Uczniowie klasy II w bieżącym roku szkolnym zrealizowali zadania projektu edukacyjnego proponowanego przez fundację Uniwersytet Dzieci „W kosmos z klasą. Jakie tajemnice kryje wszechświat?”. Podczas zajęć „Jak wpaść na świetny pomysł?” drugoklasiści obejrzeli film zaprezentowany przez autorkę książek dla dzieci, od której dowiedzieli się skąd mogą czerpać swoje pomysły na rozwiązanie danego zagadnienia. Dowiedzieli się również, że „łańcuch skojarzeń” jest bardzo dobrą metodą wymyślania pomysłów, bo pozwala szybko przechodzić od jednego pomysłu do drugiego. Uczniowie odbyli „wyprawę w kosmos” na którą zabierali rzeczy, które mogą przydać się całej klasie. Wybrane przedmioty mogły być nietypowe, bowiem najważniejsze było uzasadnienie, w jaki sposób przydadzą się całej grupie podczas wyprawy. Następnie mali podróżnicy wykonali projekt wymyślonej przez siebie rakiety, która miała pomieścić wszystkich uczniów naszej klasy.
Podczas zajęć „Jaką moc ma empatia?” uczniowie poznali przede wszystkim znaczenie słowa „empatia”. Obejrzeli również film, z którego dowiedzieli się więcej na temat problematyki emocji na przykładzie koni. W kolejnym zadaniu określali swoje emocje słuchając różnych dźwięków otoczenia, a także nazywali emocje widząc zdjęcia dzieci z określonymi kaprysami na twarzy. W ramach podsumowania zastanawiali się jakie emocje można odczuwać, które emocje są przyjemne, które nieprzyjemne, czy byłoby lepiej, gdybyśmy jakichś emocji nie odczuwali, po czym poznają, jak się czują w określonym momencie.
Odpowiedź na pytanie „czy gwiazdy naprawdę spadają?” uczniowie otrzymali podczas kolejnych zajęć, gdzie po obejrzeniu filmu z udziałem pana Macieja Grzemskiego, pracownika Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego dowiedzieli się czym są gwiazdy, jak są zbudowane, jak nazywa się gwiazda znajdująca się najbliżej Ziemi. Wiedzą również co to jest meteoroid, meteoryt oraz meteor czyli zjawisko widoczne z Ziemi, potocznie nazywane „spadającą gwiazdą”, w rzeczywistości będące wejściem w naszą atmosferę grudki materii kosmicznej. Drugoklasiści znają również przyczynę istnienia stref czasowych. Wykonali doświadczenie przy użyciu latarki i globusa. Odgrywając rolę planet i Słońca w Układzie Słonecznym pokazali, jak wygląda ruch Ziemi wokół Słońca i wokół własnej osi, a także, jakie ma to znaczenie i konsekwencje. Potrafią wskazać na mapie południk i równoleżnik. „Dlaczego jabłko spada?” to kolejne zajęcia na których uczniowie poznali postać Izaaka Newtona oraz siłę grawitacji. Dlaczego Księżyc czasami wygląda jak rogalik, to kolejne zagadnienie które poruszyliśmy podczas zajęć gdzie młodzi odkrywcy dowiedzieli się co przyczyniło się do odkrycia nieznanych planet, jak w starożytności wyobrażano sobie wszechświat oraz co odkrył Mikołaj Kopernik, a także dlaczego Księżyc świeci i w jakie fazy przechodzi każdej nocy. „Ile planet ma Układ Słoneczny?” to zajęcia, które wtajemniczył uczniów w genezę powstawania planet, a także utrwaliły kolejność i nazwy planet w Układzie Słonecznym. Oglądając wykład podczas zajęć „Jak zbudować rakietę kosmiczną?” drugoklasiści wiedzą już jak nazywa się rakieta, która jako pierwsza poleciała w kosmos, z jakich elementów jest zbudowana, co dzieje się w momencie startu promu kosmicznego oraz dlaczego rakieta utrzymuje się w powietrzu i leci prosto do góry i nie zbacza z drogi.
Izabela Fudala