Czym między innymi interesują się dziewczyny? Wiadomo – modą!
Z okazji Dnia Kobiet dziewczęta z klas IV – VI naszej szkoły czekała niespodzianka. Na spotkanie ze wszystkimi modystkami, modnisiami, elegantkami i wytwornymi strojnisiami przybyła w charakterze gościa specjalnego pani Agnieszka Szczykutowicz – konstruktor odzieży, z zamiłowania kostiumolog, właścicielka znanej w okolicy pracowni kostiumów scenicznych „Dekoratornia”.
Pani Agnieszka opowiedziała uczniom, jak na przestrzeni wieków zmieniała się moda, nie tylko damska. Można więc było usłyszeć o krynolinach, gorsetach i sukniach a l'anglaise oraz innych strojach, których konstrukcje nie tylko nie pozwalały na bezproblemowe schylanie się, ale również uniemożliwiały siadanie, a nawet swobodne oddychanie. O długościach, fasonach, rodzajach tkanin, ozdobach, nakryciach głowy i dodatkach obowiązujących zarówno kobiety jak i modnych gentelmanów.
Szczególny nacisk położyła jednak na czasy niezbyt odległe, w których zmiany modowe następowały szybko po sobie, były ciekawe i ciągle zachwycają i inspirują następnych kreatorów. Chodzi mianowicie o trendy w modzie XX wieku.
Opowieść była bogato ilustrowana zdjęciami, dzięki czemu młodzież mogła naocznie oglądać, jak ubierały się nasze prababcie, babcie, a nawet mamy w młodości i przekonać się, że wiele z dawnych pomysłów wraca dziś do użycia i jest chętnie noszona.
Na koniec swojego wystąpienia p. Agnieszka zachęciła wszystkich uczniów do zabawy modą, do kreatorskiego podchodzenia do strojów, które to nam samym mają sprawiać radość, powodować dobre samopoczucie, wyrażać nasze osobiste ekspresje, nastroje, przekonania, charakter. Bowiem to właśnie ubrania są często wyrazem tego, co siedzi w nas w środku, tego, czego na pierwszy rzut oka nikt nie jest w stanie zobaczyć.
Zawsze jednak powinniśmy pamiętać, że muszą one być czyste i schludne, bo nasz ubiór jest naszą wizytówką.
Dziękujemy p.Agnieszce Szczykutowicz za interesujący i pouczający wykład. Każda wiedza poszerza młodzieńcze horyzonty!.