Przedszkolaki z gr. „Motylki” biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Kreatywny Przedszkolak. W związku z tym raz w miesiącu realizują różne zadania. Dzieci z pomocą rodziców świetnie poradziły sobie z kwietniowym zadaniem pt. „Tworzymy ogródek”. Przedszkolaki pochwaliły się swoimi ogródkami warzywnymi i kwiatowymi. Dzięki takiej aktywności dzieci mają możliwość uczestniczyć i obserwować prace ogrodnicze, poznają narzędzia potrzebne do pracy w ogrodzie, poznają rośliny, mają możliwość siania i sadzenia kwiatów oraz warzyw, a także nabywają wiedzę i umiejętności dbania o nie. Bardzo dziękuję dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w realizacji projektu.
„Podziękowania i życzenia dla Wolontariatu Przedszkolnego za wsparcie adoptowanej przez nas szkoły”
Szanowni Państwo!
Chciałabym złożyć na Państwa ręce najserdeczniejsze życzenia w imieniu wszystkich dzieci objętych programem adopcji szkoły. Dziękuję za wsparcie finansowe ich edukacji - to najlepszy prezent jaki mogą dostać od losu. Dzięki umiejętnościom i wiedzy zdobytej w szkole będą mogły zmienić swoją przyszłość. Aktualnie w Republice Środkowoafrykańskiej szkoły zostały zamknięte, ale jeszcze w czerwcu dzieci mają do szkoły wrócić.
W zeszłym roku uczestnicząc w wyprawie okulistów do Republiki Środkowoafrykańskiej na własne oczy widziałam wszystkie klasy w dotowanej przez Państwa szkole, w każdej z nich dzieci i nauczyciele prosili o przekazanie podziękowań osobom z Polski, które wspierają ich edukację. Do szkoły w Ngaundaye uczęszcza ponad pół tysiąca dzieci. Siostry Pasterzanki mogą opłacić im dodatkowe zajęcia i mogą wypłacać pensję miejscowym nauczycielom. Są to ludzie, którzy wypełniają swoje powołanie z wielkim zaangażowaniem i mają dużo serca i serdeczności dla uczniów. Jeden z nauczycieli codziennie przebywa pieszo kilkunasto- kilometrową drogę. Zostaje też po lekcjach i pomaga uczniom, którzy gorzej sobie radzą z nauką. Dzieci do szkoły chodzą w mundurkach, ale gdy się je spotyka poza szkołą, można zauważyć, że pochodzą z bardzo ubogich rodzin. Domostwa tam są bardzo biedne, a rodziny bardzo liczne. Dzieci mieszkają w warunkach tak skromnych, że nam - Europejczykom trudno to sobie wyobrazić. Szkoła to dla tych dzieci ucieczka od trosk i namiastka prawdziwego dzieciństwa.
Dzięki Fundacji „Redemptoris Missio” przy szkole powstał też gabinet stomatologiczny i dzieci będą mogły liczyć na opiekę dentystyczną. To ewenement w skali całego kraju, który poprzez długotrwałą wojnę domową pogrążony jest w chaosie.
Chciałabym, aby Państwo wiedzieli, iż to dobro, którym się Państwo podzielili będzie trwało długie lata i miało wielki wpływ na życie uczniów szkoły, którą Państwo wsparli.
Z całego serca dziękuję za Państwa wielką hojność i otwarte na pomoc bliźniemu serca.
Z wyrazami głębokiego szacunku
Justyna Janiec-Palczewska
Prezes Fundacji „Redemptoris Missio”
6
Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym.
Wiek przedszkolny wyróżnia się dynamicznym rozwojem fizycznym, umysłowym i emocjonalno-społecznym. Im bardziej zadbamy o rozwój zmysłów wzroku, słuchu czy dotyku, tym lepiej dziecko będzie mogło przyswajać wiedzę z otaczającego go świata. Rozwijanie układu mięśniowego fizycznego ma ogromny wpływ na rozwój mózgu. Im bardziej dbamy o mięśnie, zmysły, cały organizm, tym lepiej będzie się też rozwijał mózg i zdolności intelektualne. Poznanie świata odbywa się przez doświadczenie, oddziaływanie, ruch i zabawę.
Przedszkolaki z grupy popołudniowej w zeszłym tygodniu rozwijały wszechstronnie swoje zdolności i umiejętności: praca plastyczna „Na wiejskim podwórku”, ptaszek z masy solnej – Oliwki, owady z plasteliny –Marysi, zajęcia kulinarne Hani. W ogrodzie na przesadzaniu kwiatów i dbaniu o warzywa czas spędzała Maja. Pogoda dopisywała, więc na świeżym powietrzu przebywały Hania z bratem, Julka, Maja, Oliwka i Dawidek z siostrą, rozwijając motorykę dużą, która jest bardzo istotna dla prawidłowego funkcjonowania dziecka. Motoryka duża jest doskonalą podstawą do nauki pisania i czytania, koncentracji, orientacji przestrzennej, koordynacji wzrokowo - ruchowej, a na jej podstawie możemy dalej rozwijać i wspierać małą motorykę dziecka.
A. Nowak
7
Przedszkolaki z gr. „Motylki” poznają zawód strażaka.
04.05.2020r. swoje święto obchodzili Strażacy. Z tej okazji przedszkolaki z gr.„Motylki” uczestniczyły w zajęciach dotyczących pracy strażaków. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom, że praca strażaka to nie tylko gaszenie pożarów, ale również pomoc w różnych sytuacjach, takich jak: wypadki drogowe, powodzie, usuwanie skutków burz i wichur, czy też ratowanie zwierząt. Przedszkolaki poznały wyposażenie, jakim strażacy dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy, strój galowy oraz bojowy strażaka. Ponadto dzieci poznały numer alarmowy 998 oraz co należy zrobić gdy zauważymy pożar?
Przedszkolaki z okazji „Dnia Strażaka” wykonały kartki i rysunki dla naszych strażaków z OSP w Wąchocku. Zdjęcia prac zostały przesłane do OSP Wąchock. /K. Krasowska4
Pamiętamy o Dniu Strażaka
Co roku, w maju, przedszkolaki odwiedzają strażaków w naszej remizie strażackiej w Wąchocku. W tym roku, dzień 4 maja, w którym obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Strażaka, każdy przedszkolak spędził w swoim domu, co nie znaczy, że dzieci zapomniały o tym ważnym dniu. Z wdzięczności za ciężką i niebezpieczną pracę, postanowiliśmy pokazać strażakom, że o nich pamiętamy. Dzieci wykonały w domach staranne prace plastyczne, na których uwieczniły strażaków, akcje gaśnicze oraz wozy strażackie. Pojawiła się również piękna makieta, na której przedstawiono wozy strażackie jadące do pożaru. Bardzo dziękuje wszystkim dzieciom, którzy poświęcili czas na to, aby wspólnie uczcić ten ważny dzień. To bardzo ważne, abyśmy pamiętali o tych, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo.
Wychowawca Anita Wałęga
5
Tydzień ekologiczny
Wymogiem obecnych czasów jest intensywna praca z uczniami nad zagadnieniami dotyczącymi ekologii i ochrony środowiska. W ostatnim tygodniu na lekcjach geografii w klasach piątych i siódmych zostały omówione zagadnienia poświęcone tej tematyce. Zajęcia te miały na celu podniesienie świadomości ekologicznej naszych uczniów. Omówiono zagadnienia dotyczące ochrony środowiska przyrodniczego w naszym kraju, uświadomiono uczniom fakt, iż działalność człowieka w ramach wszystkich sektorów gospodarki jest głównym źródłem zanieczyszczeń. Uczniowie mieli możliwość wykazania się wiedzą ekologiczną wymieniając liczne czynności, które mogą wykonywać codziennie by chronić środowisko. W klasach piątych zwrócono uwagę na postępujące niszczenie lasów tropikalnych, które znacznie przyspieszają zmiany klimatyczne na naszej planecie.
Obecnie ludzie na całym świecie coraz bardziej zdają sobie sprawę z konsekwencji niszczenia Ziemi. Zajęcia w szkołach oraz liczne kampanie społeczne edukują i uświadamiają ludzi o tym, jak ich codzienne decyzje wpływają na ochronę środowiska.E. Pająk
REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA
INFORMACJA DLA RODZICÓW DZIECI
UBIEGAJĄCYCH SIĘ O PRZYJĘCIE
DO PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO W WĄCHOCKU
II ETAP REKRUTACJI
11.05.2020 – 22.05.2020
Informujemy, że istnieje możliwość wydłużenia czasu pracy przedszkola, które w nowym roku szkolnym byłoby czynne od godziny 6.30 do 16.30 w przypadku zadeklarowania takiej potrzeby przez rodziców.
Wniosek o przyjęcie dzieci do Przedszkola Publicznego w Wąchocku na rok szkolny 2020/2021 dostępny jest w wersji elektronicznej na stronie internetowej: http://nabor.pcss.pl.
Rodzic po zakończeniu rejestracji dziecka na platformie rekrutacyjnej pobiera lub drukuje wniosek, który przesyła w formie załącznika, skanu lub zdjęcia na adres e-mail Zespołu Placówek Oświatowych - szkolawachock@o2.pl od dnia 11 maja 2020roku do dnia 22 maja 2020 roku.
Wraz z wnioskiem może być konieczne przesłanie na e-mail (w formie załącznika, skanu lub zdjęcia) dodatkowych dokumentów potwierdzających spełnianie zaznaczonych we wniosku kryteriów ustawowych i samorządowych, które dostępne są na platformie rekrutacyjnej.
Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcia do przedszkola i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydatów kryteriów nastąpi do dnia 27 maja 2020r.
INFORMACJA
Dyrektor ZPO w Wąchocku informuje, że zgodnie z decyzją Organu Prowadzącego, Przedszkole Publiczne w Wąchocku nie rozpocznie swojej działalności po przerwie z powodu epidemii w dniu 6 maja 2020 roku.
Aktualnie trwają prace związane z dostosowaniem pomieszczeń przedszkolnych do zaleceń sanitarnych.
O terminie uruchomienia przedszkola poinformujemy na stronie internetowej ZPO.
Spotkanie z Pielęgniarką w Przedszkolu
10 marca 2020 r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z pielęgniarką, panią Renatą Samsonowską, mamą Patrycji w ramach realizacji Innowacji Pedagogicznej „Wszyscy dla Wszystkich" - poznajemy zawody, ale także w związku z epidemią SARS-Cov. Najpierw w naszej grupie 6-latków 0-1, pani pielęgniarka opowiedziała o swoim zawodzie, obowiązkach pielęgniarki środowiskowej. Następnie na sali gimnastycznej odbyło się spotkanie pielęgniarki ze wszystkimi grupami przedszkolnymi. Miało ono związek z zagrożeniem rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o nowym zagrożeniu, jakie niesie ze sobą koronawirus. Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowe Dzieci miały wiele pytań, na które szczegółowo odpowiedziała prelegentka. Ponadto pani pielęgniarka utrwaliła wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie i higienę, a w szczególności jak prawidłowo myć ręce. Dzieci otrzymały wiele cennych wskazówek dotyczących zasad zdrowego odżywiania podkreśliła olbrzymie znaczenie jakie dla zdrowia ma pełnowartościowy posiłek, oraz spożywanie owoców i warzyw. Ponieważ choroba jest bardzo zaraźliwa, personel szpitala musi być odpowiednio zabezpieczony, pani pielęgniarka zademonstrowała dzieciom odpowiedni kombinezon, rozdała dzieciom maseczki i zaprezentowała prawidłowe korzystanie z nich.
Bardzo dziękujemy pani Renacie za ciekawą prelekcję i przydatne wskazówki w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem.
6
Adopcja Szkoły w Afryce
Wolontariat Przedszkolny wraz z opiekunem p. K. Krasowską w roku szkolnym 2018/2019 adoptował szkołę w Afryce. Szkołą opiekuje się siostra Anna Jachimek ze zgromadzenia Sióstr Pasterzanek, która walczy z analfabetyzmem wśród miejscowych dzieci.
W związku z naszym zaangażowaniem w niesienie pomocy dla najbardziej potrzebujących Fundacja Redemptoris Missio nadała nam tytuł "Przedszkole z misją". Naszym głównym celem jest wparcie zarówno duchowe jak i finansowe.
W ostatnim czasie została przeprowadzona II zbiórka w ZPO w Wąchocku na adoptowaną szkołę. Do akcji przyłączył się także Wolontariat Szkolny wraz z opiekunem p. M. Zdziesińską i p. I. Bidzińską. Łącznie udało nam się zebrać 230zł. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękuję. /K.Krasowska1
Podziękowania dla Wolontariatu Przedszkolnego
Wolontariat Przedszkolny w związku z podjętą współpracą z Fundacją Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio przeprowadził akcję „Zaczarowany ołówek”.
Celem akcji była zbiórka ołówków oraz kredek. Zostało zebranych ok. 70 ołówków oraz kredek. Fundacja za naszą pomoc przesłała podziękowania. Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji bardzo dziękuję. /K. Krasowska
Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych to święto obchodzone w Europie corocznie 5 maja, zapoczątkowane we Francji na początku lat 90 XX wieku, jako dzień godności osób niepełnosprawnych. Hasło przewodnie pierwszych obchodów brzmiało Rendez-vous de la Dignité „Spotkanie z godnością”.
Osoby niepełnosprawne posiadają gorszy dostęp do edukacji, zatrudnienia, usług zdrowotnych, rehabilitacyjnych, wsparcia społecznego i instytucjonalnego, czego konsekwencją może być ryzyko wystąpienia ubóstwa, zepchnięcia ich na margines czy wykluczenia.Każdemu także niepełnosprawnym ! należą się równe szanse oraz takie same prawa. Polska ratyfikowała w 2012 roku Konwencję Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ, której głównym założeniem jest promowanie, ochronę oraz umożliwienie wszystkim osobom niepełnosprawnym nieograniczonego korzystania z wszystkich fundamentalnych swobód i praw człowieka, oraz promowanie poszanowania dla ich godności osobistej. Od tamtego czasu zaczęły powstawać liczne dostosowania dla osób niepełnosprawnych. Zaczęto tworzyć liczne kampanie społeczne, mające na celu uświadomienie społeczeństwa, czym tak naprawdę jest niepełnosprawność oraz jak we właściwy sposób można pomóc osobom niepełnosprawnym Mnie osobiście bardzo podoba się kampania społeczna N jak niewidomy, czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku, ponieważ jest zupełnie inna niż pozostałe. Zachęcam do jej obejrzenia:
https://www.youtube.com/watch?v=WpJ2hrmn7qM
Wiele kampanii społecznych ukazuje jakie prawa mają osoby niepełnosprawne. Jedna z nich została stworzona na rzecz praw niepełnosprawnych dzieci. Zachęcam do jej obejrzenia:
https://www.youtube.com/watch?v=P5FFbkUc3Ew
Niepełnosprawnych spotykamy na polskich ulicach rzadziej niż np. w Niemczech, Francji czy Hiszpanii, gdzie w większych miastach widok osoby na wózku jest codziennością. Jedną z najważniejszych przyczyn są oczywiście różnego rodzaju bariery. Najczęściej spotykanymi barierami, są te związane z architekturą przestrzenną: zbyt wąskie drzwi oraz wejścia i korytarze, zbyt małe powierzchnie pomieszczeń sanitarno-higienicznych, różnice poziomów - czyli schody i stopnie, niedostosowane windy lub ich brak oraz niedostateczna informacja dźwiękowa i wizualna. Kolejnymi barierami są bariery społeczne, z czym nierozerwalnie wiąże się stosunek ludzi sprawnych do osób niepełnosprawnych. Należy tutaj także zaznaczyć rolę stereotypowego myślenia na temat osób niepełnosprawnych. Niestety nadal w dzisiejszym świecie można spotkać się z postrzeganiem osób niepełnosprawnych jako tych mniej produktywnych, niezaradnych życiowo czy też niezdolnych do pracy. Warto zauważyć, że czasem osoby niepełnosprawne po prostu potrzebują pomocy, podobnie jak osoby zdrowe. Ostatnią ważną barierą, z którą na co dzień stykają się osoby niepełnosprawne to brak wystarczających środków materialnych. Z wielu przeprowadzonych badań wynika, iż dla osób niepełnosprawnych jedynym źródłem utrzymania są świadczenia rentowe lub środki materialne uzyskiwane z pomocy społecznej. Niestety często zdarza się tak, że te środki nie wystarczają aby godnie żyć. Wskazane jest zatrudnianie osób niepełnosprawnych, co może zaktywizować ich zarówno zawodowo, jak i społecznie. Poza tym podjęcie pracy przez osoby niepełnosprawne rozbudzi w nich większą motywację i siłę, do pokonywania barier, napotykanych w codziennym życiu. Wszystkie bariery utrudniają osobom niepełnosprawnym osiąganie oraz dążenie do możliwych dla nich celów, a także uczestniczenie w życiu codziennym i społecznym, na równi z ludźmi sprawnymi.
5 maja obchodzony jest również Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, ustanowiony w 1999 r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU). Podwójne święto jest okazją do dyskusji o sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce i pokazania barier, z którymi wciąż się borykają.
Bardzo duże znaczenie ma podnoszenie świadomości społecznej, zmiana stereotypowego myślenia o osobach niepełnosprawnych, ale przede wszystkim przeciwstawianie się dyskryminującym sytuacjom i zachowaniom.
Zachęcam do obejrzenia filmików, pokazujących w jaki sposób powinniśmy zachowywać się wobec osób niepełnosprawnych, aby nie czuli się przez nas dyskryminowani.
https://www.youtube.com/watch?v=90YGkSe-Cro
https://www.youtube.com/watch?v=4Y01f08_syw
https://www.youtube.com/watch?v=je0RXUkQ7HA
https://www.youtube.com/watch?v=RUbAzv_SeRc
Mariola Wejner, autorka innowacji pedagogicznej „Tacy sami, a ściana między nami”
„Gazetka patriotyczna” gr. „Motylki”
Stosunek człowieka do ojczyzny, miłość i przywiązanie do niej oraz poczucie wspólnoty ze wszystkimi Polakami to elementy edukacji patriotycznej w przedszkolu. Aby wychować prawdziwych patriotów trzeba zaszczepić w nich głębokie uczucie do Polski już od najmłodszych lat, kiedy u człowieka występuje największa wrażliwość emocjonalna.
W ramach autorskiego projektu „Mali Patrioci” przedszkolaki z gr. „Motylki”, wzięły udział w zajęciach poświęconych tematyce patriotycznej. Dzieci przypomniały sobie Polskie Symbole Narodowe. Poznały historię Święta Pracy, Święta Flagi oraz Święta Konstytucji 3 Maja. Ponadto przedszkolaki wraz z rodzicami chętnie uczestniczyły w rodzinnej zabawie plastyczno – technicznej pt. „Gazetka patriotyczna”. Powstały piękne prace, które zostały nagrodzone dyplomami i odznakami „Małego Patrioty”. Dzieci również odśpiewały I zwrotkę Hymnu Polski. /K.KrasowskaPrace prezentują: OLIWIA BARSZCZYK, GABRYSIA JANIEC, SZYMEK ŁAKOMIEC
oraz JAKUB BIURKOWSKI
Nasz Dar na 100!
Najpierw posłuchajmy…
https://www.youtube.com/watch?v=u-XGQ4h1Qns&feature=emb_rel_end
W ramach realizacji projektu z okazji setnej rocznicy Urodzin Świętego Jana Pawła II https://darna100.pl/dolacz-do-projektu/#mapainicjatyw zachęcam do duchowego zagłębienia się w istotę człowieczeństwa, jaką przekazywał nam Karol Wojtyły.
Zapraszam uczniów klas młodszych do przygotowania plakatów poświęconych postaci Świętego Jana Pawła II, których motywem przewodnim jest nazwa projektu, czyli DAR NA 100.Uczniów klas starszych zachęcam do udziału w konkursie literackim -
„Co mówi do mnie Święty Jan Paweł II? Jak rozumiem Jego słowa?”
Kochani, Waszym zadaniem jest napisanie własnej interpretacji wybranych przez siebie słów naszego Papieża.
Z zaproponowanych poniżej lub innych wystąpień Karola Wojtyły wybierz cytat, który najbardziej do Ciebie przemawia i napisz, jak go rozumiesz, czego może Cię on nauczyć …
https://www.youtube.com/watch?v=P39uup3Hcj0
https://www.youtube.com/watch?v=q2ZPCuMj4ik
https://www.youtube.com/watch?v=h7m7V-OGwJw
https://www.youtube.com/watch?v=__EKESn_nF0
- Słowa Jana Pawła II:
- Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki.
- Niech wspaniałe świadectwa miłości Ojczyzny, bezinteresowności i heroizmu, jakich mamy wiele w naszej historii, będą wyzwaniem do zbiorowego poświęcenia wielkim narodowym celom.
- Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli.
- Ojczyzna - kiedy myślę - wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam,
Mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica,
Która ze mnie przebiega ku innym,
Aby wszystkich ogarnąć w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas:
Z niej się wyłaniam... - Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje.
- Rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu.
- Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość.
- Wczoraj do Ciebie nie należy. Jutro niepewne... Tylko dziś jest Twoje.
- Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się - na próbę.
- Miłość, która jest gotowa nawet oddać życie, nie zginie.
- Każdy z was młodzi przyjaciele znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić.
Najciekawsze prace zostaną wyróżnione i wysłane do koordynatorów projektu!
Na zdjęcia prac (plakaty i prace pisemne) czekam do dnia - 10 maja 2020
Wysyłamy na adres mailowy - lekcjapolskiego2020@gmail.com
Szkolny koordynator projektu - Beata Woźniak
Akcja „Widzialna ręka”
W związku ze stanem epidemii koronawirus covid 19, Wolontariat Przedszkolny wraz z opiekunem p. Katarzyną Krasowską, zorganizował w dniach 15.04.2020 – 24.04.2020r, zbiórkę środków higienicznych w ramach akcji „Widzialna ręka Starachowice”.
W akcji wziął udział Samorząd Szkolny z ZPO w Wąchocku z opiekunem p. Melanią Żurowską oraz mieszkańcy Wąchocka.
Dzięki życzliwości i zaangażowaniu naszej społeczności zebraliśmy m.in. mydła, szampony, żele pod prysznic, chusteczki nawilżane, ręczniki papierowe, papier toaletowy, gąbki, rękawiczki jednorazowe, kremy.
Następnie p. K. Krasowska, p. M. Żurowska oraz mama Ksawerego z gr. „Biedronki”, przekazały przedstawicielowi „Widzialnej Ręki” p. Max Ciszek zebrane dary, które trafiły do Szpitala Powiatowego w Starachowicach.
Otrzymaliśmy podziękowania od personelu Oddziału Ortopedii i Medycyny Paliatywnej, V piętro PZOZ w Starachowicach za serce, wsparcie i pomoc.
Cała społeczność przedszkolna, szkolna oraz mieszkańcy Wąchocka serdecznie dziękują Służbie Zdrowia za nieustanną walkę o życie innych ludzi!!! Życzymy wiele wytrwałości, pogody ducha i oczywiście zdrowia dla Was i Waszych pacjentów!!!
1
Drodzy Uczniowie
Jeśli nadal macie problem z wyborem kierunku dalszego kształcenia, nie wiecie jaką szkołę wybrać, który zawód będzie Wam najlepiej odpowiadał? Zachęcam do odwiedzania strony na Facebooku - Pedagog ZPO, gdzie codziennie prezentujemy ciekawe informacje z zakresu doradztwa zawodowego. Znajdziecie tam dużo informacji na temat szkół ponadpodstawowych z naszego regionu, a także na temat aktualnej sytuacji na rynku pracy. Ciekawe filmiki prezentujące grupy konkretnych zawodów pomogą Wam wybrać tą właściwą drogę edukacyjno-zawodową.
Pamiętaj :
„Wybierz zawód, który lubisz, a całe życie nie będziesz musiał pracować”.
Szkolny Doradca Zawodowy
Dzień Ziemi i „Zabawka z recyklingu” gr. „Motylki”
Przedszkolaki z gr. „Motylki” przez cały tydzień uczestniczyli w zajęciach dotyczacych ekologii. Dowiedzieli się wielu ciekawych informacji m.in. jak dbać o przyrodę, jak wygląda Ziemia, jak zachować się w lesie. Ponadto z okazji Dnia Ziemi dzieci wspólnie z rodzicami wykonały piękne plakaty oraz wzięły udział w rodzinnej zabawie plastyczno-technicznej „Zabawka z recyklingu”.
Powstały piękne i ciekawe prace. Wykorzystane zostały różne techniki plastyczne. Prace zostały nagrodzone dyplomami i odznakami „Przyjaciela przyrody”.
Katarzyna Krasowska
ZDJĘCIA „ZABAWKA Z RECYKLINGU”
PLAKAT Z OKAZJI “DNIA ZIEMI”
Konkurs ortograficzny online dla dzieci i dorosłych
Mistrz Dyktand i Mistrz Ortografii!
Portal dyktanda.pl [1] zaprasza na pierwszą odsłonę konkursu „Mistrz Dyktand i Mistrz Ortografii". Jest on skierowany zarówno do lubiących tworzyć, jak i rozwiązywać dyktanda. Konkurs startuje już 24 kwietnia, potrwa on do 24 maja. Oprócz mistrzowskich tytułów na zwycięzców czekają liczne cenne nagrody. W puli nagród czeka ponad 130 atrakcyjnych paczek z nagrodami. Korzystanie ze strony i udział w konkursie jest bezpłatny. Przyłącz się do zabawy i naucz się ortografii z przyjemnością!
Konkurs odbędzie się w dwóch grupach: Mistrz Dyktand oraz Mistrz Ortografii. W pierwszej przewidziano pięć poziomów: klasy 1-3, 4-6, 7-8, szkoła średnia, dorośli (nauczyciele). Natomiast w drugiej, uczestnicy toczą rywalizacje w czterech kategoriach: klasy 1-3, 4-6, 7-8, szkoła średnia. Im więcej dyktand uczestnik utworzy lub rozwiąże poprawnie, tym więcej punktów otrzyma, co przełoży się na wyższą pozycję w rankingu. Każdego dnia od 25 kwietnia są do wygrania na facebook.com/dyktandapl/ [2] dodatkowe nagrody.
Portal podaje- „Dodatkowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: dyktanda.pl. Nagrody otrzyma łącznie piętnastu Mistrzów Dyktand – oznacza to nagrody za 1, 2 i 3 miejsce w każdej kategorii oraz 88 Mistrzów Ortografii – nagrody za 1, 2 i 3 miejsce, a także 19 nagród pocieszenia w czterech kategoriach. Na naszym profilu facebook.com/dyktandapl/ Nagrodzimy kolejne 30 osób. W paczkach z nagrodami znajdzie się ponad 600 nagród rzeczowych (głównie książkowych) przekazanych przez sponsorów. Nagrody zostaną dopasowane do kategorii wiekowej nagrodzonych.”
Zachęcamy – spróbuj swoich sił w ortograficznych zmaganiach!
Zostań w domu - obejrzyj „Hobbita: Niezwykłą podróż”!
Film na ostatni kwietniowy weekend poleca Szkolny Klub Filmowy
Adaptacja lektury szkolnej- „Hobbit, czyli tam i z powrotem” (2012) to film wart obejrzenia. Przyda się nie tylko uczniom klasy VI, omawiającym książkę J.R.R.Tolkiena, ale wszystkim, którzy lubią literaturę i film fantasy.
Hobbit: Niezwykła podróż" to próba przeniesienia na srebrny ekran kultowej powieści, jednego z najbardziej cenionych i niewątpliwie uzdolnionych pisarzy XX wieku Johna Ronalda Reuela Tolkiena.Tak samo, jak w przypadku adaptacji "Władcy Pierścieni", również wspomnianego autora, za obiektywem kamery ponownie stanął Peter Jackson, dzięki któremu możemy poznać niewielki fragment historii Śródziemia i razem z bohaterami angielskiego filologa, stoczyć walkę z przerażającym Sauronem. Ponowna wyprawa do Shire, Rivendell czy innych niezbadanych zakątków Śródziemia, okazała się tak samo fascynująca, pasjonująca oraz satysfakcjonująca.
Na początku opowieści poznajemy znanego nam ze wspomnianej powyżej, filmowej trylogii, hobbita, Bilbo Bagginsa, który w dniu swoich 111 urodzin postawia napisać książkę, o swoich niezwykłych przygodach, które miały miejsce dokładnie sześćdziesiąt lat temu. Powieść o dość nieoczekiwanej podróży do Samotnej Góry wraz z grupą bardzo charyzmatycznych krasnoludów oraz Mithrandirem (Szarym Pielgrzymem), w celu odzyskania utraconego przez bohaterów skarbu na rzecz siejącego postrach i zniszczenie Smauga... Tak zaczyna się pasjonująca przygoda niepozornego hobbita oraz jego nowych przyjaciół.
W najnowszym dziele Petera Jacksona znalazło się również miejsce na przekaz, pewnego rodzaju morał. W filmie "Hobbit", podobnie, jak we "Władcy..." twórcy próbują nam powiedzieć, że nawet Ci najbardziej niezdarni oraz niepozorni ludzie (w filmie hobbit), lecz z walecznym i odważnym sercem, potrafią zmienić losy całej wyprawy, a nawet wpłynąć na życie swoich towarzyszów. Podkreślają także znaczenie oraz wagę takich słów jak: przyjaciel, oddanie, szacunek i honor.
https://www.cda.pl/video/658856a0
Dlatego właśnie polecamy - zostań w domu, przeczytaj książkę, obejrzyj film i przenieś się do niezwykłej krainy wyobraźni!
Beata Woźniak, Jolanta Susfał
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie