Dnia 08.12.2020r odbył się przedszkolny Dzień Wolontariusza. W każdej grupie odbyła się pogadanka na temat idei wolontariatu. Przedszkolaki dowiedziały się co to jest wolontariat, kim jest wolontariusz, dlaczego jego pomoc i zaangażowanie jest dobrowolne i bezinteresowne oraz w jaki sposób pomaga innym. Przypomniane zostały akcje w których dzieci brały udział. Z tej okazji każdy przedszkolak otrzymał dyplom. Ponadto dyplom otrzymała cała społeczność szkolna, która również pomaga wolontariatowi przedszkolnemu. Dyplom został wręczony Pani Dyrektor. /K.Krasowska
Poznajemy pracę górnika w grupie popołudniowej
W ramach autorskiego projektu edukacyjnego „Poznajemy zawody zapomniane i współczesne” z okazji Barbórki, dzieci z grupy popołudniowej poznały zawód „górnika”. Barbórka – tradycyjne polskie święto górnicze, które wszystkim przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią. Przedszkolaki zapoznały się z pracą górników, zdobyły wiedzę na temat właściwości węgla oraz jego powstania. Poznały również strój górnika i jego symbolikę, a następnie z wielkim zapałem i zaangażowaniem wykleiły czapkę górnika. /Katarzyna Krasowska
2
Rodzinna zabawa „Święty Mikołaj” w grupie popołudniowej
Z okazji „Mikołajek”, dzieci z grupy popołudniowej wraz z rodzicami wzięły udział w rodzinnej zabawie plastyczno-technicznej „Święty Mikołaj”. Rodzice wraz z dziećmi wykazali się dużą kreatywnością, wykorzystując różne techniki plastyczno-techniczne. W nagrodę każde dziecko otrzymało dyplom i upominek. Prace wykonali: Hanna Karyś, Anna Mazurkiewicz, Hanna Sułek, Dorian Makowski, Adrian Fiutowski.
Rodzinna zabawa „Mój przyjaciel miś” w grupie popołudniowej
Z okazji Dnia Pluszowego Misia dzieci z grupy popołudniowej wraz z rodzicami wzięły udział w rodzinnej zabawie plastyczno-technicznej „Mój przyjaciel miś”. Powstały piękne i różnorodne prace. W nagrodę każde dziecko otrzymało dyplom i upominek. Prace wykonali: Alicja Kowalik, Franciszek Śliwa, Maja Bąk, Maria Kutrowska, Liliana Łuczkiewicz, Hanna Karyś. /K.Krasowska
Dzień pachnącego piernika
Mimo nauczania zdalnego, jak co roku uczniowie kl. IIIa kultywując tradycje bożonarodzeniowe we wtorek 08.12.20r. przygotowali kolorowe, pachnące pierniczki. Ze względu na specyfikę pracy zdalnej przygotowanie ciasta i pieczenie musiało odbyć się pod czujnym okiem rodziców. Najwięcej frajdy jednak sprawiło dzieciom samodzielne strojenie ciasteczek i możliwość „wspólnej” pracy z kolegami i koleżankami oraz obserwacja ich dzieł i oczywiście prezentacja swoich. Zachęcamy więc wszystkich do pieczenia pierniczków, gdyż to cudownie spędzony czas w gronie najbliższych.
Mamy nadzieję, że te pachnące korzennymi przyprawami małe dzieła sztuki umilą wszystkim nadchodzące święta. / E. Szymańska /2
Czytam z klasą - lekturki spod chmurki
W tym roku szkolnym klasa Ia bierze udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym: "Czytam z klasą - lekturki spod chmurki". Realizujemy go jako innowację pedagogiczną. Celem innowacji jest rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania, zachęcanie rodziców do czytania dzieciom, wzmacnianie więzi ze środowiskiem przyrodniczym, współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych. Innowacja składa się z trzech modułów:
I MODUŁ - Mała chmurka w krainie drzew.
II MODUŁ – Mała chmurka w krainie śniegu.
III MODUŁ – Mała chmurka w krainie słońca.
Miło nam poinformować, że I moduł został zrealizowany. W ramach modułu przeczytaliśmy książkę ”Kapelusz Pani Wrony” - Danuty Parlak. Uczniowie pokolorowali okładkę swojego lekturnika i uzupełnili strony związane z pierwszą przeczytaną lekturą. Wykonaliśmy w klasie Drzewo Czytelnicze i chmurkę Tosię. Obejrzeliśmy film przedstawiający sympatyczną chmurkę Tosię. Przeczytaliśmy opowiadanie "Mała chmurka w krainie drzew" i zrealizowaliśmy zadania umieszczone w scenariuszu zajęć. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonały prace plastyczne z kolorowych liści, nowe kapelusze dla Pani Wrony, plakaty zachęcające innych do czytania książek oraz promujące drzewa.
Z niecierpliwością czekamy na realizację II modułu. Pozdrawiamy wszystkich kochających książki.Ewa Maciąg
10
Projekt edukacyjny z języka angielskiego
Na przełomie listopada i grudnia 2020r. uczniowie klas 6 brali udział w projekcie edukacyjnym pt. "Zabytki Londynu oraz Wielkiej Brytanii - The monuments in London and places worth seeing in the UK". Celem projektu było poznawanie zabytków nie tylko stolicy Anglii - Londynu, ale także wyszukiwanie ciekawych miejsc w Wielkiej Brytanii wartych odwiedzenia.
Uczniowie pracowali w małych grupach lub samodzielnie. Przygotowali wiele pięknych zdjęć obrazujących słynne zabytki, niesamowite miejsca oraz ciekawe obiekty turystyczne. Posługiwali się językiem angielskim w celu opisu danego miejsca lub zabytku. Efekty swojej pracy uczniowie przedstawili w formie prezentacji multimedialnej. Najciekawsze prezentacje zostały umieszczone poniżej. Na wyróżnienie zasługuje praca Patrycji Dąbrowskiej, Julii Wierzbińskiej, Gabrysi Grzelki z klasy 6b oraz Laury Wałęgi z klasy 6A. Dziękuję wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w tworzenie barwnych prezentacji.Marlena Garbacz
Zabytki Wielkiej_Brytanii.ppsx
Zabytki w Londynie - prezentacja.ppsx
Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu
Pluszowy miś – przyjaciel dzieci na całym świecie, ma bardzo ciekawą historię, która sięga aż 1902 roku. Historia ta wydarzyła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie prezydentem był wtedy Teodor Roosvelt. Pewnego dnia wybrał się on na polowanie, podczas którego zapobiegł zastrzeleniu małego niedźwiadka. Wydarzenie to zostało uwiecznione w amerykańskiej prasie a pewien producent zabawek zainspirowany obejrzaną historią, postanowił stworzyć nową zabawkę dla dzieci - małego, pluszowego niedźwiadka. Na cześć prezydenta nazwał go Teddy Bear. Niebawem pluszowy miś stał się zabawką pożądaną przez dzieci na całym świecie. I tak jest do dziś. Każde dziecko ma pluszowego przyjaciela – towarzysza zabaw i powiernika tajemnic. Nie dziwi więc fakt, że pluszowy miś doczekał się swojego święta, które co roku obchodzimy także w przedszkolu. Tego wyjątkowego dnia, dzieci słuchają opowiadań , tworzą wspaniałe prace plastyczne, rozwiązują zagadki, śpiewają piosenki, a tematem wszystkich tych działań jest właśnie pluszowy miś. Przypominamy sobie również nazwy słynnych misiów z bajek dla dzieci jak np. Misia Uszatka, Misia Paddingtona, Misia Coralgola, Kubusia Puchatka itp. Dzięki tym zajęciom dzieci uczą się jeszcze bardziej doceniać swoich milutkich towarzyszy zabaw.
Anita Wałęga
7
Kryształy soli
Uczniowie klasy II realizując zadania z zakresu bogactw Ziemi, dowiedzieli się podczas zajęć jak powstają kryształki soli. Drugoklasiści w warunkach domowych wykonali doświadczenie, które polegało na rozpuszczeniu dużej ilości soli kuchennej w wodzie wlanej do przeźroczystego pojemnika, zamoczeniu w roztworze kawałka wełny, zawieszonej na patyku leżącym na danym pojemniku. Po odstawieniu pojemnika w chłodne miejsce i odczekaniu kilku dni uczniowie przekonali się, że podczas parowania wody sól uległa krystalizacji i osadziła się na ściankach ich pojemników oraz wełnie.
Izabela Fudala
7
Mikołaj w grupie Motylki i Biedronki
Wizyta świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowują się do niego starannie. Każda grupa wykonuje ciekawe prace plastyczne, na których króluje Mikołaj. Wszystkie grupy przygotowują również piosenki i wierszyki, które chcą zaprezentować przed wyjątkowym Gościem. Kiedy nadszedł długo oczekiwany dzień, wszystkie dzieci z grupy Motylków i Biedronek już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków…
W tym roku w rozdaniu prezentów Mikołaj poprosił o pomoc Panie Mikołajki😊 Wychowawczynie dzieci z grupy Motylki i Biedronki ubrały się w piękne czerwono białe stroje i pomogły wyjątkowemu Gościowi. Odebrały od niego prezenty i zaniosły do swoich dzieci. Wszystkie otrzymały przepiękne prezenty, a dzieci z grupy Motylki również rózgi😊 by przez cały następny rok, również były grzeczne i pokazały Mikołajowi, że zasługują na kolejne prezenty😊
8
LABORATORIUM CHEMICZNE – projekt edukacyjny
Projekt edukacyjny „Laboratorium chemiczne” został zrealizowany na lekcjach chemii w klasie VIIa. Koordynatorem i pomysłodawcą projektu była pani Emilia Staniszewska – nauczyciel chemii. Przedsięwzięcie miało na celu przede wszystkim zainteresowanie uczniów w jaki sposób i w jakich warunkach oraz z wykorzystaniem jakiego sprzętu i szkła laboratoryjnego, pracuje chemik.
Uczniowie na lekcjach chemii zapoznali się z podstawowym sprzętem i szkłem laboratoryjnym oraz przepisami BHP i regulaminem pracowni chemicznej. Następnie mieli za zadanie w parach lub indywidualnie stworzyć prezentacje lub plakat, w którym zobrazują wszystkie potrzebne informacje na temat miejsca pracy oraz szkła i sprzętu wykorzystywanego przez chemików w laboratorium chemicznym.
Uczniowie wykazali się kreatywnością i wykonali bardzo ładne prace, za które zostali nagrodzeni ocenami celującymi.
3
Andrzejki w grupach przedszkolnych
Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki, od bardzo dawna są tradycyjnym dniem wróżb.
W piątek 27 listopada odbył się w naszym przedszkolu bal andrzejkowy. Nasze „Motylki”, „Biedronki”, „Wiewiórki” i „Muchomorki” w barwnych i różnorodnych strojach bawiły się przy dźwiękach znanych i ulubionych piosenek. Dzieci próbowały dowiedzieć się czegoś więcej o swojej przyszłości, dlatego uczestniczyły w laniu wosku przez dziurkę od klucza, wybierały przyszły zawód, poznały imię swojej miłości oraz ustawiały buty, aż do samego progu. Przedszkolaki świetnie się bawiły w tym magicznym dla nich dniu.
4
„Podróż przez regiony geograficzne Polski”
Projekt edukacyjny „Podróż przez regiony geograficzne Polski” realizowany był na lekcjach geografii w klasach VII. Uczniowie wcielili się w role reporterów, wyruszyli w wirtualną podróż w Polskę, by odkryć nieznane piękno naszego kraju. Przez kilka miesięcy odwiedzali regiony geograficzne, a w nich różne miejscowości – te większe i mniejsze. Poprzez swoje prezentacje stworzyli wirtualną podróż po Polsce, opisując jej najładniejsze miejsca. Głównym celem projektu było poznanie walorów przyrodniczych i kulturowych wybranych regionów geograficznych naszego kraju. Uczniowie poznali obszary i obiekty chronione wybranych regionów, najciekawsze muzea, imprezy kulturalne, zwyczaje i tradycje. Realizacja projektu pogłębiała wśród uczniów poczucie wspólnoty narodowej, wzbudzano szacunek do polskich tradycji, rozwijano odpowiedzialność za dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe naszego kraju. Podsumowaniem realizacji projektu była dyskusja wszystkich zespołów uczniowskich, która miała wypracować odpowiedź na pytanie „Czy Polska to kraj atrakcyjny turystycznie”.
Andrzejkowe wróżby w grupie "0" 1
Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Pamiętajmy jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić. W miniony piątek w naszej grupie przedszkolaki chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Przygotowane rekwizyty posłużyły do przeprowadzenia wróżb. Dzieci poznały znaczenie różnych kolorów, liczb, magicznych przedmiotów. Ustawiały buty, aby sprawdzić, który chłopiec pierwszy się ożeni i która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż. Dużo radości przyniosła dzieciom wróżba najbardziej kojarzona z Andrzejkami – lanie wosku. Dzieci lały wosk przez dziurkę od klucza. Powstałe kształty były doskonałą okazją do rozwijania wyobraźni. Wspólnie z nauczycielką dzieci odgadywały co je czeka i czego mogą się spodziewać w przyszłości. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami, tańcami przy muzyce oraz słodkim poczęstunkiem.
Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże.
Poznajemy zawody w grupie popołudniowej - krawcowa
W ramach autorskiego projektu edukacyjnego „Poznajemy zawody zapomniane i współczesne”, dzieciom z grupy popołudniowej został przybliżony zawód krawcowej. Na początek wysłuchaliśmy interpretacji muzycznej wiersza J. Brzechwy “Tańcowała igła z nitką”. Dowiedzieliśmy się, jakich narzędzi używa krawcowa w swojej pracy. Przedszkolaki opisywały także różnice między poszczególnymi materiałami, które mogły dotknąć. Na zakończenie zajęć dzieci samy mogły pobawić się w krawca i stworzyć swoje ubranko z przygotowanych materiałów. /Katarzyna Krasowska
20
Harmonogram pracy szkoły
- Decyzją Rządu do 22 grudnia 2020r. uczniowie klas I-VIII , będą uczyć się w trybie kształcenia na odległość. Funkcjonowanie przedszkola pozostaje bez zmian.
- Zimowa przerwa świąteczna zgodnie z przepisami dotyczącymi organizacji roku szkolnego potrwa od 23 do 31 grudnia 2020r.
- Przerwa w zajęciach szkolnych potrwa od 4 do 17 stycznia 2021r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizowania wyjazdów na ferie zimowe.
Dzień Pluszowego Misia w grupie popołudniowej
Dzieci z grupy popołudniowej z okazji Dnia Pluszowego Misia wysłuchały wiersza Cz. Janczarskiego „Naprawiamy misia”. Następnie przedszkolaki wzięły udział w zabawie dydaktycznej „Wesoły miś” oraz w zabawie tanecznej „Jadą, jadą misie”.
Na zakończenie dzieci wykonały kukiełkowe misie./Katarzyna Krasowska
13
„Dzień Św. Marcina” w grupie popołudniowej
Dnia 25 listopada w grupie popołudniowej odbyły się zajęcia pt. „Dzień Św. Marcina”. Jest to niewątpliwie święto Wielkopolan, jednak o tradycji tej coraz głośniej słychać także w innych regionach kraju.
W grupie było wielkie poruszenie, bowiem perspektywa wypiekania słodkich rogalików była nie lada wyzwaniem. Świętowanie rozpoczęto opowiadaniem o św. Marcinie, jego życiu i hojności serca względem biednych, ubogich i potrzebujących. Następnie przystąpiliśmy do robienia ciasteczek, które wypiekaliśmy w szkolnej kuchni. Czas oczekiwania na ciasteczka, wypełniony był wykonaniem przez dzieci kolorowych lampionów. Z pysznymi ciasteczkami oraz lampionami udaliśmy się do Pani Dyrektor. Był to bardzo mile spędzony czas. /Katarzyna Krasowska26
OGŁOSZENIE
UWAGA!!!
Z okazji Mikołajek i zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia
Wolontariat Przedszkolny wraz z opiekunem p. Katarzyną Krasowską
zapraszają dzieci, młodzież, rodziców do wykonania
KARTEK BOŻONARODZENIOWYCH WRAZ Z ŻYCZENIAMI
Kartki będą przekazane wszystkim służbom, które walczą z epidemią koronawirusa,
a także dla pacjentów Szpitala Powiatowego w Starachowicach
oraz dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Starachowicach.
Dodatkowo zachęcamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w akcji
„WIDZIALNA RĘKA”
Akcja ma na celu udzielenie pomocy poprzez zbiórkę produktów pierwszej potrzeby
(chusteczki nawilżone, mydła, ręczniki, papier toaletowy) oraz wody mineralnej,
a także słodyczy, które będą dostarczone
pacjentom Szpitala w Starachowicach oraz Domu Pomocy Społecznej.
Wszelkie artykuły prosimy przynosić do Szkoły Podstawowej w Wąchocku.
W szatni będzie wystawiony i oznaczony karton.
Akcja trwa od 30.11.2020r. do 11.12.2020r.
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH DO POMOCY!!!
Światowy Dzień Pluszowego Misia w klasie II
25 listopada uczniowie klasy II wraz z wychowawcą obchodzili Dzień Pluszowego Misia. Ten dzień był dla drugoklasistów wyjątkowy, ponieważ trudno jest wyobrazić sobie świat bez tej przytulanki. W dobie bajek, w których często zwycięża zło, właśnie miś jawi nam się jako najlepszy przyjaciel małego człowieka. Rozbudza i kształtuje w nim wartości moralne i miejmy nadzieję, że przyjdzie taki czas, kiedy każde dziecko na świecie będzie miało swojego kochanego, pluszowego przyjaciela. W tym kolorowym dniu wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele, opuścili swoje zaciszne kąciki na półkach i uczestniczyli w zajęciach zdalnych. Podczas zajęć rozwijających uczniowie poznali historię pluszowego misia oglądając i wspólnie czytając przygotowaną gazetkę. Przypomnijmy, że Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek... Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
Uczniowie obejrzeli również prezentację ukazującą i przypominającą misie będące bohaterami bajek i filmów dla dzieci, misie, które możemy zaobserwować nocą na niebie w postaci gwiazdozbiorów oraz misie, które możemy spotkać obserwując przyrodę lub w czasie wycieczki do zoo.
Drugoklasiści zaprezentowali również swoje prace plastyczne oczywiście ukazujące postać naszego dzisiejszego bohatera wykonane pod okiem rodziców. Na zakończenie otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia.
9
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie