Motyw podróży w lekturach klas IV-VII-
projekt edukacyjny w klasie 7a
Maj i czerwiec to czas realizacji projektu edukacyjnego z języka polskiego w kl.7a. Uczniowie mieli za zadanie przygotować w dowolnej formie prezentację ,w której przedstawią, w jaki sposób w poszczególne, wybrane przez samych uczniów lektury z zakresu klas IV-VII ukazują motyw wędrówki.
Wśród przedstawionych utworów pojawiły się zarówno m.in. tak komiks- „Kajko i Kokosz. Sztuka latania”, baśń -„Akademia pana Kleksa”, ale też „Mały Książę” jak i „Syzyfowe prace” czy „Pan Tadeusz”.
Wędrówka jawi się w literaturze jako wycieczka, wspomnienie, ucieczka, droga do spełnienia marzenia, osiągnięcia sukcesu czy satysfakcji…. Bo przecież podróż to metafora naszego życia, które przybiera różne formy, może być relaksem, ale też ciężką pracą czy pokonywaniem wewnętrznych i zewnętrznych przeszkód, zmaganiem z własnymi słabościami… Zwykle sami wybieramy cel i trasę naszej życiowej podróży. Bywa, że los decyduje o niej… Ktoś z nas jest Kopciuszkiem czy Anią, która odnajduje dom na Zielonym Wzgórzu, ktoś - Andrzejem Radkiem, ktoś Stasiem lub Nel, ale „każdy z nas jest Odysem…”- jak napisał w swoim wierszu Leopold Staff.
Projekt jest przygotowaniem do lekcji powtórzeniowych z zakresu tworzenia rozprawki- egzaminacyjnej formy wypowiedzi. Prace uczniowskie miały formy plakatów, referatu lub prezentacji komputerowych. Poniżej kilka z nich.
Beata Woźniak
Prezentacja: Literackie podróże w czasie i przestrzeni.pptx