania Styczniowego, którzy uczą nas do dziś prawdziwego patriotyzmu.
Uroczystość była też okazją do prezentacji Sztandaru Szkoły, który niedawno został poddany renowacji.
Zabrał także głos p. Konrad Wojtachnio, który wraz z p. Melanią Żurowską oraz przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego, Laurą Wałęgą, wyróżnili uczniów, którzy w tym semestrze wykazali się 100-procentową frekwencją. Są to: Kacper Karykowski, Jakub Sowa, Alan Operacz, Wiktoria Kowalczyk, Filip Woliński, Julia Witkowska.
Na zakończenie głos zabrały p. Dyrektor Dorota Janas i p. Wicedyrektor – Elżbieta Niedziałek, które podziękowały za piękny występ uczniom i nauczycielom.
P. Dyrektor Dorota Janas zaprosiła też na lokalne imprezy z okazji 159 Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego, jakie odbędą się w pierwszym tygodniu ferii, pogratulowała wyróżnionym uczniom oraz życzyła wszystkim udanych, bezpiecznych ferii zimowych.
Beata Woźniak