Punktem wyjścia do realizacji projektu w klasie VIa na lekcjach języka polskiego był tekst Renaty Piątkowskiej pt.”Która to Malala?” Jego bohaterka, dziś 23-letnia Pakistanka, Malala Yousafzai, w 2014 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.
Kiedy w 2008 roku pakistańscy talibowie wprowadzili zakaz edukacji dla dziewcząt, zamknęli i zaczęli niszczyć kolejne szkoły, głosząc, że wykształcenie dziewczynek narusza tradycyjny muzułmański porządek społeczny, jedenastoletnia wtedy Malala zaprotestowała.
Jako córka nauczyciela, poety i założyciela sieci szkół prywatnych, miała świadomość, że prawo do nauki przysługuje w XXI wieku każdemu człowiekowi. Wtedy właśnie na swoim blogu, pod pseudonimem, zaczęła opisywać życie pod rządami talibów. Opowiadała się za prawem dziewcząt do nauki, wolności i decydowania o swoim losie. Wkrótce zaczęła występować publicznie, piętnując talibów, ale też krytykując pakistańskich polityków. Mimo pogróżek występowała w obronie praw dzieci. Doszło nawet do zamachu na jej życie. Postrzelona w głowę, przeżyła dzięki operacji i rehabilitacji w Wielkiej Brytanii, gdzie mieszka i uczy się do dziś.
Za swą działalność otrzymała szereg wyróżnień i nagród, m.in.. Pakistańską Nagrodę Pokojową, Międzynarodową Dziecięcą Nagrodę Pokojową, wreszcie w 2014 roku została najmłodszą laureatką pokojowej Nagrody Nobla. Stała się symbolem odwagi i walki o prawa dzieci.
Tekst poświęcony Malali był dla nas inspiracją do zagłębienia się w temat wartości edukacji w życiu człowieka. Szczególnie teraz, gdy dostęp do niej, mimo prowadzonych wielu różnych jej form, jest jednak dla wszystkich utrudniony. Wszyscy mamy, na szczęście, prawo do nauki, wolności i wyrażania swoich poglądów bez względu na płeć, wyznanie, pochodzenie, kolor skóry. Uczniowie klasy VIa w graficzny sposób przedstawili korzyści płynące z dostępu do edukacji.
Beata Woźniak